Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o radę)

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
chipoldo
 

Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o radę)

26 wrz 2015 12:38

Moją 2010r 1.6 crdi kombii czeka pierwszy przegląd (1 rok) po zakupie i przekroczeniu 200k km (207 dokładnie). Nie jestem superznawcą dlatego będę wdzięczny za zrozumienie. Chcę kupić olej, do tej pory był to:

30k - Castrol SLX 5W30
60k - Lotos Q 5W40C3
90k - -|| -
120k - shell 5W40
150k - shell 5W40
180k - Castrol 5W30 C3

1. Jaki powinienem olej kupić? Nie chodzi mi o zaoszczędzenie 5-10 zł. Chcę kupić dobry olej. Czy powinienem zostać przy 5W30, czy 5W40?

2. Czy warto na coś zwrócić uwagę mechanikowi by przy takim przebiegu konkretnie czemuś się przyjrzał?

będę wdzięczy za rady

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

26 wrz 2015 12:59

chipoldo napisał(a):powinienem zostać przy 5W30


Jak najbardziej.

chipoldo napisał(a):Jaki powinienem olej kupić?



Millers EE 5w30 C3

chipoldo napisał(a):2. Czy warto na coś zwrócić uwagę mechanikowi by przy takim przebiegu konkretnie czemuś się przyjrzał?


Niech zajrzy do zbiornika paliwa i najlepiej jakby wymienił sitko w zbiorniku.

AUTOR WĄTKU
chipoldo
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

26 wrz 2015 13:21

szczur75 napisał(a):
chipoldo napisał(a):powinienem zostać przy 5W30


Jak najbardziej.

chipoldo napisał(a):Jaki powinienem olej kupić?



Millers EE 5w30 C3

chipoldo napisał(a):2. Czy warto na coś zwrócić uwagę mechanikowi by przy takim przebiegu konkretnie czemuś się przyjrzał?


Niech zajrzy do zbiornika paliwa i najlepiej jakby wymienił sitko w zbiorniku.


...dzięki !!!

Będę wdzięczny jeśli są kolejne rady. A czy łańcuch rozrządu jakoś specjalnie się naciąga, ogląda, czy mogę być spokojny?

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

26 wrz 2015 13:37

Sitko dostaniesz w ASO. Zamienników brak. Koszt około 70 pln.

Ile oleju dolewasz pomiędzy przeglądami? Jakie jest zużycie? Co ile kkm i ile dolewasz?

hapol
Kierownik
 
Posty: 433
Dołączył(a): 06 lip 2010 21:54
Lokalizacja: małopolska

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

26 wrz 2015 16:40

Sprawdź ilość czynnika w klimatyzacji.
U mnie po przeglądzie przy 250k km, okazało się, że brakowało 250g czynnika klimatyzacji (ostatni raz było sprawdzane przy 150k km).

W ASO mają taką check liste, którą zawsze muszą sprawdzić przy przeglądzie.
Jak nie jedziesz do ASO to mechanik też niech sprawdzi samochód wg tych pkt.
pro_ceed, Comfort+, CRDi 1,6 115KM, czarny metalik, 2009 (wersja modelowa 2010)

Avatar użytkownika
Slowik8609
Dyrektor
 
Posty: 630
Dołączył(a): 14 kwi 2015 13:59
Lokalizacja: Radom
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 ON 115KM
2008, Optimum +

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

26 wrz 2015 17:54

moim skromnym zdaniem wymiana oleju co 30 tys to za rzadko. Lepiej zejść do 15k ale co kto lubi. W silnikach 1.9 dci właśnie interwał zmiany ojelu był przyczyną szybkiego padania turbo. Jeździsz po trasie czy po mieście? Jak po mieście to tym bardziej powienieneś skrócić okres. Ale to tylko moje skromne zdanie
Obrazek

Obrazek

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

26 wrz 2015 18:54

Slowik8609 napisał(a):Jak po mieście to tym bardziej powienieneś skrócić okres. Ale to tylko moje skromne zdanie


Nie tylko. Nawet instrukcja obsługi o tym mówi. Ale znakomita większość użytkowników jakoś pomija ten akapit.

AUTOR WĄTKU
rafsty
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

26 wrz 2015 20:43

szczur75 napisał(a):
chipoldo napisał(a):powinienem zostać przy 5W30


Jak najbardziej.



A ja mam do kolegi takie pytanie dlaczego uważasz że olej 5W30 jest lepszy niż 5W40 ? Biorąc pod uwagę ostatnie upały to ja bardziej bym się przychylał do 5W40 ale to moje takie skromne zdanie :ha

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

27 wrz 2015 08:42

A co Ci da W40, zamiast W30?
Weź pod uwagę, że w najbliższym czasie to raczej upałów nie będzie. Patrząc na kalendarz, to wręcz przeciwnie.
Producent także zaleca 5W30. A to jednak oni konstruowali te silniki.

5W40, to my używamy w rajdówce (2,5 litra, turbosprężarka, benzyna).
Choć idąc Twoim tokiem myślenia, powinniśmy tam lać 20W60... ;)

AUTOR WĄTKU
Ignacy
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

27 wrz 2015 08:51

a co mu tak naprawdę zmienia 30 czy 40 w kwestii nadchodzących temperatur? Bo 5W zostaje i to jest ważne w kwestii niskich temperatur i to też nie zawsze gdyż należałoby przejrzeć całą specyfikacje oleju a nie tylko lepkość dla wyznaczonej temperatury.

AUTOR WĄTKU
rafsty
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

27 wrz 2015 11:16

szczur75 napisał(a):A co Ci da W40, zamiast W30?
Weź pod uwagę, że w najbliższym czasie to raczej upałów nie będzie. Patrząc na kalendarz, to wręcz przeciwnie.
Producent także zaleca 5W30. A to jednak oni konstruowali te silniki.

5W40, to my używamy w rajdówce (2,5 litra, turbosprężarka, benzyna).
Choć idąc Twoim tokiem myślenia, powinniśmy tam lać 20W60... ;)


Kolego @szczur75 szkoda że tylko spamujesz forum a niczego mądrego nie wnosisz do tematu. Proszę czytaj ze zrozumieniem posty zanim się na nie wypowiesz. Zadałem koledze konkretne pytanie cyt. "dlaczego uważasz że olej 5W30 jest lepszy niż 5W40 ?". To czy będą upały czy nie to tylko gdybanie gdyż nie możemy przewidzieć pogody. Ja napisałem tylko swoje zdanie a kolega doradził konkretny rodzaj oleju dlatego zadałem to pytanie. Zawsze uważam że jeśli ktoś się wypowiada w jakimś temacie to wie co pisze i potrafi to uargumentować ale najwidoczniej się pomyliłem i tylko liczy się nabijanie postów. ball

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

27 wrz 2015 11:34

rafsty napisał(a): To czy będą upały czy nie to tylko gdybanie gdyż nie możemy przewidzieć pogody.


To napiszę Ci prosto:
skoro jest koniec września, to przez najbliższe pół roku, można się spodziewać niższych temperatur, a nie upałów.

rafsty napisał(a):"dlaczego uważasz że olej 5W30 jest lepszy niż 5W40 ?


Kwestia wieloletnich doświadczeń z olejami (różnych marek), pracy przy tych konkretnie silnikach (1.6 u i 1.6 u2) jeżdżących i na 5W30 i na 5W40, znajomości ich budowy.
Widziałem sporo zniszczeń spowodowanych głównie niewłaściwą eksploatacją, w tym niewłaściwie dobranym olejem do sposobu eksploatacji.
Z tego wszystkiego wyszło to co napisałem. I takie jest moje zdanie. I Twoje hejtowanie tego nie zmieni.

Oczywiście można się opierać na wiedzy nabytej w necie. Czy też zasłyszanej pod słupem ze znakiem TAXI. Nikt tego nikomu nie zabroni.

rafsty napisał(a):Zawsze uważam że jeśli ktoś się wypowiada w jakimś temacie to wie co pisze i potrafi to uargumentować

Cały czas czekam na Twoje argumenty, że mój wybór (Millers EE 5W30 C3) jest niewłaściwy względem Twojego (5W40).
Chętnie nauczę się czegoś nowego.

AUTOR WĄTKU
rafsty
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

27 wrz 2015 14:17

szczur75 napisał(a):To napiszę Ci prosto:
skoro jest koniec września, to przez najbliższe pół roku, można się spodziewać niższych temperatur, a nie upałów.


No cóż widzę że kolega jest meterologiem :fiu a do tego co pół roku proponuje zmieniać olej. Więc faktycznie ten olej 5W30 jest fantastyczny skoro trzeba go co pół roku wymieniać :ok

szczur75 napisał(a):Kwestia wieloletnich doświadczeń z olejami (różnych marek), pracy przy tych konkretnie silnikach (1.6 u i 1.6 u2) jeżdżących i na 5W30 i na 5W40, znajomości ich budowy.
Widziałem sporo zniszczeń spowodowanych głównie niewłaściwą eksploatacją, w tym niewłaściwie dobranym olejem do sposobu eksploatacji.
Z tego wszystkiego wyszło to co napisałem. I takie jest moje zdanie. I Twoje hejtowanie tego nie zmieni.

Oczywiście można się opierać na wiedzy nabytej w necie. Czy też zasłyszanej pod słupem ze znakiem TAXI. Nikt tego nikomu nie zabroni.


Czy dobrze rozumiem Twoją wypowiedź ze oleje 5W40 niszczą silniki? Bardzo ciekawa teoria. Mógłby kolega coś więcej napisać co takiego strasznego jest w tych olejach 5W40? Mój nissan jeździ 12 lat właśnie na takim oleju i ma przejechane ponad 350 000 km. Jakoś silnik do tej pory nie robi żadnych problemów (fakt ze raz padła jedna sonda lambda - według Twojej teorii to pewnie z winy oleju silnikowego :ha ).
Kolego proszę o wyjaśnienie o które prosiłem w pierwszym swoim poście i jakoś nadal nie doczekałem się konkretnej odpowiedzi. Może znowu przypomnę dlaczego olej 5W30 jest lepszy od 5W40? Dajesz komuś rady a nie potrafisz ich nawet uzasadnić.
Ja też mogę napisać że olej mineralny jest najlepszy i żeby jego wlewać bo tak ma być i koniec. Tylko co to ma wspólnego z rzeczywistością :??
A to że ktoś pracuje przy takich silnikach nie oznacza że ma pojęcie o tych silnikach (dlatego jak się jedzie do ASO to ci wspaniali mechanicy zawsze coś wymyślą żeby zbyć klienta z problemem bo takie mają pojęcie o tych samochodach, ale przecież oni pracują w ASO więc są "najlepszymi fachowcami" danej marki).

szczur75 napisał(a):Cały czas czekam na Twoje argumenty, że mój wybór (Millers EE 5W30 C3) jest niewłaściwy względem Twojego (5W40).
Chętnie nauczę się czegoś nowego.


Czy ja coś pisałem że wybrany przez kolegę olej jest niewłaściwy? Wiec jak widać z powyższego nawet sam nie wiesz co piszesz i kłania się czytanie ze zrozumieniem. Rozumiem że jak się nie ma argumentów to najlepszą obroną jest atak :pałka

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

27 wrz 2015 17:55

rafsty napisał(a):No cóż widzę że kolega jest meterologiem



Źle widzisz.


rafsty napisał(a):Czy dobrze rozumiem Twoją wypowiedź ze oleje 5W40 niszczą silniki?



Źle rozumiesz. Albo inaczej: rozumiesz jak umiesz.


rafsty napisał(a):dlaczego olej 5W30 jest lepszy od 5W40?


Odnośnie tego konkretnego wątku już wyjaśniłem. Zapewne ominąłeś ten akapit.


rafsty napisał(a):Mój nissan jeździ 12 lat właśnie na takim oleju


Akurat tak się składa, że moje auta też jeżdżą na 5W40.



Średni jest sens odpowiadać Tobie skoro wybiórczo czytasz i do tego konfabulujesz.

AUTOR WĄTKU
rafsty
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

27 wrz 2015 21:09

szczur75 napisał(a):
rafsty napisał(a):dlaczego olej 5W30 jest lepszy od 5W40?


Odnośnie tego konkretnego wątku już wyjaśniłem. Zapewne ominąłeś ten akapit.


rafsty napisał(a):Mój nissan jeździ 12 lat właśnie na takim oleju


Akurat tak się składa, że moje auta też jeżdżą na 5W40.

Średni jest sens odpowiadać Tobie skoro wybiórczo czytasz i do tego konfabulujesz.


No cóż jak widać kolega tylko posty potrafi nabijać a z wiedzą coś bardzo kiepsko :ha , o ile dobrze rozumuje to zazwyczaj forum służy do udzielania pomocy a przez takie osoby jak kolega połowę postów to totalne bzdury bez poparcia jakimikolwiek faktami.
Jakoś nigdzie nie doczytałem dlaczego olej 5w30 jest lepszy od 5W40 a jedynie że przez pół roku będzie podobno chłodniej clapping
Szkoda że ludzie piszą pierdoły aby tylko pisać, a jak ktoś zada pytanie aby to uzasadnić to nagle nabiera się wody w usta i omija odpowiedź na pytanie.
Życzę dalszego nabijania postów ale prosiłbym o nie podawanie przez kolegę informacji o których się nie ma zielonego pojęcia albo strzela na chybił trafił. Najlepiej jest kogoś narazić na koszty przez swoją niewiedzę... closed

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

27 wrz 2015 22:44

rafsty napisał(a): o ile dobrze rozumuje to zazwyczaj forum służy do udzielania pomocy


Źle rozumujesz. Nie pierwszy raz. Forum służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.

rafsty napisał(a):Szkoda że ludzie piszą pierdoły aby tylko pisać


Bravo!!!!
rafsty napisał(a): prosiłbym o nie podawanie przez kolegę informacji o których się nie ma zielonego pojęcia albo strzela na chybił trafił.


Przepraszam... Już więcej nie będę.

rafsty napisał(a):połowę postów to totalne bzdury bez poparcia jakimikolwiek faktami


Zawsze lepiej napisać coś co się usłyszało od znajomego. No tak, samo usłyszenie tego jest faktem. To może i poparcie się znajdzie.




A tak szczerze? Ośmieszaj się dalej.

AUTOR WĄTKU
chipoldo
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 09:15

dzięuję za wypowiedzi, ale mam prośbę, nie hejtujcie siebie na wzajem tylko proszę o konkretne argumenty, jeśli któryś z kolegów uważa, że powinienem lać 5W40 to bardzo proszę o info jakiego dobrze użyć.

Może mi ktoś wyjaśnić, co mają upały do 5W30? Na pewno nie będę po pół roku zmieniał oleju...

P.S. jeśli chodzi o jazdę to coddziennie do pracy 8 km w dwie strony, 2x w miesiącu podróż 2x400, tak średnio.

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 09:57

chipoldo napisał(a):co mają upały do 5W30?


Cyferka po W (w tym wypadku 30) oznacza lepkość wysokotemperaturową.
I nie chodzi, bynajmniej, o temp. otoczenia. B)
Czysto teoretycznie, jeśli przy dużych upałach jeździł byś powtarzalnie długie odcinki (1kkm+) z wysokimi obciążeniami (dla tego auta 160kph+) to lepszą ochronę silnika zapewnił by 5W40. Jednak jest to sytuacja ekstremalna. Dlatego poleciłem Ci, zgodnie z IO zresztą, 5W30. Do tego dość specyficzny olej, ale to sam powinieneś zauważyć w trakcie eksploatacji. ;)

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6859
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 12:40

Kolego Rafsty,

I.O. dla tego modelu (Chipoldo nie był łaskaw napisać rocznika w profilu, ale po "Opti" strzelam, że to C1 <2009) wydana przez PRODUCENTA tego pojazdu, dla silników Diesla zaleca olej acea C3 (dla DPF) lub acea B4 (bez DPF), a co do lepkości podaje: 15W40, 10W30, 5W30 i 0W30* z zastrzeżeniem "jedynie w obszarach o bardzo niskich temperaturach i powinno być ograniczone tylko do warunków jazdy i obszaru. (Szczególnie nie jest zalecane do długotrwałej jazdy pod obciążeniem i przy pracy na wysokich obrotach). Widzisz gdzieś na tej liście 5W40 :?? :!!

Dalej jest podane:
Lepkość oleju silnikowego (gęstość) ma wpływ na oszczędność paliwa i eksploatację samochodu w niskich temperaturach (uruchamianie i przepływ oleju). Olej silnikowy o mniejszej lepkości zapewnia wyższą oszczędność paliwa i lepsze osiągi w niskich temperaturach, natomiast oleje silnikowe o większej lepkości zapewniają dobre smarowanie w wysokich temperaturach. Stosowanie olejów o innych lepkościach niż zalecane, może być przyczyną uszkodzenia silnika.
Wybierając olej należy brać pod uwagę zakres temperatur, w jakich samochód będzie eksploatowany do następnej wymiany oleju Należy wybrać zalecany olej z tabeli obok.

Źródło: I.O. str 8-5

Dla "normalnych" warunków w naszym Polskim klimacie producent i importer zaleca 5W30.

I co jak co, ale z ludźmi pracującymi lata w ASO różnych marek radziłbym Ci nie dyskutować, zwłaszcza w obrębie zalecanych materiałów eksploatacyjnych.
Skończ prywatne wycieczki, bo polecą checki.

Chipoldo, skróć interwał wymian oleju do przynajmniej 15 tys km. Nawet olej marki Tesco (o podanych parametrach!) a częściej wymieniany, będzie lepszy niż najlepszy olej z kosmiczną technologią, który będziesz wymieniał co 30 kkm.
Ja w benzynie wymieniam co 10 kkm.
Inna sprawa, w jakim stanie jest Twój silnik teraz, może być tak, że faktycznie teraz to jest już po ptokach i potrzebny mu będzie gęstszy olej.


closed :ot:
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
Ignacy
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 13:10

co nie znaczy absolutnie, że nie można zastosować leju silnikowego 5W40, który ma po prostu szersze spektrum. BTW lepkość to nie gęstość może tak dla sprostowania.

Następna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl