DPF - wypalanie

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
morph
 

Re: DPF - wypalanie

25 sie 2020 14:03

"Zainstalowalem apke wg foto instrukcji (za ktoryms razem wskoczyl mi PID z Catb1s2 i wnioski mam takie - w miescie go dobrze nie wypalisz. Za miastem , 4ty bieg, 90km/h, klima/grzanie szyb włączone i po 15-20 km czysty."

nie ma sensu dociazac silnika. skoro pid temperatury spalin pokazuje ze sterownik sam ogarnia utrzymanie wysokiej temp to znaczy ze dziala, pozatym kia samapodnosi obciazenie... czyms nie wiem czym - ale widac to po czujniku obciazenia jak reaguje.


"Zobaczcie efekt tunap 184 - obniża temperaturę zaplonu sadzy w filtrze. Tankuje sie 100ml tunapa na pełen bak, co 3ci bak. Mi pomoglo zmienić dopalanie z co 150 na co 340"

jaka jest temperatura zaplonu sadzy? w normalnym trybie autostradowym temp spalin mam w granicach 400. a dopalanie powyzej 600. tunap obnizy o 200stopni ?

"Zdaje sie ze odp na dolewke paliwa jest na samym początku tematu - wywalony uszczelniacz wałka pompy wysokiego cisnienia."

jezeli tak to czy grzanie po autostradzie 15-160 nie spowodowalo by tymbardziej przedostanie sie paliwa do oleju?

wertik
Przedszkolak
 
Posty: 29
Dołączył(a): 12 maja 2017 19:33
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Szczecińska
Model cee'd:
C2 SW, 1600 ON 128KM
2014, L

Re: DPF - wypalanie

25 sie 2020 14:38

A. ja widzę wzrost obciążenia z klimą i grzaniem pupska/szyby [spalanie/obciążenie]. nie widzisz to nie włączaj

B. zależy od źródła i rodzaju sadzy, literaturowo ok 600 st. C.. Tunap zbija na 500/550. Jest jeszcze https://www.petrostar.pl/chemia/dodatki ... w349036071 oparty o inny karalizator procesu spalania sadzy. Skrótowo Tunap bazuje na żelazie a Wynn's na cerze. Wynna nie testowałem ale mam to w planie [po odczekaniu kilku tankowań po tunapie], ponieważ cer to bardziej reaktywny metal więc na logikę łatwiej o spontaniczne zainicjowanie reakcji.

C. a czy nie z tym macie problem, że niezależnie od: techniki jazdy, mycia filtra i innych konserwacji/napraw leje wam diesla w olej?
Co da odsysanie kiedy cały czas wam dolewa? Rozcieńczy olej jeszcze bardziej. Mieszanka olej/on z innymi parametrami chemicznymi i fizycznymi będzie włazić wszędzie i efektywnie zabijać filtr.
Tak przynajmniej ja to widzę

AUTOR WĄTKU
morph
 

Re: DPF - wypalanie

25 sie 2020 14:58

A. - oczywiscie, jak dolacze grzanie szyby radio i klime to widze wzrost obciazenia, ale nie przeklada sie to w zaden spsob na temp spalin.. pozostaje w normie podczas wypalania (600-640).
B. skoro obnizy temp zaplonu do 500-550, normalna temp spalin mam na ~400 jak przyspieszam to maks 450 mi pokazalo... to to nie ma szans sie spalac.. cos mi tu nie gra, chyba ze mialo by wspomoc wypalanie po miescie, przy postojach na swiatlach gdzie temp potrafi spasc do 550C, czyli teoretycznie proces wypalania sie nie wylaczyl, ale realnie nic nie wypala bo za zimno?

AUTOR WĄTKU
fafa69
 

Re: DPF - wypalanie

25 sie 2020 15:30

wertik napisał(a):Zdaje sie ze odp na dolewke paliwa jest na samym początku tematu - wywalony uszczelniacz wałka pompy wysokiego cisnienia.

Jeżeli wypala wam często, to wystarczy ze zlapiecie go dwa razy na dopalaniu i skasujecie licznik "B" na kompie. Dystans raczej jest staly i wtedy można zaplanować sobie podróż :p ot takie uroki diesla.

Zainstalowalem apke wg foto instrukcji (za ktoryms razem wskoczyl mi PID z Catb1s2 i wnioski mam takie - w miescie go dobrze nie wypalisz. Za miastem , 4ty bieg, 90km/h, klima/grzanie szyb włączone i po 15-20 km czysty.
Napisz dokładniej, jak skonfigurowałeś program
Temperatura w miescie za szybko spada w dół. Biorąc pod uwagę "kubaturę" filtra tto nie ma opcji na dobrą dystrybucję tego ciepła.

Zobaczcie efekt tunap 184 - obniża temperaturę zaplonu sadzy w filtrze. Tankuje sie 100ml tunapa na pełen bak, co 3ci bak. Mi pomoglo zmienić dopalanie z co 150 na co 340.

wertik
Przedszkolak
 
Posty: 29
Dołączył(a): 12 maja 2017 19:33
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Szczecińska
Model cee'd:
C2 SW, 1600 ON 128KM
2014, L

Re: DPF - wypalanie

25 sie 2020 15:34

Dodatki ułatwia szybsze i pełniejsze wypalenie, samej reakcji nie zainicjuja. Inicjuje roznica ciśnień.

AUTOR WĄTKU
morph
 

Re: DPF - wypalanie

25 sie 2020 21:41

mozliwe ze wlasnie tak jest. zwlaszcza w warunkach miejskich.

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: DPF - wypalanie

25 sie 2020 22:24

wertik napisał(a):Jeżeli wypala wam często, to wystarczy ze zlapiecie go dwa razy na dopalaniu i skasujecie licznik "B" na kompie. Dystans raczej jest staly i wtedy można zaplanować sobie podróż

Dopalanie nie zależy od dystansu a od innych czynników.
Może dopalac co 25 km a może co 200km.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: DPF - wypalanie

25 sie 2020 22:29

wertik napisał(a):Co da odsysanie kiedy cały czas wam dolewa? Rozcieńczy olej jeszcze bardziej.

A to zdrowo jeździć z za wysokim stanem ?
Ale masz rację. Dlatego wymieniłem olej po ok. 4,5k km i po 7,5k km jak miałem wzrostu poziomu.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

wertik
Przedszkolak
 
Posty: 29
Dołączył(a): 12 maja 2017 19:33
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Szczecińska
Model cee'd:
C2 SW, 1600 ON 128KM
2014, L

Re: DPF - wypalanie

25 sie 2020 22:44

Kawu. No tak, czyli co np. 20 km. Jezeli ktos stale kursuje praca-dom-market to da się przewidzieć gdzie nas trafi.

Mnie np. trafia szlag ze wziąłem diesla :) a nie jeżdżę miejsko.

AUTOR WĄTKU
morph
 

Re: DPF - wypalanie

25 sie 2020 23:27

poprostu koniec swiata bliski skoro takie pasciarstwa robia:). tak jak ktos wspomnial,...

Yankee
Dyrektor
 
Posty: 823
Dołączył(a): 28 lip 2013 16:59
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1.5 Pb 160KM
2022, L+BL+BLplus+AEB

Re: DPF - wypalanie

26 sie 2020 12:38

Ja mam diesla, nie rośnie mi poziom oleju, tryb jazdy mieszany. Leje od czasu do czasu tunap i jestem zadowolony z silnika. Tunap obniżając temperaturę spalania powołuję również jego lepsze i pełniejsze wypalenie. To nie jest preparat zamiast DPFa, bo gdyby tak było to nie montowano by w autach tych urządzeń tylko dano drugi bak na dozowanie tunapa :-)

Komputer podnosi temperaturę ne grzałką a dolewanym paliwem do wydechu. Jeśli sie zatrzmujemy to proces dodawania paliwa do wydechu jest natychmiast przerywany - to widać wyraźnie na liczniku/wskaźniku spalania chwilowego.
Zgaszenie w tym momencie silnika nie spowoduje, że przeleje się ten olej napędowy do oleju bo go tam po prostu go już nie ma.
Owszem, możevi warto chwilkę jeszcze nie wyłączać silnika bo MOŻE coś tam się jeszcze wypali, ale przy silniku na luzie to szczerze mówiąc jest to bardzo wątpliwe.

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: DPF - wypalanie

26 sie 2020 21:02

Yankee napisał(a):Jeśli sie zatrzmujemy to proces dodawania paliwa do wydechu jest natychmiast przerywany - to widać wyraźnie na liczniku/wskaźniku spalania chwilowego.

To jakie masz wtedy wskazanie spalania? Bo na pewno nie "zero".
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

Yankee
Dyrektor
 
Posty: 823
Dołączył(a): 28 lip 2013 16:59
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1.5 Pb 160KM
2022, L+BL+BLplus+AEB

Re: DPF - wypalanie

26 sie 2020 21:53

Jak zwalniam silnikiem dojeżdżając do punktu zatrzymania wtedy spada z pewnego poziomu 1/2litry na zero :-)

AUTOR WĄTKU
morph
 

Re: DPF - wypalanie

26 sie 2020 23:08

Komputer podnosi temperaturę ne grzałką a dolewanym paliwem do wydechu. Jeśli sie zatrzmujemy to proces dodawania paliwa do wydechu jest natychmiast przerywany - to widać wyraźnie na liczniku/wskaźniku spalania chwilowego.
Zgaszenie w tym momencie silnika nie spowoduje, że przeleje się ten olej napędowy do oleju bo go tam po prostu go już nie ma.
Owszem, możevi warto chwilkę jeszcze nie wyłączać silnika bo MOŻE coś tam się jeszcze wypali, ale przy silniku na luzie to szczerze mówiąc jest to bardzo wątpliwe.


panie.. gdy proces wypalnia trwa, a odejmiesz noge z gazu a chocbys jechal pionowo w dol to sterownik dozuje paliwo, tak samo jak na luzie na postoju. nie wiem skad pomysl ze przerywa i gdzie to nibywidac, skoro widac co innego - utrzymujaca sie wyzsza temperature spalin oraz obroty.

Piejar
Kierownik
 
Posty: 403
Dołączył(a): 13 maja 2020 06:50
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 2,0 ON 140KM
2008, COMFORT

Re: DPF - wypalanie

27 sie 2020 03:06

No to niech ktoś wrzuci wykres z przebiegu takiego wypalania, z obrotami silnika i po sprawie. Ja nie mogę bo w 2.0 te pidy nie żyją

Yankee
Dyrektor
 
Posty: 823
Dołączył(a): 28 lip 2013 16:59
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1.5 Pb 160KM
2022, L+BL+BLplus+AEB

Re: DPF - wypalanie

27 sie 2020 10:48

morph napisał(a):
Komputer podnosi temperaturę ne grzałką a dolewanym paliwem do wydechu. Jeśli sie zatrzmujemy to proces dodawania paliwa do wydechu jest natychmiast przerywany - to widać wyraźnie na liczniku/wskaźniku spalania chwilowego.
Zgaszenie w tym momencie silnika nie spowoduje, że przeleje się ten olej napędowy do oleju bo go tam po prostu go już nie ma.
Owszem, możevi warto chwilkę jeszcze nie wyłączać silnika bo MOŻE coś tam się jeszcze wypali, ale przy silniku na luzie to szczerze mówiąc jest to bardzo wątpliwe.


panie.. gdy proces wypalnia trwa, a odejmiesz noge z gazu a chocbys jechal pionowo w dol to sterownik dozuje paliwo, tak samo jak na luzie na postoju. nie wiem skad pomysl ze przerywa i gdzie to nibywidac, skoro widac co innego - utrzymujaca sie wyzsza temperature spalin oraz obroty.
Temperatura o niczym nie świadczy. Jak czajnik wyłączysz to też jego temperatura nie zacznie ci spadać od razu, bo niby jakim cudem. Cały wydech jest nagrzany i "chłodzony" jedynie gorącym powietrzem z silnika. Dozowanie dodatkowego paliwa jest szybko odcinane jak spadają obroty silnika co widać na pasku chwilowego spalania.
Można poszukać jakiegoś pida odpowiedzialnego za zużycie paliwa i pokombinować z prowadzeniem obserwacji tych wszystkich zmiennych.... pytanie tylko po co ?:-)

Yankee
Dyrektor
 
Posty: 823
Dołączył(a): 28 lip 2013 16:59
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1.5 Pb 160KM
2022, L+BL+BLplus+AEB

Re: DPF - wypalanie

27 sie 2020 10:51

Piejar napisał(a):No to niech ktoś wrzuci wykres z przebiegu takiego wypalania, z obrotami silnika i po sprawie. Ja nie mogę bo w 2.0 te pidy nie żyją
A konkretnie które nie żyją? U mnie też przy 1.6 nie działały te wskazane przez autora ale znalazłem je pod innymi nazwami (po angielsku)

Marcinek82
Kierownik
 
Posty: 350
Dołączył(a): 07 lut 2018 08:59
Lokalizacja: Slask
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 Pb 140KM
2020, L+BL

Re: DPF - wypalanie

27 sie 2020 10:59

Yankee napisał(a):... Dozowanie dodatkowego paliwa jest szybko odcinane jak spadają obroty silnika co widać na pasku chwilowego spalania...


Mysle ze niemasz racji. Nawet przy ok 1500obr. (jadac na 2 czy nawet 3) pasek nie spada do zera przy wypalaniu. Oczywiscie znowu ponizej pewnych obrotow (zaleznych od zapietego biegu) zawsze bedzie pokazywal jakies spalanie, poniewaz komputer podtrzymuje obroty zeby nie zadusic silnika. Natomiast spada zawsze (niezaleznie czy wypala czy nie) do zera ponizej pewnej predkosci auta, z tego wzgledu ze pokazuje tylko spalanie litry/100km, nie pokazuje ile na godzine.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio edytowano 27 sie 2020 11:03 przez Marcinek82, łącznie edytowano 1 raz
Bylo: kilka na F :-) m.in. Focus mk1, mk2 FL, Fiesta mk7, cee'd 2 SW 1,6 CRDi
Jest: Ceed 3 SW 1,4 T-GDI, Fiesta mk8 1,0EB, :icon_biggrin:

Yankee
Dyrektor
 
Posty: 823
Dołączył(a): 28 lip 2013 16:59
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1.5 Pb 160KM
2022, L+BL+BLplus+AEB

Re: DPF - wypalanie

27 sie 2020 11:02

To dlaczego zaraz po wznowieniu jazdy chwilowe spalanie nie wzrasta od razu tylko po jakieś dłuższej chwili? Jak wzrosną obroty, prędkość?

Marcinek82
Kierownik
 
Posty: 350
Dołączył(a): 07 lut 2018 08:59
Lokalizacja: Slask
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 Pb 140KM
2020, L+BL

Re: DPF - wypalanie

27 sie 2020 11:08

Poniewaz "chwilowe" komputer oblicza powyzej pewnej predkosci i po uplywie paru sekund - potrzebuje troche danych do obliczenia. Zauwaz ze po odjeciu/nacisnieciu gazu pasek tez reaguje z opoznieniem.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
Bylo: kilka na F :-) m.in. Focus mk1, mk2 FL, Fiesta mk7, cee'd 2 SW 1,6 CRDi
Jest: Ceed 3 SW 1,4 T-GDI, Fiesta mk8 1,0EB, :icon_biggrin:

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl