[C1] Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

Problemy z cee'd'em oraz historia eksploatacji Waszych aut (raporty) / problems, drive reports

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
CaveMan
Przedszkolak
 
Posty: 12
Dołączył(a): 17 wrz 2021 19:00
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Świętokrzyska
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 Pb 122KM
2007

[C1] Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

17 wrz 2021 22:26

Moja Kia Ceed SW 1.6 , 122km benzyna, 2007r. zgasła po przejechaniu w trasie 100 kilometrów i nie mogłem jej odpalić. Po przeczytaniu zasobów internetu doszedłem do wniosku, że to może być przyczyna czujnika wału lub czujnika wałka rozrządu. Mam nowe oba czujniki ale jeśli możecie to podpowiedzcie mi gdzie znajduje sie czujnik wałka rozrządu. Jeśli macie inne podejrzenie awarii to chętnie wysłucham.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

18 wrz 2021 08:22

Przede wszystkim - podepnij auto pod diagnostykę, jeśli zgasło, to prawdopodobnie jest coś zapisane jako błąd, który wskaże "co". Chceck na desce się świeci?
Podziwiam odwagę chęci wymiany czujników ot tak, bo sporo jest o nich wzmianek na forum. Dobrze, że nie poszedłeś w inne częste bolączki - np. bąble na desce :D Przyczyn może być tak wiele, niektóre z nich prozaiczne - może np. nie dociera paliwo?
A jeśli kierunek jest dobry, ale to nie wina czujników, tylko przeskoczenia łańcucha na rozrządzie? Zakręcisz, tłoki spotkają się z zaworami, i z naprawy za kilka setek zrobi się silnik do wymiany ...

A tak poza tym, to mamy niewiele doświadczenia z cee'd-ami z rocznika 122, niewiele ich na rynku, to przez cesarza Hadriana, który zniszczył wiele z nich podczas próby podbicia Kaledonii. :spoko:
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
CaveMan
Przedszkolak
 
Posty: 12
Dołączył(a): 17 wrz 2021 19:00
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Świętokrzyska
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 Pb 122KM
2007

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

18 wrz 2021 11:03

Racja w profilu miałem zły rocznik wpisany(już poprawiłem), jednak w samym poście podałem prawidłowo.

Auto było podpięte pod diagnostykę jednak komputer nie pokazał błędów(pewnie dlatego, że tuż po awarii odłączyłem akumulator na kilka minut licząc na skasowanie błędu i że pojadę dalej, czas naglił). Na zapłonie świeci check i czerwone kontrolki: aku, EPS i olej. Kontrolka od immobilizera znika po kilku-kilkunastu sek. Inne kontrolki znikają normalnie po przekręceniu na zapłon. Rozrząd wymieniony ok. 15 tys. km temu, świece 12 tys. km temu, olej 5 tys. km temu, filtr powietrza 2 miesiące temu.

Na jakimś zdjęciu w internecie zobaczyłem, że czujnik położenia wałka rozrządu jest po prawej stronie silnika i bliżej szyby przedniej(na rogu silnika). I jest tam jakiś czujnik tyle, że nieco różni się kształtem od tego zamówionego (sprzedawca zamawiał po nr VIN). Więc albo to ten czujnik i mi się coś kształty mylą albo czujnik wałka jest w innym miejscu. Więc jeśli ktoś może to niech podpowie gdzie ten czujnik jest. Fotka byłaby pomocna.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

18 wrz 2021 12:17

Jeśli byłby to problem czujnika, to komp raczej zarejestrowałby błąd, odpięcie zasilania nie kasuje go. Skoro nie świeci check (podczas rozruchu świeci, bo system "się testuje"), to wg mnie przyczyny mogą być dwie (bo nie są zapisywane jako błąd) - problem z paliwem (filtr, przewody) lub rozrząd, choć jeśli wymieniany był 15 kkm wcześniej, to ta przyczyna wydaje się mało prawdopodobna.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
CaveMan
Przedszkolak
 
Posty: 12
Dołączył(a): 17 wrz 2021 19:00
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Świętokrzyska
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 Pb 122KM
2007

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

18 wrz 2021 12:43

Check świeci ( i na zapłonie i na rozruchu). Filtr paliwa też w sumie mógłbym wymienić, może zapchany chociaż paliwo od zawsze tankuje na tej samej stacji. Jak sprawdzić czy filtr dobry czy nie? Co do przewodów paliwowych to co może być z nimi nie tak ( i ewentualnie jak to sprawdzić) ? Wycieków nie ma a benzyny mam ponad pół baku.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

18 wrz 2021 16:42

Różnie może być - jakieś farfocle, zapowietrzenie, etc. Zaczął bym od wyeliminowania najprostszych i najtańszych przyczyn.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
CaveMan
Przedszkolak
 
Posty: 12
Dołączył(a): 17 wrz 2021 19:00
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Świętokrzyska
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 Pb 122KM
2007

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

19 wrz 2021 21:02

Znalazłem czujnik położenia wałka rozrządu. Wymieniłem i nie pomogło. Teraz wymienię filtr paliwa (bo i tak już od dawna pora żeby go wymienić). Filtr paliwa znajduje się w pompie paliwa pod tylną kanapą? Po wymianie filtra paliwa układ odpowietrza się poprzez kilku-kilkunastokrotne przełączenie na zapłon? Czy jakoś inaczej?

Avatar użytkownika
Magikrealista
Kierownik
 
Posty: 589
Dołączył(a): 12 sie 2017 22:16
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Podlaska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

19 wrz 2021 23:32

CaveMan napisał(a): Po wymianie filtra paliwa układ odpowietrza się poprzez kilku-kilkunastokrotne przełączenie na zapłon? Czy jakoś inaczej?

Dokładnie tak.
Obrazek

AUTOR WĄTKU
CaveMan
Przedszkolak
 
Posty: 12
Dołączył(a): 17 wrz 2021 19:00
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Świętokrzyska
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 Pb 122KM
2007

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

25 wrz 2021 12:58

Filtr paliwa wymieniłem i odpowietrzyłem metodą jak wyżej napisałem. Nie pomogło. Wymieniłem czujnik położenia wału i nie pomogło. Rozrusznik kręci a auto dalej nie odpala. Na plaka też nie odpala. Spojrzałem pod dekiel od cewek i wygląda dobrze, kostka od cewek tak samo. Podpowiedzcie mi co jeszcze mogę sprawdzić.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

25 wrz 2021 16:47

Sprawdziłbym jednak rozrząd.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
CaveMan
Przedszkolak
 
Posty: 12
Dołączył(a): 17 wrz 2021 19:00
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Świętokrzyska
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 Pb 122KM
2007

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

25 wrz 2021 17:33

Rozrządu to sam nie sprawdzę :( Mechanik co mi wymieniał rozrząd to pewnie z miesiąc będzie kazał mi czekać. Co takiego mogło się stać z rozrządem, że daje takie objawy jak opisałem? A jakieś inne pomysły, takie, które dam radę sam sprawdzić?
Czy powinienem słyszeć pompę paliwa kiedy przełączę na zapłon?

Avatar użytkownika
Magikrealista
Kierownik
 
Posty: 589
Dołączył(a): 12 sie 2017 22:16
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Podlaska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

26 wrz 2021 12:57

Coś tam powinna być slyszalna pompa. Sprawdziłeś czy ona w ogóle działa ? A druga sprawa to może jednak immo coś szwankuje? Próbowałeś drugim kluczem ?
Obrazek

AUTOR WĄTKU
CaveMan
Przedszkolak
 
Posty: 12
Dołączył(a): 17 wrz 2021 19:00
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Świętokrzyska
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 Pb 122KM
2007

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

26 wrz 2021 13:57

Kolega sprawdzał i pompa sama w sobie działa ale sprawdzał po wyjęciu przekaźnika. Jutro sprawdzę sam przekaźnik i jeśli będzie dobry to sprawdzę czy dochodzi napięcie do kostki przy pompie na włączonym zapłonie. Sprawdzę też czy pompa podaje paliwo przez zdjęcie węża z pompy i czy wtedy popłynie paliwo. Gdyby to było przyczyną mojej awarii to czy mimo tego i tak na plaka powinien odpalić ?

Po przełączeniu na zapłon kontrolka od immo gaśnie równo po 30 sekundach (sprawdziłem to kilkukrotnie). Nie wiem czy tak było wcześniej bo od razu odpalałem i jechałem. Drugiego kluczyka nie posiadam (mam tylko jeszcze serwisowy bez elektroniki).

Avatar użytkownika
Magikrealista
Kierownik
 
Posty: 589
Dołączył(a): 12 sie 2017 22:16
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Podlaska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

28 wrz 2021 02:01

Na plaka to chyba diesle się odpala :-) Oby to była jakaś pierdoła, kiedy zgasł w czasie jazdy nic nie było słychać ?
Obrazek

AUTOR WĄTKU
CaveMan
Przedszkolak
 
Posty: 12
Dołączył(a): 17 wrz 2021 19:00
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Świętokrzyska
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 Pb 122KM
2007

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

28 wrz 2021 16:18

Niestety nie było mnie przy tym kiedy próbowali odpalać na plaka. A teraz wiem wiem, że lepiej tak nie robić tylko użyć samostartu. Kiedy zgasł w trakcie jazdy to nic niepokojącego nie usłyszałem (muzyka grała względnie cicho).
Sprawdziłem przekaźnik i tak jakby nie za każdym razem reagował na napięcie. I podobnie jest, kiedy jest wpięty w skrzynce pod maską, że raz, dwa razy cyknie na zapłonie a potem już nie. Zamienię go z tym od klimy bo są takie same i wtedy zobaczę.
Na wyjętym przekaźniku od pompy paliwa zwarłem na krótko styki sterujące w gnieździe przekaźnika i z pompy paliwa dochodziły piski (jeden ciągły sygnał pisku) i nie wiem czy tak powinno być ale w tym czasie pompa paliwa nie podawała paliwa. Wąż od paliwa zdjąłem i nic nie leciało. Sytuację tą sprawdziłem: bez kluczyka, na zapłonie i na rozruchu zarówno na zwartych na krótko stykach jak i z przekaźnikiem (tym możliwe, że wadliwym). Domyślam się, że takie piski z pompy to nie są jej normalne odgłosy pracy i kolega, który sprawdzał mi pompę mógł to samo usłyszeć tylko błędnie to zinterpretował.
Kostki przy pompie jeszcze nie sprawdziłem (brak czasu i miernika :D ). Sprawdzę też czy na świecach jest iskra. I jeśli będzie iskra to spróbuję odpalić na samostart.
Wcześniej o tym nie wspominałem ale być może ma to znacznie. Jadąc w trasie przy prędkości ok. 65-70 wrzuciłem na luz (chciałem sprawdzić czy któreś koło blokuje się) i potem wrzuciłem 5 bieg, silnik wszedł na obroty spokojnie bez szarpnięcia (sprzęgło wcisnąłem i spokojnie puściłem). I po może 50-100m od tego zabiegu auto zgasło. Kiedyś miałem przypadek, że zacisk blokował koło i teraz czasami sprawdzam.

Avatar użytkownika
Pangenitor
Asystent Kierownika
 
Posty: 266
Dołączył(a): 30 gru 2017 23:02
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2FL HB, 1.4 Pb 100KM
2017, M SMART+

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

29 wrz 2021 06:20

Zadam głupie pytanie, a jesteś pewien że masz te pół baku paliwa? Bo znam przypadek gdzie, wskaźnik paliwa się podwiesił i sąsiad prawie pół auta rozebrał zanim się połapał że nie ma paliwa w baku.
Skóra i ćwieki na wieki.....

AUTOR WĄTKU
CaveMan
Przedszkolak
 
Posty: 12
Dołączył(a): 17 wrz 2021 19:00
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Świętokrzyska
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 Pb 122KM
2007

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

30 wrz 2021 10:03

Pangenitor napisał(a):Zadam głupie pytanie, a jesteś pewien że masz te pół baku paliwa? Bo znam przypadek gdzie, wskaźnik paliwa się podwiesił i sąsiad prawie pół auta rozebrał zanim się połapał że nie ma paliwa w baku.

Tak, mam paliwo w baku. Przed wyjazdem zatankowałem do pełna i przejechałem ok. 100km. Paliwo też nie wyciekło bo kiedy wymieniałem filtr paliwa to widziałem na własne oczy, że jest w baku. Wskaźnik paliwa pokazuje ponad połowę baku.
Dodam, że porównałem przekaźniki od pompy paliwa i od klimy i działają tak samo prawidłowo. Zamienię je miejscami i może to coś pomoże.

Zamiana przekaźników nie pomogła. Sprawdziłem i na każdej świecy od każdej cewki jest iskra.

Avatar użytkownika
Magikrealista
Kierownik
 
Posty: 589
Dołączył(a): 12 sie 2017 22:16
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Podlaska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

02 paź 2021 02:20

Z tego co to piszesz to ta pompa chyba szwankuje. Wsadzić do miski z benzyną i sprawdzić czy pompuje lub podmienić na inną - jedno będzie wykluczone. Bardziej pesymistyczna opcja która mi przyszła na myśl to kiedy wrzuciłeś piąty bieg przy małej prędkości, może łańcuch przeskoczył i po 100 km stwierdził że "dalej nie pojedziemy".
Obrazek

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

02 paź 2021 08:03

Magikrealista napisał(a):może łańcuch przeskoczył i po 100 km stwierdził że "dalej nie pojedziemy"


On pisze o 50-100m a nie km.
Wg mnie w 1 kolejności do kontroli rozrząd...

CaveMan napisał(a):I po może 50-100m od tego zabiegu auto zgasło
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Nagłe zgaśnięcie auta w trasie - czujniki?

03 paź 2021 18:48

Kawu napisał(a):On pisze o 50-100m a nie km.


To dystans przejechany po wrzuceniu "piątki" tuż przed zgaśnięciem auta. Rozrząd był wymieniany ok. 15 kkm wcześniej (pierwszy wpis).
Nie wiem, wszyscy doradzają skontrolowanie rozrządu, a kolega @CaveMan z uporem wymienia inne rzeczy typu czujnik położenia wałka "na czuja", a nie po diagnostyce, zakładając, że rozrząd tak krótko po wymianie nie może się zepsuć. A ja twierdzę, ze może - wystarczy mały błąd w montażu, coś nie halo z olejem, wada fabryczna włożonych elementów ...
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Następna strona
Powrót do Awaryjność, raporty z eksploatacji
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl