DPF - wypalanie

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

Avatar użytkownika
Peter007
Asystent Kierownika
 
Posty: 213
Dołączył(a): 29 cze 2019 15:33
Lokalizacja: Opoczno
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C2 SW, 1.6 ON 128KM
2013, L

Re: DPF - wypalanie

19 wrz 2019 10:42

Kawu napisał(a):
fafa69 napisał(a):
Dodam, że sprawdzasz podczas jazdy na "zapiętym" biegu, tzw. hamowanie tylko silnikiem.

No i to jest do d. Jak jadę to niech się wypala, nie przeszkadza mi to i nie muszę o tym wiedzieć. Problem się pojawia jak załączy się przy dojeździe np do domu. Parkuję przy wypalajacym się dpf-ie i jak to wybadać? Zgasimy i lipa

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: DPF - wypalanie

19 wrz 2019 10:46

fafa69 napisał(a):Czytałem, a kiedy można stwierdzić, że zakończył wypalanie


Podczas jazdy spoglądasz na wskazania spalania chwilowego i przy zdjęciu nogi z gazu wskazuje "0".
Jak się nauczysz tego to nawet nie musisz sciągać nogi z gazu - jadąc jednostajnie, np. 100km/h na 5 biegu masz spalanie ~8L i nagle widać jak poziom spalania majele ~1-2L na wskaźniku.

Dodam do tego, że zbyt częste wypalanie dpf ma spory wpływ na spalanie oleju napędowego. W sumie logiczne bo podczas wypalania dawka ON jest większa.
Trasy robię podobne i z przedostatniego "baku" wyjeździłem 503km ze średnią ~7L/100km (jeszcze z częstym dopalaniem dpf).
A z ostatniego baku 719km wyszło już średnie spalanie ~6,3L.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

AUTOR WĄTKU
fafa69
 

Re: DPF - wypalanie

19 wrz 2019 15:35

Kawu napisał(a):
fafa69 napisał(a):Czytałem, a kiedy można stwierdzić, że zakończył wypalanie


Podczas jazdy spoglądasz na wskazania spalania chwilowego i przy zdjęciu nogi z gazu wskazuje "0".
Jak się nauczysz tego to nawet nie musisz sciągać nogi z gazu - jadąc jednostajnie, np. 100km/h na 5 biegu masz spalanie ~8L i nagle widać jak poziom spalania majele ~1-2L na wskaźniku.
A jak mi się włączy do dopalanie np: na postoju na wolnych obrotach, co wtedy ?


Dodam do tego, że zbyt częste wypalanie dpf ma spory wpływ na spalanie oleju napędowego. W sumie logiczne bo podczas wypalania dawka ON jest większa.
Trasy robię podobne i z przedostatniego "baku" wyjeździłem 503km ze średnią ~7L/100km (jeszcze z częstym dopalaniem dpf).
A z ostatniego baku 719km wyszło już średnie spalanie ~6,3L.

GregoryB
Przedszkolak
 
Posty: 14
Dołączył(a): 17 lip 2018 12:17
Lokalizacja: Bieruń
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,6 ON 110KM
2013, L + Business Line

Re: DPF - wypalanie

20 wrz 2019 10:15

Witam serdecznie.
Odpowiadając na prośby kilku użytkowników tego zacnego forum, postaram się pomóc z kwestii konfiguracji aplikacji TorquePro tak, aby monitorowała np. temperaturę DPF i tym samym pokazywała moment początku jak i końca wypalania filtra DPF. Postaram się to przedstawić w prosty sposób, krok po kroku jak to jest u mnie skonfigurowane.

Konfiguracja dotyczy samochodu KIA Ceed HB 1.6 CRDi 110KM - rocznik 2013. Filtr DPF Oryginał, przebieg 202000 km.

1. Do złącza OBDII montujemy czytnik OBD2 na Bluetooth ELM327 iCar2 Vgate OBD2 Interfejs i parujemy połączenie za pomocą BLUETOOTH ze swoim smartfonem.
Obrazek

2. Instalujemy aplikację TorgquePro oraz dodatek do Torque Pro: Advanced EX for KIA (musi być wersja płatna, darmowa wersja LT nie działa).
Obrazek

3. W dodatku Advanced EX for KIA wybieramy model samochodu i rodzaj silnika.
Obrazek

4. W aplikacji TorgquePro tworzymy profil samochodu.
Obrazek

5. Aby zainstalowane PIDy czujniki z dodatku Advanced EX for KIA były widoczne w Torque Pro wykonujemy następujące czynności:
a). W aplikacji Torque Pro wchodzimy w ikonkę zaznaczoną poniżej:
Obrazek

b). Klikamy w "Ustawienia"
Obrazek

c). Klikamy w "Wtyczki"
Obrazek

d). Zezwalamy wtyczkom na pełny dostęp.
Obrazek

e). Sprawdzamy czy mamy zainstalowaną wtyczkę Advanced EX for KIA. Klikamy na "Zainstalowane wtyczki".
Obrazek

Po kliknięciu na "Zainstalowane wtyczki" powinna nam się pokazać wtyczka Advanced EX for KIA.
Obrazek

f). Jeżeli dodatek Advanced EX for KIA jest zainstalowany wracamy poziom wyżej i klikamy na "Dodatkowe PIDy/Czyjniki"
Obrazek

g). Klikamy na "trzy punkciki" po prawej stronie
Obrazek

h). Klikamy "Dodaj wstępnie skonfigurowany zestaw"
Obrazek

i). Wybieramy dodatek z którego chcemy zaimportować dodatkowe PIDy do programu Torque Pro.
Obrazek

6. Po wykonaniu czynności z pkt. 5 mamy zainstalowane dodatkowe PIDy dla KIA. Teraz wracamy do menu głównego aplikacji TorgquePro i klikamy na ikonkę RealTime Information
Obrazek

7. Klikamy na ikonkę w prawym dolnym rogu ekranu jak na obrazku poniżej.
Obrazek

8. Dodajemy wskaźnik do Panelu
Obrazek

9. Wybieramy rodzaj/typ wskaźnika jaki nam odpowiada. Dla temperatury DPF polecam wskaźnik "skala słupkowa.
Obrazek

10. Po wybraniu rodzaju wskaźnika pojawiają się nam PIDY (czujniki) odpowiedzialne za róźne parametry silnika. PIDy w kolorze jasno zielonym to PIDy aktywne, natomiast w kolorze ciemno zielonym to PIDY, które dodatek obsługuje, ale akurat w naszym modelu silnika lub sterownika nie są obsługiwane. Na poniższym screenie przykładowe PIDy aktywne i nieaktywne.
Obrazek
Obrazek

11. Teraz najważniejsze na czym nam najbardziej zależy - dodawanie czujnika odpowiedzialnego za temperaturę DPF. Czujnik ten znajdziemy praktycznie na samym końcu listy i nazywa się: Temperatura katalizatora (Bank 1, czujnik 2).
Obrazek

12. Po dodaniu wszystkich czujników jakie chcemy mieć "na oku" kończymy konfigurację Panelu. U mnie w wersji finalnej wygląda to tak:
Obrazek

13. Podczas procesu wypalania DPF wygląda to jak poniżej:
Obrazek

Reasumując, przepraszam, że będę się powtarzał ;)

Wypalanie DPF średnio trwa ok. 15-20 minut i włącza się u mnie średnio co 450-500 km. W okresie letnim, podczas wysokich temperatur wypalanie DPF włącza się częściej bo już co ok. 350 km z powodu, że silnik przy wysokich temperaturach ma tendencję do generowania większej ilości sadzy. Wypalanie zostaje uruchomione po zamknięciu EGR do 4,7%, a temperatura wypalania dochodzi do ok 650 stopni C. Podczas normalnej eksploatacji samochodu temperatura DPF mieści się w przedziale od 110 stopni C do 350-360 stopni C w zależności od prędkości i obciążenia silnika. Czym większe obciążenie silnika to większa temperatura spalin. Przy wskaźniku temperatury DPF można ustawić próg alarmu dla wypalania DPF, wtedy czerwona skala miga podczas wypalania DPF. Ja ustawiłem alarm od temperatury DPF: 400 stopni C. Wynika to z mojego doświadczenia, że jeżeli temperatura DPF przekroczy wartość 400 stopni C to już jest pewne, że właśnie zostało uruchomione wypalanie filtra DPF.

Tak jak już pisałem wcześniej, od czasu gdy uruchomiłem monitorowanie (od ponad roku) nie mam żadnych problemów z DPF w mojej Kijance. Do tej pory największym problemem był zwiększający się poziom oleju w silniku (przez niedokończone procesy wypalania) oraz dziwne "drgania" silnika. Po zastosowaniu monitorowania DPF problemy ustały jak "ręką odjął".

Niestety, nie mogę się zgodzić z osobami, które piszą na naszym forum, że "łatwo" można monitorować wypalanie DPF obserwując poziom wskaźnika spalania chwilowego. Sam kiedyś tego próbowałem i niestety, nie jest to takie łatwe i proste. Tym bardziej, że nie wiadomo dokładnie w którym momencie wypalanie się uruchomiło i kiedy się skończy. Ok można ten wskaźnik obserwować, ale nie zawsze on jest miarodajny w swoich wskazaniach. Zresztą łatwo to zweryfikować mając odpaloną aplikację i jednocześnie obserwując wskazania spalania, wtedy myślę, że sami dojdziecie do podobnych wniosków.

Życzę Wszystkim sukcesów w instalacji i konfiguracji swoich apek oraz dużo satysfakcji z użytkowania swoich "Kijanek" :spoko:

Pozdrawiam :drinks:
Ostatnio edytowano 30 wrz 2019 12:09 przez GregoryB, łącznie edytowano 3 razy

Adriano1312
Klubowicz
 
Posty: 33
Dołączył(a): 21 lip 2019 05:51
Lokalizacja: Bolesławiec
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2007, Comfort

Re: DPF - wypalanie

20 wrz 2019 10:35

Na zrzucie masz dodatek ex for Kia a piszesz o lt for Kia. Jeden jest darmowy drugi bezpłatny. Więc który jest potrzebny bo ja mam oba i nic. Do tego nie wiem czy wchodizles w ustawienia torque i dawales dodaj pidy z paczki zainstalowanej. Według instrukcji z neta dopiero wtedy dodane zostają te pidy z zainstalowanej paczki dodatków. Póki co u mnie nie działa

AUTOR WĄTKU
fafa69
 

Re: DPF - wypalanie

20 wrz 2019 11:13

Adriano1312 napisał(a):Na zrzucie masz dodatek ex for Kia a piszesz o lt for Kia. Jeden jest darmowy drugi bezpłatny. Więc który jest potrzebny bo ja mam oba i nic. Do tego nie wiem czy wchodizles w ustawienia torque i dawales dodaj pidy z paczki zainstalowanej. Według instrukcji z neta dopiero wtedy dodane zostają te pidy z zainstalowanej paczki dodatków. Póki co u mnie nie działa

Mam to samo, obie wersje dodatków, w płatnej ustawiłem Car Model Cee"d 1.4/1.6 CRDI (ED TCI-D), a kolory temperatur katalizatora mam na czarno. Moja KIANKA to 1.4 ON

GregoryB
Przedszkolak
 
Posty: 14
Dołączył(a): 17 lip 2018 12:17
Lokalizacja: Bieruń
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,6 ON 110KM
2013, L + Business Line

Re: DPF - wypalanie

20 wrz 2019 11:40

Adriano1312 napisał(a):Na zrzucie masz dodatek ex for Kia a piszesz o lt for Kia. Jeden jest darmowy drugi bezpłatny. Więc który jest potrzebny bo ja mam oba i nic. Do tego nie wiem czy wchodizles w ustawienia torque i dawales dodaj pidy z paczki zainstalowanej. Według instrukcji z neta dopiero wtedy dodane zostają te pidy z zainstalowanej paczki dodatków. Póki co u mnie nie działa

Witam.
Uzupełniłem manuala o opis dodawania PIDów z zainstalowanego dodatku Advanced EX for KIA do aplikacji Torque Pro. Pewne rzeczy wydawały mi się oczywiste więc wcześniej je pominąłem, jednak jak widać, co dla jednych jest oczywiste dla innych niekoniecznie ;-)
Co do dodatku to oczywiście instalujemy płatny dodatek Advanced EX for KIA ponieważ wersja LT nie działa (przepraszam za wcześniejszą małą pomyłkę).

Przykro mi, że moim manualem niewiele Ci pomogłem mimo moich szczerych chęci... :hi:

Adriano1312
Klubowicz
 
Posty: 33
Dołączył(a): 21 lip 2019 05:51
Lokalizacja: Bolesławiec
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2007, Comfort

Re: DPF - wypalanie

20 wrz 2019 11:42

Nie chodzi o to tylko teraz wiem co koglem robić źle bo zainstalowałem może za dużo wszystkiego. Dziś będzie test po pracy. Dziękuję za aktywność w temacie bo wiem że to wymaga czasu

Adriano1312
Klubowicz
 
Posty: 33
Dołączył(a): 21 lip 2019 05:51
Lokalizacja: Bolesławiec
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2007, Comfort

Re: DPF - wypalanie

20 wrz 2019 11:52

I już widzę problem u mnie. Przy wyborze pida nie mam wersji silnika 1.6,crdi tylko samo 2.0crdi.zainstalowana tylko płatna paczka

AUTOR WĄTKU
fafa69
 

Re: DPF - wypalanie

20 wrz 2019 12:50

Adriano1312 napisał(a):I już widzę problem u mnie. Przy wyborze pida nie mam wersji silnika 1.6,crdi tylko samo 2.0crdi.zainstalowana tylko płatna paczka

też tak mam, w ustawieniach, tm gdzie sa dodatkowe PID-y mam tylko KIA 2.0 CRDI a 1,4 niestety nie :( no i nie czyta temperatury :(

AUTOR WĄTKU
fafa69
 

Re: DPF - wypalanie

20 wrz 2019 17:56

fafa69 napisał(a):
Adriano1312 napisał(a):I już widzę problem u mnie. Przy wyborze pida nie mam wersji silnika 1.6,crdi tylko samo 2.0crdi.zainstalowana tylko płatna paczka

też tak mam, w ustawieniach, tm gdzie sa dodatkowe PID-y mam tylko KIA 2.0 CRDI a 1,4 niestety nie :( no i nie czyta temperatury :(

Zmieniłem telefon z niższą wersją androida i dale nic :( pomimo tego, że wybieram model samochodu i wersje silnika nie mam w ustawieniach tego samochodu

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: DPF - wypalanie

22 wrz 2019 06:19

GregoryB napisał(a):Niestety, nie mogę się zgodzić z osobami, które piszą na naszym forum, że "łatwo" można monitorować wypalanie DPF obserwując poziom wskaźnika spalania chwilowego. Sam kiedyś tego próbowałem i niestety, nie jest to takie łatwe i proste. Tym bardziej, że nie wiadomo dokładnie w którym momencie wypalanie się uruchomiło i kiedy się skończy.

Masz takie prawo.
Mi wystarczy monitorowanie wskaźnika i za każdym razem widzę i wiem czy trwa wypalanie.
Każdy używa tak jak mu wygodnie, ważne że się sprawdza.

A poradnik piękny zrobiłeś. Myślę, że już nikt nie powinien mieć pytan-problemow z konfiguracją.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

Adriano1312
Klubowicz
 
Posty: 33
Dołączył(a): 21 lip 2019 05:51
Lokalizacja: Bolesławiec
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2007, Comfort

Re: DPF - wypalanie

22 wrz 2019 07:16

Mając możliwość nadzorowania temp dpf ustawiamy sobie próg powyżej którego włącza się alarm i jest to najmnije kłopotliwe. Jeżdżę zbyt dynamicznie by ciągle patrzeć na spalanie a dwa że to było by dla mnie męczące taka ciągła kontrola cyferek

AUTOR WĄTKU
fafa69
 

Re: DPF - wypalanie

22 wrz 2019 08:46

A w jaki sposób monitorujesz włączenie się wypalania DPF, przyznam, że chyba jest to bardzo skomplikowane.

Adriano1312
Klubowicz
 
Posty: 33
Dołączył(a): 21 lip 2019 05:51
Lokalizacja: Bolesławiec
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2007, Comfort

Re: DPF - wypalanie

22 wrz 2019 08:48

Fafa 69 ja tak jak Ty dalej nie mogę włączyć właśnie tej temp. Napisałem jak to widzę gdyby działało u nas bo wtedy miało by to sens. Nie dla mnie patrzenie co chwilę na spalanie chwilowe.

AUTOR WĄTKU
fafa69
 

Re: DPF - wypalanie

22 wrz 2019 10:15

Adriano1312 napisał(a):Fafa 69 ja tak jak Ty dalej nie mogę włączyć właśnie tej temp. Napisałem jak to widzę gdyby działało u nas bo wtedy miało by to sens. Nie dla mnie patrzenie co chwilę na spalanie chwilowe.

Mam to samo, może to wersja auta, ja mam 1,4 CRDI, a'propos, może masz doświadczenie w tym całym wypalaniu, co w sytuacji kiedy auto po przejechaniu jakiegoś odcinka wejdzie w trym dopalania, powiedzmy uda mi się odczytać z chwilowego spalania, czy dopalanie będzie na wolnych obrotach na postoju przy odpalonym silniku ?
czy muszę dalej gonić samochód przez 20 km na trzecim biegu ?

Adriano1312
Klubowicz
 
Posty: 33
Dołączył(a): 21 lip 2019 05:51
Lokalizacja: Bolesławiec
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2007, Comfort

Re: DPF - wypalanie

22 wrz 2019 12:30

Jeśli przerwiesz proces wypalania to jakaś część paliwa przeznaczonego właśnie na proces wypalania dostanie się do oleju. W momencie kiedy wiesz ze trwa proces najlepiej jest jechać dalej ale nie zawsze jest to wykonalne.

AUTOR WĄTKU
fafa69
 

Re: DPF - wypalanie

15 paź 2019 17:23

Powiem tak, przejechałem 800 km i nie mam bladego pojęcia kiedy dopala się DPF.

Adriano1312
Klubowicz
 
Posty: 33
Dołączył(a): 21 lip 2019 05:51
Lokalizacja: Bolesławiec
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2007, Comfort

Re: DPF - wypalanie

15 paź 2019 18:59

To jest nas dwoje ale widzę że oleju mi przybyło czyli ropka się dostała.

AUTOR WĄTKU
fafa69
 

Re: DPF - wypalanie

15 paź 2019 19:53

czyli wymiana oleju + filer, powiem tak, dziadostwo

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl