Szum przy kole pasowym, wymiana rozrządu 1.6 CRDI - 160kkm

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
NoJz
 

Szum przy kole pasowym, wymiana rozrządu 1.6 CRDI - 160kkm

22 mar 2016 18:20

Witam was :)

Niestety jak to czasami z samochodami bywa - mam problem.

Od dłuższego czasu w okolicach prawego koła czyli rolek od paska i rozrządu słychać dźwięk jakby zniszczonej rolki prowadzącej... jednak to nie ona. Pasek wielorowkowy ściągnięty, samochód odpalony bez niego. Efekt - dalej jest szum. Na linii startu pozostaje już tylko koło pasowe no i rozrząd z mechanizmem korbowym. Po osłuchaniu stetoskop podejrzenie pada na okolice koła pasowego, jednak 100% pewności nie ma - bez koła nie ma szans odpalić motoru.

Czy spotkaliście się z takim problemem ?

Będąc nad przepaścią podjeżdżam pod ASO, mechanik po osłuchaniu stawia diagnozę - rozrząd, najprawdopodobniej w wyniku rozciągnięcia ociera o obudowę.
Nie jestem w 100% pewny, czy diagnoza trafna, a zabawa z rozrządem może stać się kosztowna.

Jeżeli mieliście podobny przypadek lub macie pomysł co powoduje ten dźwięk, proszę o pomoc :)

Pytanie jeszcze odnośnie części rozrządu... wymieniał już ktoś z was ? W gre wchodzi firma FAI oraz ori Hyundai, wiadomo różnica jest ale jak powiecie, że FAI to padlina, to się dołoży :)

Dziękuję !

AUTOR WĄTKU
Morsartt
 

Re: Szum przy kole pasowym, wymiana rozrządu 1.6 CRDI - 160k

02 maja 2016 18:56

Sam chciałbym się dowiedzieć jak wygląda kwestia rozrządu w Ceedzie, będzie to moje pierwsze auto z rozrządem na łańcuchu.
W Passacie rozrząd wymieniałem sam, nigdy nie interesowałem się łańcuchami, jaki koszt wymiany, i przy jakich przebiegach?
Od jednych słucham że się tylko łańcuch napina, od drugich że wymienia wszystko jak w normalnym z paskiem :D

AUTOR WĄTKU
NoJz
 

Re: Szum przy kole pasowym, wymiana rozrządu 1.6 CRDI - 160k

04 maja 2016 20:39

U mnie rozrząd wymieniony kompletny na zestaw firmy FAI, za rozrząd dałem 600, olej + filtr, uszczelki dekla i robota, razem zamknięty w 1200,-

AUTOR WĄTKU
Morsartt
 

Re: Szum przy kole pasowym, wymiana rozrządu 1.6 CRDI - 160k

06 maja 2016 06:48

A możesz mi napisać z czego składał się rozrząd? Chodzi o części wymienne :)

AUTOR WĄTKU
NoJz
 

Re: Szum przy kole pasowym, wymiana rozrządu 1.6 CRDI - 160k

13 maja 2016 07:24

Zestaw rozrządu składał się z :
2x łańcuch
5x szyna ślizgowa
2x napinacz
1x uszczelniacz przedni wału.

dostępny był również zestaw z 2x koła zębate. Droższy jakieś 2 stówy.

Wszystko dostępne w AutoPartner :)


PS. po wymianie rozrządu... dalej huczy !!! :(

Avatar użytkownika
mark
Weteran
 
Posty: 1309
Dołączył(a): 23 lut 2008 12:27
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 115KM
2007, C+

Re: Szum przy kole pasowym, wymiana rozrządu 1.6 CRDI - 160k

13 maja 2016 08:53

NoJz napisał(a):Zestaw rozrządu składał się z :
2x łańcuch
5x szyna ślizgowa
2x napinacz
1x uszczelniacz przedni wału.
dostępny był również zestaw z 2x koła zębate. Droższy jakieś 2 stówy

PS. po wymianie rozrządu... dalej huczy !!! :(


Jakaś inna przyczyna huczenia, szumu?
Opisz dokładnie ten dźwięk z okolicy rozrządu. Występował cały czas, czy tylko na zimnym silniku, zaraz po uruchomieniu?
Jaki koszt zestawu rozrządu, ile wyniosła wymiana?

AUTOR WĄTKU
NoJz
 

Re: Szum przy kole pasowym, wymiana rozrządu 1.6 CRDI - 160k

13 maja 2016 15:15

Koszt zestawu rozrządu to coś 593 zł, pisałem o nim wyżej. Wymiana mnie wyniosła śmieszne pieniądze, bo 300 zł, natomiast było to po dobrej znajomości i poniekąd jako odwdzięczenie się.

Odnośnie dźwięku, to jest to typowy dźwięk uszkodzonego łożyska rolki napinacza lub prowadzącej, na początku dawałem na to 100%. Rolki wymienione, rozrząd wymieniony, odpalasz bez paska wielorowkowego i dalej szumi. Zdarza się czasami, że przestanie dosłownie na chwile ale nie ma reguły zimny/ciepły, choć z przewagą, że częściej jest cisza na zimnym. Podsumowując, prawie cały czas.

Przyczyna do dzisiaj nie wykryta, dalej szumi, jednak spokojniejszy jestem o silnik, ponieważ po rozebraniu obudowy rozrządu okazało się, że to był ostatni moment na napinacz łańcucha przy pompie oleju. Po prostu przestał pracować.

Podejrzewano jeszcze koło pasowe, jednak nie ma luzów na gumie tłumiącej. Ciężka diagnoza, ponieważ nie da rady uruchomić motoru bez koła (wypluje olej).

Nie wiem co może być nie tak, narazie z tym jeżdzę bo wszyscy rozkładają ręce.

Avatar użytkownika
mark
Weteran
 
Posty: 1309
Dołączył(a): 23 lut 2008 12:27
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 115KM
2007, C+

Re: Szum przy kole pasowym, wymiana rozrządu 1.6 CRDI - 160k

13 maja 2016 16:32

Zdaje mi się, że jednocześnie z wymianą łańcucha i napinaczy, powinno się wymienić również koła zębate. Czy to by coś zmieniło i nie było opisanego przez Ciebie szumu, to teraz możemy tylko pogdybać.
Przypominam sobie, że wyposażenie silnika ceeda w łańcuch miało być jego zaletą. Było to mocno podkreślane, przez producenta i przez prasę motoryzacyjną.
Tylko, że ta zachwalana zaleta dość sporo kosztuje, jak przyjdzie wymienić taki rozrząd.

stone_face
Brygadzista
 
Posty: 104
Dołączył(a): 29 kwi 2016 22:33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka

Re: Szum przy kole pasowym, wymiana rozrządu 1.6 CRDI - 160k

14 maja 2016 09:15

NoJz napisał(a):Koszt zestawu rozrządu to coś 593 zł, pisałem o nim wyżej. Wymiana mnie wyniosła śmieszne pieniądze, bo 300 zł, natomiast było to po dobrej znajomości i poniekąd jako odwdzięczenie się.

Odnośnie dźwięku, to jest to typowy dźwięk uszkodzonego łożyska rolki napinacza lub prowadzącej, na początku dawałem na to 100%. Rolki wymienione, rozrząd wymieniony, odpalasz bez paska wielorowkowego i dalej szumi. Zdarza się czasami, że przestanie dosłownie na chwile ale nie ma reguły zimny/ciepły, choć z przewagą, że częściej jest cisza na zimnym. Podsumowując, prawie cały czas.

Przyczyna do dzisiaj nie wykryta, dalej szumi, jednak spokojniejszy jestem o silnik, ponieważ po rozebraniu obudowy rozrządu okazało się, że to był ostatni moment na napinacz łańcucha przy pompie oleju. Po prostu przestał pracować.

Podejrzewano jeszcze koło pasowe, jednak nie ma luzów na gumie tłumiącej. Ciężka diagnoza, ponieważ nie da rady uruchomić motoru bez koła (wypluje olej).

Nie wiem co może być nie tak, narazie z tym jeżdzę bo wszyscy rozkładają ręce.


Jeśli wszystko zostało sprawdzone i działa poprawnie, to została Ci jeszcze pompa oleju. Zależność pojawienia się hałasu od temperatury silnika, a co za tym idzie od gęstości oleju może na to wskazywać. Warto było się jej dokładniej przyjrzeć, kiedy rozrząd był zdjęty.

AUTOR WĄTKU
Ignacy
 

Re: Szum przy kole pasowym, wymiana rozrządu 1.6 CRDI - 160k

14 maja 2016 10:12

mark napisał(a):Zdaje mi się, że jednocześnie z wymianą łańcucha i napinaczy, powinno się wymienić również koła zębate. Czy to by coś zmieniło i nie było opisanego przez Ciebie szumu, to teraz możemy tylko pogdybać.
Przypominam sobie, że wyposażenie silnika ceeda w łańcuch miało być jego zaletą. Było to mocno podkreślane, przez producenta i przez prasę motoryzacyjną.
Tylko, że ta zachwalana zaleta dość sporo kosztuje, jak przyjdzie wymienić taki rozrząd.


dokładnie, masz rację. Wymienia się wszystkie współpracujące elementy rozrządu. A te rozrządy są dość trwałe. Rozrządy paskowe nie kosztują jakoś wiele mniej, więc nie ma co przesadzać ze sporymi kosztami. Ale na temat odgłosów to można sobie gdybać, raczej podchodzi się do tego ze stetoskopem i lokalizuje skąd ten dźwięk jest.

AUTOR WĄTKU
NoJz
 

Re: Szum przy kole pasowym, wymiana rozrządu 1.6 CRDI - 160k

16 maja 2016 16:40

Pompa organoleptycznie została sprawdzona na tyle, na ile było możliwe. Poruszony był nawet temat szumu z okolic panewek, jednak został on wykluczony w momencie,gdy na chwile zjawisko wycichło.
Koła zębate rozrządu nie za bardzo mogą generować hałas w dolnej części silnika (przy pompie pasowej) - o ile w ogóle mogą generować taki hałas.
Sprawdzenie stetoskopem oczywiście się odbyło, co pozwoliło stwierdzić szum w okolicy koła pasowego, nie ma możliwości sprawdzenia tego przy zdjętym deklu rozrządu...
Ponadto tak z mojej czystej ciekawości... w jakim celu wymieniać koła rozrządu, jeżeli nie okazują oznak zużycia (tzn nie są wytarte zęby, co powoduje luz łańcucha) ?

pawles12
Dopiero co...
 
Posty: 4
Dołączył(a): 09 sie 2017 04:43
Lokalizacja: Wieden-Nowy Sacz
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL PRO, 1,6 ON 90KM
2010

1,6 CRDi 90 2010r Wymiana rozrzadu??!!

12 wrz 2017 18:00

Witam,jestem swiezo co po zakupie Kia ceed Kombi 1,6 diesel 90 KM 2010 po lifcie
Zauwazylem ze przy obrotach 1500-2000 zaczyna cos oscierac-bic-szumiec-grzechotac.Dla pewnosci sciaglem wieloklin i okazalo sie ze najwieszy halas dobiega spod oslony gdzie jest rozrzad.Obecny przebieg mam 165000,w serwisie powiedzieli ze te zozrzady sie nie rozbiera i dozywotnio.Wyczytalem tez ze przy 18000 tys sprawdza sie napiecie lancucha.Jakie wasze zdania i przygody,rady.

Ps. mozliwe ze nie bede odpisywal odrazu ale licze na wasze liczne wpisy i rady,sugestie.
Ostatnio edytowano 12 wrz 2017 18:13 przez pawles12, łącznie edytowano 1 raz

kosmos2011
Asystent Kierownika
 
Posty: 202
Dołączył(a): 13 sie 2017 13:54
Lokalizacja: GDAŃSK
Grupa: Trójmiasto
Marka i model samochodu: Hyundai Accent LC 2000r 1,3 G4EA

Re: 1,6 CRDi 90 2010r Wymiana rozrzadu??!!

12 wrz 2017 18:11

Na zsypie ponownie kłódka ale co się odwlecze to nie ....

Przywitać się trza viewtopic.php?f=78&t=4137&start=2540

Tematy o rozrządzie w D4FB już istnieją "szukaj" na górnej belce forum/

"180000 tys" - popraw jednostki

"w serwisie powiedzieli ze te zozrzady sie nie rozbiera i dozywotnio"- jakbyś przeczytał co nieco na forum to byś wiedział że to nie prawda.

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: 1,6 CRDi 90 2010r Wymiana rozrzadu??!!

12 wrz 2017 18:27

W ubiegły piątek tj. 08.09.2017, odbierałem auto od mechanika, który robił luzy na zaworach i kazałem mu się skupić na rozrządzie uświadomił Mnie, że łańcuch jest w średnim już stanie a mam nalatane 117 tyś. Powiedział także, że miał parę kijanek z przebiegami około 150 tyś gdzie wymieniał " dożywotnie " łańcuchy, więc i to mnie czeka. Wspomniał także, że te łańcuchy mogą nie dawać sygnału tylko po prostu się rozlecą a co potem, to dobrze wiesz silnik używany około 4 tyś złotych - przekalkulować możesz sobie sam. To nie są już łańcuchy jak w moim starym oplu 350 tyś diesel, i nawet luzów nie ma a blacha zgniła i auto na złom będę oddawał.
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

pawles12
Dopiero co...
 
Posty: 4
Dołączył(a): 09 sie 2017 04:43
Lokalizacja: Wieden-Nowy Sacz
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL PRO, 1,6 ON 90KM
2010

Re: 1,6 CRDi 90 2010r Wymiana rozrzadu??!!

12 wrz 2017 18:30

To w takim razie szukam mechanika :) Polecilbys mi go ?

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: 1,6 CRDi 90 2010r Wymiana rozrzadu??!!

12 wrz 2017 18:35

Przeanalizuj najpierw cały wątek na temat tych silników i łańcuchów - może ktoś z twojej okolicy Ci poleci kogoś dobrego, bo kawałek do mnie masz. W twoim przypadku może być inaczej, ja opisuję to co u mnie jest zdiagnozowane .
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

pawles12
Dopiero co...
 
Posty: 4
Dołączył(a): 09 sie 2017 04:43
Lokalizacja: Wieden-Nowy Sacz
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL PRO, 1,6 ON 90KM
2010

Re: 1,6 CRDi 90 2010r Wymiana rozrzadu??!!

12 wrz 2017 18:41

Z Wiednia mam blizej do Gliwic niz do siebie.Okolica nie gra roli,Wazne zeby byl pewny i mogl spokojnie jezdzic.

kosmos2011
Asystent Kierownika
 
Posty: 202
Dołączył(a): 13 sie 2017 13:54
Lokalizacja: GDAŃSK
Grupa: Trójmiasto
Marka i model samochodu: Hyundai Accent LC 2000r 1,3 G4EA

Re: 1,6 CRDi 90 2010r Wymiana rozrzadu??!!

12 wrz 2017 19:11

Cały KIT do wymiany rozrządu i napędu pompy oleju w silniku D4FB

Obrazek

wertik
Przedszkolak
 
Posty: 29
Dołączył(a): 12 maja 2017 19:33
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Szczecińska
Model cee'd:
C2 SW, 1600 ON 128KM
2014, L

Re: Szum przy kole pasowym, wymiana rozrządu 1.6 CRDI - 160k

14 sty 2020 21:49

Witam.

Nojz mam to samo. Mam C2 128koni.

Nowy rozrząd INA, uszczelniacze wału, podkładki pod wtryski i uszczelka pokrywy i DALEJ BUCZY.

Krew mnie zalewa, 2000 w błoto.

Sprawdzono panewki i wał - wszystko ok.

Masz przyczynę?

AUTOR WĄTKU
argus
 

Re: Szum przy kole pasowym, wymiana rozrządu 1.6 CRDI - 160k

19 sty 2020 15:33

W moim I30 1.6crdi też coś terkotało jak zużyta któraś rolka paska osprzętu. Tyle, że po zdjęciu paska i odpaleniu na chwilkę było cicho. I okazało się, że winowajcą była zużyta rolka alternatora (w rolce jest sprzęgiełko jednokierunkowe czyli łożysko kulkowe i mechanizm zapadkowy). Po wymianie rolki (valeo coś ok 150 zł) cisza.

Następna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl