Serwis klimatyzacji - czy trzeba uzupełniać co rok czynnik?

Problemy z cee'd'em oraz historia eksploatacji Waszych aut (raporty) / problems, drive reports

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
kapel87
Dopiero co...
 
Posty: 1
Dołączył(a): 30 kwi 2019 21:52
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska

Serwis klimatyzacji - czy trzeba uzupełniać co rok czynnik?

30 kwi 2019 21:57

Witam,
Dzisiaj moja żona była na przeglądzie ceed'a (30 000km) w serwisie. Dodatkowo wybrała usługę serwis i odgrzybianie klimatyzacji. Po zadaniu pytania ile czynnika uzupełnili... to dostała odpowiedź, że w nowych samochodach nie uzupełnia się czynnika tylko sprawdza szczelność układu. Czy to prawda? wydawało mi się zawsze, że podczas eksploatacji ubywa czynnika....

argus
 

Re: Serwis Klimatyzacji

30 kwi 2019 22:19

Powiedzieli prawdę. Mam i30 z 2009 roku przebieg 155tyś i NIGDY nie był uzupełniany czynnik. Klimatyzacja nadal po 10 latach chłodzi idealnie. Na przeglądach w pierwszych latach pytałem o potrzebę uzupełnienia czynnika. Powiedzieli mi uczciwie, że jeżeli chłodzi prawidłowo (mierzyli temperaturę) to nie ma potrzeby ingerencji a mity jak "konieczność" uzupełniania najlepiej co roku są podyktowane tylko interesem "nabijaczy". Oczywiście jeżeli nalegam to wymienią mi czynnik ale chcą być uczciwi i nie zdzierać niepotrzebnie pieniędzy.Poza tym rozmawiałem kiedyś z inżynierem chłodnictwa (tak jest taka specjalność) przy okazji serwisu pompy ciepła w domu i uświadomił mnie, że kombajny do nabijania klimatyzacji samochodowych wykorzystują czynnik z odzysku (a więc również z wymian w uszkodzonych, zawilgoconych, zatartych i zanieczyszczonych układów) i taki czynnik a nie nowy z butli dostajemy do swojego auta. Do tego dochodzi używanie najczęściej oleju "uniwersalnego", który de facto nie istnieje, a układy klimatyzacji są napełniane 3 różnymi typami oleju w zależności od producenta. Podsumowując, w Twoim przypadku w serwisie postąpili uczciwie.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6519
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Serwis Klimatyzacji

01 maja 2019 07:11

Dokładnie, współczesne klimy to hermetyczne układy zamknięte - jak nie ma awarii, to nic nie ubywa. Ludowe gadanie, że czynnik trzeba co roku uzupełniać, to mit w dużej mierze stworzony przez handlarzy Januszy, którzy taki kit wciskają podczas sprzedaży aut od Niemca, który dla Polaka swego Golfa pod kołdrą od dnia zakupu trzymał (bo wiesz pan, klima działa, cacuszko, igła, lala, tylko trzeba nabić).
Natomiast klimę trzeba serwisować w sensie czyszczenia, dezynfekcji, itp., bo kolejne mit że "klima mi szkodzi, bo jak wsiądę, to na koniec dnia gardło mi naparza", to prawie zawsze efekt wdychania tego, co przez lata w układzie nawiewu swoją cywilizację założyło i do lotu się poderwało.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

anderk
Przedszkolak
 
Posty: 28
Dołączył(a): 24 sie 2016 21:36
Lokalizacja: Wlkp.
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL SW, 1.6 Pb 135KM
2016, L Business Line

Re: Serwis klimatyzacji - czy trzeba uzupełniać co rok czynn

01 maja 2019 21:59

kapel87 napisał(a):Witam,
Dzisiaj moja żona była na przeglądzie ceed'a (30 000km) w serwisie. Dodatkowo wybrała usługę serwis i odgrzybianie klimatyzacji. Po zadaniu pytania ile czynnika uzupełnili... to dostała odpowiedź, że w nowych samochodach nie uzupełnia się czynnika tylko sprawdza szczelność układu. Czy to prawda? wydawało mi się zawsze, że podczas eksploatacji ubywa czynnika....

Widzę, że jesteś z Poznania. W którym ASO byłeś? Ile policzyli za samo sprawdzenie szczelności? Mi coś mówili o tym, że samo podłączenie pod aparaturę to chyba ponad 200 zł netto plus ewentualne dobicie czynnika.

Powrót do Awaryjność, raporty z eksploatacji
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl