Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręcznym

Problemy z cee'd'em oraz historia eksploatacji Waszych aut (raporty) / problems, drive reports

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
sauer
 

Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręcznym

18 lip 2013 09:26

Witam,
Jakieś 5000 km temu wymieniałem tarcze i klocki z tyłu. Po 1000 km przy hamowaniu powyżej 60 km czuć było dudnienie w prawym tylnym kole. Mechanik wymienił tarcze. Wszystko bylo ok. Po przejechaniu kolejnych 4000 km problem wrócił, dodatkowo przy lekkim zaciąganiu hamulca w trakcie jazdy słychać stuki.
Jestem zielony w tym temacie, ale chce wrócić do tego samego mechanika z reklamacją. Czy ktoś podejrzewa moE byc przyczyna tych halasów ?

AUTOR WĄTKU
maestro
 

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

18 lip 2013 09:44

Ja bym doszukiwał się usterki w bębnach, szczękach czy inaczej tarczobębnach :) czyli generalnie w mechanizmie hamującym hamulca ręcznego... jeśli dobrze zrozumiałem że chodzi o lekkie zaciąganie hamulca ręcznego
Ostatnio edytowano 18 lip 2013 11:25 przez maestro, łącznie edytowano 2 razy

Avatar użytkownika
KaReS
Kierownik zmiany
 
Posty: 141
Dołączył(a): 07 maja 2009 09:33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C3 PRO, 1,6 Pb 204KM
2020, MAX

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

18 lip 2013 10:34

Może tarcza/tarcze są skrzywione. Wiele nie trzeba żeby skrzywić. Rozgrzane hamulce + kałuża wody i gotowe.
Było: C+ 1,6 CRDi '07
Jest: Proceed GT '20 White Deluxe

AUTOR WĄTKU
wz007
 

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

01 wrz 2016 00:07

Cześć...

Ja mam problem, którego nie mogę się pozbyć.
Po wymianie tarcz i klocków z przodu, po przejechaniu jakieś 500 km, podczas hamowania mocno wyczuwalne dudnienie i skakanie - jak żabka (bardziej na pedale niż na kierownicy).
Byłem dwa razy w Stacji Kontroli Pojazdów - zawieszenie OK, u mechanika który wymieniał klocki i tarcze - stwierdził że klocki są za twarde i maja mikropęknięcia. Płyn hamulcowy jest OK.
Tak mnie to denerwuje, że każdy ma inną teorię, a nikt pomóc nie potrafi. :palka: :palka: :palka: :palka:
Czy oprócz "popularnego" skrzywienia tarcz po przez wjechanie do kałuży może być inna przyczyna?
Nie wiem, np. pompa hamulcowa, ABS, zbieżność ?
A może moja kijanka jest już tak stara, że to normalne?

Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

01 wrz 2016 10:28

Najczęściej skrzywienie tarczy od kałuży i myjni ciśnieniowych, oraz niedokładne oczyszczenie tarczy i piasty przed montażem. Na upartego możesz sam to sprawdzić zdejmując koło i kręcąc tarczą dotykając do niej delikatnie pisakiem, czy innym przedmiotem, gwoździem raczej nie ;) i powinieneś widzieć oco chodzi. W sumie jak jest dobrze krzywiona to widać już podczas kręcenia w szparze między tarczą a jarzmem że bije... A najlepiej pojechać na sprawdzenie owulacji, czy jak to się zwie i będziesz wiedział na 100% czy mieścisz sie w normie.

wz007 napisał(a):maja mikropęknięcia

Nie przypaliłeś przypadkiem nowych klocków ? delikatnie hamowałeś do owych 500 km ?
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

AUTOR WĄTKU
c22
 

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

01 wrz 2016 20:05

KaReS napisał(a):Może tarcza/tarcze są skrzywione. Wiele nie trzeba żeby skrzywić. Rozgrzane hamulce + kałuża wody i gotowe.

musiałbyś za_pierre_dalać z 220km/h, zacząć hamować z taką siłą, aby wytrącić prędkosć na 100m i w końcowym etapie wjechać w kałużę.

miałem podobnie - wymiana tarcz w ASO - pojechałem do znajomego i pokazał jaką "fuszerę" od_pierre_dolili..... piasty zapiaszczone, nic nieoczyszczone, partactwo.
wyczyścił, tarcze dał do przetoczenia (nadawały się na ten zabieg) i odpukać, ale problem jeszcze nie powrócił.

AUTOR WĄTKU
rodrigez
 

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

03 wrz 2016 07:18

To jest bolączką tarcz hamulcowych ja mam podobnie bicie na pedale i dudnienie. W serwisie stwierdzili owalizacje a nie jak ktoś napisał owulacje ale mniejsza o większość tarcze hamulcowe da się porostu łatwo uszkodzić, a w szczególności nowe jeszcze całkowicie niedotarte z klockami

Tapnięte z OnePlus One

stone_face
Brygadzista
 
Posty: 104
Dołączył(a): 29 kwi 2016 22:33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

03 wrz 2016 20:57

Owalizacja występuje w bębnach hamulcowych. Tarcze mają bicie, osiowe.

Daniel
Klubowicz
 
Posty: 36
Dołączył(a): 25 wrz 2015 10:36
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1.6 ON 115KM
2008

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

05 wrz 2016 08:47

c22 napisał(a):
KaReS napisał(a):Może tarcza/tarcze są skrzywione. Wiele nie trzeba żeby skrzywić. Rozgrzane hamulce + kałuża wody i gotowe.

musiałbyś za_pierre_dalać z 220km/h, zacząć hamować z taką siłą, aby wytrącić prędkosć na 100m i w końcowym etapie wjechać w kałużę..


Chyba,że masz fiata freemont tam masz po tarczach po jednym depnięciu przy połowie prędkości co napisałeś :roll:

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

07 wrz 2016 12:40

wz007 napisał(a):A może moja kijanka jest już tak stara, że to normalne?

Żebyśmy jeszcze cokolwiek wiedzieli na temat Twojej kijanki? Może byś tak profil uzupełnił?
U mnie dudnienie z tyłu powodowały okruchy rdzy i żelastwa wewnątrz bębnów z tyłu, tak się posypały. Efekt dźwiękowy był taki jakbyś do pralki wrzucił złom.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
milky
 

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

28 wrz 2016 12:47

Któryś z mechanizmów hamulca musi być przyczyną tego tarcia przez co tarcze szybko się zużywają. Tutaj http://www.iparts.pl/artykuly/jak-czesto-wymieniac-tarcze-hamulcowe,242.html masz napisane, że na jednych można przejechać około 100 tysięcy kilometrów a przy twojej ilości to musi być jakaś wata mechaniczna. Najlepiej rozebrać hamulec i sprawdzić po kolei czy wszystkie części są sprawne.

Zby
Kierownik zmiany
 
Posty: 149
Dołączył(a): 19 mar 2017 07:30
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2009

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

10 wrz 2017 19:08

Podłącze się pod temat. Może ktoś coś doradzi

W moim aucie dziś w trasie słyszałem głośne stukanie w kołach przy normalnej jeździe. Cykliczne więc wnioskuję że problem jest przy kole. Jak wciskam hamulce to nie słychać stuków. Jakiś pomysł co może dolegać pacjentowi?
Dodam że w prowadzeniu auta nie wystąpiły zmiany ani przy hamowaniu.

Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

10 wrz 2017 21:57

lewarek i kręcisz.... możliwe że osłona tarczy Ci haczy....
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

Zby
Kierownik zmiany
 
Posty: 149
Dołączył(a): 19 mar 2017 07:30
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2009

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

11 wrz 2017 06:21

butter18 napisał(a):lewarek i kręcisz.... możliwe że osłona tarczy Ci haczy....

Sprawdzę ale myślałem że może ktoś miał coś podobnego

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

22 paź 2017 16:25

Troszkę odświeżę temat:
Jakoś około miesiąc temu zmieniałem klocki hamulcowe przód, wszystko wyczyszczone itd itd. , przez 2 tygodnie było spoko, auto dobrze hamuje, nic nie bije generalnie GIT. Od jakiegoś 1.5 tygodnia mam dziwny objaw tzn. jak cofam i i wciskam hamulec żeby się zatrzymać słychać dziwne puknięcie z okolic przednich kół - zaznaczam, że hałas nie występuje zawsze oraz nie wpływa to na pracę układu hamulcowego ( dobrze hamuje auto ). Czy ktoś spotkał się z takim objawem ? aaaa i to puknięcie jest tylko jak cofam, jak jadę w przód nic takiego nie ma.
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

Avatar użytkownika
Magikrealista
Kierownik
 
Posty: 589
Dołączył(a): 12 sie 2017 22:16
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Podlaska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

23 paź 2017 14:41

Może klocki mają luz jakiś? Bo chyba już dotarte przez tyle czasu. Trudno coś stwierdzić, trzeba rzucić okiem jeśli klocki siedzą dobrze to zostaje słuchać dalej czy się dzwięk nasili. Trochę dziwne że tylko przy cofaniu to słyszysz :P
Obrazek

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

23 paź 2017 15:59

Mnie też to bardzo dziwi, na początku myślałem że może sprzęgło albo skrzynia, ale jak cofam i wciskam sprzęgło aby zahamować do 0 przy wciskaniu hamulca słychać ten puk ;p
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

24 paź 2017 18:59

Pierdoła, musiałem wyciągnąć klocki i te blaszki wygiąć troszkę, bo klocek miał za duży luz = wszystko gra i buczy już
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

Avatar użytkownika
Magikrealista
Kierownik
 
Posty: 589
Dołączył(a): 12 sie 2017 22:16
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Podlaska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010

Re: Wtf ? Dudnienie przy hamowaniu, stuki przy hamowaniu ręc

25 paź 2017 09:20

Pitrek napisał(a):Pierdoła, musiałem wyciągnąć klocki i te blaszki wygiąć troszkę, bo klocek miał za duży luz = wszystko gra i buczy już

Brawo Ty !! :P
Obrazek

Powrót do Awaryjność, raporty z eksploatacji
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl