Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
ravd
 

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

05 paź 2014 23:47

Jestem nowym użytkownikiem forum i na wstępie chciałbym przywitać wszystkich posiadaczy Kijanek. B)

Mam pytanie odnośnie wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów, wg. książki serwisowej trzeba to robić co 100 tys km, a do takiego stanu licznika zbliża się mój ceed. Myślę żeby zrobić to teraz i mieć z głowy, niż potem maja wynikać z tego zaniedbania większe problemy i związane z tym koszta... Chciałbym zrobić to sam, w związku z tym mam dla was garść pytań:
- czy jest sens robić to samemu w garażu, czy lepiej oddać do autoryzowanego warsztatu/mechanika?
- jaki olej polecacie? mam zamiar kupić najtańszy, który spełnia normę SP-III, a moze doradzacie cos drozszego?
- w niektórych postach ludzie piszą ze wchodzi tylko 3.5 litra? (książka serwisowa podaje 6.6 litra zarówno dla petrol jak i diesla), skąd wiec taka rozbieżność, może chodzi o wymianę np polowy oleju, gdzieś kiedyś wyczytałem ze lepiej pozostawić część starego oleju i zalać resztę świeżym, ponoć to zdrowsze dla skrzyni biegów - ile w tym prawdy nie wiem, wyprowadźcie mnie z błędu.

Dzieki za odpowiedzi

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: wymiana oleju w automatycznej skrzyni

06 paź 2014 19:12

1. Jak tego nie robiłeś to daj to zrobić komuś kto się na tym zna - w efekcie może wyjść taniej.
2.Najtańszego mięsa to i psy nie chcą jeść ;). Kup dobry olej.
3. Stawiam dobre whisky jak w warunkach garażowych spuścisz cały olej ze skrzyni. Do wymiany statycznej wystarczy Ci 4 litry.

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1359
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: wymiana oleju w automatycznej skrzyni

06 paź 2014 19:21

szczur75 napisał(a): ... Do wymiany statycznej wystarczy Ci 4 litry.


I po takiej statycznej "operacji wymiany" skrzynia do remontu - przećwiczone na kilku organizmach. Koszt naprawy to jakieś 6.000 pln ale decyzja i jej konsekwencje należą do ravd.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: wymiana oleju w automatycznej skrzyni

06 paź 2014 20:41

gisio napisał(a):
szczur75 napisał(a): ... Do wymiany statycznej wystarczy Ci 4 litry.


I po takiej statycznej "operacji wymiany" skrzynia do remontu - przećwiczone na kilku organizmach. Koszt naprawy to jakieś 6.000 pln ale decyzja i jej konsekwencje należą do ravd.



Czekaj, czekaj. Czyli spuszczenie oleju i zalanie nowym powoduje awarię? Tzn. może?
To jak ma się wymieniać oliwkę w at w ceedzie?

AUTOR WĄTKU
ravd
 

Re: wymiana oleju w automatycznej skrzyni

06 paź 2014 21:13

Dzięki za odpowiedzi, olej już kupiony. Tak jak radzicie nie kupowalem najgorszego "no name shitu" i kupilem cos ze średniej półki ->klik myślę ze będzie ok. Nie jestem jakims tam laikiem jesli chodzi o mechanikę i lubię dłubać przy aucie, jeśli jednak wykonanie tego samemu w warunkach domowych jest niemożliwe to chyba udam sie do sprawdzonego mechanika.
gisio napisał(a):I po takiej statycznej "operacji wymiany" skrzynia do remontu - przećwiczone na kilku organizmach. Koszt naprawy to jakieś 6.000 pln ale decyzja i jej konsekwencje należą do ravd.


Jak to w takim razie wyglada w autoryzowanym warsztacie, nie robia wymiany "statycznej"? Na prawde nie wiem jak to wyglada od strony technicznej, nigdy nie mialem auta w automacie i po prostu jestem ciekawy

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1359
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: wymiana oleju w automatycznej skrzyni

07 paź 2014 09:07

Cała filozofia:

Olej ATF do automatycznej skrzyni biegów:
DIAMOND ATF SP-III, SK ATF SP-III
Objętość oleju ATF do automatycznej skrzyni biegów:
6,8 [l]

WYMIANA

Jeżeli dysponuje się zestawem do wymiany oleju, należy użyć go do wymiany oleju ATF. W przeciwnym wypadku należy wymienić olej zgodnie z poniższą procedurą.
1.
Odłączyć przewód elastyczny, łączący skrzynię biegów z chłodnicą oleju (wewnątrz chłodnicy).
2.
Uruchomić silnik i pozwolić, aby olej ATF wypływał.
Warunki pracy: położenie N, silnik pracuje na biegu jałowym

Po minucie pracy zatrzymać silnik. Jeżeli wcześniej cały olej ATF wypłynął, należy w danym momencie zatrzymać silnik.
3.
Wykręcić korek spustowy (A) ze spodu obudowy skrzyni biegów i spuścić olej.
4.
Założyć uszczelkę korka spustowego, korek i dokręcić go podanym momentem.
MOMENT DOKRĘCANIA:
40 ÷ 50 [Nm]
5.
Wlać nowy olej ATF przez wlew oleju do skrzyni biegów.
Przerwać wlewanie, jeżeli nie można nalać całej przewidzianej ilości oleju.
6.
Powtórzyć procedurę z punktu (2).
Sprawdzić czy stary olej nie jest zanieczyszczony. Jeżeli olej posiada zanieczyszczenia, należy powtórzyć procedurę z punktu (5) i (6).
7.
Wlać nowy olej ATF przez wlew oleju do skrzyni biegów.
8.
Ponownie podłączyć przewód elastyczny, który został odłączony w punkcie (1) niniejszej procedury i mocno wcisnąć wskaźnik poziomu oleju
(w tym przypadku po oczyszczeniu otoczenia wskaźnika należy ponownie umieścić go we wlewie oleju).
9.
Uruchomić silnik i pozwolić mu pracować na biegu jałowym przez 1 ÷ 2 minuty.
10.
Przesunąć dźwignię selektora kolejno przez wszystkie położenia, a następnie ustawić ją w położeniu N lub P.
11.
Odbyć jazdę samochodem do momentu osiągnięcia normalnej temperatury pracy oleju ATF (70 ÷ 80 [°C]), a następnie ponownie sprawdzić poziom oleju. Poziom oleju powinien znajdować się w zakresie HOT.
12.
Mocno włożyć wskaźnik poziomu oleju we wlew oleju.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

AUTOR WĄTKU
ravd
 

Re: wymiana oleju w automatycznej skrzyni

07 paź 2014 11:56

banalnie proste, muszę chyba dokupić troszkę oleju bo kupiłem tylko 5l. Dzieki za poradnik, wczoraj wieczorem sam zglebiłem temat i zrobie podobnie jak piszesz. Jakby ktos z uzytkownikow chcial zobaczyc to na filmiku to polecam klik lub podobne na internecie. Jest ich naprawdę DUZO.
szczur75 napisał(a):3. Stawiam dobre whisky jak w warunkach garażowych spuścisz cały olej ze skrzyni. Do wymiany statycznej wystarczy Ci 4 litry.

chyba nie jest to taka magia jak piszesz, pewnie w autoryzowanych serwisach robią to za pomocą specjalnych maszyn, które jednocześnie pobierają nowy i spuszczają stary olej, ale podejrzewam ze efekt będzie podobny.

Pozdrawiam serdecznie, dzieki za wszystkie odpowiedzi.

EDIT. Warto dokupić litr-dwa więcej żeby mieć na dobre przepłukanie skrzyni. Parę groszy nikogo nie zbawi, a my przynajmniej mamy pewność ze w skrzyni znajduje się wyłącznie nowy olej, a nie mieszanka starego i nowego.

miszi
Dopiero co...
 
Posty: 1
Dołączył(a): 31 mar 2016 16:16
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka

Automat - serwis

31 mar 2016 16:18

Panowie prośba o pomoc lub podpowiedź.
Zakupiłem Kia Ceed PB 1.6 w automacie z pewnym przebiegiem 122 kkm.
Jak wygląda serwisowanie skrzyni biegów? Czy należy wymieniać olej w skrzyni? Wg historii nie był chyba jeszcze wymieniany. Chciałbym o nią jak najlepiej zadbać tylko nie wiem czy jest sens dotykać jej na chwilę obecną..

Jak by tu znaleźć na forum mojaceed.pl coś na temat wymiany oleju w automatycznej skrzyni... hmm.. :? Może "Jaki olej?" Ło Jezu ile wyników! Ale tu śmietnik! Nieee to nie tooo.. No to może "Oliwa do frytek" :? Niee, też nie to.. kurde. Wiem! "wymiana oleju w automatycznej skrzyni" :!! Łaaał :!! Jeeest :!! Ueee i nawet instrukcję jakiś kolo napisał! Nieźle mu się w domu nudzi! :ha Ale co za debil dał taki temat, po którym w ogóle nie można się domyślić o co chodzi :!! :evil:
Przeniosłem...ehhhh... R4

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1359
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: Automat - serwis

31 mar 2016 16:50

Olej w AT powinien być wymieniony przy 90 tys km. W układ wchodzi łącznie 6,8 l (zawsze 0,5-1,0 l trzeba mieć górką jak będziesz to robił metodą przelewową- procedurę jak to zrobić opisałem na forum)
Dopuszczane oleje to: Diamond ATF SP-III lub SK ATF SP-III. Nie stosuj żadnych zamienników bo po przejechaniu 20-30 tys ze skrzyni zostaną wióry.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3201
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

Re: wymiana oleju w automatycznej skrzyni

04 kwi 2016 11:49

W 6 biegowej tez co 90kkm?
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1359
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: wymiana oleju w automatycznej skrzyni

04 kwi 2016 18:19

sensor - nie no jak masz 6 biegów a to aż o 50% więcej niż w czterobiegowej (C1 i C1FL) więc matematycznie rzecz ujmując olej musisz wymienić 1,5 razy częściej czyli co 60 tys ;)

Ogarnij się chłopie bo mi wszystko opadło jak przeczytałem Twój komentarz ... Masz taką niebieską grubą książkę w czarnym etui więc zajrzyj proszę do rozdziału nr 7.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3201
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

13 kwi 2016 15:32

Phi chłopie książka zbunkrowana w domu :twisted:
Ale fakt czas poszukać niedługo przegląd
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

Yamniol
Dopiero co...
 
Posty: 2
Dołączył(a): 10 maja 2018 21:18
Lokalizacja: Trn
Grupa: Kujawska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 Pb/LPG 126KM
2007

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

03 lip 2018 17:59

Witam,
odgrzeję trochę temat, czy możecie powiedzieć gdzie kupię:
Olej ATF do automatycznej skrzyni biegów:
DIAMOND ATF SP-III, SK ATF SP-III
polecacie jakąś konkretna markę oleju?
mam zbyt niski stan i chciałbym dolać, ap ropo można mieszać stary olej z nowym?

flak
Klubowicz
 
Posty: 50
Dołączył(a): 09 lis 2017 21:32
Lokalizacja: pl
Grupa: Podkarpacka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 113KM
2010

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

14 sie 2018 11:57

czy do kijanki 1.6. 115 km 2010r. taki olej bedzie dobry?
MANNOL 8209 AUTOMATIC ATF SP-III 4L HYUNDAI, KIA

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1359
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

14 sie 2018 12:57

Dopuszczane oleje to: Diamond ATF SP-III lub SK ATF SP-III. Nie stosuj żadnych zamienników bo zniszczysz skrzynię.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

flak
Klubowicz
 
Posty: 50
Dołączył(a): 09 lis 2017 21:32
Lokalizacja: pl
Grupa: Podkarpacka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 113KM
2010

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

14 sie 2018 13:44

tylko gdzie to takie kupić? Allegro nic nie pokazuje. Sklepy motoryzacyjne też nic takiego nie mają.
Jest jeszcze ravenol np.

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1359
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

14 sie 2018 14:24

Diamond ATF SP-III kupisz w każdym ASO Kia. Tani nie jest ale coś za coś- lepiej wydać tysiaka na olej niż później wsadzić 6-7 tysi w remont skrzyni.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Andrus86
Dopiero co...
 
Posty: 1
Dołączył(a): 27 wrz 2018 09:59
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Kujawska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 Pb 126KM
2008

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

27 wrz 2018 10:11

Witam,

Jestem nowym użytkownikiem forum i też posiadaczem Kia Ceed 2008 1.6 aut - zakupiona dosłownie wczoraj.
Zakupiłem egzemplarz z automatem który ma przebieg 100tys km.
Przeczytałem powyższy temat oraz zerknąłem w książkę serwisową i znalazłem wpis iż przy normalnym użytkowaniu oleju w skrzyni biegów nie należny serwisować.
Obrazek

Więc się zastanawiam skąd tu takie zainteresowanie tą wymiana (która jest kłopotliwa i droga) - jedynie jest informacja iż przy ciężkich warunkach trzeba to robić co 90 tys.
Chyba, że polska jest tymi ciężkimi warunkami :D

brylek
Kierownik zmiany
 
Posty: 180
Dołączył(a): 09 maja 2016 21:23
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Trójmiasto
Model cee'd:
C1 HB, 1.6 Pb 122KM
2007, Comfort

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

27 wrz 2018 14:15

Obrazek

AUTOR WĄTKU
Sklep-Kia_pl
 

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

11 paź 2018 13:34

Kwestia przebiegu, jeżeli pokonałeś autem już tych 90k rocznie to wg producenta powinno się wymienić olej w skrzyni automatycznej co jest prawd, a tym sposobem unikniesz jej zatarcia czy generalnie poważniejszej usterki.

Następna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl