Charczenie z okolic skrzyni biegów

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
mariusz11g
 

Charczenie z okolic skrzyni biegów

01 paź 2015 11:09

Witam wszystkich.
Od jakiegoś czasu zauważyłem w mojej Kijance, że gdy odpalę auto, to z okolic skrzyni biegów dobiega dziwne charczenie. Najgorsze, że nie zawsze to występuje, byłem z tym raz w serwisie, ale jak na złość nic nie było słychać. Moim zdaniem jest coś z łożyskiem oporowym lub dociskiem, ponieważ gdy wcisnę sprzęgło charczenie znika. Dodatkowo teraz gdy ruszę autem i puszczę gaz, to wydobywa się ten dźwięk za każdym razem na 1 i 2 biegu, wcześniej charczało tylko na postoju, czasem dźwięk jest taki głośny, że słychać go przy zamkniętych szybach i włączonym radiu. Wiem, że zaraz zostanę zjechany, by jechać do serwisu, a nie pytać na forum :) ale może ktoś miał podobny problem i powie jak to się zakończyło lub ktoś powie co może być przyczyną, żebym wiedział jak się bronić w salonie, jak będą mi kit wciskać, że ten typ tak ma :D
Dzisiaj udało mi się nagrać film na którym słychać o co mi chodzi. Od 4 sekundy słychać najlepiej :)
https://www.youtube.com/watch?v=44BKWaE ... e=youtu.be

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

01 paź 2015 11:38

Skrzynia biegów do rozbiórki i weryfikacji.

AUTOR WĄTKU
mariusz11g
 

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

19 paź 2015 13:53

Jestem już po dwa tygodnie po wizycie w ASO, a więc po przejażdżce z mechanikiem stwierdził, że skrzynia biegów jest do zdjęcia i trzeba sprawdzić łożysko oporowe. Auto zawiozłem w poniedziałek, a odebrałem w środę. Przyczyną charczenia według ASO była sprężarka klimatyzacji, która została wyregulowana, dodatkowo na pasku wielorowkowym był kamyk. Na razie dźwięki nie pojawiły się, zobaczymy jak będzie dalej. Chociaż dziwne i tak jest dalej dla mnie to, że jak wciskałem sprzęgło to dźwięk ustępował. Chociaż teraz zaczęło mi coś stukać w podszybiu, podejrzewam że gdzieś w okolicy wycieraczek się coś poluzowało. Tak więc dalej walczę z humorkami mojego auta :D

Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

19 paź 2015 14:30

za każdym razem jak "charczało" klima była włączona ? bo jeśli nie to raczej spreżarka się nie kręci bo sprzęgiełko rozłącza... ciekawe czy w ogóle zdjęli skrzynie ;) obejrzyj śruby i co tam napisali na kartce:)


pasek/// miałe w drugim aucie pełno kamieni w wielorowkowym i wszystkie ładnie ściete :)
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

AUTOR WĄTKU
mariusz11g
 

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

27 lis 2015 10:19

Witam.
A więc to co serwis wcześniej niby zrobił to kant wiadomo czego rozbić. Po prostu nie chciało im się ściągać skrzyni biegów to wymyślili bajkę ze sprężarką klimy :evil: Dźwięki po rozruchu silnika jak były tak są i dodatkowo zgrzytanie silnika przy jeździe na jedynce. Od 1 października byłem z tym w ASO już trzy razy i za każdym razem skrzynia się cudownie naprawiała i była cichutka. Dopiero wczoraj zostawiłem u nich auto i miałem przyjechać dzisiaj rano, by przy mechaniku odpalić samochód. Oczywiście po odpaleniu auta nic nie słychać, już byłem wściekły bo ostatnio codziennie zgrzytał, no ale zabrałem mechanika na przejażdżkę i w końcu udało mi się zaprezentować zgrzyty w skrzyni biegów :mrgreen: Mechanik stwierdził, że skrzynia jest do rozebrania na części pierwsze i trzeba szukać przyczyny tego tarcia. Na wizytę umówiony jestem 7 grudnia i mam nadzieję, że nie będą kombinować znowu jak ostatnio, stwierdzając że to opony zimowe trą tak o asfalt :lol:

AUTOR WĄTKU
mariusz11g
 

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

26 gru 2015 10:21

Mój problem został już naprawiony przez serwis, okazało się że tarcie które było słyszalne na pierwszym biegu powodowało nie równo biorące sprzęgło, cały komplet sprzęgła został wymieniony. Natomiast charczenie, które pokazałem na filmiku w pierwszym poście powodował przytarty synchronizator 3/4 biegu który został wymieniony na nowy. Szkoda tylko, że musiałem z tym jeździć tyle razy do serwisy żeby w końcu to naprawili, ale może komuś się ten temat przyda w przyszłości jeżeli jego Ceed II zacznie wydawać dziwne dźwięki z okolic zespołu napędowego.

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

02 sty 2016 12:52

Witam

Niestety mam podobny problem. Na pewno na zimnym silniku, na ciepłym jeszcze nie jestem pewien, ale im zimniej tym gorzej. Generalnie auto teraz stało na dworze, odpalam i... Terkocze jak by się miało coś rozlecieć. Dźwięk jakby łańcucha obijającego się o jakąś obudowę. Stary diesel, który ma się zaraz rozkraczyć. Musiałem pognać do apteki więc nie miałem czasu się nad tym "spuszczać" - wcisnąłem sprzęgło i ustało. Tylko miły dźwięk silnika, puściłem i znów to samo. Słyszalne to jest na luzie, przy jeździe z racji silnika raczej tego nie słyszę.
Przypominam sobie, że byłem z tym dawno temu raz w ASO, ale wtedy to nie był tak silny odgłos - nic nie znaleziono, jeździć aż będzie wiadomo co się dzieje? :) W każdym razie kilka dni temu zatrzymałem się (silnik był zimny), aby zamienić słówko z kolegą. Staliśmy z tyłu auta i zwrócił mi uwagę, że coś się dzieje z autem bo bardzo dziwnie chodzi - to to samo, wcisnąłem sprzęgło i było ok.
Ewidentnie jakby coś ze skrzynią? Bo jak ją odłączę to jest ok. Nie zauważyłem, żeby biegi jakoś ciężko wchodziły czy coś. Auto serwisowane zawsze w ASO, tylko się obawiam co to będzie bo 5 lat minęło jak jeden dzień...
Trzeba będzie z tym do ASO pojechać bo to się chyba do układu napędowego nadaje nie? Sądzę jednak, że będzie ciężka przeprawa, a do tego ciężko to zaprezentować bo ewidentnie to słychać jak silnik zimny, a jak ciepły to nie kojarzę.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

02 sty 2016 14:12

wg teoriii.... jeśli po wciśnięciu pedału sprzęgła hałas ustaje to może być łożysko ;)
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

02 sty 2016 20:26

A nie powinno być na odwrót? Czyli jeśli wciskam sprzęgło i pojawia się szum to jest to łożysko oporowe?
Chyba, że mówisz o jakimś łożysku skrzyni?
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
ghost985
 

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

04 sty 2016 10:11

Taka sama diagnoza jak u kolegi "ruszok" właśnie dzieje się u mnie (od września już z tym latam) i wszystkich których pytam stawiają na łożysko oporowe i wysprzęglik - jakaś sprężyna na wysprzęgliku czy coś, lata, terkocze i hałasuje. Wcisnę pedał sprzęgła - cisza :ha czasem jak się pobawię sprzęgłem tzn. wcisnę delikatniej, popuszczam powoli to mniej to słychać, czasem ustaje, że trzeba się mocno przysłuchiwać żeby usłyszeć, ale teraz na mrozach na zewnątrz auta to już mocno terkocze, na razie nie wymieniam, bo znajomy mechanik mówi, że to tylko będzie hałasować nic nie ma prawa się tam urwać. Aha biegi wchodzą jak trzeba.

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

04 sty 2016 19:27

Nie jestem mechanikiem, ale dźwięki te występują jak silnik jest zablokowany ze skrzynią. Tyle że skrzynia jest na luzie. Łożysko oporowe pracuje wg mnie dopiero po wciśnięciu pedału sprzęgła. Wiec dopiero wtedy mogłoby charczeć.?





Dokładnie tak samo u mnie. Jak delikatniej / wolniej puszczę pedał to dźwięk jest lżejszy lub znika na chwile.





Ja myślę ze to mogą być te sprężyny absorbujące drgania na tarczy. Wyrobiły się może trochę ich gniazda i jak są zimne to tak latają. Jak naciskasz pedał to tarcza się zatrzymuje i przestają. Jak się zrobi temperatura to się rozciągną trochę i jest ok.


Taka teoria. Albo coś ze skrzynia...



Czy wysprzeglik mógłby takie coś powodować? Nie wiem, może szczur by coś podpowiedział? Nie jest to drogi element można by wymienić. Będę w ASO w piątek to podpytam czy to możliwe. Może da się ocenić jego kondycję.


Pytanie czy jesli to te sprężyny to czy jest to "niebezpieczne" czy daje tylko efekty odsłuchowe?
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
ghost985
 

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

05 sty 2016 09:33

Również żaden ze mnie mechanik, a teoria jest taka, że na pewno trzeba będzie na wiosnę to rozebrać i zajrzeć do sprzęgła (podejrzewam, że pójdzie do wymiany komplet sprzęgła, a przy okazji łożysko i wysprzęglik-tak dla pewności) i oby potem była cisza :twisted:

AUTOR WĄTKU
mariusz11g
 

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

09 sty 2016 16:04

U mnie też na początku była diagnoza łożyska oporowego, ale jeżeli wciskasz sprzęgło i jest cisza, żadnego szumu ani podejrzanego dźwięku to łożysko oporowe odpada na 100 procent. U mnie dźwięk terkoczącej skrzyni był nieregularny, bo mogłem odpalić auto i trzeszczało, a po dojechaniu do pracy była już cisza, a innym razem nawet po przejechaniu 9 km do pracy dalej trzeszczało. Bujałem się z tym 9000 km i z 5 wizyt w ASO :evil: zanim został zdiagnozowany uszkodzony synchronizator 3/4 biegu. Tak więc moje auto ma przejechane 14833 km i już mam wymienione kompletne sprzęgło, rozbierana była już skrzynia biegów,a no i na początku wymieniony był czujnik ABS bo padł. Chyba wolał bym żeby nasze auta były z fabryk Koreańskich niż ze Słowacji, bo renomę ta fabryka ma niespecjalną.

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

10 sty 2016 21:17

A jak "z góry" stwierdzić, że to ten synchronizator? I 3 i 4 wchodzą normalnie.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
mariusz11g
 

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

10 sty 2016 22:02

Myślę, że nie byłem z tym problemem pierwszy ponieważ jak pokazałem w końcu to co widać na filmie w pierwszym poście, to mechanik doskonale wiedział co się dzieje. Biegi wchodziły bez jakiegokolwiek problemu, jak mi powiedziano, że trzaski na pierwszym biegu powodowało sprzęgło i cały komplet został wymieniony na nowy, to naprawdę ciężko było mi w to uwierzyć, dlatego że nigdy nie miałem problemu z nim, czy to podczas ruszania, czy ze zmianą biegów. Ale po wymianie sprzęgła i synchronizatora moje problemy zniknęły.

AUTOR WĄTKU
ghost985
 

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

12 sty 2016 13:56

U mnie doszedł nowy objaw - metaliczne "dzwonienie" na luzie, wcisnę sprzęgło, nic nie słychać heh chyba będę musiał przyspieszyć wizytę u mojego mechanika, bo do wiosny to chyba nie dojedzie :pałka

AUTOR WĄTKU
milky
 

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

02 lut 2016 11:24

Na http://motoskrzynie.pl/ było kiedyś pisane o wadliwym wysprzęgliku to może jest jego wina? Teraz coś stronę okroili, ale pamiętam że pisali że jak wysprzęglik kończy swój żywot to zaczyna dzwonić w skrzyni. Ewentualnie synchronizatory mogą też dzwonić...

AUTOR WĄTKU
ghost985
 

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

02 lut 2016 14:35

Dzięki za info, ale czekam tylko jak się dobierzemy do sprzęgła/skrzyni (na razie brak czasu na wizytę i diagnozę) wtedy opiszę co poszło i czego to była wina. Ostatnio jakoś przestałem już zwracać na to taką uwagę - obecnie walczę z lewą lampą, bo prawa już nie paruje :lol:

AUTOR WĄTKU
Piotr13
 

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

05 sie 2016 09:47

Odgrzeję kotleta.
ghost985 napisał(a):U mnie doszedł nowy objaw - metaliczne "dzwonienie" na luzie, wcisnę sprzęgło, nic nie słychać (...)

Mam to samo.
Auto z przebiegiem ok.88k. Jak silnik jest zimny to jest cisza, jak się ciut rozgrzeje to wskakuje świerszcz. Po wciśnięciu sprzęgła dźwięki ustają.
Z postów wyżej wnioskuję, że łożysko lub wysprzęglik do wymiany. Pewnie całe sprzęgło hurtem wymienię.
ghost985 napisał(a):Dzięki za info, ale czekam tylko jak się dobierzemy do sprzęgła/skrzyni (na razie brak czasu na wizytę i diagnozę) wtedy opiszę co poszło i czego to była wina.

I jak się sprawa zakończyła?

AUTOR WĄTKU
mariusz11g
 

Re: Charczenie z okolic skrzyni biegów

19 lis 2016 15:57

No i niestety po ok 12kkm problem z trzeszczącą skrzynią powrócił. Dokładnie takie objawy jak są na filmie w pierwszym poście, przy wciśnięciu sprzęgła cisza, a po puszczeniu trzaska aż czuć wibracje na pedale sprzęgła, choć nie zawsze. Oczywiście to co jest najlepsze to problem nie występuje za każdym razem, więc mam nadzieję, że serwis tym razem potraktuje mnie poważnie i nie będę musiał im 5 razu udowadniać, że problem jest znowu jak rok temu. Zastanawiam się tylko czy mogę żądać od nich, jak nic nie stwierdzą, to żeby dali mi na piśmie, że pomimo zgłoszenia dokładnie takiej samej usterki jak przed rokiem, to mogę jeździć dalej autem bez obaw o ewentualne zniszczenie skrzyni, przez ten uszkodzony element? Bo jak pomyśle jak musiałem się męczyć żeby im udowodnić, że nie zmyślam sobie niczego jak przed rokiem, to mi się wszystkiego odechciewa.

Następna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl