wymiana oleju

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
Adam Zych
Przedszkolak
 
Posty: 19
Dołączył(a): 29 sty 2016 19:38
Lokalizacja: Warszawa/Pruszków
Grupa: Mazowiecka

wymiana oleju

02 lut 2016 08:15

Cześć,
Mam pytanie odnośnie wymiany oleju. Kupiłem samochód, w którym Niemiec (poprzedni właściciel) wymienił olej w listopadzie 2014 r. Przy stanie licznika 54k km. I zastanawiam się czy warto ten olej wymienić teraz, skoro minęło 12 miesięcy, ale samochód zrobił dopiero 6k km czy można z tym poczekać? Zastanawiam się czy upływ czasu może być w tej sytuacji szkodliwy dla silnika?

Avatar użytkownika
vonski
Weteran
 
Posty: 2335
Dołączył(a): 09 gru 2014 09:11
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, GT 1.6T Pb 230KM
2015

Re: wymiana oleju

02 lut 2016 08:58

Przecież od zawsze wiadomo, że olej wymienia się co X kilometrów, albo co rok.
Zresztą- koszt żaden, a dla silnika bezcenne.
Obrazek

ghost985
 

Re: wymiana oleju

02 lut 2016 09:19

Wymień, bo auto świeże, nie ma co przedłużać okresu między wymianami.

AUTOR WĄTKU
Adam Zych
Przedszkolak
 
Posty: 19
Dołączył(a): 29 sty 2016 19:38
Lokalizacja: Warszawa/Pruszków
Grupa: Mazowiecka

Re: wymiana oleju

02 lut 2016 10:18

I namowili ☺
Pytam, bo do tej pory do Xsary Picasso tylko dolewalem, że względu na duże ilości traconego oleju i w sumie zawsze był względnie świeży.
Pozdrawiam.

szczur75
 

Re: wymiana oleju

02 lut 2016 12:37

Adam Zych napisał(a):Pytam, bo do tej pory do Xsary Picasso tylko dolewalem, że względu na duże ilości traconego oleju i w sumie zawsze był względnie świeży.


I cały czas jeździłeś na względnie zdegradowanym oleju. Prosta droga do zabicia silnika.

mati939
 

Re: wymiana oleju

02 lut 2016 12:49

Adam Zych napisał(a):I namowili [WHITE SMILING FACE]
Pytam, bo do tej pory do Xsary Picasso tylko dolewalem, że względu na duże ilości traconego oleju i w sumie zawsze był względnie świeży.
Pozdrawiam.

Może właśnie przez to brała ten olej ? Brak zmiany oleju a dolewanie nic nie daje lecz pogarsza. Jeżeli autko nagle zaczyna brać olej to należy go wymienić wraz z filtrami.

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: wymiana oleju

02 lut 2016 14:17

Dokładnie, bardzo często się słyszy "skoro auto gubi/spala olej to po co mam wymieniać, skoro ciągle dolewam to ciągle ma świeży", a to tzw urban legend..
mati939 napisał(a):Jeżeli autko nagle zaczyna brać olej to należy go wymienić wraz z filtrami.

No i oczywiście znaleźć źródło problemu.
Adam pamiętaj, że olej traci swe właściwości nie tylko wraz z przebiegiem ale i z upływem czasu, stąd własnie wszelkie interwały przeglądowe są co X kilometrów lub co rok, w zależności co nastąpi pierwsze. Ciekawostka: widziałem ostatnio auto które stało w miejscu 2 lata. Kumaty nowy właściciel nie odpalał go, tylko na lawecie zawiózł do pana Henia na wymianę płynów. Po odkręceniu korka w misce wypadło kilka kropel jakiejś mazi, mechanik stwierdził, że oleju nie ma i zdjął miskę - w środku była jakaś olejopodobna czarna galareta... :szok
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

mati939
 

Re: wymiana oleju

02 lut 2016 14:58

Ryba4 napisał(a):Dokładnie, bardzo często się słyszy "skoro auto gubi/spala olej to po co mam wymieniać, skoro ciągle dolewam to ciągle ma świeży", a to tzw urban legend..
mati939 napisał(a):Jeżeli autko nagle zaczyna brać olej to należy go wymienić wraz z filtrami.

No i oczywiście znaleźć źródło problemu.
Adam pamiętaj, że olej traci swe właściwości nie tylko wraz z przebiegiem ale i z upływem czasu, stąd własnie wszelkie interwały przeglądowe są co X kilometrów lub co rok, w zależności co nastąpi pierwsze. Ciekawostka: widziałem ostatnio auto które stało w miejscu 2 lata. Kumaty nowy właściciel nie odpalał go, tylko na lawecie zawiózł do pana Henia na wymianę płynów. Po odkręceniu korka w misce wypadło kilka kropel jakiejś mazi, mechanik stwierdził, że oleju nie ma i zdjął miskę - w środku była jakaś olejopodobna czarna galareta... :szok

To coś musiało być wcześniej nie tak z olejem :) miałem silnik który stał 4 lata nie tykany i nie zrobiła się z niego mazia :P

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: wymiana oleju

02 lut 2016 15:19

mati939 napisał(a):nie zrobiła się z niego mazia


Mazia może nie, ale właściwości smarne to już utracił w znacznym stopniu.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Daniel
Klubowicz
 
Posty: 36
Dołączył(a): 25 wrz 2015 10:36
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1.6 ON 115KM
2008

Re: wymiana oleju

02 lut 2016 15:54

Adam Zych napisał(a):I namowili ☺
Pytam, bo do tej pory do Xsary Picasso tylko dolewalem, że względu na duże ilości traconego oleju i w sumie zawsze był względnie świeży.
Pozdrawiam.


Ceed nigdy nic nie traci on tylko zyskuje
:lol:

mireda71
 

Re: wymiana oleju

02 lut 2016 15:59

Dobrym nawykiem jest wymiana wszystkich płynów po zakupie auta używanego.

AUTOR WĄTKU
Adam Zych
Przedszkolak
 
Posty: 19
Dołączył(a): 29 sty 2016 19:38
Lokalizacja: Warszawa/Pruszków
Grupa: Mazowiecka

Re: wymiana oleju

02 lut 2016 19:01

Co do Xsary to generalnie do momentu aż nie zaczęła tracic/brać oleju przy około 170k km było regularnie wymieniane co 15k km czyli raz na rok z małym hakiem. Jak zaczęły się problemy to przestałem wymieniać i dojezdzilem do 190k km I postanowiłem sprzedać. Więc też nie było tak, że w ogóle nie wymieniłem oleju niewiadomo ile czasu :) teraz kupiłem kijankę i zamierzam wrócić do dobrych nawyków. Nie wiem na ile to mogło mieć wpływ, ale Xsara była większość czasu tłuczona na podtlenku LPG.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: wymiana oleju

17 gru 2018 07:51

https://www.poboczem.pl/naszym-zdaniem/news-czy-w-aso-psuja-samochody-odpowiedz-moze-cie-zdziwic,nId,2731404

" (...) Wniosek? Zalecenia producenta dotyczące serwisowania biorą pod uwagę potrzeby klientów, ale niekoniecznie odpowiadają potrzebom ich pojazdów! Mówiąc inaczej - auto ma wytrzymać serwisowe traktowanie przez dwa, trzy czy pięć lat. Jaki stan techniczny prezentować będzie po tym okresie nie interesuje ani producenta, ani pierwszego właściciela.

Nie przez przypadek większość firm oferuje możliwość przedłużenia fabrycznej gwarancji do - maksymalnie - 150 tys. km. To wystarczająco długi czas, by pierwszy nabywca zdążył się znudzić swoim pojazdem i udał się do dealera po kolejny. Koszty, jakie zmuszeni będą ponosić kolejni właściciele auta, działają tylko na korzyść producenta.

Przykładów nie trzeba daleko szukać. Najgłośniejszym jest oczywiście "królowa lawet", czyli Renault Laguna II, która zasłynęła poważnymi usterkami wysokoprężnych 1,9 dCi. Te psuły się w Renówkach nagminnie (turbosprężarki, układ korbowo-tłokowy), chociaż w Volvo (S/V40) czy Mitsubishi (Space Star, Carisma) bez większych problemów pokonywały dystanse ponad 400 tys. km (często z pierwszą turbosprężarką!). Skąd brały się tak diametralne różnice w żywotności? Ano stąd, że plan serwisowy Renault zakładał wymianę oleju w silniku co 30 tys. km (Laguna miała być propozycją dla kadry kierowniczej klientów flotowych), a Mitsubishi i Volvo zalecało wymianę oleju co 15 tys. km...

Niech ten prosty przykład będzie odpowiedzią na powtarzające się pytania dotyczące skracania zalecanych przez producentów interwałów przeglądów czy np. wymiany oleju w skrzyni biegów. Często usłyszeć można np. że skoro producent nie przewidział takiego postępowania to - najwyraźniej - "nie ma takiej potrzeby". Rzeczywiście - producent (i pierwszy właściciel) nie muszą dostrzegać sensowności takiego postępowania. Nasz samochód - jak najbardziej!"
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 26 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl