Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o radę)

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 13:14

Oczywiście, że można.
Ale do tego silnika i takiego użytkowania 5W30 jest lepszym rozwiązaniem. Co nawet przewidział producent.
Prezerwatywy też można założyć dwie lub więcej. Jednak pozostaje pewne ale....

TomaszM
Brygadzista
 
Posty: 102
Dołączył(a): 18 lip 2015 15:08
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1FL SW, 1.6 ON 115KM
, Optimum+

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 13:29

Panowie,

po pierwsze w mojej instrukcji jest jak byk: 15W40, 10W30, 5W30, 5W40, 0W30, 0W40

Po drugie, najpierw napisałem do dwóch ASO, a potem napisałem do Kia Motors i taką odpowiedź uzyskałem:

(czytać od dołu)

Szanowny Panie,

Uprzejmie informujemy, że producent dopuszcza obydwie specyfikacje olejów.

Z wyrazami szacunku,

Infolinia KIA Motors Polska
Tel.: 801 542 542
e-mail: infolinia@kiamotors.pl
________________________________________________________________________

To: infolinia
Subject: RE: Rozbieżności olejowe w ASO

Witam,

numer nadwozia: U5Y(...)

Gdybym pojechał na przegląd do Landcar - Starowa Góra k/Łodzi - wlano by
5W30

Gdybym pojechał na przegląd do Marvel - Łódź - wlano by 5W40

prośba o podpowiedź który lepiej, ja myślałem o zalaniu 5W40.

________________________________________________________________________


Dnia 21 wrzesień 2015 o 08:26 Infolinia Kia Motors Polska
<infolinia@kiamotors.pl<infolinia@kiamotors.pl>> napisał(a):
Szanowny Panie,

Uprzejmie prosimy o podanie numeru VIN Pańskiego pojazdu oraz nazwy
Autoryzowanej Stacji Obsługi KIA z usług której Pan skorzystał.

Z poważaniem,
Infolinia KIA Motors Polska
Tel.: 801 542 542
e-mail: infolinia@kiamotors.pl<infolinia@kiamotors.pl>

________________________________________________________________________


To: service
Subject: Rozbieżności olejowe w ASO

Witam serdecznie,

mam pytanie o prawidłowy dobór oleju do Kia Cee'd 2009-2012 1,6 CRDi 115KM
bez DPF.

kontaktowałem się z różnymi ASO Kia w tej kwestii i jedne zalewają te
silniki olejem 5W30 (A3/B4) a inni 5W40 (A3/B4). Czy centrala Kia Motors ma
jakieś konkretne zalecenia w tej kwestii? Czy nie ma jakiegoś wspólnego
zalecenia? A może faktycznie nie ma to większego znaczenia (w/g instrukcji
teoretycznie pasują oba, ale wychodzę z założenia że pasują oba ale zawsze
któryś będzie lepszy dla danego silnika w danym klimacie). Skłaniam się
chyba ku 5W/40 ze względu na szerszy zakres temperaturowy, ale może
zaszkodzi on bardziej ciasno spasowanemu silnikowi i turbosprężarce, niż
5W30? Różnice w spalaniu mnie nie interesują, bardziej chodzi mi o trwałość
silnika na danej lepkości.

Czy pomogą Państwo w wyborze?


Wychodzi na to że:

- instrukcja dopuszcza oba
- kia motors dopuszcza oba i nie chce wskazać który jest lepszy (!!!)
- aso leją jak chcą, bo mają wolną rękę a instrukcja i producent dopuszcza oba.
Obrazek

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 13:47

Jak widać, były różne wersje IO.

AUTOR WĄTKU
rafsty
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 14:00

Ryba4 napisał(a):Kolego Rafsty,

I.O. dla tego modelu (Chipoldo nie był łaskaw napisać rocznika w profilu, ale po "Opti" strzelam, że to C1 <2009) wydana przez PRODUCENTA tego pojazdu, dla silników Diesla zaleca olej acea C3 (dla DPF) lub acea B4 (bez DPF), a co do lepkości podaje: 15W40, 10W30, 5W30 i 0W30* z zastrzeżeniem "jedynie w obszarach o bardzo niskich temperaturach i powinno być ograniczone tylko do warunków jazdy i obszaru. (Szczególnie nie jest zalecane do długotrwałej jazdy pod obciążeniem i przy pracy na wysokich obrotach). Widzisz gdzieś na tej liście 5W40 :?? :!!


Tak ja widzę na liście (podkreśliłem na czerwono co zaleca producent)

http://www.fotosik.pl/zdjecie/e48257dcd894f006

Ryba4 napisał(a):Dla "normalnych" warunków w naszym Polskim klimacie producent i importer zaleca 5W30.


Ja w instrukcji widzę że producent stwierdza że należy stosować 5w30/40 lub 0W30/40

Ryba4 napisał(a):I co jak co, ale z ludźmi pracującymi lata w ASO różnych marek radziłbym Ci nie dyskutować, zwłaszcza w obrębie zalecanych materiałów eksploatacyjnych.


To że ktoś pracuje w różnych ASO akurat nie oznacza stanu jego wiedzy. Najlepiej świadczą o tym opinie osób które miały problem z samochodem jak "zlewa" się klienta w ASO bo nie mają samemu pojęcia co dolega autku. Z drugiej strony jeśli ktoś skacze od ASO do ASO to dla mnie oznacza że jest marnej jakości fachowcem. Dobrego fachowca się nie wypuszcza z rąk

Ja zadałem jasne pytanie dlaczego olej 5W30 jest lepszy od 5W40 i niestety nie otrzymałem odpowiedzi na tak błache pytanie. Proszę może mnie kolega nawet zbanować za zadawanie pytań.

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6859
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 14:02

Ignacy napisał(a):co nie znaczy absolutnie, że nie można zastosować leju silnikowego 5W40, który ma po prostu szersze spektrum

Teoretycznie tak, praktycznie to pierwszy argument dla odrzucenia przez gwaranta roszczeń użytkownika.
Ignacy napisał(a):BTW lepkość to nie gęstość może tak dla sprostowania

Oczywiście masz rację, tak podaje I.O., ale pewnie dlatego, że tłumaczył ją jakiś "tumacz" za 15 zł/str :twisted:
rafsty napisał(a):Tak ja widzę na liście (podkreśliłem na czerwono co zaleca producent)

http://www.fotosik.pl/zdjecie/e48257dcd894f006
Ryba4 napisał(a):
Dla "normalnych" warunków w naszym Polskim klimacie producent i importer zaleca 5W30.
Ja w instrukcji widzę że producent stwierdza że należy stosować 5w30/40 lub 0W30/40


Kolego patrzysz na I.O. do CFL >2009, trzymajmy się auta, które ma pytający (a różnica w silnikach to temat na osobną dyskusję ;) )
Jak dalej będziesz tak pyszczał (nie mówię tylko o tym wątku) to zakończysz karierę na forum tak szybko i dynamicznie jak ją zacząłeś, niemniej jednak merytoryczna dyskusja jest potrzebna i cieszę się, że przebłyski takiej tu są :ha

A PRZEDE WSZYSTKIM (DO TO WSZYSTKICH) JEST SPECJALNY WĄTEK O OLEJACH, KTÓRY MA JUŻ Z 500 STRON!!!
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
Ignacy
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 14:20

powiedzmy, że z tą gwarancją to tak niezupełnie jest jak napisałeś, choć oczywiście nie można wykluczyć że jakiś dystrybutor próbowałby w ten sposób pozbyć się jakichś roszczeń. Ale kolegi ten problem chyba nie dotyczy w żaden sposób :)

AUTOR WĄTKU
chipoldo
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 14:35

Dzięki

Rocznik napisałem w poście (2010), fakt w profilu mogłem nie uzupełnić. Cięzko mi ocenić stan silnika, bo fachowcem nie jestem, ale do tej pory nie było napraw, turbina jest w dobrym stanie, nie cieknie, auto raczej było bardzo zadbane i użytkowane na dłuższych, ale nie przesadnie długich trasach.

AUTOR WĄTKU
rafsty
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 14:35

Ryba4 napisał(a):Kolego patrzysz na I.O. do CFL >2009, trzymajmy się auta, które ma pytający (a różnica w silnikach to temat na osobną dyskusję ;) )


To jest ze strony z instrukcji <2009. W mojej CFL zresztą jest podobnie, nie wiem czy jest możliwe aby było kilka wzorów instrukcji obsługi.


Ryba4 napisał(a):Jak dalej będziesz tak pyszczał (nie mówię tylko o tym wątku) to zakończysz karierę na forum tak szybko i dynamicznie jak ją zacząłeś, niemniej jednak merytoryczna dyskusja jest potrzebna i cieszę się, że przebłyski takiej tu są :ha



Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to że zadałem proste pytanie do kolego szczur75 aby umotywował dlaczego uważa że olej 5W30 jest lepszy od 5W40 a kolega mi zarzuca że producent rzekomo nie dopuszcza oleju 5W40 do eksploatacji co jest nieprawdą. Nawet jeśli by nie dopuszczał to pytałem całkiem o coś innego.

No cóż skoro uważasz, że forum jest dla wybrańców (co najgorsze z niskim zasobem wiedzy) to proszę bardzo zablokuj mnie. Rozumiem że kolesiostwo nie pozwoli aby jakiś laik podważył ich niskie kompetencje. Ciekawe dlaczego nie karacie swoich znajomków za OT.

AUTOR WĄTKU
chipoldo
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 14:48

A czy ktoś sie wypowie na temat Castrol Edge 5W30? Nie ukrywam, że nie patrzyłem bardzo na cenę ale Millers 270 zł a Castrol 5W30 (150)...więc wolałbym co 15k wymienić

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 14:59

chipoldo napisał(a):Castrol Edge 5W30


Olej mineralny wysoko przetworzony. HC - hydrocrack.
Z daleka. Albo inaczej: wart swojej ceny.

Choć pewnie zaraz znajdzie się GŁOS, który zaneguje tą informację. ;)

AUTOR WĄTKU
rafsty
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 15:10

@chipoldo ja osobiście wlałem Castrol EDGE TD 5W40. Nie widzę jakiejś różnicy w jeździe od poprzedniego oleju. W nissanie jeżdżę od nowości na LOTOS 5W40 (12 lat, 350 kkm). Biorąc pod uwagę że większość firm sprzedaje oleje które są robione w naszym rodzimym LOTOSIE to bez sensu jest jakieś przepłacanie za olej. Jeśli tylko olej spełnia wymagane standardy i skrócisz wymianę do 15 kkm to każdy olej będzie dobry.

szczur75 napisał(a):Olej mineralny wysoko przetworzony. HC - hydrocrack.
Z daleka. Albo inaczej: wart swojej ceny.

Choć pewnie zaraz znajdzie się GŁOS, który zaneguje tą informację. ;)


Akurat Castrol EDGE 5W30 jest olejem Fully Synthetic więc znowu kolega w błąd wprowadza. ech... szkoda słów

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 18:32

Ehhh. Wiara w reklamę i napisy na etykietach czyni cuda.
Ciekawe dlaczego na niemieckich opakowaniach tego samego oleju nie ma informacji, że jest to pełen syntetyk?
Dla podpowiedzi: niemieckie prawo jest bardziej restrykcyjne odnośnie nazewnictwa w tej kwestii.



Owszem, jest w nim nieco więcej polialfaolefin* niż w poprzednich generacjach, ale nie jest 100% syntetykiem.







A teraz szybko zapytać wójka gogle ;)

AUTOR WĄTKU
rafsty
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 19:12

hehehehe.... aleś kolego teraz teorie spiskową wymyślił :ha
Tak oczywiście castrol na każdy kraj uni europejskiej robi inny olej... bihahahhaa :good
A lotos do każdej butelki castrola inny olej leje..... :lol:
Boże skąd się biorą tacy mechanicy clapping

P.S.
Uważam że olej który kolega proponował może składać się tylko z wody bo w Polsce można robić ludzi konia ball
Ale chyba tylko na tym forum...

AUTOR WĄTKU
Ignacy
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 19:38

ale szczur wcale nie napisał, że to jest inny olej, tylko że różne są napisy na opakowaniu. Niestety to prawda, że ze względu na obowiązujące przepisy nieco różnimy się w nazewnictwie z Niemcami

AUTOR WĄTKU
rafsty
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 19:45

Nazewnictwo nie ma tutaj nic wspólnego. Jakby castrol wprowadzał w błąd ludzi w Polsce to już by dawno UOKiK troszkę grosza zarobił. To są takie małe herezje szczura75.

AUTOR WĄTKU
Ignacy
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 19:47

może jednak sprawdzisz zanim zaczniesz pisać coś czego nie wiesz?

AUTOR WĄTKU
rafsty
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 19:50

Co mam sprawdzić?

AUTOR WĄTKU
red
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 20:36

Że etykiety mają inne w Niemczech i w Polsce. Na polskich etykietach "SYNTHETIC" gówno znaczy.

Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 20:59

rafsty napisał(a):hehehehe.... aleś kolego teraz teorie spiskową wymyślił :ha
Tak oczywiście castrol na każdy kraj uni europejskiej robi inny olej... bihahahhaa :good
A lotos do każdej butelki castrola inny olej leje..... :lol:


Niestety, ale castrol w Polsce nie jest takim samym castrolem jak w Niemczech... Castrol w Polsce, jak i Mobil Lotos są rozlewane w Polsce z tej samej bazy, dodawane są inne uszlachetniacze. Olej np z Czechowic będzie miał gorsze parametry niż olej z rafinerii w Niemczech czy z Holandii... i nie ma tu nic niedorzecznego, w Polsce mamy w przewadze oleje robione w Polsce (patrz opakowania 4 litrowe których za bardzo nie ma na zachodzie).

a co do nazewnictwa i uokik który wg Ciebie powinien sie tym zając jeśli jest coś nie tak.... niestety jest wszystko ok... bynajmniej jeśli chodzi o przepisy, w Polsce napiszą syntetyk, ful 100% itp i jest dobrze, w Niemczech ten sam olej (HC) musi już być oznaczony w inny sposób, i na pewno nie znajdziesz na tym samym oleju co w Polsce full syntetyk.

teraz zagadka dla Ciebie:
http://images.esellerpro.com/106/I/141/5/151189_1.jpg
http://www.kolegaberlin.pl/pol_pl_Mobil ... 1820_1.jpg
widzisz różnice ?
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Wymiana oleju+przegląd po 200k Ceed 1.6 CRDi (prośba o r

28 wrz 2015 22:10

btw. Castrol EDGE TD 5W40 to też hydrocrack. Choć NIEKTÓRZY będą to goooowno wychwalać pod niebiosa. B)


rafsty napisał(a):hehehehe.... aleś kolego teraz teorie spiskową wymyślił

Zacznij od czytania ze zrozumieniem. Bo na razie ewidentnie Ci nie idzie.
Jak po pierwszym razie nie pyknie, to może po siódmym przeczytaniu tekstu zrozumiesz go.
Jak nie, to odpuść.


rafsty napisał(a):Boże skąd się biorą tacy mechanicy

Zaś konfabulujesz. Nigdzie i nikt nie napisał, że pracowałem jako mechanik.
To jest tylko i wyłącznie Twój wymysł.
Po raz kolejny piszesz bzdury (choć należało by to nazwać KŁAMSTWEM).
I po co? Po to żeby ZABŁYSNĄĆ?
Jak na razie idzie Ci wspaniale.
Takimi idiotyzmami jak Ty, to dawno nikt nas tu nie raczył.


Podsumowując:
W dooopie byłeś i goooowno widziałeś. I o tym masz prawo się wypowiadać.
Co do reszty - zamilcz, bo się coraz bardziej pogrążasz.

Zanim znów coś idiotycznego napiszesz, pomyśl. Albo nie, u Ciebie to nie zadziała.
Zapytaj Wujka Google. Najlepiej kilka razy. A potem poproś kogoś aby Ci wytłumaczył.
Zapisz to, żeby później Ci się nie pomieszało. Bo znów narazisz się na pośmiewisko.

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 21 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl