Odstąpienie od Umowy kupna

Problemy z cee'd'em oraz historia eksploatacji Waszych aut (raporty) / problems, drive reports

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
socho
 

Odstąpienie od Umowy kupna

08 maja 2008 06:30

Witam.
Może ktoś już doświadczył procedury odstąpienia od umowy z powodu wydania towaru wadliwego w momencie kupna?
Moja Kia stoi w Serwisie od 5 tygodni i zanosi się że postoi jeszcze dłużej, gdyż nie mogą usunąć usterki ..patrz USTERA zanik sterowania pedałem gazu[size=18][/size] :cry:

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

08 maja 2008 07:05

Kodeks Cywilny
Art. 560. § 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.
§ 2. Jeżeli kupujący odstępuje od umowy z powodu wady rzeczy sprzedanej, strony powinny sobie nawzajem zwrócić otrzymane świadczenia według przepisów o odstąpieniu od umowy wzajemnej.
§ 3. (...)
§ 4. (213) Jeżeli sprzedawca dokonał wymiany, powinien pokryć także związane z tym koszty, jakie poniósł kupujący.

Pogrubienia ode mnie. Oczywiście kodeks nie precyzuje co znaczy niezwłocznie, ale przeważnie jest interpretacja że to max 30 dni. Tak więc powinieneś walnąć oficjalne pismo powołując się na przytoczony przepis że chcesz odstąpic od umowy w ramach rękojmy ze względu na wadę rzeczy i niemożność jej usunięcia przez sprzedawcę. Jesli dealer odmówi - no cóż, sąd ...
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
e2rdo
 

08 maja 2008 08:48

pioter napisał(a):... max 30 dni.

ale nie roboczych? tylko 30 dni od zgłoszenia usterki?

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

08 maja 2008 09:35

Jest problem poniewaÂż niezwÂłocznie to termin ustawowy, ktĂłry nie jest zdefiniowany w przepisach (pomocne tu jest orzecznictwo SN). PojĂŞcie "niezwÂłocznie" raczej naleÂży rozumieĂŚ jako bez zbĂŞdnej zwÂłoki, czyli bez zbĂŞdnych czynnoÂści, przeszkĂłd, ale z zachowaniem czynnoÂści przewidzianych technologiÂą bÂądÂź przepisami.
W przypadku Socho zastanowiÂłbym siĂŞ nad odstĂŞpowaniem od umowy - jak opisuje otrzymaÂł na czas naprawy cee'd-a SW, tak wiĂŞc nie pogorszyÂł mu siĂŞ standard (co innego gdyby auto staÂło od miesiÂąca w warsztacie a on musiaÂłby jeÂździĂŚ PKSem). Ja w takiej sytuacji mĂłgÂłbym i dÂłuÂżej czekaĂŚ na naprawĂŞ auta - zawsze to nabijam kilometry wtedy nie na swoim, jak rozumiem w zastĂŞpczym nie ponoszĂŞ teÂż kosztĂłw napraw i przeglÂądĂłw. Tym bardziej Âże podobne sytuacje zdarzajÂą siĂŞ teÂż w innych markach (pamiĂŞtacie sprawĂŞ Paska ktĂłremu non stop siadaÂły hamulce aÂż facet skoĂączyÂł na murku a VW nie chiaÂł mu wymienic auta? ByÂło w Turbo Kamerze. Inny przypadek Paska to byÂło gaÂśniĂŞcie silnika bez mozliwoÂści uruchomienia w czasie jazdy - po piÂątej awarii w trasie klient zaÂżyczyÂł wymiany auta a VW odpowiedziaÂł, Âże usterka zostaÂła usuniĂŞta i auto jest sprawne ...) i moÂżna mieĂŚ nadziejĂŞ, Âże felerna usterka zostanie w koĂącu zdiagnozowana i naprawiona i Socho bĂŞdzie siĂŞ dÂługo jeszcze cieszyÂł swojÂą KijankÂą.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
socho
 

Ustera CD

08 maja 2008 13:21

Ponieważ wyjeżdżam za granicę na 10 dni, dałem serwisowi ten czas na ostateczne usunięcie usterki.
Obiecali że się postaraję i zwrócą mi sprawne auto 20 05 08.
Potem......

AUTOR WĄTKU
socho
 

Koniec USTERY Sterowania pedałem gazu.

20 maja 2008 06:39

Witam.
Otrzymałem wreszcie z MGT Łowicz swoją Kijankę po wymianie kompa. Trwało to bardzo długo, ale mam nadzieję że się nie powtórzy.
Nowy program zlikwidował turbodziurę, czyli szarpanie podczas jazdy na czwartym biegu gdy lekko przyciskamy pedał gazu.
Przedłużono gwarancję o czas postoju w serwisie.
Ogólnie miłe podejście serwisu, choć po wyjeżdzie okazało się że nie działa sterowanie radiem z kierownicy i przycisków na panelu.
Można tylko włączyć i ustawiać głośność i stacje z pokrętła.
Staram się zachować spokój.
Mam obiecaną szybką wymianę radia.

Powrót do Awaryjność, raporty z eksploatacji

Użytkownicy przeglądający ten dział: MarcinS i 93 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl