DPF - wypalanie

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

Jagi
Przedszkolak
 
Posty: 10
Dołączył(a): 27 lip 2020 01:50
Lokalizacja: Chełm
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C2 HB, 1,6 ON 128KM
2013, M

Re: DPF - wypalanie

30 sie 2020 12:02

Ja podziękuję nowoczesnym dieslom, a nowym benzynom 2x bardziej. Wracam do jakiejś dużej benzyny ok 2010 rok (jakieś Audi, Volvo). Wolę 10 letnie premium z normalnym silnikiem niż te nowe, jednorazowe zabawki.

Jan Perończyk
Dopiero co...
 
Posty: 4
Dołączył(a): 08 lip 2020 20:03
Lokalizacja: Babice
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C3 HB, 1.6 ON 115KM
2018, M

Re: DPF - adblue

30 sie 2020 12:49

Mam pytanie jak działa wskaźnik poziomu adblue w ceed 3 1.6 2018 rok. Pokazuje procentowo i spada po trochu czy ma podziałkę np na 4 i dopiero jak spali kilka litów to coś pokazuje ?

AUTOR WĄTKU
Montana310
 

Re: DPF - wypalanie

01 wrz 2020 19:42

Podłącze się do tematu. Do tej pory wypalanie w moim Ceedzie załączało się między 250-600km,w zależności, czy było więcej jazdy w trasie, czy w mieście. Teraz niestety wypalanie włącza się między 40-120km. Auto mam od nowości i byłem z tym tematem w serwisie. Suma sumarum, na ten moment został wymieniony czujnik ciśnienia spalin i już dwa razy filtr był wypalany serwisowo. Z tego co udało mi się ustalić to w filtrze było 18g sadzy i została wypalona do 0,1g,komputer nie pokazuje żadnych błędów i niby jest ok. Po tej operacji wypalanie filtra włączyło się po przejechaniu 412km i samo wypalanie trwało 48 min(!) na ekspersówce. A teraz włącza się ponownie po przejechaniu od 40 do 60km (jadąc po drogach krajowych) i wypalanie trwa od 20 do 35 min. Dziś byłem ponownie w serwisie i twierdzą, że jak nie ma błędów to widocznie filtr nie ma warunków, żeby się dopalić. Czy z waszej perspektywy jest to normalne i widocznie filtr tak musi działać, czy jest z czymś problem? Jak dla mnie tak częste wypalanie filtra nie jest dobre. Co więcej nic się nie zmieniło w użytkowaniu auta, a wcześniej wypalał się rzadziej i krócej.

Yankee
Dyrektor
 
Posty: 823
Dołączył(a): 28 lip 2013 16:59
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1.5 Pb 160KM
2022, L+BL+BLplus+AEB

Re: DPF - wypalanie

02 wrz 2020 15:17

No dobra koledzy, będę musiał odszczekać co napisałem wcześniej. Prowadziłem intensywne obserwacje za pomocą OBD i okazuje się, że automatyka wypalania jest w tym samochodzie idiotyczna.
W moim przypadku wypalanie jest co jakieś 200 km.
Sygnalizowane jest to w zasadzie niczym... ale można zaobserwować że wyższe jest spalanie, które po zdjęciu nogi z gazu nie spada do zera.
Po zatrzymaniu pojazdu spada, gdyż licznik przestaje przeliczać spalanie na km a ten wskaźnik chwilowego pokazuje tylko litry/km. Nie pokazuje na godzinę.
Co ciekawe po ponownym ruszeniu samochodem i zdjęciu nogi z gazu pokazuje że spalanie spada do zera, ale PIDy mówią co innego. Obroty są wyższe o jakieś 300-400rpm o ile dobrze pamiętam, temperatura nie spada do 300 tylko do ~550 i stoi a także spalanie na postoju jest wyższe o 0,4l. Dopiero po dłuższym czasie spadają obroty, zużycie paliwa i temperatura.
Akurat miałem sytuację, że dojechałem do garażu a tu mi auto chce coś wypalać.
Mam wrażenie że popadamy w paranoje ...wszystko było dobrze, jak człowiek tego nie obserwował :-)

AUTOR WĄTKU
panpromek
 

Re: DPF - wypalanie

02 wrz 2020 20:35

Montana310 napisał(a):Podłącze się do tematu. Do tej pory wypalanie w moim Ceedzie załączało się między 250-600km,w zależności, czy było więcej jazdy w trasie, czy w mieście. Teraz niestety wypalanie włącza się między 40-120km. Auto mam od nowości i byłem z tym tematem w serwisie. Suma sumarum, na ten moment został wymieniony czujnik ciśnienia spalin i już dwa razy filtr był wypalany serwisowo. Z tego co udało mi się ustalić to w filtrze było 18g sadzy i została wypalona do 0,1g,komputer nie pokazuje żadnych błędów i niby jest ok. Po tej operacji wypalanie filtra włączyło się po przejechaniu 412km i samo wypalanie trwało 48 min(!) na ekspersówce. A teraz włącza się ponownie po przejechaniu od 40 do 60km (jadąc po drogach krajowych) i wypalanie trwa od 20 do 35 min. Dziś byłem ponownie w serwisie i twierdzą, że jak nie ma błędów to widocznie filtr nie ma warunków, żeby się dopalić. Czy z waszej perspektywy jest to normalne i widocznie filtr tak musi działać, czy jest z czymś problem? Jak dla mnie tak częste wypalanie filtra nie jest dobre. Co więcej nic się nie zmieniło w użytkowaniu auta, a wcześniej wypalał się rzadziej i krócej.


Witaj w klubie... Mam dokładnie to samo. Auto od nowości u mnie. 90% przebiegu w trasie. Pierwsze problemy z DPFem wyszły przy 65 tyś km. Teraz mam 114 i propozycję wymiany filtra na nowy...

Marcinek82
Kierownik
 
Posty: 350
Dołączył(a): 07 lut 2018 08:59
Lokalizacja: Slask
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 Pb 140KM
2020, L+BL

Re: DPF - wypalanie

02 wrz 2020 21:13

Yankee napisał(a):Co ciekawe po ponownym ruszeniu samochodem i zdjęciu nogi z gazu pokazuje że spalanie spada do zera...

A w mojej KIAnce nie spadalo do zera, nawet obroty sie nie zmienialy. Nie jezdzilem z otwartym oknem, wiec niewiem czy odglos silnika sie zmienial.
Tak na marginesie, nie bardzo wiem czemu ale zima miedzy wypalaniami, bez problemu robilem 500km a latem to jakies 400-450km. Caly czas ta sama trasa i styl jazdy, tylko temperatury i opony inne. Mam tu na mysli tylko wypalanie w trasie, bo w ruchu miejskim i okolo miejskim to latem nawet po 100km potrafil sie wypalac.


Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
Bylo: kilka na F :-) m.in. Focus mk1, mk2 FL, Fiesta mk7, cee'd 2 SW 1,6 CRDi
Jest: Ceed 3 SW 1,4 T-GDI, Fiesta mk8 1,0EB, :icon_biggrin:

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: DPF - wypalanie

03 wrz 2020 13:06

Yankee napisał(a):będę musiał odszczekać co napisałem wcześniej

A nie mowilem :)

Marcinek82 napisał(a):A w mojej KIAnce nie spadalo do zera, nawet obroty sie nie zmienialy.

U mnie to samo, po ponownym ruszeniu... Nadal trwało dopalanie i wskaźnik nie spadał do zera.
Marcinek82 napisał(a):Tak na marginesie, nie bardzo wiem czemu ale zima miedzy wypalaniami, bez problemu robilem 500km a latem to jakies 400-450km

Tak już jest, że latem (wyższa temp) powoduje częstsze dopalanie. Ale takie miedzyprzebiegi jak ty robisz to nie ma się czym przejmować. Bardzo rzadko ci dopala.

panpromek napisał(a):Pierwsze problemy z DPFem wyszły przy 65 tyś km. Teraz mam 114 i propozycję wymiany filtra na nowy...

Mój zaczął wariować dopiero przy ok. 230 tys km.
Wg mnie pozadne czyszczenie lepiej zamiast wymiana.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

Marcinek82
Kierownik
 
Posty: 350
Dołączył(a): 07 lut 2018 08:59
Lokalizacja: Slask
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 Pb 140KM
2020, L+BL

Re: DPF - wypalanie

03 wrz 2020 14:16

Kawu napisał(a):Tak już jest, że latem (wyższa temp) powoduje częstsze dopalanie.

No wlasnie czemu? Zgodnie z logika to latem szybciej sie rozgrzewa do temp. roboczej, natomiast zima zanim sie zagrzeje to wiecej sadzy "naprodukuje". Caly czas mam na mysli wypalanie w trasie, bo w miescie zima to praktycznie caly czas niedogrzany wiec i mozna by przejechac z 1000km bez wypalania [SMILING FACE WITH SMILING EYES]


Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
Bylo: kilka na F :-) m.in. Focus mk1, mk2 FL, Fiesta mk7, cee'd 2 SW 1,6 CRDi
Jest: Ceed 3 SW 1,4 T-GDI, Fiesta mk8 1,0EB, :icon_biggrin:

AUTOR WĄTKU
Montana310
 

Re: DPF - wypalanie

03 wrz 2020 15:39

panpromek napisał(a):
Witaj w klubie... Mam dokładnie to samo. Auto od nowości u mnie. 90% przebiegu w trasie. Pierwsze problemy z DPFem wyszły przy 65 tyś km. Teraz mam 114 i propozycję wymiany filtra na nowy...


A z Twoich obserwacji nie wpływa to negatywnie na filtr czy inne podzespoły? W końcu to ok. 600stopni niemal cały czas


Kawu napisał(a):Mój zaczął wariować dopiero przy ok. 230 tys km.
Wg mnie pozadne czyszczenie lepiej zamiast wymiana.

Próbowałeś takiego czyszczenia? Jeżeli tak to też to zrobię, bo wymiana filtra to kosztowna sprawa

Jagi
Przedszkolak
 
Posty: 10
Dołączył(a): 27 lip 2020 01:50
Lokalizacja: Chełm
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C2 HB, 1,6 ON 128KM
2013, M

Re: DPF - wypalanie

03 wrz 2020 16:35

Naprawdę paranoja z tymi dpfami. Już się cieszyłem że robię ponad 300 km między wypaleniami i co...i rano jak robiłem trasę nie uznał że trzeba już załączyć, natomiast po południu w miejskich korkach jadąc do 50 km/h, biegi 1,2,3 uznał że są idealne warunki i załączył dopalanie kilometr przed domem.
Co za debil to zaprogramował, skonfigurował...

Avatar użytkownika
vonski
Weteran
 
Posty: 2335
Dołączył(a): 09 gru 2014 09:11
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, GT 1.6T Pb 230KM
2015

Re: DPF - wypalanie

03 wrz 2020 19:11

To po co żeście te diesle kupowali?

8-)

Tapatalk @ Huawei P30
Obrazek

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: DPF - wypalanie

03 wrz 2020 21:02

vonski napisał(a):To po co żeście te diesle kupowali?

8-)

Tapatalk @ Huawei P30


Np. Żeby jeździć "oszczędnie".
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

Mikilo
Przedszkolak
 
Posty: 20
Dołączył(a): 07 kwi 2018 05:37
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1FL SW, 1.6 ON 90KM
2012

Re: DPF - wypalanie

03 wrz 2020 21:09

Jagi napisał(a):Naprawdę paranoja z tymi dpfami. Już się cieszyłem że robię ponad 300 km między wypaleniami i co...i rano jak robiłem trasę nie uznał że trzeba już załączyć, natomiast po południu w miejskich korkach jadąc do 50 km/h, biegi 1,2,3 uznał że są idealne warunki i załączył dopalanie kilometr przed domem.
Co za debil to zaprogramował, skonfigurował...
Wiele razy miałem dokładnie te same myśli ... Jakby tylko był na to jakiś wpływ. Pseudo ekologia.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Jagi
Przedszkolak
 
Posty: 10
Dołączył(a): 27 lip 2020 01:50
Lokalizacja: Chełm
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C2 HB, 1,6 ON 128KM
2013, M

Re: DPF - wypalanie

04 wrz 2020 19:00

Akurat od wczoraj żadnej trasy nie robiłem i 3 razy włączał dopalanie w mieście i oczywiście za każdym razem czekałem na postoju aż spadnie temperatura i otworzy EGR, aby spokojnie i z czystym sumieniem pójść do domu.
Diesla wziąłem dla ekonomii. Miałem już diesla i byłem zadowolony. Volvo V50 200 kg cięższe z 1,6d robiło mi na tych trasach średnio 5,5l/100 a cee'd 6,5-7. Także coś nie ten teges.
Wybór padł na cee'd bo jeździłem dużo z kolegą 1 gen z 2008 roku i była spoko. Bardzo ją chwalił i też 1,6 Crdi, ale bez DPF.
Miałem już myśli aby wyciąć filtr, ale po co pchać się w dodatkowe koszty. Sprzedam te dziadostwo i wezmę jakiegoś Accorda w benzynie. 7-8 benzyny w trasie i święty spokój.

Kalee
Dopiero co...
 
Posty: 5
Dołączył(a): 21 sie 2013 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL HB, 1,6 Pb 126KM
2010, Comfort+

Re: DPF - wypalanie

04 wrz 2020 21:47

Szanowni Koledzy,

Problemy DPFu powoduje olej silnikowy, a właściwie jego popioły gdyż ich wypalić się nie da (DPF wypala tylko sądzę z paliwa). Jednak automatyka nie rozróżnia czym filtr jest zapchany więc próbuje cały czas go wypalać. Jedyne rozwiązanie to profesjonalne czyszczenie filtra lub wymiana na nowy.
Żywotność DPF wyliczona jest na 150-300 tys. w zależności od używanego oleju i stylu jazdy. Jeżeli silnik bierze dużo oleju to żywotność będzie jeszcze mniejsza (a to czasami ciężko zauważyć kiedy paliwo dostaje się do ojeju).
Nie ma co narzekać na diesele, gdyż z GPF w benzynie będzie ten sam problem, bo pomimo że benzyna generuje mniej sadzy to olej w silniku benzynowym generuje tyle samo popiołów (a niektórzy jeszcze nie używają nisko popiołowych olejów).

AUTOR WĄTKU
panpromek
 

Re: DPF - wypalanie

05 wrz 2020 21:06

Kolego Kalee w tym co napisałeś może coś być. Filtr w moim aucie został zdemontowany. Mechanik, który to robił stwierdził właśnie, że "wysypał" z niego sporo popiołu. Nie wiem czy ten zabieg coś da, bo przejechałem zbyt mało kilometrów po serwisie. Skoro olej lany przez ASO ma aż tyle popiołu to jakim można by go zastąpić. Mógłbyś coś zaproponować?

Marcinek82
Kierownik
 
Posty: 350
Dołączył(a): 07 lut 2018 08:59
Lokalizacja: Slask
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 Pb 140KM
2020, L+BL

Re: DPF - wypalanie

05 wrz 2020 21:28

panpromek napisał(a):Mechanik, który to robił stwierdził właśnie, że "wysypał" z niego sporo popiołu.

Tylko ze popiol zostaje rowniez z wypalania sadzy. A tak po prawdzie to w ceed 2 ten filtr nie jest za duzy i watpie zeby zrobil 150k bez czyszczenia.


Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
Bylo: kilka na F :-) m.in. Focus mk1, mk2 FL, Fiesta mk7, cee'd 2 SW 1,6 CRDi
Jest: Ceed 3 SW 1,4 T-GDI, Fiesta mk8 1,0EB, :icon_biggrin:

Avatar użytkownika
hevimental
Asystent Kierownika
 
Posty: 271
Dołączył(a): 05 cze 2018 05:58
Lokalizacja: Mosina
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2 SW, 1600 ON 150KM
2013, na wypasie

Re: DPF - wypalanie

07 wrz 2020 19:53

Z moich weekendowych obserwacji z podróży nad polskie morze. Pierwsze wypalanie po 180km na to załapała się jeszcze jazda wokół komina.
W trasie, w tym autostrada filtr wypalał sie po ok 400km.
Zaskoczeniem dla mnie jest, że w drodze powrotnej filtr wypalił się na autostradzie po ok 400km i kolejne wypalanie zaczął po 80km.
Kia Ceed SW 2013 1.6 crdi 150KM/322Nm
egr OFF
dpf OFF

AUTOR WĄTKU
Montana310
 

Re: DPF - wypalanie

20 wrz 2020 13:40

Mały update z mojej strony. Po kolejnej wizycie w serwisie znaleziono uszkodzony kabel przekazujący informacje do czujnika ciśnienia spalin - nie chce teraz wprowadzić w błąd, bo nie do końca zrozumiałem faceta z obsługi klienta, o który kabel chodziło. W każdym bądź razie przy wypalaniu filtr osiągał temperaturę ok 400stopni i to mogło być przyczyną, że wypalanie włączało się tak często. Kabel z końcówką został wymieniony. Na ten moment wypalanie filtra włączyło się po 204km i trwało 17 min, a następnie po 306km i trwało 24 min. Jazda w trybie mieszanym, więc wydaje się, że usterka chyba została usunięta. Piszę, bo może u kogoś jest podobnie, że temperatura filtra podczas wypalania jest zbyt niska i stąd ciągle włącznie filtra.

AUTOR WĄTKU
panpromek
 

Re: DPF - wypalanie

26 wrz 2020 17:28

Czy komuś udało się znaleźć przyczynę częstego wypalania dpf? U mnie dzieje się to już co 50 km i to w trasie. Mam dość tego auta "specjalnej troski" a jeszcze bardziej beznadziejnyc aso, które potrafią tylko stwierdzić - "Możemy wymienić filtr... (za jedyne 10 tyś pln). Czy ktoś próbował w tej sprawie pisać do Kia Polska? Po polskich drogach jeździ zatrzęsienie ceedów crdi i jestem przekonany, że dużo z nich ma tą samą przypadłość. Chcę się pozbyć tego auta, ale w takim stanie nie mam sumienia komuś je wcisnąć :/

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 33 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl