Dziwna praca silnika

Problemy z cee'd'em oraz historia eksploatacji Waszych aut (raporty) / problems, drive reports

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
escees
 

Dziwna praca silnika

21 gru 2009 22:27

Czesc wszystkim.
Ostatnio w Anglii zimno do -5 stopni i troche sniegu. Zauwazylem, ze w czasie odpalania silnika (1.4 benzyna) gdy jest zimny ma on jakis dziwny odglos, jakby swiszczenie. Po kilkunastu sekundach przestaje i silnik pracuje normalnie. Czy wy tez to macie :?: :cry: Nie to zebym sie bal czegos, bo mam gwarancje ale interesuja mnie dlaczego tak sie dzieje - jakies pomysly. Silnik sprawdzilem wlasnymi oczyma uzbrojonymi w okulary, ale nic nie normalnego nie widze.

A tak na marginesie to nie tylko w Polsce drogowcy spia. Przez tych angielskich nierobow to wpadlem w maly poslizg i przytarlem moja piekna aluminiowa felge o kraweznik :cry: . Place podatki a te lenie zamiast sypac to spia :evil: . Prosze o wyrazy ubolewania....

AUTOR WĄTKU
Kubeusz
 

Re: Dziwna praca silnika

21 gru 2009 22:36

escees napisał(a):A tak na marginesie to nie tylko w Polsce drogowcy spia. Przez tych angielskich nierobow to wpadlem w maly poslizg i przytarlem moja piekna aluminiowa felge o kraweznik :cry: . Place podatki a te lenie zamiast sypac to spia :evil: . Prosze o wyrazy ubolewania....

Prawie jak w Polsce ;)

ps
różne wyrazy ubolewania ofkors

AUTOR WĄTKU
bociek
 

Re: Dziwna praca silnika

21 gru 2009 22:36

escees napisał(a):Czesc wszystkim.
Ostatnio w Anglii zimno do -5 stopni i troche sniegu. Zauwazylem, ze w czasie odpalania silnika (1.4 benzyna) gdy jest zimny ma on jakis dziwny odglos, jakby swiszczenie. Po kilkunastu sekundach przestaje i silnik pracuje normalnie. Czy wy tez to macie :?: :cry: Nie to zebym sie bal czegos, bo mam gwarancje ale interesuja mnie dlaczego tak sie dzieje - jakies pomysly. Silnik sprawdzilem wlasnymi oczyma uzbrojonymi w okulary, ale nic nie normalnego nie widze.

A tak na marginesie to nie tylko w Polsce drogowcy spia. Przez tych angielskich nierobow to wpadlem w maly poslizg i przytarlem moja piekna aluminiowa felge o kraweznik :cry: . Place podatki a te lenie zamiast sypac to spia :evil: . Prosze o wyrazy ubolewania....


Ubolewamy :D
Pamiętam jak byłem w jUKeju, spadło dosłownie kilka milimetrów śniegu-Londyn sparaliżowany.
Niemal 90% kierowników nie wie co to są opony zimowe

stj
Dyrektor
 
Posty: 843
Dołączył(a): 23 kwi 2008 16:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Dziwna praca silnika

21 gru 2009 22:39

Łączymy się z Tobą w bólu :wink: - a tak poważnie, ja bym się nie przejmował.

Po pierwsze - primo: wilgoć lub nawet szadź na pasku klinowym

Po drugie - primo: gęściejszy olej więc później trafia do wszystkich zakamarków magistrali olejowej.

PO trzecie-primo: gwarancja i ASO więc

NO STRES
SW CRDi 115 Solid Red-Nissan Qashqai+2 2.0 dci AT

AUTOR WĄTKU
escees
 

Re: Dziwna praca silnika

21 gru 2009 22:43

stj napisał(a):Po pierwsze - primo: wilgoć lub nawet szadź na pasku klinowym

No pewnie, ale ja głupi, ze na to nie wpadłem - czyżbym zaczynał (nie)myśleć jak wyspiarze :oops:
bociek napisał(a):Niemal 90% kierowników nie wie co to są opony zimowe

Ja tez nie mam zimówek

Za różne wyrazy ubolewania - dzięki, już mnie i mojemu Shrekowi jest lepiej :roll:

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3202
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

Re: Dziwna praca silnika

22 gru 2009 08:38

piszczy tak dziwnie -moje obydwa ceedy tak piszczały
ostatnio żóna pytała co to hałasuje -wew auta tego nie słychać

musze sprawdzic ale wydaje sie mi że soul z tym samy silnikiem tego nie ma
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

Adam Garstka
Żandarmeria
 
Posty: 2973
Dołączył(a): 11 lut 2008 13:43
Lokalizacja: Zawiercie / Poręba
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1.6 GDI Pb 135KM
2013

Re: Dziwna praca silnika

22 gru 2009 11:55

Mi także świszczy w skrajnie ujemnych temperaturach - również zauważyła to żona bo ze środka tego nie słychać - nie analizowałem skąd ten dźwięk się wydobywa, bo po chwili ustępuje ale mam wrażenie jak by to był świst zasysanego powietrza przez silnik (1.4 oczywiście) pracujący na podwyższonych obrotach.
SW 1.6 Gdi DARK GAN METAL
HB 1.4, Solid Red, Comfort, 2007
Kontakt: gorny_slask@mojaceed.pl

AUTOR WĄTKU
jumko
 

Re: Dziwna praca silnika

22 gru 2009 12:01

U mnie, w benzynie 1.6, dość często słychać klekot podobny do pracy diesla. Dochodzi z bloku silnika i jest nieźle słyszalny wewnątrz. Szczególnie głośny jest na zimnym silniki. Gdy maszyna się rozgrzeje to czasami zupełnie znika (lub spada poniżej progu słyszalności) albo dość znacząco cichnie. Wkrótce oddam problem w ręce wybitnych fachowców z serwisów KIA to zobaczę co oni orzekną. Pewnie orzekną, że nie ma się czym przejmować (wtedy najbardziej zaczynam się przejmować :mrgreen: ) no ale może też mnie zaskoczą :)

AUTOR WĄTKU
mjrPit
 

Re: Dziwna praca silnika

22 gru 2009 12:18

jumko napisał(a):U mnie, w benzynie 1.6, dość często słychać klekot podobny do pracy diesla. Dochodzi z bloku silnika i jest nieźle słyszalny wewnątrz. Szczególnie głośny jest na zimnym silniki. Gdy maszyna się rozgrzeje to czasami zupełnie znika (lub spada poniżej progu słyszalności) albo dość znacząco cichnie. Wkrótce oddam problem w ręce wybitnych fachowców z serwisów KIA to zobaczę co oni orzekną. Pewnie orzekną, że nie ma się czym przejmować (wtedy najbardziej zaczynam się przejmować :mrgreen: ) no ale może też mnie zaskoczą :)

Ja w swoim 1,6 DOHC też mam ten sam efekt klekotu diesla, najlepiej słychać go na jałowym biegu. Występuje najczęściej po mrozie ale potrafi się utrzymywać także po rozgrzaniu silnika, no i mam wrażenie że raz jest a raz go nie ma, choć to może być subiektywny objaw.

AUTOR WĄTKU
ufek
 

Re: Dziwna praca silnika

22 gru 2009 12:25

Mam ten sam klekocik w takich samych okolicznościach - siłka 1,4 - Hyundai i30, a na silniku napis KIA :D .

AUTOR WĄTKU
escees
 

Re: Dziwna praca silnika

22 gru 2009 16:05

Czyli podsumowujac TTTM :) Jezdze dalej wiec.

AUTOR WĄTKU
jumko
 

Re: Dziwna praca silnika

07 sty 2010 15:54

W związku w/w klekotem odwiedziłem dziś ASO i po pojeżdżeniu i po posłuchaniu zostało stwierdzone że to nic strasznego i że wtryskiwacze mogą tak grać. Czy to prawda to życie pokaże. Mnie jednak wciąż zastanawia dlaczego to raz słychać a raz nie słychać.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6542
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Dziwna praca silnika

07 sty 2010 19:38

escees napisał(a):Czyli podsumowujac TTTM :) Jezdze dalej wiec.

Generalnie samochody takie objawy mają na zasadzie TTTM - nie dotyczy to tylko Kijanek. Tak jak zauwaył stj, winna jest fizyka :wink: - w ujemnych temperaturach olej jest na tyle gęsty, że zanim zacznie jako tako płynąć , silnik dostaje mocno w kość przez słabiuskie smarowanie - stąd inny odgłos pracy. Gdzieś czytałem, ze odpalenie przy +20 stopniach powoduje zużycie silnika porównywalne z przebiegiem 50 km, a przy -10 - jak po 500 km. Oczywiscie dużo zależy od oleju, mineralny przy -20 jest gesty jak smoła, syntetyk ma jeszcze jaką taką płynność.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
mjrPit
 

Re: Dziwna praca silnika

07 sty 2010 20:22

Przyjrzałem się tematowi i przez ostatni tydzień obserwowałem ceed'a. Klekot występuje przy zimnym silniku i utrzymuje się także po jego rozgrzaniu ale tylko wtedy gdy silnik nie jest obciążony np. gdy rozgrzewam silnik jadąc powoli (lub stojąc) w korku. Natomiast gdy silnik jest obciążony szybszą jazdą klekot znika, nawet gdy potem jadę powoli w korku już nie klekocze.
Zapewne obroty mają wpływ na smarowanie silnika i wtryskiwaczy, a jak już koledzy napisali wcześniej zimny olej trudniej się rozprowadza po silniku więc i klekot dłużej się utrzymuje. Jaki to ma wpływ na trwałość silnika zobaczymy :wink:
Swoją drogą zobaczę jaka będzie praca silnika po wymianie oleju, która już niedługo. Zastanawiam się też czy nie zastosować sobie modyfikatora plus, pomógł bliskowschodniej technologii to może pomoże dalekowschodniej :P

AUTOR WĄTKU
escees
 

Re: Dziwna praca silnika

07 sty 2010 21:18

Nie chcialbym byc upierdliwy ale ja tez postanowilem obserwowac objawy. Podsumowujac jak na razie:
1. u mnie od razu po zapaleniu w niskich temperaturach w granicach do -5 stopni slysze wyrazny nie klekot a odglos jakby ,,gwizdania,, bardzo przyponinajacy mnie osobiscie filmowy odglos pracujacej turbiny :!: , ktorej oczywiscie nie mam :oops: . Po tym jak wskaznik temperatury zaczyna sie podnosic na skali odglos zanika i wszystko jest ok.
2. Mam przejechane w tej chwili 8500 mil czyli 1500 do przegladu. Moze to byc wina oleju bo jezdze na fabrycznym a dealer nie potrafi powiedziec jakim olejem zalano moj samochod w fabryce.
3. I jeszce jedno: przy zimnym pracujacym silniku a po wcisnieciu pedalu sprzegla odglos zanika. Po lekkim rozgrzaniu objawy zanikaja calkowicie. Moze to wiec odglos pochodzacy z okolic sprzegla :?: Widzialem na forum temat spalonej tarczy, ale z drugiej strony sprzeglo u mnie zachowuje sie zupelnie normalnie.
Tak czy inaczej postanowilem jechac za kilkanascie dni na wczesniejszy przeglad wiec wtedy zobaczy sie. Zaleje silnik Castrolem Edge 5w30 moze sie mu polepszy.

AUTOR WĄTKU
escees
 

Re: Dziwna praca silnika

07 sty 2010 21:24

Aha i jeszcze jedno: komputer pokazuje mi srednie spalanie 8.90 l/100 km :evil: . No ale w zimie to chyba normalne, chociaz jak patrze na wasze wskazniki to moze nie...

AUTOR WĄTKU
jumko
 

Re: Dziwna praca silnika

07 sty 2010 21:36

pioter napisał(a):
escees napisał(a):Czyli podsumowujac TTTM :) Jezdze dalej wiec.

Tak jak zauwaył stj, winna jest fizyka :wink: - w ujemnych temperaturach olej jest na tyle gęsty, że zanim zacznie jako tako płynąć , silnik dostaje mocno w kość przez słabiuskie smarowanie - stąd inny odgłos pracy.

Zgoda, gdyby problem dotyczył tylko zimnego silnika to bym nikomu gitary nie zawracał. Problem tkwi w tym, że klekot ten w moim przypadku słyszalny jest też na silniku rozgrzanym. Przykład -przejeżdżam powiedzmy 100km i staję na światłach klekot jest słyszalny, ruszam przejeżdżam kolejny kilometr znów światła i go już nie ma albo scenariusz odwrotny. Mnie po prostu niepokoi to, że występuje on na rozgrzanym silniku na zasadzie raz jest słyszalny raz nie. Silnik to powtarzalnie pracujący mechanizm więc jego zachowanie też takie powinno być.

AUTOR WĄTKU
rafostry
 

Re: Dziwna praca silnika

08 sty 2010 08:58

Kilka dni temu trafiłem na artykuł na necie, być może opisujący zjawisko -> http://kulesza.w.webpark.pl/silniki.htm

AUTOR WĄTKU
escees
 

Re: Dziwna praca silnika

08 sty 2010 14:23

rafostry napisał(a):Kilka dni temu trafiłem na artykuł na necie, być może opisujący zjawisko -> http://kulesza.w.webpark.pl/silniki.htm

Przeczytalem. Autor nic ciekawego praktycznie nie napisal. To ze po rozruchu nie wolno dodawac gazu - wie chyba kazdy. W moim przypadku deptam na pedal gazu mocno jak na zegarach mam 90 stopni plynu chlodzacego.W moim przypadku to mi podchodzi najbardziej na zla jakosc oleju silnikowego w polaczeniu z niska temperatura.

AUTOR WĄTKU
Kubeusz
 

Re: Dziwna praca silnika

08 sty 2010 14:25

escees napisał(a):To ze po rozruchu nie wolno dodawac gazu - wie chyba kazdy.

Wolno, tyle że z umiarem :)
Te 3-3,5 tys można swobodnie kręcić.

Następna strona
Powrót do Awaryjność, raporty z eksploatacji
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl