1.6crdi 116km - jakie optymalne obroty.

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
hyundai
 

1.6crdi 116km - jakie optymalne obroty.

26 sie 2015 11:25

Witam, jako, że nie posiadam w swoim aucie w komputerze wskazań chwilowego spalania, chciałem zapytać Was jak jeździć bardziej EKO.
Od niedawna użytkuję autko z tym właśnie silnikiem i wybieram się w dłuższą trasę. Nie jestem zawalidrogą, ale jak jest możliwość, żeby przy stałej i jednostajnej prędkości i obrotach coś zaoszczędzić to czemu nie?

Chciałem zapytać jak jeździcie, w jakim zakresie obrotów, szczególnie jeśli chodzi o bieg 4 i 5.
Czytałem ten wątek Jazda dieslem by vitaras. jednak nie wiem jak on ma się do tego silnika. W wątku pisze "Wszelkie dyskusje w osobnym watku", ale nie znalazłem wątku więc zakładam własny :)

Z tego jak jeździłem przez chwilę zauważyłem, że ok 2000 obr. na 4 i 5 biegu daje stosunkowo duże pole manewru (można swobodnie przyspieszyć, spalanie średnie ok 5l/100). Jak to jest u Was? Czy staracie się jeździć oszczędnie? Jeśli tak to w jakim zakresie obrotów na 4 i 5 biegu jeździcie po np. autostradzie?

PS. Sprawdził bym sam jakie spalanie chwilowe jest najbardziej optymalne dla jakich obrotów, ale jak wspomniałem wyżej, wyświetlacz wskazuje mi tylko spalanie średnie.

AUTOR WĄTKU
Kia-nek
 

Re: 1.6crdi 116km - jakie optymalne obroty.

26 sie 2015 11:29

W tym silniku zakres prędkości obrotowej maksymalnego momentu to 1900-2750. W tym zakresie staram sie utrzymywac obroty, sa to najbardziej optymalne obroty dla silnika.

AUTOR WĄTKU
hyundai
 

Re: 1.6crdi 116km - jakie optymalne obroty.

29 sie 2015 15:44

Dzięki za spostrzeżenia.
Zauważyłem, że na 4 i 5 biegu samochód idzie też swobodnie w okolicach 1600 obrotów, nie szarpie, nie odczuwam wrażenia żeby silnik się męczył.
Zawsze uczono mnie, że należy jeździć na najwyższym możliwym biegu i na w miarę niskich obrotach.
Uważacie, że 1600 obr w trasie na wyskich biegach to za mało i nie jest bezpieczne dla długotrwałej eksploatacji czy też może wręcz przeciwnie?

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: 1.6crdi 116km - jakie optymalne obroty.

29 sie 2015 16:03

hyundai napisał(a):Uważacie, że 1600 obr w trasie na wyskich biegach to za mało i nie jest bezpieczne dla długotrwałej eksploatacji czy też może wręcz przeciwnie?


Utrzymywanie prędkości /po płaskim, lekko z górki/ przy takich obrotach jest ok. Natomiast jazda pod górę, czy też przyspieszanie na wysokim biegu wpływają destrukcyjnie na silnik.

Avatar użytkownika
Slowik8609
Dyrektor
 
Posty: 631
Dołączył(a): 14 kwi 2015 13:59
Lokalizacja: Radom
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 ON 115KM
2008, Optimum +

Re: 1.6crdi 116km - jakie optymalne obroty.

29 sie 2015 18:32

zgodzę się ze szczur75
Obrazek

Obrazek

Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl