bulgotanie w kabinie

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

bulgotanie w kabinie

05 paź 2014 22:48

Witam.
Ostatnio dużo jeżdżę (4kkm/mc) i zauwazyłem że jak odpalam silnik to przez moment dymi na niebiesko (ale to zapewne świece żarowe - już raz tam miałem, wymiana pomogła) ale również słysze lekkie bulgotanie w kabinie, po ok minucie ustaje... Wczoraj po wymianie oleju, zauważyłem że płynu chłodzniczego też jakby w zbiorniku trochę mało (poniżej minimum).

Samochód jeździ normalnie, spala ile spalał, oleju nie wcina (ile wylewam tyle wlewam, castrol 5w30 od nowości), zawsze odpala, nie przegrzegwa się ani nie wychładza - wskazówka zawsze w tej samej pozycji niezależnie od pory roku, nie licząc dymienia po odpaleniu - nie dymi w trakcie jazdy (nawet jak jest jeszcze zimny) ani na biało, ani na niebiesko ani na czarno...

Pod maską co prawda syf (samochodu nie myłem od 2 lat) i widać wokół zbiorniczka na przewodach trochę "nagaru" po płynie wyschniętym... Czy jest możliwe że uszczelka pod głowicą strzeliła, czy może rozszczelnił się układ chłodzenia i gdzieś się zapowietrza ? Czy niebieski płyn chłodzący to petrygo czy borygo czy jakiś inny ? (nie wiem jaki dolać).

Proszę o rady

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: bulgotanie w kabinie

06 paź 2014 05:46

Jeśli masz podejrzenia, że masz przedmuch na uszczelce głowicy, możesz kupić taki zbiorniczek z płynem, przykręca się go w miejsce zakrętki zbiornika wyrównawczego, odpala silnik - jak płyn w zbiorniku zmieni kolor, to znaczy, ze spaliny idą do układu chłodzenia. Ale najpierw warto podnieść auto i zobaczyć, czy nie ma gdzieś wycieków z układu.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: bulgotanie w kabinie

06 paź 2014 22:15

dzięki za radę.. Dzisiaj jeszcze raz spojrzałem na ten zbiorniczek. Jest tam rurka przy korku i z niej wypływają jakieś niewielkie ilości płynu. Po trasie gdy przekręcę korek, to jakby rozszczelniam układ przez tą rurkę, słychać dmuchniecie i niewielka ilość płynu sie z niego wylewa. Ogólnie to od 2 lat nie dolewałem płynu chłodniczego ani go nie wymieniałem, po trasie płynu jest na poziomie minimalnym. gdy wszystko ostygnie jest nieznacznie poniżej minimum. Tak się zastanawiam czy płyn czasem jednak trochę nie paruje i powolutku się ulatnia z układu... Pamiętam że w ASO na kazdym przeglądzie dolewali płynu do zbiorniczna i zawsze po przegladzie było powyżej max (przed pomiędzy max a min). Chcąc sprawdzić co się dzieje w układzie zacząłem ściskać tą grubą rurę z chłodnicy (górną) i o dziwo zassałem powietrze do układu właśnie ze zbiorniczka. Myślę że na razie doleje płynu tylko nie wiem jakiego - mam taki jakby niebieski - jaki to płyn ??

falcon
Kierownik zmiany
 
Posty: 148
Dołączył(a): 07 gru 2011 20:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Kujawska

Re: bulgotanie w kabinie

07 paź 2014 12:02

boe6666 napisał(a):...Myślę że na razie doleje płynu tylko nie wiem jakiego - mam taki jakby niebieski - jaki to płyn ??

Ja w mojej kijance krótko po zakupie auta musiałem dolać trochę płynu. Kupiłem literek Prestone, można go ponoć swobodnie mieszać z innymi płynami na bazie glikolu etylowego.
BTW, u mnie poziom płynu nie zmienia się. Tylko zaraz po zakupie trochę ubyło, co wg serwisu jest normalnym zjawiskiem.

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3201
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

Re: bulgotanie w kabinie

09 paź 2014 11:31

po 2 latach to już mozna sie pokusić o wymianę płynu
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: bulgotanie w kabinie

09 paź 2014 20:52

płynu musi trochę ubywać, bo to w końcu płyn.... jak pisałem, na przeglądzie zawsze dolewali ten płyn ponad max. Na razie dolałem do max, i o dziwo przestało bulgotać po odpaleniu silnika, choć podejrzewam że układ może być zapowietrzony. Czy ktoś wie gdzie jest odpowietrznik nagrzewnicy ?

kerry
 

Re: bulgotanie w kabinie

26 paź 2014 19:48

W poprzednim aucie(CORSA) miałem podobny problem to okazało się że pompa wody wysiadła. Chyba że mnie mechanik aż tak oskubał :(

smitek
 

Re: bulgotanie w kabinie

25 gru 2014 11:03

też ostatnio tak miałem, auto mam od ponad roku i pierwszy raz mi się to przytrafiło, dolewka pomogła, mam nadzieję że następna też za min rok

Avatar użytkownika
gaugan
Asystent Kierownika
 
Posty: 261
Dołączył(a): 19 lip 2015 07:50
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska

Re: bulgotanie w kabinie

10 kwi 2016 16:40

Hej

Od pewnego czasu też słyszę jak bulgocze, jedynie chwilę po odpaleniu, tak jakby ktoś przelewał/wylewał wodę. Niestety ubywa też płynu w zbiorniczku wyrównawczym, dolałem do poziomu maksimum ale problem dalej występuje. Ogólnie to albo mi się wydaje, ale śmierdzi stamtąd spalinami/benzyną. Dodam, że nawet na chłodnym silniku jak odkręcę korek przy chłodnicy zimny płyn wylatuje pod dużym ciśnieniem. Miał ktoś podobnie?
Silnik po kapitalnym remoncie kilka miesięcy temu.
Obrazek
Jestem panem każdej wsi bo mam kije w el pi dżi.

Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: bulgotanie w kabinie

10 kwi 2016 16:47

do sprawdznenia nagrzewnica czy nie cieknie

przewody czy nie ma wycieku

i najażniejsze- UPG
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: bulgotanie w kabinie

10 kwi 2016 17:50

Ty Gauganie jeden! Znowu zepsułeś :!! Żartuję ;)
Kurde, jak dla mnie UPG na bank :/ Kup test na obecność spalin w układzie chłodniczym, jakieś grosze a masz odpowiedź od kopa, skoro
gaugan napisał(a): śmierdzi stamtąd spalinami/benzyną
:( :( :(
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
gaugan
Asystent Kierownika
 
Posty: 261
Dołączył(a): 19 lip 2015 07:50
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska

Re: bulgotanie w kabinie

10 kwi 2016 18:00

Testery są za grubą kasę, za grosze znajduję tylko takie w stylu rurek fermentacyjnych, wystarczy?
Coż, jeśli to upg to chyba koniec mojej przygody z tym autem, naprawiam i bye!
Dam znać co wyszło.
Obrazek
Jestem panem każdej wsi bo mam kije w el pi dżi.

mireda71
 

Re: bulgotanie w kabinie

10 kwi 2016 19:01

Jeśli miałeś robioną kapitalkę silnika to atakuj mechanika który to robił. :pałka

Avatar użytkownika
gaugan
Asystent Kierownika
 
Posty: 261
Dołączył(a): 19 lip 2015 07:50
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska

Re: bulgotanie w kabinie

10 kwi 2016 19:27

Zastanawiam się, tak abstrahując nieco od problemu, czy regularnie serwisowane, będące na gwarancji LPG mogłoby sponiewierać głowicę po 15 tysiącach :?
Obrazek
Jestem panem każdej wsi bo mam kije w el pi dżi.

smitek
 

Re: bulgotanie w kabinie

10 kwi 2016 19:28

smitek napisał(a):też ostatnio tak miałem, auto mam od ponad roku i pierwszy raz mi się to przytrafiło, dolewka pomogła, mam nadzieję że następna też za min rok


W nawiązaniu do wcześniejszego posta dolewka pomogła i bulgotania już nie słyszałem, co prawda autem teraz jeżdżę bardzo rzadko ale jest cisza.

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: bulgotanie w kabinie

10 kwi 2016 20:10

Wystarczy, te rurki wykrywają obecność spalin (CO2) w płynie chłodniczym. Ale własnie - przecież Ty miałeś przekładkę, kapitalkę i Bóg wie co jeszcze - wal do tego magika! Nie wydaje mi się by to była wina gazu, ale nie chcę krakać.
Wiesz co? Jak się pozbędziesz tego auta i powiesz "nigdy więcej Kia" to nie będę się dziwił.. Będzie to krzywdzące dla ogółu marki, ale po takich jazdach... :(
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
gaugan
Asystent Kierownika
 
Posty: 261
Dołączył(a): 19 lip 2015 07:50
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska

Re: bulgotanie w kabinie

12 kwi 2016 12:13

Hej,

Jestem po sprawdzeniu zawartości spalin w układzie chłodzenia. Test nic nie wykazał :)
Pojawiły się natomiast podejrzenia co do innych elementów układu. W opcji najbardziej optymistycznej jest to zapowietrzenie, ewentualnie termostat lub co najgorsze pompa wody. Czujnik temperatury OK, w piątek odstawiam auto, spróbują odpowietrzyć, jeśli to nie to będą szukać dalej.

Swoją drogą ktoś się orientuje jak wygląda system odpowietrzenia w silniku 1.4 109 KM? Są odpowietrzniki czy odpowietrza się sam? Pamiętam, że mechanicy z aso zalewali go płynem ponad godzinę bo wywalało powietrze. Może z odpowietrzeniem skopali coś gazownicy jak wstawiali trójnik??
Dam znać co z tego wyszło.
Obrazek
Jestem panem każdej wsi bo mam kije w el pi dżi.

mireda71
 

Re: bulgotanie w kabinie

12 kwi 2016 13:46

To dobre wieści bo mimo wszystko Cee'd to dobre auto. :good

Avatar użytkownika
gaugan
Asystent Kierownika
 
Posty: 261
Dołączył(a): 19 lip 2015 07:50
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska

Re: bulgotanie w kabinie

15 kwi 2016 17:51

Problem rozwiązany. Termostat otwierał obieg dopiero przy 98 stopniach :szok Siedzi już nowy ;)
Obrazek
Jestem panem każdej wsi bo mam kije w el pi dżi.

mireda71
 

Re: bulgotanie w kabinie

15 kwi 2016 20:02

:good Na wskaźniku temperatury pokazywało normalnie czy była temperatura wyższa?

Następna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl