DPF - wypalanie

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
oscar000
 

DPF - wypalanie

20 sty 2015 21:46

Witam,
Od wczoraj jestem mam nadzieję szczęśliwym posiadaczem KIA CEED, stąd moje pierwsze pytanie bez przeglądania forum. Po wcześniejszych przygodach z Zafirą B i jej filtrem, sygnalizowanie wypalania odbywało sie poprzez wskaznik chwilowego spalania. Czy w Ceed-ach jest podobnie?? Czy może już np kontrolka świec żarowych to sygnalizuje. Z góry dziękuję za odpowiedź

AUTOR WĄTKU
Kozak_Barabasz
 

Re: DPF - wypalanie

20 sty 2015 21:51

Niestety KIA nie dała jakiegokolwiek sygnalizatora rozpoczęcia wypalania filtra ........
W Oplach jest to fajnie rozwiązane (wyświetla się ikonka filtra na zegarach)- wtedy się wie aby nie schodzić z obrotów silnika.
Na każde max 500km przejechane po mieście musisz "przedmuchać" go na trasie minimum przy 2tys obr/min
Zapchanie filtra jest sygnalizowane ikonką "check" silnika, dodatkowym objawem jest ograniczenie mocy.
Płatność ekstra w serwisie (wypalają go programowo).

Avatar użytkownika
Geegles
Weteran
 
Posty: 1596
Dołączył(a): 02 maja 2012 23:43
Lokalizacja: Rosanów
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C3 PRO, 1.6T Pb 204KM
2020, GT

Re: DPF - wypalanie

20 sty 2015 21:57

Pytanie czy kolega ma DPFa, bo z opisu auta to nie wynika.
Jest: Kia Proceed 1.6 T-GDI TEC+PRE+AEB+SRF
Było: Kia Stinger 2.0 T-GDI ECS+RED+TEC+SRF
Było: Kia Sportage 1.6 T-GDI
Było: Kia Cee'd JD 2014 1.6 CRDI
Było: Kia ProCee'd 2010 1.4 Pb
Było: Kia Sportage 2014 1.7 CRDI

AUTOR WĄTKU
oscar000
 

Re: DPF - wypalanie

20 sty 2015 22:07

Już uzupełniłem informacje o samochodzie:D:D Dzięki za odpowiedź. Ale czy kontrolka silnika powoduje wizytę w warsztacie bo nie ma innej możliwości już wtedy wypalenia np. przegonienia po autostradzie. W oplu wypalanie "miejskie" dawało radę i wypalanie przebiegało bezproblemowo

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: DPF - wypalanie

20 sty 2015 22:20

Zapalona kontrolka check (w kontekście DPF) oznacza zazwyczaj "trwałe wypalanie filtra cząstek stałych", zazwyczaj wcześniej mruga.

Nie spotkałem problemów z DPF w cee'd o ile użytkownik sobie sam ich nie zafundował.

AUTOR WĄTKU
tabalma
 

Re: DPF - wypalanie

21 sty 2015 20:27

Witam
kolegę oscar000 po tylu wyczerpujących odpowiedziach na twoje zasadnicze pytanie już pewnie wszystko wiesz. Podczas dopalania nic się nie zapala tylko rośnie diametralnie spalanie chwilowe i tyle w tedy zeruję sobie licznik B i podkreślam jest tak u mnie nie wiem jak u innych, dopala co 500km +/- 20km.
Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: DPF - wypalanie

21 sty 2015 23:57

oscar000 napisał(a):Już uzupełniłem informacje o samochodzie:D:D

Browar dla Ciebie, jeden na 10 od kopa łapie co i jak ma być - prawda że ułatwia to sprawę ? drinkss
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
oscar000
 

Re: DPF - wypalanie

22 sty 2015 20:48

Ryba4 napisał(a):
oscar000 napisał(a):Już uzupełniłem informacje o samochodzie:D:D

Browar dla Ciebie, jeden na 10 od kopa łapie co i jak ma być - prawda że ułatwia to sprawę ? drinkss


Hehe. 3mam za słowo:D Dziękuję za informację. Czyli rozwiązanie z chwilowym spalaniem jakie poznałem w Zafirze:D:D:D Powiem szczerze jestem pod wrażeniem (jak narazie) mojego Ceeda :mrgreen:

AUTOR WĄTKU
pawelo
 

Re: DPF - wypalanie

04 lut 2015 21:37

W JD jak wchodzi w stan dopalania to wskaźnik chwilowego zużycia paliwa nie schodzi do zera gdy puścimy pedał gazu będąc na jakimś biegu, wzrasta spalanie, bardziej śmierdzi i robi się cieplej w aucie ;-)

AUTOR WĄTKU
pwl
 

Re: DPF - wypalanie

29 sie 2016 09:27

Mała archeologia, ale lepiej tu niż nowy temat.

Od dłuższego czasu (kilka tys. km - od kiedy zwracam na to uwagę) automatyczne dopalania uruchamia się co 200km i trwa ok. 15min. Czasem są odstępstwa od tego dystansu: tylko miasto z włączoną klimą - potrafi uruchomić się po 170km, lub jazda po autostradzie równo i na obrotach 2500-3000 - często nie dopala się wcale do momentu zjazdu z autostrady - zaraz po zjeździe lub następnego dnia gwarantowane dopalanie (max 350km od poprzedniego). Normą przy mieszanej jeździe jest 200km (prawie można skalować licznik wg tego). Filtr zapchany nie był - przy okazji wizyty w ASO gdzie przy okazji dopalili serwisowo z 16% (nie skończyło się poprzednie dopalanie z powodu zapchanego sitka w baku) na 2%. Kontrolka silnika nigdy się nie zaświeciła. Paliwo (premium lub zwykłe, lane po kilka razy pod rząd) nie ma znaczenia - efekt ten sam. Nie istotne jest też czy poprzednie dopalanie było na trasie, gdzie przez 15min zrobię 35km, czy w mieście, gdzie potrafię przejechać w tym czasie całe 5km. Licznik "B" kasuję jak tylko zauważam, że proces się rozpoczął, a jestem już na tyle wyczulony, że załapuję ten moment zmiany sposobu pracy silnika - w trakcie dopalania chodzi 'płynniej', przy jeździe z tempomatem szczególnie na paliwie 'premium' jest taki moment zadławienia (może 1 cykl) jak w autkach z gaźnikiem i źle wyregulowanym zapłonem nie zapaliło mieszanki na jednym cylindrze. I oczywiście potwierdzenie na niezerowym spalaniu chwilowym.

Czy to jest normalne? Na moje to zdecydowanie za często. Autko śmiga regularnie po autostradach i eskach na odcinki min. 100km. Czy dopalanie serwisowe mogło mieć na to wpływ? może jakiś czujnik wariuje? Czy może przy ostatniej wizycie ustawili mi bez mojej wiedzy jakiś niestandardowy interwał? O dopalaniu serwisowym też zostałem poinformowany po robocie - przy odbiorze autka. Może ja za dużo myślę, ale na forum doczytałem się, że interwały są (w zależności kto pisze) co 350-500km. Takie info znalazłem też na jakimś angielskim forum i30.

Avatar użytkownika
Geegles
Weteran
 
Posty: 1596
Dołączył(a): 02 maja 2012 23:43
Lokalizacja: Rosanów
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C3 PRO, 1.6T Pb 204KM
2020, GT

Re: DPF - wypalanie

29 sie 2016 09:33

200 km? Wow, u mnie co 20 :-=D
Jest: Kia Proceed 1.6 T-GDI TEC+PRE+AEB+SRF
Było: Kia Stinger 2.0 T-GDI ECS+RED+TEC+SRF
Było: Kia Sportage 1.6 T-GDI
Było: Kia Cee'd JD 2014 1.6 CRDI
Było: Kia ProCee'd 2010 1.4 Pb
Było: Kia Sportage 2014 1.7 CRDI

AUTOR WĄTKU
mati939
 

Re: DPF - wypalanie

29 sie 2016 10:20

A u mnie jest coś takiego ze gdy puszczę gaz i pasek od spalania powinien spaść do końca to zatrzymuje się jakieś 2 mm przed końcem i jak jade w trasie i w tedy wcisne gaz to dlugo trzeba czekać na rekacje. Czy w tedy się wypala dpf?

Wysłane z mojego HUAWEI NXT-L29 przy użyciu Tapatalka

Avatar użytkownika
Geegles
Weteran
 
Posty: 1596
Dołączył(a): 02 maja 2012 23:43
Lokalizacja: Rosanów
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C3 PRO, 1.6T Pb 204KM
2020, GT

Re: DPF - wypalanie

29 sie 2016 10:22

Ja tak to rozumiem i wtedy sprawdzam, że wypala.
Jest: Kia Proceed 1.6 T-GDI TEC+PRE+AEB+SRF
Było: Kia Stinger 2.0 T-GDI ECS+RED+TEC+SRF
Było: Kia Sportage 1.6 T-GDI
Było: Kia Cee'd JD 2014 1.6 CRDI
Było: Kia ProCee'd 2010 1.4 Pb
Było: Kia Sportage 2014 1.7 CRDI

AUTOR WĄTKU
ivul
 

Re: DPF - wypalanie

29 sie 2016 10:29

Dokładnie, jak nie spada do 0 paseczek od spalania, albo jak pali więcej niż zwykle przy tych samych warunkach.
U mnie też czasem jest co 200-250km zależy od warunków i zapchania filtra.
Polecam co jakiś czas pojechać po 'niemieckiej' autostradzie na 4-5 biegu na 4tys obrotów kilka min. Wszystko przechodzi i samochód chodzi jak nowy :)

Avatar użytkownika
Geegles
Weteran
 
Posty: 1596
Dołączył(a): 02 maja 2012 23:43
Lokalizacja: Rosanów
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C3 PRO, 1.6T Pb 204KM
2020, GT

Re: DPF - wypalanie

29 sie 2016 10:43

U mnie to nie zadziałało.
4 bieg, 4500 obrotów, 140 km/h i 30 minut. Pupa :( Znowu wizyta w serwisie.
Jest: Kia Proceed 1.6 T-GDI TEC+PRE+AEB+SRF
Było: Kia Stinger 2.0 T-GDI ECS+RED+TEC+SRF
Było: Kia Sportage 1.6 T-GDI
Było: Kia Cee'd JD 2014 1.6 CRDI
Było: Kia ProCee'd 2010 1.4 Pb
Było: Kia Sportage 2014 1.7 CRDI

AUTOR WĄTKU
pwl
 

Re: DPF - wypalanie

29 sie 2016 12:17

Geegles napisał(a):200 km? Wow, u mnie co 20 :-=D


chyba nie rozumiem żartu?!

ivul napisał(a): ...Polecam co jakiś czas pojechać po 'niemieckiej' autostradzie na 4-5 biegu na 4tys obrotów kilka min. Wszystko przechodzi i samochód chodzi jak nowy :)


Po niemieckich nie jeżdżę, ale po naszych też się da. I tak jak pisałem - nie ma znaczenia gdzie i jak jeżdżę - co 200km (z pojedynczymi wyjątkami) jakby było w komputerze ustawione na taki dystans bez względu na poziom zapchania.

mati939 napisał(a):A u mnie jest coś takiego ze gdy puszczę gaz i pasek od spalania powinien spaść do końca to zatrzymuje się jakieś 2 mm przed końcem i jak jade w trasie i w tedy wcisne gaz to dlugo trzeba czekać na rekacje. Czy w tedy się wypala dpf?


Dokładnie tak - co ile km to masz?

Geegles napisał(a):U mnie to nie zadziałało.
4 bieg, 4500 obrotów, 140 km/h i 30 minut. Pupa :( Znowu wizyta w serwisie.


Znowu? może opiszesz problem w 2-3 zdaniach? Komuś takie informacje mogą się przydać. Swoją drogą nie wiem czy piszesz na poważnie, czy sobie żarty robisz.
Nie zagłębiając się w zasady wypalania, żeby było skuteczne temperatura na filtrze musi być odpowiednio wysoka (temperatura zapłonu sadzy). Żeby ją osiągnąć nie wystarczy piłować samochodu na wysokich obrotach - komputer musi zacząć podawać paliwo do cylindra na czwartym suwie (stąd niezerowe spalanie na hamowaniu silnikiem), żeby ta mieszanka dostała się do układu wydechowego. Jeżeli komputer tego nie wysteruje to możesz piłować autko na czerwonym polu - i tak nie wystarczy. Przy następnym tankowaniu zaleję zalecany TUNAP 184 - za kolejne 3-4 baki paliwa dam znać czy pomogło. Też polecam spróbować jeśli piszesz na poważnie - zaszkodzić nie powinien, a powinien pomóc (teoretycznie obniża temperaturę zapłonu sadzy).

I oczywiście czekam na info od innych użytkowników jak to u Was wygląda - lub jeszcze lepiej - czy jest się czego doczepić na przeglądzie.

Avatar użytkownika
Geegles
Weteran
 
Posty: 1596
Dołączył(a): 02 maja 2012 23:43
Lokalizacja: Rosanów
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C3 PRO, 1.6T Pb 204KM
2020, GT

Re: DPF - wypalanie

29 sie 2016 12:38

Na poważnie piszę, jakbyś był na bieżąco z forum to byś wiedział ;-)

Pojechałem do serwisu z wysokim spalaniem. 16g sadzy w DPF i wypalanie serwisowe. Spalanie spadło z 6,7 do 5,1. Minął tydzień - dwa i teraz mam znowu 6,7. Jak obserwuję wypalanie to dosłownie co 20-30 km mi się włącza (hamowanie silnikiem pokazuje, że mi pali 0,5 - 1l).

Tunap 184? Gdzie to można kupić?
Jest: Kia Proceed 1.6 T-GDI TEC+PRE+AEB+SRF
Było: Kia Stinger 2.0 T-GDI ECS+RED+TEC+SRF
Było: Kia Sportage 1.6 T-GDI
Było: Kia Cee'd JD 2014 1.6 CRDI
Było: Kia ProCee'd 2010 1.4 Pb
Było: Kia Sportage 2014 1.7 CRDI

AUTOR WĄTKU
pwl
 

Re: DPF - wypalanie

29 sie 2016 12:49

Geegles napisał(a):Na poważnie piszę, jakbyś był na bieżąco z forum to byś wiedział ;-)

Tunap 184? Gdzie to można kupić?


Zamówiłem na alledrogo z braku dostępności lokalnej w normalnych motoryzacyjnych. Jest tam trzech co to sprzedają, Brałem od tego "indywidualnego". Być może w ASO też mają (poprzednio TUNAP 195 od nich brałem - sami zalecili na zatkane sitka w odstojniku).

Przy założeniu, że sterowanie DPFem działa dobrze co by sugerowało wysokie spalanie, może silnik sam z siebie za bardzo dymi i się momentalnie zapycha? Przepływomierz? Któryś wtrysk puszcza? EGR się zaciął na pozycji otwartej?

PS. niestety aż tyle czasu na forum nie poświęcam, a masz całkiem spory dorobek :>
Ostatnio edytowano 29 sie 2016 13:06 przez pwl, łącznie edytowano 2 razy

AUTOR WĄTKU
mati939
 

Re: DPF - wypalanie

29 sie 2016 12:50

@pwl
Dokładnie nie wiem bo nie zwracałem uwagi ale teraz będę obserwował. Dzieje się to kiedy samochód ma duże obciążenie i wysoka temperatura.

Wysłane z mojego HUAWEI NXT-L29 przy użyciu Tapatalka

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3201
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

Re: DPF - wypalanie

30 sie 2016 13:27

Ja to szczerze sie nie znam na dieslu, ale jeszcze nie żaobserwowalem momentu dopalania Dpf w cedzie NIGDY, A raczej zwracam uwagę na anomalia
Hmmmmm
Sa preparaty co obniżają tem dopalania Dpf nie znam tych tunapowskich ile to ma pojemności?
Geegles na zlot ci przywiozę z tym ze to dopiero....
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

Następna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl