Cee'd stacza się ze wzniesienia (na biegu)

Problemy z cee'd'em oraz historia eksploatacji Waszych aut (raporty) / problems, drive reports

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
basscrew
 

Cee'd stacza się ze wzniesienia (na biegu)

24 lis 2011 03:20

Hej, spotkałem się z następującym problemem:

Gdy zostawiam auto na wzniesieniu, wrzucam dowolny bieg, samochód zaczyna się staczać i szarpać. Oczywiście gdy zaciągne ręczny wszystko jest ok.

Czy powinienem jechać z tym do serwisu, czy jest to usterka? Czytałem, że w innych markach pojazdów, że takie rzeczy się zdarzają i są całkiem normale.

Jeżeli ktoś, byłby uprzejmy sprawdzić w swoim ceed'zie czy ma tak samo, byłbym wdzięczny.

KIA CEE'D SW 2008, 55 000km. Diesel 1,6 120KM, manual.

Pozdrawiam!
M.

ruszok:
Zmieniłem trochę tytuł, aby bardziej odpowiadał treści.

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: "Staczający się" ceed

24 lis 2011 08:23

basscrew napisał(a):Jeżeli ktoś, byłby uprzejmy sprawdzić w swoim ceed'zie czy ma tak samo, byłbym wdzięczny.

Bardzo proszę. Ale pod warunkiem że dopełnisz formalności z przywitaniem się. Nie stacza sięani do przodu ani do tyłu :!! Jedź do ASO czym prędzej :!!
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

AUTOR WĄTKU
hacker
 

Re: "Staczający się" ceed

24 lis 2011 09:07

Jeśli wzniesienie jest dość mocno pochylone to taki objaw będzie normalny. U mnie też wyrzuci bieg i pojedzie ;] Do takich sytuacji jest ręczny.

Avatar użytkownika
mark
Weteran
 
Posty: 1309
Dołączył(a): 23 lut 2008 12:27
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 115KM
2007, C+

Re: "Staczający się" ceed

24 lis 2011 13:08

Panowie samochód nie będzie się staczał, jeżeli będzie na biegu wstecznym lub pierwszym. Trzeba tylko pamiętać, że jeżeli spadek mamy w kierunku przodu auta to zapinamy wsteczny a jak do tyłu, to pierwszy bieg. Hamulec ręczny w takim przypadku jest potrzebny tylko przy bardzo dużych spadkach terenu, jako dodatkowe zabezpieczenie.

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: "Staczający się" ceed

24 lis 2011 13:19

Ja to tak do końca tego nie rozumiem o co tu chodzi. Przydało by się to trochę uszczegółowić bo do przeczytania powyższego posta myślałem że robisz to na odpalonym silniku - zastanawiało mnie co w tym dziwnego...
Jeśli przytrzymasz samochód na hamulcu wbijesz odpowiedni bieg [czytaj wyżej] i puścisz hamulec to nic się staczać nie będzie. No chyba że to są na prawdę konkretne wzniesienia...
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

Avatar użytkownika
mark
Weteran
 
Posty: 1309
Dołączył(a): 23 lut 2008 12:27
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 115KM
2007, C+

Re: "Staczający się" ceed

24 lis 2011 13:56

To co pisałem, dotyczy postoju, silnik wyłączony.
Przepraszam, że tego nie napisałem wcześniej
.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6519
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: "Staczający się" ceed

24 lis 2011 18:31

Kolego, to normalne - jak nie zaciągniesz ręcznego a silnik jest wyłączony i auto stoi na pochyłości to zacznie się staczać, a towarzyszyć temu będzie szarpanie auta.
Poza tym na pochyłości zawsze zaciągamy ręczny a nie zostawiamy na biegu - bo kiedy trzyma wpięty bieg to powstają niepotrzebne naprężenia na elementy przeniesienia napędu.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
Roman5
 

Re: "Staczający się" ceed

24 lis 2011 19:49

Mark .Musze cie poprawic .Jestes w bledzie.Mozesz wlozyc pierwszy bieg i parkujac na wjezdzie auto i tak ci sie bedzie cofac .Silnika nie zablokujesz i tak bedzie sie krecil w lewo.Jedyny przypadek to w automacie.Tylko uwaga :?? :?? Mozna uszkodzic skrzynie biegow na ostrym pdjezdzie lub zjezdzie.Trzeba niestety uzyc recznego hamulca.

Avatar użytkownika
mark
Weteran
 
Posty: 1309
Dołączył(a): 23 lut 2008 12:27
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 115KM
2007, C+

Re: "Staczający się" ceed

24 lis 2011 22:38

Chyba się nie rozumiemy :) ale postaram się wyłożyć o co mi chodzi. Przepraszam, że wcześniej nie napisałem tego w szczegółowo.
Zamierzamy zaparkować, ulica (droga)z małym spadkiem. Wciskamy hamulec nożny i zapinamy jedynkę lub wsteczny, w zależności w którą stronę jest spadek. Jedynkę jak spadek jest z tyłu auta a wsteczny jak z przodu auta. Wyłączamy silnik i jak ktoś chce być całkiem pewny, to dodatkowo zaciągamy hamulec ręczny. Oczywiście jak jest sprawny :) Ale w takim wypadku wystarczy w zupełności zapięcie samego biegu.
Natomiast jeżeli droga ma trochę większy spadek, trzeba zapiąć bieg i ręczny lub (zamiast ręcznego) zeprzeć przynajmniej jedno koło, na np.: krawężniku.
Dlaczego mówię o zapinaniu biegu przeciwnego do spadku, bo to jest bardzo ważne. Na postoju zawsze powinno się zostawiać auto z włączonym najniższym biegiem, czyli wstecznym lub pierwszym.
Na tych biegach auto ma największy opór, podczas ewentualnego staczania. A bieg przeciwny, ponieważ np.: na wstecznym ,auto będzie bardzo trudno ruszyć do przodu.
Wyłączając oczywiście, przypadek ześlizgnięcia się po oblodzonej drodze.
Nie mówię tutaj o ekstremalnych spadkach drogi, bo w tym przypadku potrzebne jest zapięcie biegu, hamulec ręczny i dodatkowo zaparcie koła o coś.
Zasada z pierwszym lub wstecznym biegiem jest dość stara i może młode pokolenie jej nie zna :D Stąd też to zdziwienie i niedowierzanie :)
Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę miłośników hamulca ręcznego. W zimie zostawienie auta na ręcznym, może całkowicie uniemożliwić jazdę. Hamulce (okładziny) przymarzną tak skutecznie, że nie da rady ruszyć z postoju. Więc radzę używać hamulca ręcznego z głową :D

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: "Staczający się" ceed

24 lis 2011 23:48

mark napisał(a):Zasada z pierwszym lub wstecznym biegiem jest dość stara i może młode pokolenie jej nie zna

Ja tam tę zasadę znam i nawet ją wyznaję :)
mark napisał(a):W zimie zostawienie auta na ręcznym, może całkowicie uniemożliwić jazdę. Hamulce (okładziny) przymarzną tak skutecznie, że nie da rady ruszyć z postoju.

Tak samo stara prawda i tak samo ważna!

Więc wniosek jest taki j/w. Wszystko zależy od poprawnie dobranego biegu i samego wzniesienia.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

Avatar użytkownika
mark
Weteran
 
Posty: 1309
Dołączył(a): 23 lut 2008 12:27
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 115KM
2007, C+

Re: "Staczający się" ceed

25 lis 2011 00:35

Skoro powyższa zasada jest znana u młodych, to wypada przeprosić młode pokolenie, za posądzenie ze jej nie zna :D

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6859
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: "Staczający się" ceed

25 lis 2011 09:05

Ok tu też młode pokolenie zabierze głos, ostatnio na ulicy o dość dużym spadku zostawiałem auto i też się zdziwiłem że przy zapiętej 1 (spadek "w przód") auto "przeskakiwało" i się staczało, ale po chwili wydało mi się to normalne więc zapiąłem wsteczny i ręczny. Nie wiem czy bez ręcznego staczał by się na wstecznym do przodu. Natomiast ja ręcznego staram się tak czy siak używać jak najmniej z w.w. powodu, a już zwłaszcza w zimie, natomiast o tym
pioter napisał(a):Poza tym na pochyłości zawsze zaciągamy ręczny a nie zostawiamy na biegu - bo kiedy trzyma wpięty bieg to powstają niepotrzebne naprężenia na elementy przeniesienia napędu.
nie pomyślałem, no w sumie racja - skrzynia i silnik cały czas walczą z grawitacją więc może to zaszkodzić ale chyba w przypadku zaciągnięcia ręcznego tego problemu nie ma, a wtedy mamy podwójne zabezpieczenie? Tak czy siak na szczęście u mnie w ogóle takie sytuacje są dosłownie raz na rok :)
Natomiast co do "staczania się" Sida to mój się zaczął ostro staczać ale dlatego że coraz częściej sięga po flaszkę :D
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
hacker
 

Re: "Staczający się" ceed

25 lis 2011 10:55

Chyba po dystrybutor sięga. Co do zasad podanych przez mark'a to ja się oczywiście zgadzam w 99%. Jeśli zostawimy auto tak, że będzie cały czas napierało na krawężnik to cierpią opony. Ryba na ręcznym i biegu ok. Byle tylko auto trzymało się na ręcznym, a dopiero w pogotowiu czekał bieg. Na pochyłym terenie po zaciągnięciu ręcznego najlepiej puścić hamulec i dopiero wtedy bieg wrzucić. Taki moje zdanie i komentarz:D

Avatar użytkownika
George
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 2618
Dołączył(a): 18 lip 2008 12:33
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL HB, 1,6 L Pb 204KM
2018, GT

Re: "Staczający się" ceed

25 lis 2011 15:45

Ryba4 napisał(a):Natomiast ja ręcznego staram się tak czy siak używać jak najmniej z w.w. powodu, a już zwłaszcza w zimie,



Jaki to powód oprócz zimy ?
Ja zaciągam dosyć często wyznając zasadę " organ nie używany zanika " :ha Linka od ręcznego nie sprawi problemu jak będzie często używana.
W poprzednim wózku po pierwszym właścicielu miałem z tego powodu duuuży problem.

Ps. nie cierpię jak mi w korku walą "stopami" po oczach przez 5 minut bez przerw. Tern płaski jak leżąca płetwa.
Kontakt: Grupa Wielkopolska
- - - - - - - - - - - - - - -
onegdaj - Cee'd 1,6 CRDI 2008
aktualnie - Cee'd GT black perl 2018
Obrazek

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: "Staczający się" ceed

25 lis 2011 15:53

Linka może nie, ale szczęki już mogą przymarznąć. Ba nawet w lato mogą przyrdzewieć do bębna tak, że nie łatwo puszczą.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
pimpo
 

Re: "Staczający się" ceed

26 lis 2011 09:55

panie i panowie...

jak się auto stacza ze wzniesienia mimo zapiętego biegu tzn że silnik jest do bani. to nie skrzynia trzyma auto w miejscu tylko silnik właśnie. skrzynia jedynie jest łącznikiem pomiędzy kołami a silnikiem. to silnik robi opór. jeśli z niedużego wzniesienia auto się stacza podskakując to oznacza że w silniku brak kompresji i mimo że nie następuje zapłon mieszanki to silnik pracuje = obraca się wał i chodzą tłoki. jak wysiągdzie aku i auto odpalamy "na pych" to też jest bieg wrzucony i auto jedzie bo siła pchająca/ciągnąca pokonuje opór jaki stawia silnik. oprócz rodzaju wzniesienia i wybranego biegu znaczenie ma jeszcze pojemność silnika i ciężar auta. spróbujcie przepchnąć na jedynce 5,7HEMI (np. 300C) albo 2l DIESLA (np. VW Caddy) to postawię wam flaszkę ;) małe autko (np. fiat UNO 1,1) we dwóch bez problemu można przepchnąć mimo zapiętego biegu, ale auto samo z siebie NIE powinno się staczać.

zostawianie auta na biegu nie szkodzi ani silnikowi ani skrzyni biegów. zapieranie kołem o krawęznik też nie ma znaczącego wpływu na oponę, chyba że auto będzie tak stało kilka miesięcy i do tego jeszcze zejdzie z opony powietrze.

jeśli chodzi o hamulec ręczny to wszystko zależy od konstruktorów. w jednym aucie będą się linki zacinać, w innym zaciski... nie wiem jak jest w ceedzie bo jeszcze nie miałem z tym problemu. jedyne co mogę powiedzieć to to że niemozliwe aby klocki i tarcze zardzewiały tak że nie można by ich było rozerwać, no chyba że auto by stało na plaży podczas przypływu ;)

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: "Staczający się" ceed

26 lis 2011 11:29

pimpo napisał(a):jedyne co mogę powiedzieć to to że niemozliwe aby klocki i tarcze zardzewiały tak że nie można by ich było rozerwać

Niestety jest to możliwe [w wydaniu szczęka bęben]. Byliśmy kilkoma 206 nad morzem na polu namiotowym. Kumpel przez bite 2 tygodnie nie ruszał auta. Zostało na ręcznym... Jak mieliśmy wracać do domu, a tu się okazuje że auta nie idzie ruszyć. Robili różne wygibasy, ale pomogło dopiero ściągnięcie kół i mniej lub bardziej delikatne uderzanie w bębny, aż szczęka i bęben się rozkleiły. Właśnie szczęka i bęben - ja o tym pisałem - Ty o tarczy i klocku... Więc jeśli to było do mnie no to ja nie o tym - co wytłumaczyłem powyżej.

A jak sam zauważyłeś wszystko zależy od tego czy się zapnie odpowiedni bieg i jakie jest wzniesienie. Bo my mówiąc wzniesienie mamy na myśli niewielką pochyłość, a ktoś może myśleć o 2, 3 razy takiej jak my...
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
pimpo
 

Re: "Staczający się" ceed

26 lis 2011 16:32

tak właśnie myślałem że chodzi o bębny, ale że w ceedzie są tarcze to zgłupiałem :ok mi się kiedyś w ładzie okładziny do bębna przykleiły tyle że z jednej strony tylko. mróz -20* więc nie chciało mi się na śniegu zdejmować koła. jak się rozgrzało to puściło hehehehe

a tak dla rozluźnienia:
w zeszłym roku zaraz po ataku zimy stoję sobie na parkingu i odkopuję auto z białego puchu. nagle patrzę a babka w czinkłeczento pali kapcie na lodzie. myślę sobie że nie może ruszyć bo slisko więc proponuję że ją popchnę. zapieram się i cisnę, auto jedzie ale tylne koła się nie kręcą. myślę sobie - no to teraz będzie fajnie jak tam coś przymarzło... ale chwilka, przecież kierowcą jest kobieta więc się drę: "RĘCZNY" i po chwili koła zaczynają się kręcić i pani sobie pojechała :D

AUTOR WĄTKU
hacker
 

Re: "Staczający się" ceed

26 lis 2011 16:34

Dokładnie taką samą akcję z ręcznym widziałem w mieście, kobieta ciągnęła auto przez skrzyżowanie z zablokowanymi.
W ceedzie są i tarcze i bębny. Ręczny jest bębnowy, a roboczy tarczowy. Głupota wg mnie, ale tak jest.

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: "Staczający się" ceed

26 lis 2011 16:53

Tak jest. Mamy tarczobębny i też jest taka możliwość.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

Następna strona
Powrót do Awaryjność, raporty z eksploatacji
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl