[C1] Wymiana 2 z 4 świec

Problemy z cee'd'em oraz historia eksploatacji Waszych aut (raporty) / problems, drive reports

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
snav22
 

[C1] Wymiana 2 z 4 świec

14 maja 2021 18:53

Nadszedł czas wymiany świec, 2 z 4 świec nie da się odkręcić a mechanik nie będzie brał odpowiedzialności jak się coś przekręci (dzięki za taką pomoc) dlatego postanowiłem, że zrobię to sam jednakże niepotrafię znaleźć żadnego filmiku na który kia ceed 2007 1.6 crdi jest głównym bohaterem. Czy mógłby ktoś pokazać gdzie dokładnie znajdują się świece w tym silniku? Gdzieś z tyłu bloku?

Norberto1
Brygadzista
 
Posty: 90
Dołączył(a): 10 lut 2017 11:05
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2009, Optimum+

Re: Wymiana 2 z 4 świec

14 maja 2021 19:13

Świece masz z tyłu silnika, czyli od strony grodzi. Zdejmujesz pokrywę, odłączasz klemę z akumulatora i ściągasz listwę zasilającego. Odkręcasz świece i instalujesz nowe. Jak czuję że mi sie świeca nie poddaje to odpalam samochód jadę na przejażdżkę i na rozgrzanym silniku odkręcam. Sprawdzony sposób. Powodzenia.
P.S. Są osoby które specjalizują się w odkręcaniu zapieczonych świec. Jeśli nie czujesz się na siłach to rozważ taką opcję, bo wykręcenie przez "fachurę" zapieczonych świec jest znacznie tańsze niż usunięcie świec urwanych.
126p 650, forman 1.3, felicia 1.6, cee'd crdi 1.6 sw

AUTOR WĄTKU
snav22
 

Re: Wymiana 2 z 4 świec

14 maja 2021 19:16

Dziękuje za odpowiedź, a co do specjalistów, którzy zajmują się takimi sprawami to dzwoniłem do paru ale oni odrazu twierdzą, że na bank się urwie bo w kijankach tak po prostu jest dlatego wole chyba pół dnia nad tym spędzić i ruszać powolutku aniżeli dać specjaliście, który i tak nie weźmie za to odpowiedzialności.

Norberto1
Brygadzista
 
Posty: 90
Dołączył(a): 10 lut 2017 11:05
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2009, Optimum+

Re: Wymiana 2 z 4 świec

14 maja 2021 19:23

Jasne, jak masz czas i cierpliwość to jak najbardziej.
Zanim zaczniesz odkręcać świece to wydmuchaj wszystko co jest wokół świec aby żaden syfek nie wpadł do cylindra, rozgrzej silnik i do dzieła. Tylko koniecznie po odkręceniu świec odśwież/oczyść gwinty, sprawdź czy na starych świecach nie zostały zwoje gwintu z gniazda głowicy. Nowe świece wkręć palcami ido końca i na końcu pamiętaj o kluczu dynamometrycznym.
Jak chcesz na wypasie to są też klucze dynamometryczne z funkcją odkręcania co daje duże bezpieczeństwo, pomijam klucze udarowe do świec bo na własny użytek to chyba zbędny wydatek.
Daj znać jak Ci poszło i służę pomocą
Pozdrawiam
Na szybko znalazłem taki filmik, co prawda hyundai ale silnik ten sam: https://www.youtube.com/watch?v=COH3CF71uKo
126p 650, forman 1.3, felicia 1.6, cee'd crdi 1.6 sw

AUTOR WĄTKU
snav22
 

Re: Wymiana 2 z 4 świec

14 maja 2021 19:35

Widziałem ten filmik jednakże aż tak dużo na nim nie widać, dzięki Twoim podpowiedziom zabiorę się za to jak przyjdzie nasadka 12mm i miejmy nadzieję, że te dwa dziady się ruszą.
Pozdrawiam

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1362
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: Wymiana 2 z 4 świec

14 maja 2021 19:38

3mam kciuki za pozytywne wyniki tego zabiegu, szczególnie, że autor wątku zabiera się za coś o czym nie ma zielonego pojęcia.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

AUTOR WĄTKU
snav22
 

Re: Wymiana 2 z 4 świec

14 maja 2021 19:43

Kiedyś jest ten pierwszy raz, cieszy mnie fakt, że inni rodzą się z takimi umiejętnościami odrazu.

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Wymiana 2 z 4 świec

15 maja 2021 07:47

Kiedyś w starym oplu mi się urwała po 2 dniowej walce, teraz masz dużo speców co na miejscu ci to rozwiercą i nic nie wpadnie do silnika : D
Nie pamiętam już ile brał bo to z 7 lat temu, ale wyszło dużo dużo mniej niż za ściąganie czapki całej.
Niestety takie rzeczy się robi regularnie, bo potem wszystko się zapieka :(
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

Avatar użytkownika
Peter007
Asystent Kierownika
 
Posty: 213
Dołączył(a): 29 cze 2019 15:33
Lokalizacja: Opoczno
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C2 SW, 1.6 ON 128KM
2013, L

Re: Wymiana 2 z 4 świec

15 maja 2021 07:51

W moich rejonach biorą 300-350zł/szt jeśli chodzi o ukręcone świece

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Wymiana 2 z 4 świec

15 maja 2021 08:23

snav22 napisał(a):Kiedyś jest ten pierwszy raz


Ukręcenie zapieczonych świec jest bardzo prawdopodobne, szczególnie, jeśli nie mamy do ich usuwania specjalistycznych narzędzi, a ich zakup - do domowego zastosowania - jest kompletnie nieopłacalne. Gisio dobrze radzi, zastanów się, dlaczego mechanicy mają obawy - chcesz im pokazać, jacy słabi są, zapewne jakimś chińskim kluczem z plastikową grzechotką? Tylko na podstawie filmu z YT? Tak to można żarówkę wymienić, a nie robić operacje, wobec której fachowcy mają poważne obawy.
Poszukaj warsztatu, który umie to zrobić, a kiedy ukręci świece - będzie wiedział, jak ja usunąć. Ja bym nawet rozważył ASO - tam wezmą kasę za wymianę, jak ukręcą świece, to za wykręcenie pozostałości najczęściej nie doliczą (ich ryzyko). Natomiast ukręcenie i próba domorosłego wydłubania pozostałości może skutkować bardzo poważnymi kosztownymi konsekwencjami. Ale jak stryjenka sobie życzy, za klasykiem Górksim - jest ryzyko, jest zabawa ...
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Norberto1
Brygadzista
 
Posty: 90
Dołączył(a): 10 lut 2017 11:05
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2009, Optimum+

Re: Wymiana 2 z 4 świec

16 maja 2021 06:36

pioter napisał(a):Gisio dobrze radzi, zastanów się, dlaczego mechanicy mają obawy - chcesz im pokazać, jacy słabi są, zapewne jakimś chińskim kluczem z plastikową grzechotką?

Panowie powiedzcie mi, co takiego trudnego jest w wymianie świec żarowych? Oczywiście znając metodykę ich wymiany? Skoro nawet mechanicy mają obawy (i słusznie) to co to za różnica jeśli już się świeca ukręci czy to mechanikowi czy "Kowalskiemu"? Tak czy inaczej jest to dalsza robota związana z ich wymianą. ukręcić się może każdemu, mechanikowi w warsztacie niezależnym, ASO, U Mańka w szopie czy u mnie w garażu.
Oczywiście wiadomo, że im większe doświadczenie tym mniejsze ryzyko, ale robiąc to świadomie, nawet pierwszy raz, najważniejsza zasada: nic na siłę i jest duża szansa na sukces.
Rozumiem, że niektórzy wolą wszystko zlecić firmom, choćby cieknący kran w domu ale są osoby, które lubią wiele rzeczy zrobić samodzielnie.
Nie, nic nie mam do mechaników i innych fachowców, ale ja osobiście po swoich doświadczeniach z warsztatami, wszystko co mogę zrobić sam to robię. 2 razy (słownie dwa) skorzystałem z usług warsztatów i skończyło się to porażka, a nie były to skomplikowane naprawy. Docelowo robiłem reklamację i mimo wszystko i tak skończyło się to tym, że zrobiłem samodzielnie. I nie, nie korzystałem z warsztatu "Mietka" tylko z dużych, renomowanych warsztatów samochodowych i nie, nie patrzyłem na najniższą cenę...
Przepraszam za off top
Pozadrawiam Norbert
126p 650, forman 1.3, felicia 1.6, cee'd crdi 1.6 sw

aviator
Dyrektor
 
Posty: 723
Dołączył(a): 28 paź 2019 20:05
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C2 HB, 1,6 Pb 135KM
2015, M

Re: Wymiana 2 z 4 świec

16 maja 2021 08:20

Odpowiedź jest prosta. Większość nie będzie w stanie samodzielnie naprawić auta z urwaną świecą.
... wcześniej Kia Cee'd II JD 2012 1.6 crdi 128KM.

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6863
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Wymiana 2 z 4 świec

20 maja 2021 20:50

No i jaki efekt?
Bo jebłem na płetwy jak to przeczytałem :rolling:
Mechanik nie chce się podjąć bo może się ukręcić, a laik, który nie wie co to i gdzie świece żarowe chce się sam za to zabrać, no czymcie mnie! To tak jakby chirurg nie podjął się wycięcia jakiegoś guza czy czegoś, ale żona pacjenta stwierdziła, że ona da sobie radę sama, bo w domu wszystko robi sama :drinkingdrunk: :rolling:
Oczywiście, że to nie jest nic trudnego i możesz spróbować, tylko na 99% ją ukręcisz i powodzenia jak Ci wpadną resztki świecy/gwintu/śmieci do cylindra..
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Wymiana 2 z 4 świec

21 maja 2021 04:31

Ryba4 napisał(a):No i jaki efekt?
Bo jebłem na płetwy jak to przeczytałem :rolling:
Mechanik nie chce się podjąć bo może się ukręcić, a laik, który nie wie co to i gdzie świece żarowe chce się sam za to zabrać, no czymcie mnie! To tak jakby chirurg nie podjął się wycięcia jakiegoś guza czy czegoś, ale żona pacjenta stwierdziła, że ona da sobie radę sama, bo w domu wszystko robi sama :drinkingdrunk: :rolling:
Oczywiście, że to nie jest nic trudnego i możesz spróbować, tylko na 99% ją ukręcisz i powodzenia jak Ci wpadną resztki świecy/gwintu/śmieci do cylindra..


Jeszcze ASO zostaje tam się chyba "podejmą"
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

Powrót do Awaryjność, raporty z eksploatacji
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 110 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl