DPF - wypalanie

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

Adriano1312
Klubowicz
 
Posty: 33
Dołączył(a): 21 lip 2019 05:51
Lokalizacja: Bolesławiec
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2007, Comfort

Re: DPF - wypalanie

15 paź 2019 19:57

Mam teraz około pół centymetra ponad Maks i przelatane 5 tys km od wymiany. Dobije do 10 kontrolują stan i wymienię olej. Szkoda się z tym szarpać a w sumie jak przy 10 tys będzie coś koło centymetra stanu powyżej to nic się nie stanie. Ropa też dobre smarowidlo więc szkoda czasu na kminienie jak to ugryzc. Mnie bardziej ciekawość zjada co i jak to działa bo ogólnie uważam że jak zrobię to co pisze czyli wymiana co 10 tys będzie ok

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: DPF - wypalanie

16 paź 2019 07:27

Adriano1312 napisał(a):Mam teraz około pół centymetra ponad Maks i przelatane 5 tys km od wymiany. Dobije do 10 kontrolują stan i wymienię olej. Szkoda się z tym szarpać a w sumie jak przy 10 tys będzie coś koło centymetra stanu powyżej to nic się nie stanie. Ropa też dobre smarowidlo więc szkoda czasu na kminienie jak to ugryzc. Mnie bardziej ciekawość zjada co i jak to działa bo ogólnie uważam że jak zrobię to co pisze czyli wymiana co 10 tys będzie ok


Ropa to raczej nie smarowidło a "czyściwo". Bardziej płucze niż smaruje …
Mi akurat wczoraj się włączyło wypalanie ok. 15 km od celu (niestety po około 110 km przebiegu - poprzednio było już 230 km - spróbujemy jeszcze raz przeczyścić dpf'a na dniach).
Chciałem jeszcze pokręcić się ok 10 km żeby dopaliło się do końca a tu zdziwienie bo pierwszy raz dopalanie trwało ok 15 km a nie 23-25 jak zwykle.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

AUTOR WĄTKU
fafa69
 

Re: DPF - wypalanie

16 paź 2019 08:11

Kawu a skąd wiesz, że włączyło się wypalanie, opisz nam, jak to wygląda
Dziękuję

Adriano1312
Klubowicz
 
Posty: 33
Dołączył(a): 21 lip 2019 05:51
Lokalizacja: Bolesławiec
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2007, Comfort

Re: DPF - wypalanie

16 paź 2019 08:15

Kolega już parę postów wyżej opisywał jak to śledzi tzn widzi po chwilowym zużyciu paliwa. Mój styl jazdy nie ma opcji że to zobaczę a po pracy silnika nic nie czuje jakiś zmian. Dam jeszcze szansę temu dpf ale jak mnie zacznie wkurzsc zbyt częsta wymiana oleju to usunę go w cholere bo samo czyszczenie nic nie poradzi na przybywająca ropę w oleju

AUTOR WĄTKU
fafa69
 

Re: DPF - wypalanie

16 paź 2019 08:18

Wiem, że pisał, patrzę na tą kreskę na wolnych obrotach i nic, zero wskazań, jak przygazuję na wolnych obrotach nie podnosi się, dopiera jak jadę na biegu to pokazuje chwilowe spalanie i jak puszczę gaz na biegu to spada do 0

Avatar użytkownika
hevimental
Asystent Kierownika
 
Posty: 271
Dołączył(a): 05 cze 2018 05:58
Lokalizacja: Mosina
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2 SW, 1600 ON 150KM
2013, na wypasie

Re: DPF - wypalanie

16 paź 2019 09:23

fafa69 napisał(a):Wiem, że pisał, patrzę na tą kreskę na wolnych obrotach i nic, zero wskazań, jak przygazuję na wolnych obrotach nie podnosi się, dopiera jak jadę na biegu to pokazuje chwilowe spalanie i jak puszczę gaz na biegu to spada do 0


na luzie nie pokazuje
Kia Ceed SW 2013 1.6 crdi 150KM/322Nm
egr OFF
dpf OFF

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: DPF - wypalanie

16 paź 2019 10:15

fafa69 napisał(a):Wiem, że pisał, patrzę na tą kreskę na wolnych obrotach i nic, zero wskazań, jak przygazuję na wolnych obrotach nie podnosi się, dopiera jak jadę na biegu to pokazuje chwilowe spalanie i jak puszczę gaz na biegu to spada do 0


Nikt nie pisał o wolnych obrotach.
Weryfikacja musi być tylko podczas jazdy i na zapiętym biegu = tzw. hamowanie silnikiem.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

AUTOR WĄTKU
fafa69
 

Re: DPF - wypalanie

16 paź 2019 11:54

czy na wolnych obrotach na postoju jestem w stanie stwierdzić, czy jestem w procesie dopalania ?

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: DPF - wypalanie

16 paź 2019 12:51

fafa69 napisał(a):czy na wolnych obrotach na postoju jestem w stanie stwierdzić, czy jestem w procesie dopalania ?


Oczywiście, że nie. Wtedy dopalanie zostaje wstrzymane … Pomyśl co by było jakby dopalało podczas postoju na skrzyżowaniu … wysoka temperatura podczas postoju mogłaby zrobić coś niedobrego.

PS. Czytaj odpowiedzi wcześniejsze, hevimental przecież napisał, że nie pokazuje na luzie.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: DPF - wypalanie

16 paź 2019 12:51

fafa69 napisał(a):czy na wolnych obrotach na postoju jestem w stanie stwierdzić, czy jestem w procesie dopalania ?


Oczywiście, że nie. Wtedy dopalanie zostaje wstrzymane … Pomyśl co by było jakby dopalało podczas postoju na skrzyżowaniu … wysoka temperatura podczas postoju mogłaby zrobić coś niedobrego.

PS. Czytaj odpowiedzi wcześniejsze, hevimental przecież napisał, że nie pokazuje na luzie.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

AUTOR WĄTKU
fafa69
 

Re: DPF - wypalanie

16 paź 2019 13:31

To co się dzieje z paliwem, które jest podawane w trakcie dopalania jak stanę na postoju na wolnych obrotach ?

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: DPF - wypalanie

16 paź 2019 13:59

fafa69 napisał(a):To co się dzieje z paliwem, które jest podawane w trakcie dopalania jak stanę na postoju na wolnych obrotach ?

Pewnie jest wtryskiwana tylko jego "standardowa" dawka a nie "zwiększona" ...
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

GregoryB
Przedszkolak
 
Posty: 14
Dołączył(a): 17 lip 2018 12:17
Lokalizacja: Bieruń
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,6 ON 110KM
2013, L + Business Line

Re: DPF - wypalanie

17 paź 2019 18:56

Kawu napisał(a):
fafa69 napisał(a):czy na wolnych obrotach na postoju jestem w stanie stwierdzić, czy jestem w procesie dopalania ?


Oczywiście, że nie. Wtedy dopalanie zostaje wstrzymane … Pomyśl co by było jakby dopalało podczas postoju na skrzyżowaniu … wysoka temperatura podczas postoju mogłaby zrobić coś niedobrego.

PS. Czytaj odpowiedzi wcześniejsze, hevimental przecież napisał, że nie pokazuje na luzie.


Panowie, z całym szacunkiem, ale nie piszcie głupot :palka:

Jeśli wypalanie DPF włączy się podczas jazdy to trwa cały czas dopóki nie wyłączysz silnika lub proces się nie zakończy. Nie ma znaczenia, że stoisz na światłach czy na postoju - cały czas proces wypalania jest uruchomiony i trwa dopóki nie zakończy się cała procedura lub nie wyłączysz silnika. Jeśli wyłączysz silnik podczas wypalania to owszem, nie spalony olej napędowy spłynie do miski olejowej, jednak żeby było to bardzo niebezpieczne dla silnika to musiało by go być ponad 5 cm ponad stan MAX. Dodatkowo, jeśli wyłączyłeś silnik podczas procesu wypalania i procedura nie zakończyła się sukcesem to wypalanie z dużym prawdopodobieństwem uruchomi się ponownie, gdy tylko silnik osiągnie temperaturę 90 stopni i będzie nie mniej niż 1/4 paliwa w baku. Sterownik silnika będzie ponawiał próby wypalania, gdy tylko będą odpowiednie warunki do przeprowadzenia z sukcesem procesu wypalania. Ma to na celu uniemożliwić całkowite zatkanie filtra DPF przez niedokończone procesy wypalania, które jeśli będą się zbyt często powtarzać mogą doprowadzić do uszkodzenia filtra i konieczności jego wypalenia serwisowego lub wymiany.

Na pocieszenie powiem, że z tego co wiem od "fachowców z ASO" to filtry DPF w Kijankach są naprawdę mało problematyczne w porównaniu z innymi markami samochodów. Nie ma z nimi większych problemów nawet przy jeździe po mieście. Na Waszym miejscu nie stresował bym się także zwiększającym się poziomem oleju, ponieważ ja i moja Żona jeździliśmy Ceed-em ponad rok bez monitorowania wypalania DPFa, bardzo dużo po mieście oraz rzadziej w trasie i oleju przybywało, ale żeby było go bardzo dużo ponad stan to raczej nie mogę tego powiedzieć. Wymieniałem i wymieniam olej co 15000 km i zawsze jest go trochę ponad stan, ale w żaden sposób nie wpływa to na pracę silnika i jego ogólną kondycję. Teraz się już tym nie stresuję i tego samego Wam życzę, bo przecież jazda samochodem ma cieszyć a nie stresować. Można przecież wpaść w paranoje, jeśli ciągle tylko myślisz o DPF-ie, wypalaniu, poziomie oleju, itp....

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie :drinkingcheers:

AUTOR WĄTKU
fafa69
 

Re: DPF - wypalanie

17 paź 2019 19:50

:rockout: :rockout: :rockout: :drinkingcheers: :drinkingcheers: :drinkingcheers:

Avatar użytkownika
Peter007
Asystent Kierownika
 
Posty: 213
Dołączył(a): 29 cze 2019 15:33
Lokalizacja: Opoczno
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C2 SW, 1.6 ON 128KM
2013, L

Re: DPF - wypalanie

17 paź 2019 20:40

Głos rozsądku

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: DPF - wypalanie

18 paź 2019 06:33

GregoryB napisał(a):Jeśli wypalanie DPF włączy się podczas jazdy to trwa cały czas dopóki nie wyłączysz silnika lub proces się nie zakończy.

A wg mnie zostaje wstrzymane na postoje\u. Jest wtedy mniejsza dawka paliwa podawana przez wtryskiwacze. Podczas jazdy proces dopalania zostaje przywrócony.

GregoryB napisał(a):żeby było to bardzo niebezpieczne dla silnika to musiało by go być ponad 5 cm ponad stan MAX.

A skąd ta wartość 5 cm ?
Tyle to już wybiło by pewnie bagnetem. Za duża ilośc oleju powoduje jego "spienianie"...

W Oplu mój znajomy przez takie rozrzedzanie oleju niestety robił kapitalke (panewki zatarte). Olewal sprawę a jednak smarowanie jest mniejsze na takim oleju - a zmienial co ok. 30 000 km jakiś 5w30 Elfa.

GregoryB napisał(a):Teraz się już tym nie stresuję i tego samego Wam życzę, bo przecież jazda samochodem ma cieszyć a nie stresować.

Nikt nie pisze o stresowaniu. Dokładnie - jazda ma odprężać itd.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

Avatar użytkownika
Peter007
Asystent Kierownika
 
Posty: 213
Dołączył(a): 29 cze 2019 15:33
Lokalizacja: Opoczno
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C2 SW, 1.6 ON 128KM
2013, L

Re: DPF - wypalanie

18 paź 2019 06:44

No to po co to całe pilnowanie procesu wypalania skoro on się zatrzymuje sam przy postoju?

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: DPF - wypalanie

18 paź 2019 06:47

Peter007 napisał(a):No to po co to całe pilnowanie procesu wypalania skoro on się zatrzymuje sam przy postoju?

Czy postój na skrzyżowaniu a gaszenie auta to to samo ? Zastanów się.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

Adriano1312
Klubowicz
 
Posty: 33
Dołączył(a): 21 lip 2019 05:51
Lokalizacja: Bolesławiec
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2007, Comfort

Re: DPF - wypalanie

18 paź 2019 06:50

Dlatego Kolega wymienia co 15 tys olej a nie 30tys. Druga sprawa jak sam zauważyłeś w oplu a nie Kia a procedura może być podobna ale nie taka sama. Ja też już olewam temat tego dpf dopóki nie zaczną pojawiać się jakieś błędy w ECU. Będę wymieniał co 10tys olej bo to w sumie koszty nie duże a jak kupiłem to miałem na bagnecie ponad dwa centymetry ponad stan bo źle popatrzyłem przy zakupie na miarę. Auto non stop serwisowane na niemieckim warsztacie. Somsiad ma praktycznie ten sam model tyle że młodszy i też rośnie mu poziom oljeu do 2cm ponad stan(przed samą wymiana) i śmiga tak już parę lat, wymiany co 10-15tys. W sumie to tylko auto i jak nie sypie błędami to może się nakrecilem że chce to kontrolować a to ma jeździć i jeździ.

Avatar użytkownika
Peter007
Asystent Kierownika
 
Posty: 213
Dołączył(a): 29 cze 2019 15:33
Lokalizacja: Opoczno
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C2 SW, 1.6 ON 128KM
2013, L

Re: DPF - wypalanie

18 paź 2019 07:32

Kawu napisał(a):
Peter007 napisał(a):No to po co to całe pilnowanie procesu wypalania skoro on się zatrzymuje sam przy postoju?

Czy postój na skrzyżowaniu a gaszenie auta to to samo ? Zastanów się.
Zastanów się czy ktoś gasi auto bez zatrzymania się...

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 38 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl