[C1 i C1FL] Wyciek oleju

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
EMWU
Asystent Kierownika
 
Posty: 335
Dołączył(a): 02 wrz 2007 20:59
Lokalizacja: Przemyśl

[C1 i C1FL] Wyciek oleju

30 cze 2008 20:36

... w zasadzie trudno mówić o wycieku w dosłownym znaczeniu. na bloku silnika pojawia się najpierw mgiełka "olejowa" prawie niewidoczna. po jakimś czasie mgiełka zmienia się w żółtawy nalot, który spływa trochę niżej po bloku. nie tworzą się krople które spływają na dół - chodzi raczej o przesuwający się baaaardzo powoli nalot. zauważyłem to jakieś trzy tygodnie temu, dokładnie wytarłem miejsce i obserwowałem cały czas. miałem na dzieję, że jest to może jakiś nalot powstały w fabryce, czy podczas wlewania oleju przy okazji wymiany/przeglądu - niestety po 3 tygodniach pojawił się nowy.

teraz sprobuję opisać gdzie znajduję się ten "wyciek", choć nie będzie to łatwe.

chodzi o silnik benzynowy 1.6.
otwieramy maskę i stoimy przodem do auta. cel naszych zainteresowań znajduje się po lewej stronie bloku silnika "od tyłu" od strony przegrody silnikowej. /trzeba sięgnąć wzrokiem niejako za silnik całkiem z lewej strony/ około 30 - 35 cm od górnej krawędzi silnika w głąb znajduje się tak "wypustka" z otworem w środku. w okolicach tejże wypustki odstającej od bloku silnia znajduję się "ożebrowanie" bloku silnika - powierzchnia pozioma na której zbiera się nalot olejowy. nalot spływa z ożebrowania bloku na wypustkę i ta po pewnym czasie jest cała pokryta cieniutką warstwą oleju. dodam, że to co umownie nazwałem ożebrowaniem jest dla kogoś, kto stoi przed autem niewidoczne - trzeba głębiej sięgnąć "pod blok". żeby namierzyć to miejsce musiałem skorzystać z latarki i ...... lusterka.

jutro dzwonię do serwisu i umawiam się na wizytę.

sprawdzicie to miejsce u siebie! jest to mało dostępne i generalnie niewidoczne miejsce - odkryłem je całkiem przypadkowo)

pozdrawiam!

adam08
 

30 cze 2008 21:10

Rozumiem, że to może być trudne ale jakbyś dał jakieś foty to byłoby super. Tak czy owak ja u siebie sprwdzę.

AUTOR WĄTKU
EMWU
Asystent Kierownika
 
Posty: 335
Dołączył(a): 02 wrz 2007 20:59
Lokalizacja: Przemyśl

01 lip 2008 18:58

udało mi się dotrzeć z aparatem do tego miejsca i muszę powiedzieć, że fotki całkiem fajnie wyszły. w piątek wybieram się do serwisu i zabieram ze sobą aparat - żeby pokazać zaolejenie /widać je na zdjątkach jak na dłoni/

czerwonym kółkiem zaznaczyłem na zdjęciach ten sam element - ową wypustkę - kadrowaną w różnych ujęć. na tym co nazwałem "ożebrowaniem" bloku silnika widać brązowawy nalot olejowy. tam w pobliżu widać uszczelkę...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

adam08
 

01 lip 2008 19:48

Dobre foty. A ile masz przejechane? Co prawda ja us iebie nie widzę tego wycieku ale mam dopiero 1700 km.

AUTOR WĄTKU
EMWU
Asystent Kierownika
 
Posty: 335
Dołączył(a): 02 wrz 2007 20:59
Lokalizacja: Przemyśl

01 lip 2008 19:54

adam08 napisał(a):Dobre foty. A ile masz przejechane? Co prawda ja us iebie nie widzę tego wycieku ale mam dopiero 1700 km.


około 19000 - ale nie wiem czy ten wyciek nie jest od nowości - zanim zacząłem to obserwować jakieś 2 miesiące temu, usunąłem z tej wypustki sporą warstwę zaschniętego oleju zmieszanego z kurzem i błotem. ale wtedy nie wiedziałem, że to olej - myślałem że to po prostu brud z ulicy.

AUTOR WĄTKU
EMWU
Asystent Kierownika
 
Posty: 335
Dołączył(a): 02 wrz 2007 20:59
Lokalizacja: Przemyśl

23 mar 2009 15:22

odgrzewam stary temat /jeśli ktoś nie pamięta o co chodziło proszę przeczytać pierwszy post w wątku/. wracam do tego, ponieważ sprawa znalazła jakiś czas temu swój finał. wprawdzie nie pisałem o tym, ale z początkiem styczniu bieżącego roku po wielu jazdach testowych, silikonowaniach, analizach i opiniach rzeczoznawcy PZMot

SILNIK ZOSTAŁ WYMIENIONY NA NOWY! ! !

więc gwarancja /może czasami z pewnymi opóźnieniami oraz perturbacjami ;) / ogólnie rzecz biorąc działa.

najbardziej prawdopodobną przyczyną małego wycieku było mikropęknięcie bloku silnika - tak małe, że nawet niewidoczne dla sprzętu powiększającego rzeczoznawcy. z całkowitą pewnością mogę stwierdzić, że wyciek był od momentu wyjechania z salonu /czyli od nowości/.

trwało to wprawdzie pół roku - ale jestem zadowolony z finału

kotin
Asystent Kierownika
 
Posty: 314
Dołączył(a): 31 paź 2008 11:17
Lokalizacja: Tczew
Grupa: Trójmiasto
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, optimum

23 mar 2009 19:26

EMWU napisał(a):...
trwało to wprawdzie pół roku - ale jestem zadowolony z finału

No to gratulacje, mimo długiego czasu realizowania gwarancji. good
SW 1,6 CRDi Beżowy oczywiście :)

e2rdo
 

23 mar 2009 19:54

opisz dokładniej jak i gdzie reklamowałeś oraz jak serwis podszedł do sprawy ;)

lancer
 

23 mar 2009 20:15

Gratulacje :)
Przez ten czas jeździłeś swoim czy autem zastępczym ?
Wyzerowali Ci licznik przebiegu ?

wkrobert
 

Wyciek oleju na styku skrzyni biegów i sprzęgła

25 maja 2009 18:38

Pisałem wczoraj o wycieku oleju z silnika. W serwisie KIA powiedzieli, że to konserwacja wycieka, dzisiaj dokładnie przyjrzałem się silnikowi i zauważyłem wypchniętą uszczelkę na złączu skrzyni biegów i sprzęgła przypomnę, że mam Ceed'a SW 16 benzynę - przebieg 2600 km czy ktoś miał podobną usterkę do mojej?

sevrin
 

25 maja 2009 20:31

Tylko po jaki czort tam uszczelka?
Sprzęgła w manualnych skrzyniach są sprzęgłami "suchymi" (w większości tradycyjnych skrzyń biegów - gwoli ścisłości), więc po co tam miałaby być uszczelka ?
Aż tak dalego konstruktorzy w przyszłość chyba nie wybiegają, żeby uszczelniać złącze silnik/skrzynia na wypadek wycieków z jednego z tych zespołów, bo przecież wtedy sprzęgło zaczęłoby pływać w oleju, a wtedy "ślizg" i koniec jazdy :)

A może kolega zauważył uszczelnienie silikonowe wyłażące spomiędzy dwóch części obudowy skrzyni biegów? W dzisiejszych autach sporo jest miejsc fabrycznie uszczelnianych silikonem.

Pytanie czy z tej "wypchniętej" uszczelki coś się wydostaje, bo tego z posta nie wyczytałem?

t_marcin
 

Wyciek oleju między skrzynią a silnikiem

24 sie 2015 21:00

Witam i mam nadzieję, że w tym miejscu.
Pokrótce naświetlam temat i proszę w miarę o szybkie podpowiedzi i informacje.
Podjechałem na przegląd samochodem i okazało się, że mam wyciek zlokalizowany w okolicy skrzynia - silnik. Zachlapana cała osłona pod spodem (zdemontowana). Olej przypominający kolorem i strukturą przepracowany, lekko srebrny ;-). Stąd pytanie, czy ktoś miał do czynienia z czymś takim. Pierwszy pomysł mechanika, spuścić olej ze skrzyni zobaczyć czy jest czysty czy zanieczyszczony metalem (co świadczyłoby o mieleniu czegoś w skrzyni). Korek spustu zlokalizowany, nie wiem jak i gdzie i jaki olej zalać (ile wchodzi). Może jakaś uszczelka puściła? Samochodem wróciłem do domu, biegi wchodzą normalnie zero zgrzytów. Pozostawiony na pół dnia zostawił plamę pod samochodem. Awaria musiała stać się dzisiaj, ponieważ taki wyciek byłoby widać wcześniej na parkingu.
Liczę na jakieś sugestie i podpowiedzi.

Ignacy
 

Re: Awaria! Wyciek oleju między skrzynią a silnikiem.

24 sie 2015 22:03

jeżeli wyciek lokalizujesz pomiędzy silnikiem a skrzynią, to z reguły winny jest uszczelniacz tyłu silnika. Różnica między olejem silnikowym a przekładniowym jest bardzo zauważalna zarówno w konsystencji jak i zapachu.

szczur75
 

Re: Awaria! Wyciek oleju między skrzynią a silnikiem.

24 sie 2015 22:54

Ignacy napisał(a):jeżeli wyciek lokalizujesz pomiędzy silnikiem a skrzynią, to z reguły winny jest uszczelniacz tyłu silnika


No niekoniecznie w przypadku tego modelu.
Tu akurat obstawiał bym uszczelniacz wałka sprzęgłowego.
Koszt uszczelniacza niewielki, ale troszkę pracy przy wymianie jest.
Warto od razu wymienić uszczelniacze półosi.

Ignacy
 

Re: Awaria! Wyciek oleju między skrzynią a silnikiem.

25 sie 2015 07:07

dlatego też napisałem, że może zidentyfikować jaki olej ma w tym wycieku

szczur75
 

Re: Awaria! Wyciek oleju między skrzynią a silnikiem.

25 sie 2015 07:11

Przy silniku benzynowym - raczej tak.
Przy silniku diesla - ciężko.
Olej silnikowy (przy crdi) będzie czarny, olej przekładniowy przecieknie przez karter sprzęgła i także będzie czarny.

Ignacy
 

Re: Awaria! Wyciek oleju między skrzynią a silnikiem.

25 sie 2015 08:43

ma zupełni różną gęstość a szczególnie zapach, żadnego problemu

szczur75
 

Re: Awaria! Wyciek oleju między skrzynią a silnikiem.

25 sie 2015 19:53

Ignacy napisał(a):ma zupełni różną gęstość a szczególnie zapach, żadnego problemu


Aha.

A ile wycieków w cee'd w ten sposób diagnozowałeś? Ile widziałeś?

Ignacy
 

Re: Awaria! Wyciek oleju między skrzynią a silnikiem.

26 sie 2015 06:34

czyżby ceed różnił się w tej kwestii od innych samochodów? Tak z pamięci to chyba były ze 3 Ceed-y ale żaden nie miał wycieku ze skrzyni. Pozostałych nie jestem w stanie zliczyć, codziennie coś się pojawia. Masz jakiś problem z węchem? Myślę, że masz dostęp do różnych olei, proponuje powąchać :).

szczur75
 

Re: Awaria! Wyciek oleju między skrzynią a silnikiem.

26 sie 2015 07:33

Jednak nie widziałeś tego w cee'd.

Zdarza się, że się poci. Olej przelatuje przez karter sprzęgła. W tempie ślimaczym. Zbiera pył ze sprzęgła. Na łączeniu skrzyni i silnika pojawia się czarne zapocenie. I co stwierdzisz po zapachu? Północne zbocza? ;) To zapocenie nie ma już zapachu oleju.

I co wtedy? W warsztacie takim jak Twój zero przejęcia, totalna olewka. Jest plama - to znaczy że olej jest. Tak? Reagujemy jak klient zgłosi. Przecież na to nie przyjechał. :lol:

Problem jest taki, że jak już widać zapocenie, to jest szansa rzygnięcia olejem na sprzęgło. Nie pewnik, szansa.


Ignacy napisał(a):Masz jakiś problem z węchem?


Nie wiem. Może. Nie zastanawiałem się. To dla Ciebie takie ważne? B)

Następna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: antos90 i 50 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl