Hamulce a wyłączony silnik

Problemy z cee'd'em oraz historia eksploatacji Waszych aut (raporty) / problems, drive reports

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
lookaszk
 

Hamulce a wyłączony silnik

07 cze 2011 12:21

Witam,

Dziś jadąc z górki w korku wyłączyłem silnik i się turlałem. Po kilkukrotnym użyciu hamulców (prędkość max 20kmh) pedał stawał się coraz twardszy aż prawie w ogóle nie dawał się wcisnąć. Ok, normalna sprawa bo serwo nie działa. Tyle że po utwardzeniu pedału skuteczność hamowania spadła do 0 (słownie: zera) ! :szok
Mocniejsze naciskanie pedału skutkowałoby złamaniem piszczeli/podudzia/kolana lub pogięciem pedału hamulca :/

Jak u was to wygląda?

Czy ktoś był holowany ceedem na wyłączonym silniku i był w stanie hamować?

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6859
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Hamulce a wyłączony silnik

07 cze 2011 12:24

u każdego wygląda dokładnie tak samo kolego, w nowoczesnych autach silnik nie działa to i nie działają hamulce, na klocki działa tylko taka siła z jaką Ty działasz na pedał.. closed
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
hacker
 

Re: Hamulce a wyłączony silnik

07 cze 2011 13:18

To ja troszkę inne mam pytanie, ale związane z hamulcami ^^ Czy to normalne w ceedach, że podczas pompowania pedału hamulca przy włączonym silniku, jesteśmy go bez najmniejszego problemu wcisnąć do końca??

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6859
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Hamulce a wyłączony silnik

07 cze 2011 14:38

no nie, to juz zdecydowanie nie jest normalne..
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
popmart
 

Re: Hamulce a wyłączony silnik

07 cze 2011 14:54

hacker napisał(a):To ja troszkę inne mam pytanie, ale związane z hamulcami ^^ Czy to normalne w ceedach, że podczas pompowania pedału hamulca przy włączonym silniku, jesteśmy go bez najmniejszego problemu wcisnąć do końca??


koniec szczęk, tarcz .... ot czym bardziej ich nie ma tym głebiej wpada pedał, ja mam nowy komplet i znowy jest na górze ... a było przy podłodze, podobno dokładnie tak samo jest ze sprzęgłem

AUTOR WĄTKU
hacker
 

Re: Hamulce a wyłączony silnik

07 cze 2011 15:09

Mówimy tutaj o aucie z 16k km. Na tarczach pojawiły się dopiero minimalne ranty^^ Przy pompowaniu słychać coś jak by gdzieś powietrze uciekało i pedał da się wcisnąć... Też tak macie czy mam się bać i sprawdzić na nowym aucie w salonie i reklamować coś? :twisted:

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Hamulce a wyłączony silnik

07 cze 2011 15:26

Opisz dokładnie jak mam to stestować... Sprawdzę to dokładnie po 23.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
hacker
 

Re: Hamulce a wyłączony silnik

07 cze 2011 18:04

Ja mam Ci opisać? Stoisz w miejscu i wciskasz sobie pedał hamulca. Czy za każdym razem jesteś go w stanie wcisnąć do końca? Ja tak, ale pokazałem to bardziej doświadczonemu kierowcy oraz sam sprawdziłem działanie w ekstremalnych warunkach i jest ok.

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Hamulce a wyłączony silnik

07 cze 2011 18:36

Dobra... Silnik włączony, ja wciskam pedał i on się przyblokuje i nie pójdzie do końca. Ale jak będę napierał to jeszcze deczko pójdzie. Jak kiedyś patrzałem to na bank do podłogi nie szedł. Ale sprawdzę co i jak.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
hacker
 

Re: Hamulce a wyłączony silnik

07 cze 2011 18:57

Nie do podłogi. Do czegoś co mi wygląda na jakiś ogranicznik czy coś ^^ Może po prostu TTTM. Hamulce działają u mnie jak trzeba.

AUTOR WĄTKU
mziutek
 

Re: Hamulce a wyłączony silnik

07 cze 2011 19:11

Ryba4 napisał(a):u każdego wygląda dokładnie tak samo kolego, w nowoczesnych autach silnik nie działa to i nie działają hamulce, na klocki działa tylko taka siła z jaką Ty działasz na pedał.. closed


Samochód, w którym hamulce całkowicie przestawałyby działać gdy silnik przestaje się kręcić a więc w momencie, gdy przestaje działać wspomaganie nie miałby prawa opuścić fabryki.
Konstruktorzy i twórcy przepisów nie są aż takimi idiotami, by na coś takiego pozwolić.
Po awarii wspomagania auto musi hamować, wymaga tylko wielokrotnie większej siły nacisku na pedał.

Co do prób wyłączania silnika w czasie jazdy - aż nie chce mi się wierzyć, by na kursach prawa jazdy nie informowano o niedopuszczalności takich eksperymentów .
Nawet w autach bez wspomagania hamulców jest to niebezpieczne - przypadkiem może zaskoczyć blokada kierownicy i zamiast pokonać zakręt auto wyląduje w rowie lub na kogoś wpadnie.

AUTOR WĄTKU
hacker
 

Re: Hamulce a wyłączony silnik

07 cze 2011 19:29

mziutek na minimalnym podjeździe wrzuciłem kiedyś na luz przy zgaszonym silniku i aktywne zagłówki się pokazały bo tak się zapierałem żeby auto zatrzymać, a udało mi się dopiero ręcznym.

Avatar użytkownika
George
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 2618
Dołączył(a): 18 lip 2008 12:33
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL HB, 1,6 L Pb 204KM
2018, GT

Re: Hamulce a wyłączony silnik

07 cze 2011 20:32

mziutek napisał(a):Samochód, w którym hamulce całkowicie przestawałyby działać gdy silnik przestaje się kręcić a więc w momencie, gdy przestaje działać wspomaganie nie miałby prawa opuścić fabryki ... auto musi hamować, wymaga tylko wielokrotnie większej siły nacisku na pedał.

Tylko że ta wielokrotnie większa siła jest nie osiągalna dla przeciętnego kierowcy. Może Pudzian wyhamuje ... :ha
Kontakt: Grupa Wielkopolska
- - - - - - - - - - - - - - -
onegdaj - Cee'd 1,6 CRDI 2008
aktualnie - Cee'd GT black perl 2018
Obrazek

AUTOR WĄTKU
mziutek
 

Re: Hamulce a wyłączony silnik

07 cze 2011 21:15

George napisał(a):
mziutek napisał(a):Samochód, w którym hamulce całkowicie przestawałyby działać gdy silnik przestaje się kręcić a więc w momencie, gdy przestaje działać wspomaganie nie miałby prawa opuścić fabryki ... auto musi hamować, wymaga tylko wielokrotnie większej siły nacisku na pedał.

Tylko że ta wielokrotnie większa siła jest nie osiągalna dla przeciętnego kierowcy. Może Pudzian wyhamuje ... :ha


To są sytuacje awaryjne.
Nikt nie wymaga, by zatrzymać auto ze 100km/h na odcinku trzydziestu kilku metrów ale z 40 km/h powinno się dać wyhamować.
Zdarzało mi się być holowanym na linie w aucie z zepsutym silnikiem i nieczynnym wspomaganiem hamulców, kierownicy i jakoś bezpiecznie (noga i ręce trochę bolały) do celu dojechaliśmy.

Avatar użytkownika
George
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 2618
Dołączył(a): 18 lip 2008 12:33
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL HB, 1,6 L Pb 204KM
2018, GT

Re: Hamulce a wyłączony silnik

07 cze 2011 21:31

Dlatego też warto dbać o h. ręczny.
Kontakt: Grupa Wielkopolska
- - - - - - - - - - - - - - -
onegdaj - Cee'd 1,6 CRDI 2008
aktualnie - Cee'd GT black perl 2018
Obrazek

AUTOR WĄTKU
lookaszk
 

Re: Hamulce a wyłączony silnik

08 cze 2011 07:04

Ryba4 napisał(a):w nowoczesnych autach silnik nie działa to i nie działają hamulce, na klocki działa tylko taka siła z jaką Ty działasz na pedał..
.
Teorię to ja znam dobrze. ;-)


mziutek napisał(a):Nikt nie wymaga, by zatrzymać auto ze 100km/h na odcinku trzydziestu kilku metrów ale z 40 km/h powinno się dać wyhamować.

W moim Prosiaku to niewykonalne (nawet z prędkości 20km/h - mówię o użyciu hamulców głównych i wyłączonym silniku) :o

George napisał(a):Tylko że ta wielokrotnie większa siła jest nie osiągalna dla przeciętnego kierowcy. Może Pudzian wyhamuje ...

No dokładnie
Nie mówiąc już o kierowniczkach - naszych żonach, kochankach, córkach itp.

mziutek napisał(a):Co do prób wyłączania silnika w czasie jazdy - aż nie chce mi się wierzyć, by na kursach prawa jazdy nie informowano o niedopuszczalności takich eksperymentów .

Kurs miałem -naście lat temu i mogłem zapomnieć jeśli mnie ktoś o tym informował. Co nie zmienia faktu że awaria silnika na pewno nie chodziła na kursy i może niewiedzieć że jest niedopuszczalna :P

mziutek napisał(a):przypadkiem może zaskoczyć blokada kierownicy i zamiast pokonać zakręt auto wyląduje w rowie lub na kogoś wpadnie.

Wyłączony silnik a możliwość zablokowania kierownicy to 2 różne sprawy. I o tym na 100% uczono na kursie, że jest kilka położeń kluczyka w stacyjce i jedno drugiego nie wyklucza (tzn. może być silnik wyłączony i kierownica swobodnie się obracać) ;)


Wracając do tematu :!!
Proszę odważne i rozsądne osoby o sprawdzenie skuteczności hamowania przy wyłączonym silniku (po kilkukrotnym wciśnięciu na pedał. Mój na początku hamuje w miarę normalnie, a po chwili już wogóle). :ok
Oczywiście na własne ryzyko
Sam również mam zamiar przeprowadzić ponownie takie próby - trening czyni mistrza :twisted:
Przyda się to do stwierdzenia czy TTTM, czy to usterka (brak hamowania, z naciskiem na słowo "brak"). Przyda się to każdemu, i potem nie będzie niespodzianek podczas holowania. Ja np. teraz wiem, że na wyłączonym silniku hamulców głównych nie mam więc pozostaje w awaryjnych przypadkach hamowanie hamulcem pomocniczym oraz skrzynią biegów i/lub laweta.

A tych którzy się boją że im się kierownica zablokuje, albo uważają że takie "zabawy" są nieodpowiedzialne proszę o omijanie tego wątku lub jego bierne śledzenie i nie pisanie moralizatorskich wykładów diabloo

AUTOR WĄTKU
marekwoj
 

Re: Hamulce a wyłączony silnik

08 cze 2011 08:04

mziutek napisał(a):Samochód, w którym hamulce całkowicie przestawałyby działać gdy silnik przestaje się kręcić a więc w momencie, gdy przestaje działać wspomaganie nie miałby prawa opuścić fabryki.
Konstruktorzy i twórcy przepisów nie są aż takimi idiotami, by na coś takiego pozwolić.
No i nie pozwalają, po wyłączeniu silnika można zahamować i to nawet kilka razy, ale później już nie bardzo :lol:

Kilka lat temu stałem w gigantycznym korku (prawie 2 godziny odcinek 10km) i jak było nieco z górki to silnik wyłączałem. Inny samochód (Renówka), ale pamiętam że ręcznym hamowałem, bo pomimo turlania się z prędkością pieszego hamulec zasadniczy nie dawał rady. Tak więc to normalne, tak teraz samochody działają.

Avatar użytkownika
KaReS
Kierownik zmiany
 
Posty: 142
Dołączył(a): 07 maja 2009 09:33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C3 PRO, 1,6 Pb 204KM
2020, MAX

Re: Hamulce a wyłączony silnik

08 cze 2011 10:30

A czy czasem nie jest tak, że holowanie z wyłączonym silnikiem powinno odbywać się wyłącznie na sztywnym holu właśnie m.in. ze względu na ten brak hamowania?

lookaszk napisał(a):No dokładnie
Nie mówiąc już o kierowniczkach - naszych żonach, kochankach, córkach itp.


Z tej grupy czasem można wyłączyć teściowe ;-)
Było: C+ 1,6 CRDi '07
Jest: Proceed GT '20 White Deluxe

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6859
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Hamulce a wyłączony silnik

08 cze 2011 10:41

mziutek napisał(a):
Ryba4 napisał(a):u każdego wygląda dokładnie tak samo kolego, w nowoczesnych autach silnik nie działa to i nie działają hamulce, na klocki działa tylko taka siła z jaką Ty działasz na pedał.. closed


Samochód, w którym hamulce całkowicie przestawałyby działać gdy silnik przestaje się kręcić a więc w momencie, gdy przestaje działać wspomaganie nie miałby prawa opuścić fabryki.
Konstruktorzy i twórcy przepisów nie są aż takimi idiotami, by na coś takiego pozwolić.
Po awarii wspomagania auto musi hamować, wymaga tylko wielokrotnie większej siły nacisku na pedał.

Co do prób wyłączania silnika w czasie jazdy - aż nie chce mi się wierzyć, by na kursach prawa jazdy nie informowano o niedopuszczalności takich eksperymentów .
Nawet w autach bez wspomagania hamulców jest to niebezpieczne - przypadkiem może zaskoczyć blokada kierownicy i zamiast pokonać zakręt auto wyląduje w rowie lub na kogoś wpadnie.


nie wiem co miałeś na myśli, ale napisałeś to samo co ja tylko innymi słowami, a chyba miała być jakaś kontra? Powtórzę się: nie ma wspomagania to klocki napierają na tarcze z taką siłą z jaką Ty napierasz na pedał, i dokładnie - trzeba by pudziana żeby "normalnie" zahamować, bo nogą nie jesteś w stanie wytworzyć takiego ciśnienia! Panowie na litość boską wyważamy otwarte drzwi! czasem ma wrażenie że dla niektórych ceed to pierwsze auto w życiu i to prosto po kursie parkowania..
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: Hamulce a wyłączony silnik

08 cze 2011 10:56

Ryba4 napisał(a):czasem ma wrażenie że dla niektórych ceed to pierwsze auto w życiu i to prosto po kursie parkowania..


No i lubią oszczędnie jeździć z góry. Najlepiej na wyłączonym silniku :ha :ha :ha
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

Następna strona
Powrót do Awaryjność, raporty z eksploatacji
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl