kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

TomaszM
Brygadzista
 
Posty: 102
Dołączył(a): 18 lip 2015 15:08
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1FL SW, 1.6 ON 115KM
, Optimum+

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

20 mar 2016 08:19

W tej lepkości tylko te dwie są warte zainteresowania jeśli stawiamy na jakość. Wiele firm w ogóle nie ma w ofercie tej lepkości, ja jeżdżę na Penrite ale ciężko dostępny, Ravenola załatwisz wszędzie.
Obrazek

AUTOR WĄTKU
mireda71
 

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

21 mar 2016 15:17

TomaszM napisał(a):
Luceed napisał(a):Po jakim przebiegu wymieniacie olej w skrzyni?

Znowu odsyłam do instrukcji - sugerowane 120.000 km

W mojej instrukcji nie pisze o wymianie po 120000 tylko po 100000 ale w przypadku jazdy w trudnych warunkach.

AUTOR WĄTKU
Sebas_tian
 

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

21 mar 2016 20:18

Wymieniałem olej jakiś miesiąc temu przy okazji wymiany sprzęgła, wchodzi 1.9 litra, koszt niecałe 60 zł( przy przebiegu 95 tys km ) Wymieniłem na Lotos, taki akurat mieli w IC, klasa chyba nawet GL-5 i pomimo tego , ze ten zlany wygladał na przepracowany, nie zauważyłem by biegi wchodziły lepiej, a po cichu na to liczyłem.. muszę jeszcze sprawdzic cięgna i smarowanie przy lewarku bo czasem dwójka cięzko wchodzi.

TomaszM
Brygadzista
 
Posty: 102
Dołączył(a): 18 lip 2015 15:08
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1FL SW, 1.6 ON 115KM
, Optimum+

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

22 mar 2016 07:52

Nie można lać GL5 do skrzyni gdzie jest rekomendowany GL4 bo uszkadza to elementy skrzyni (synchronizatory):

When someone tells you that their GL-5 covers GL-4, remember they are correct as far as EP protection,
but that is only half the answer. When they say their Sulfur/Phosphorous additive will not corrode the
yellow metals, they are also correct, but if there are enough to meet GL-5 protection, they will slowly
peel away your brass synchronizers.

Poza tym Lotos nie ma chyba lepkości 75W85. Zlać jak najszybciej i zalać prawidłowy!
Nie lać to co jest akurat w intercarsie, tylko to co jest w instrukcji ;)
Obrazek

AUTOR WĄTKU
mobista
 

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

24 mar 2016 13:29

Ile oleju trzeba wlać w przypadku 1.6CRDI 115km? U mnie coraz częściej pojawia się problem z wrzuceniem 1.

TomaszM
Brygadzista
 
Posty: 102
Dołączył(a): 18 lip 2015 15:08
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1FL SW, 1.6 ON 115KM
, Optimum+

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

24 mar 2016 14:59

1,9 litra
Obrazek

AUTOR WĄTKU
Sebas_tian
 

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

24 mar 2016 21:50

TomaszM napisał(a):Nie można lać GL5 do skrzyni gdzie jest rekomendowany GL4 bo uszkadza to elementy skrzyni (synchronizatory):

Poza tym Lotos nie ma chyba lepkości 75W85. Zlać jak najszybciej i zalać prawidłowy!
Nie lać to co jest akurat w intercarsie, tylko to co jest w instrukcji ;)


Wydawało by się, że GL-5 jest nawet lepszy a tu okazuje się, że niekoniecznie...
Z doboru oleju na stronie lotos ten GL-5 widnieje jako dopuszczalny, zalecany jest GL-4.
I teraz pytanie jeździć czy bawić się znowu w wymiane, ma ktoś jakieś doświadczenia?

Avatar użytkownika
kissiel021
Asystent Kierownika
 
Posty: 212
Dołączył(a): 26 lip 2010 20:54
Grupa: Dolny Śląsk

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

25 mar 2016 07:56

"Stosowanie oleju klasy API GL-5 w skrzyniach, w których producent zaleca tylko GL-4 może powodować korozje chemiczna stopów metali kolorowych, np.
brązowych synchronizatorów. Wyjątek stanowią oleje spełniające jednocześnie wymagania GL-4 i GL-5."

Zaczerpnięto z:
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=uk

Polecam, ciekawa lektura.
CEE'D SW 1,6 CRDI 115km, OPTIMUM, 2009 FL

TomaszM
Brygadzista
 
Posty: 102
Dołączył(a): 18 lip 2015 15:08
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1FL SW, 1.6 ON 115KM
, Optimum+

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

25 mar 2016 08:04

GL-5 nie może być stosowany w skrzyniach których elementy synchronizatorów wykonane sa z metali kolorowych, bo wchodzą z nimi w reakcje (mogą m.in. korodować). Ryzyko jest więc bardzo duże. Trzymałbym się zaleceń producenta samochodu (niektórzy producenci dopuszczaja i GL4 i GL5) a nie olejów (tu kazdy podaje inaczej i pod siebie). Koszt wymiany oleju na prawidłowy w stosunku do kosztu wymiany całej skrzyni w przyszłości jest nieporównywalny, więc niezastanawiałbym się nawet i nie ryzykował...
Obrazek

mapet_wroc
Kierownik zmiany
 
Posty: 126
Dołączył(a): 09 mar 2014 22:53
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
14, M

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

13 wrz 2016 22:02

Olej który spełnia wymagania tj. 75w85 gl-4 to też GM 19 40 182. Można go kupić za około 40 pln za litr. Ja na ten właśnie będę wymieniał przed zima. Ja kupowałem w AD

Avatar użytkownika
kissiel021
Asystent Kierownika
 
Posty: 212
Dołączył(a): 26 lip 2010 20:54
Grupa: Dolny Śląsk

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

13 wrz 2016 22:49

Nie zalałbym oleju GM 1940182 do naszych ceedów. Dlaczego?


http://www.forum.skrzynie.com.pl/viewto ... ?t=12&p=49



Edit.

Na pewno nie wskazany przez Ciebie powyżej GM 1940182, wycofany z użytku i zastąpiony przez GM 1940004. GM 1940004 to olej Petronas TUTELA CAR MATRYX 75W85 GL-4 FIAT 9.55550. Stary GM był koloru czerwonego (GM 1940182), nowy jest już słomkowego (GM 1940004).

Także w tej chwili oleje nadające sie do skrzyni w ceed to:

- RAVENOL MTF-1 SAE 75W-85 GL4/GL5 (najłatwiej dostępny)

- Penrite Pro Gear 75W-85 GL4+

- Petronas TUTELA CAR MATRYX 75W85 GL-4

- GM 1940004 75w85 GL4 ( olej Petronas TUTELA CAR MATRYX 75W85 GL-4 w opakowaniu GM)

- GM 1940182 (tego nie polecam)

- Red Line MT-85 75W85 GL-4 Gear Oil (bardzo trudno dostępny w Polsce, cholernie drogi)

- Hyundai/Kia Transmission Oil MTF 75W-85 GL-4 ze znaczkiem MOBIS (Bardzo możliwe, że to olej, który zalany był na pierwszy montaż. W Polsce nie spotykany, trzeba by go ściągnąć, np. z Rosji- tam jest bardzo popularny. Chyba, że dostępny w polskim ASO, chodź wątpię osobiście. Mógłby ktoś z ASO wypowiedzieć się na ten temat??)

Oleje wymienione powyżej zostały rozpisane w kolejności LOSOWEJ.
CEE'D SW 1,6 CRDI 115km, OPTIMUM, 2009 FL

mapet_wroc
Kierownik zmiany
 
Posty: 126
Dołączył(a): 09 mar 2014 22:53
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
14, M

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

14 wrz 2016 10:39

Dziwne bo wymagania spełnia i u mnie w firmie we wszystkich kia/hyundai jest zmieniany właśnie na tego GM czerwonego. Auta używane są ekstremalnie i nic im nie jest, z tym że wymieniają olej przy każdej wymianie sprzęgła a to wychodzi ok 50 tysi. Dzięki za czujność. Bezpieczniej będzie kupić zatem ten co polecasz czyli np. Tutele a ten GM oddać. Dziękuję za informację.

Avatar użytkownika
kissiel021
Asystent Kierownika
 
Posty: 212
Dołączył(a): 26 lip 2010 20:54
Grupa: Dolny Śląsk

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

14 wrz 2016 18:44

Więc tak. Osobiście zaleje oto ten olej:

FUCHS SINTOFLUID 75W80 (API GL5) - http://olejefuchs.pl/fuchs-titan-sintofluid-75w80.html

Dziwne prawda? A już mówię dlaczego. Czytając forum kolegów z Insignia, okazało się, że serwis naprawiający skrzynie biegów http://www.skrzynie.com.pl/, posiadający bardzo dużą wiedze na temat doborów olejów do skrzyni, zaleciło właśnie powyższego fuchsa pomimo API GL 5! Skrzynie biegów to właśnie na tym oleju sprawują się najlepiej. Oleje na wymianę w Insigni to tak jak w ceed API GL4 75w85.
Serwisy stosowały olej czerwony GM 1940182. Jak się okazało w modelach skrzyni 6 biegowych nie dawały rady. Dopiero wymiana oleju GM czerwonego 1940182 na nowy GM 1940004 koloru słomkowego, eliminowały problemy z powyższymi skrzyniami. Jednak serwis który zna te skrzynie od podszewki, wybrał najlepszy olej, którym jest powyższy fuchs. Teraz zapraszam na forum insigni, przeczytać opinie ludzi którzy wlali tego fuchsa. 100% poprawy jakości zmiany biegów, pracy lewarka i żadnych awarii... A to dla mnie najważniejsza sprawa.

Zainteresowany tematem, postanowiłem napisać wiadomość do serwisu skrzynie.com.pl w sprawie ich opinii na temat najlepszego oleju do zastosowania w naszych skrzyniach. Oto odpowiedź którą uzyskałem:


"Witam
Może zacznę od tego co mozemy zaproponowac z naszej oferty. MOże Pan bez obaw zalać swoją skrzynię
olejem FUCHS SINTOFLUID 75W80 (API GL5) - http://olejefuchs.pl/fuchs-titan-sintofluid-75w80.html
Do skrzyni należy wlać 2 litry oleju.

Rzeczywiście w skrzyniach, w których zalecane jest API GL4 nie należy zalewać olejów o wyższej klasie API GL5 ponieważ może wystąpić korozja
na elementach synchronizatorów, szczególnie na częściach mosiężnych i z innych stopów nieżelaznych. To teoria którą generalnie należy przestrzegać.
Od tej reguły są wyjątki. Olej który Panu polecam posiada wszystkie potrzebne dodatki, które wymagane sa w Pana skrzyni biegów. Ten olej jako jeden z niewielu
olejów, które maja API GL5 może być zastosowany w niektórych skrzyniach które wymagaja API GL4. Jeśli chodzi o lepkość 75W80 / 75W90/ 75W85 to jest to drugorzędne jeśli dany
olej posiada odpowiedni pakiet dodatków dla danej skrzyni biegów. Dodatkowo jeśli FUCHS podaje konkretny olej w wyszukiwarce to znaczy, że jest pewny, iż ten olej spełni wymagania
tej skrzyni biegów. W inny przypadku zaleca stosować oleje serwisowe OEM.

Dodatkowo proszę wziąć pod uwagę iż w Niemczech FUCHS jest dostawcą serwisowym olejów dla KIA, dlatego myślę że może Pan zaufać w kwestii doboru oleju do Pana skrzyni.
http://www.fuchs-schmierstoffe.com/file ... _EN_01.pdf"



Teraz czego jeszcze dowiedziałem się na temat tego fuchsa to: "zbilansowany zestaw dodatku siarki i fosforu pozwala na doskonałe smarowanie przekładni nawet przy ekstremalnych obciążeniach - przy teście na aparacie czterokulowym olej ten wytrzymuje obciążenia dochodzące do 4400 N. "Dla przykładu poprawiony olej GM 1940004 (słomkowy kolor)- "własności smarne dodatków EP przy obciążeniu zaspawania wytrzymują obciążenia do 2400 N".

I dla mnie wszystko w tym temacie jasne, wybieram fuchsa.


Chciałbym tutaj także podziękować Panu z serwisu skrzynie.com.pl za fachową pomoc w doradztwie. Pozdrawiam.
CEE'D SW 1,6 CRDI 115km, OPTIMUM, 2009 FL

mapet_wroc
Kierownik zmiany
 
Posty: 126
Dołączył(a): 09 mar 2014 22:53
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
14, M

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

15 wrz 2016 10:26

O fajnie, że się tematem zainteresowałeś i dużo ustaliłeś. Ja jednak zostanę przy zaleceniu producenta tzn. podczas wymiany zalany zostanie Petronas TUTELA CAR MATRYX 75W85 GL-4 która odpowiada normom z książki.

mapet_wroc
Kierownik zmiany
 
Posty: 126
Dołączył(a): 09 mar 2014 22:53
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
14, M

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

19 wrz 2016 21:50

Dziś wymienili mi między innymi olej w skrzyni biegów na Petronas TUTELA CAR MATRYX 75W85 GL-4. Weszły 2 litry. Po 170 tysiącach olej wyglądał już słabo. Po wymianie można odczuć delikatną poprawę, ale naprawdę delikatna. Moim zdaniem warto wymienić i przedłużyć żywot skrzyni.

Avatar użytkownika
kissiel021
Asystent Kierownika
 
Posty: 212
Dołączył(a): 26 lip 2010 20:54
Grupa: Dolny Śląsk

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

20 wrz 2016 11:05

Opisz później jak sprawuje się skrzynia zimą, przy niższych temperaturach. Ja na urlopie pod koniec miesiąca także będę wymieniał. :spoko:
CEE'D SW 1,6 CRDI 115km, OPTIMUM, 2009 FL

Avatar użytkownika
OskarC
Brygadzista
 
Posty: 88
Dołączył(a): 25 lut 2016 23:54
Lokalizacja: Sochaczew
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL SW, 1.6 ON 90KM
2011, Bogate

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

20 wrz 2016 17:45

podpinam pod temat bo nic ciekawszego nie znalazłem
a mianowicie chodzi mi o cieknącą skrzynię prawdopodobnie z jakiegoś czujnika na skrzyni czy coś
człowiek który regenerował maglownice powiedział, że prawdopodobnie z czujnika mi cieknie do tego dochodzi taka sytuacja.. wrzucając 1 bieg delikatnie słychać pisk jakby obcierało o coś jakby jakas linka
trochę już tego wyciekło
zauważyłem, że najcześciej cieknie przy ciężkiej pracy tzn. długa jazda po warszawie hamulując he biegami czemu tak stwierdzam bo tak zauważyłem to
pewnego dnia poczułem olej palony i pomyślałem, że znów nie dokręcili śruby po wymianie oleju a tu zonk, patrząc pod maskę plamka po prawej stronie tak jakby od góry,
załącze zdjęcie jak mi się uda zrobić
co to może być za wyciek coś ktoś podpowie?
tak czy inaczej będzie wymiana oleju w skrzyni no bo co zrobię, ale najlepiej gdybym zlokalizował wyciek najpierw
pozdro i dzięki za poświęcenie cennego czasu
Kia Cee'd SW 1.6crdi 90km 2011r

Jeszcze kijanka a już rechocze :)
Pozdrawiam.

Obrazek

mapet_wroc
Kierownik zmiany
 
Posty: 126
Dołączył(a): 09 mar 2014 22:53
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
14, M

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

20 wrz 2016 23:03

Ciężko powiedzieć skąd się leje. Ja bym udał się do mechanika żeby zdjął osłonę i zdiagnozowal co jest nie tego. Ja bym nie zwlekal bo jeśli leje się olej to może się Skończyć ta skrzynia bez smarowania. Może lac się z uszczelniacza poloski, z łączenia skrzyni z,silnikiem, spod korka spustowego itd. Możliwości jest sporo. Jak masz za mało oleju to może już synchronizator pada. Oby nie

Avatar użytkownika
Slowik8609
Dyrektor
 
Posty: 630
Dołączył(a): 14 kwi 2015 13:59
Lokalizacja: Radom
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 ON 115KM
2008, Optimum +

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

06 sty 2017 15:27

kissiel021 napisał(a):Opisz później jak sprawuje się skrzynia zimą, przy niższych temperaturach. Ja na urlopie pod koniec miesiąca także będę wymieniał. :spoko:


I jak po wymianie? Opisz proszę wrażenia. Jak teraz przy mrozach? Powiem szczerze, że jestem bardzo ciekaw, bo zainteresowało mnie to co ustaliłeś, a też się przymierzam do wymiany oleju w skrzyni przy najbliższym przeglądzie.
Obrazek

Obrazek

Avatar użytkownika
kissiel021
Asystent Kierownika
 
Posty: 212
Dołączył(a): 26 lip 2010 20:54
Grupa: Dolny Śląsk

Re: kia ceed poziom oleju w skrzyni a ciezkie biegi

06 sty 2017 18:08

Olej po wymianie miodzio! :spoko: Olej który zleciał po 100 tys. km był bardzo ciemny (ale nie taki czarny jak silnikowy w dieslu), jednak żadnych opiłków metalu nie stwierdzono.
Problemów ze skrzynią w sumie nie miałem, poza tym, że czasami podczas jazdy po mieście jedynka przycinała się, nie chciała lekko wskoczyć, przy przełączaniu z luzu na 1den. Ale to było bardzo, bardzo rzadko, raz na kilkanaście "ruszeń". Obecnie po wymianie oleju na fuchs, nigdy taka sytuacja się nie zdarzyła. Biegi wchodzą na prawdę leciutko, tyle, że przed wymianą też lekko wskakiwały. Już 4ry miesiące po wymianie, kilka tys. km przejechane i żadnych problemów nie ma wynikających np. z tego, że zalałem olej gl5, ale fuchsa! Bo tylko fuchs rekomenduje ich gl5 do skrzyni gdzie zalecany jest gl4, tłumacząc, że ten konkretny olej NIE POWODUJE korozji synchronizatorów itp., a wytrzymuje większe obciążenia.
CEE'D SW 1,6 CRDI 115km, OPTIMUM, 2009 FL

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl