Szarpanie podczas jazdy

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Szarpanie podczas jazdy

15 sie 2019 12:08

Auto było trzepane na 3 komputerach - wtryski są OK.
Auto ma moc :)

@ Pioooter owszem jakiś czujnik musi zawodzić i może nie potrafią sobie z tym na razie poradzić i nie chcą generować większych kosztów ale przy obecnych to i tak już różnicy nie robi.

W tym aucie nie ma się czego przyczepić, wiem ze w Gliwicach są takie 3 już z tym dokładnie problemem

Cała nadzieja jutro w ASO i adaptacją na nowo przepustnicy

Komputer pokazuje błędy:
-zbyt bogata mieszanka
-nieprawidłowe położenie pedału gazu
- i jakaś szyna CAN
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

Norberto1
Brygadzista
 
Posty: 90
Dołączył(a): 10 lut 2017 11:05
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2009, Optimum+

Re: Szarpanie podczas jazdy

15 sie 2019 17:31

dzygi napisał(a):Wyczyścić filtr w zbiorniku. Ja wczoraj czyscilem i wyglądał tak i jak wyglada po czyszczeniu, robilem na szybko bo nie miałem więcej czasu ObrazekObrazekObrazekObrazek


Hmm..
Ja ostatnio dostałem się do tych filtrów i szczerze mówiąc nie było co czyścić, a nikt przede mną tego nie robił bo tapicerka nie ruszana. Tankuje tylko BP i Statoil (CK)
Pozdrawiam
126p 650, forman 1.3, felicia 1.6, cee'd crdi 1.6 sw

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Szarpanie podczas jazdy

19 sie 2019 22:19

Panowie gdzie szukać problemu?
Sonda jest nowa, ASO na podstawie tych wykresów stwierdza katalizator do wymiany.
Auto w przedziale 1600-1800 daje bogatą mieszankę;/ObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Szarpanie podczas jazdy

19 sie 2019 22:29

No tak to wygląda jak problem z katem. I on się objawia koko 2k RPM. Powyżej spaliny idą na tyle mocno, że druga sonda pokaże ok.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

RafałNies
Dopiero co...
 
Posty: 1
Dołączył(a): 23 sie 2019 20:01
Lokalizacja: Polska
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C2 SW, 1.6 ON 110KM
2014, M

Re: Szarpanie podczas jazdy

23 sie 2019 20:15

Witam mam od pół roku ten sam problem. Wymieniony EGR na nowy, wyczyszczony kolektor dolotowy i wszystkie rurki, sitko w baku, akumulator, przepływomierz i dalej to samo. Aso kombinuje bo jeszcze na gwarancji 147 k i próbują dpf teraz obwinić, który jest po regeneracji u nich. U mnie szarpanie występuje w przedziale 1500-2000 obr i ustępuje w czasie dotrysku paliwa podczas wypalania dpf, który to wypala sie nie jak kiedyś co 360-420 km ale co 70 km mimo regeneracji. Reset ustawień ECU też na jakiś czas eliminuje szarpanie i wydłuża interwały dpf z 70 km do 150 km co i tak po wypranym dpf to cały czas masakra bo co 3 tyś trzeba wymieniać olej bo jest powyżej max. Ja stawiam na sterownik ECU, że źle steruje pracą silnika. Ktoś rozwiązał taki problem ? :imnewhere:

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Szarpanie podczas jazdy

24 sie 2019 11:03

RafałNies napisał(a):Witam mam od pół roku ten sam problem. Wymieniony EGR na nowy, wyczyszczony kolektor dolotowy i wszystkie rurki, sitko w baku, akumulator, przepływomierz i dalej to samo. Aso kombinuje bo jeszcze na gwarancji 147 k i próbują dpf teraz obwinić, który jest po regeneracji u nich. U mnie szarpanie występuje w przedziale 1500-2000 obr i ustępuje w czasie dotrysku paliwa podczas wypalania dpf, który to wypala sie nie jak kiedyś co 360-420 km ale co 70 km mimo regeneracji. Reset ustawień ECU też na jakiś czas eliminuje szarpanie i wydłuża interwały dpf z 70 km do 150 km co i tak po wypranym dpf to cały czas masakra bo co 3 tyś trzeba wymieniać olej bo jest powyżej max. Ja stawiam na sterownik ECU, że źle steruje pracą silnika. Ktoś rozwiązał taki problem ? :imnewhere:



Hej,
Ja ma silnik benzynowy - ale mam zamiar naprawić auto oraz rozwiąząc ten dziwny problem bo duzo autek je ma ;/
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: Szarpanie podczas jazdy

28 sie 2019 21:16

Mam podobnie u siebie w dieslu.
Po dłuższym postoju jak odpalę i jadę jednostajnie to zdarza się, że czuje poszarpywanie. Po włączeniu klimatyzacji szarpanie znika.
Będę sprawdzał co może być przyczyną.
Wydaje mi się, że też spalanie jest dość duże. Na dystansach po ok 30 km (zrobiłem dopiero ok 250 km) średnia licznikowa jest 7,5l jeżdżąc w miarę ekonomicznie.
Wydaje mi się, że co ok. 30 km (po odpaleniu) włącza się dopalanie DPF bo hamując silnikiem jest 1 kreska na zegarze zużycia paliwa. I trwa ok 15 km.
Dzisiaj trwało wypalanie ok 25 km. Zobaczymy kiedy się pojawi kolejne. Chyba, że to nie były wypalania.
Dzisiaj po pracy zajrzałem też do baku paliwa. Nikt chyba nie zaglądał dość dawno, ale sitka nawet nie ruszałem bo czysciutkie jest. Jedynie w baku leżał gumowy korek to wyjąłem i wcisnąłem do obudowy z filtrem, w której powinien być. Zauważyłem też, że rurka od powrotu ma przetarcie i dziurkę. Zakleilem to, choć dziura pewnie nie ma dużego wpływu.
Pozdrawiam.

EDIT 20190829:
zasugerowałem się opisami na forum i włączeniem klimy - sprawdziłem dzisiaj dokładniej i na klimie także przy rozgrzewaniu czuć lekkie szarpanie.
Od odpalenia - po jeździe 8 km znowu (chyba) uruchomiło się dopalanie DPF (?) po wskazówka paliwa nie spadała do zera (była jedna kreska). Przez 20 km była cały czas i nie zniknęła. Potem gaszę auto i po pracy w drodze powrotnej pewnie będzie powtórka. Ciekawe czy to jest dopalanie dpf czy może coś innego.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

Avatar użytkownika
Slowik8609
Dyrektor
 
Posty: 628
Dołączył(a): 14 kwi 2015 13:59
Lokalizacja: Radom
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 ON 115KM
2008, Optimum +

Re: Szarpanie podczas jazdy

30 sie 2019 06:07

ostatnio zauważyłem podobne objawy u siebie, przy jeździe na 4 biegu z prędkościami 40-50 km/h przy delikatnej jeździe. Mam wtedy obroty w okolicach 1500 i czuć poszarpywanie. Auto ma moc i na innych biegach przy tej prędkości czy zakresie obrotów nie zauważam podobnego zjawiska
Obrazek

Obrazek

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: Szarpanie podczas jazdy

30 sie 2019 06:23

W niedzielę i wtorek czułem pooszarpywanie na 3 biegu.
Dzisiaj było na 3 i 4 biegu w okolicach poniżej 2k obrotów.
Zauważyłem, że odczuwalne to jest z rana (wtedy jest chłodniej) - auto po ~12÷14h postoju.
Jak odpalam po pracy (aktualnie 10°C) więcej i 8h postoje to nie odczuwam szarpania tak jak z rana.
Będę/-dziemy kminić dalej i może się uda dojść do wspólnego mianownika.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

mkoza0713
Dopiero co...
 
Posty: 2
Dołączył(a): 28 kwi 2019 22:05
Lokalizacja: Stary Sącz
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL Brak, 1,6 ON 90KM
2009

Re: Szarpanie podczas jazdy

10 maja 2020 18:50

Witam wszystkich.
Moja kia 1,6 crdi 90km 2009 bez dpf.
Po pierwsze: czy ktoś jednoznacznie zdiagnozował usterkę?

U mnie poszarpywanie wystepuje dokładnie do 2k obrotów i tez nie zawsze. Pol roku temu wlalem płukanke do wtrysków liquid Molly diesel spulug, bezpośrednio do filtra paliwa, wyczyscilem egr i pomogło do teraz. Od kilku dni znów powtórka.

Doczytałem się w postach o czyszczenie filtra w zbiorniku paliwa i tak jak ktoś wspomniał nie był ruszany od nowości (teraz ma 130k, auto mam od 80k - 3lata). Pytanie: czy to coś da?

Ktoś pisał również gdzieś o czyszczeniu przepustnicy. Sprawdzę, zrobię zdjęcia i wstawię jak to wygląda, też tam nie zaglądałem.

Kolejny potencjalby sprawca zamieszania to zawór egr. U mnie był brudny ale raczej nie blokował ruchów samego zaworu. Pytanie, czy sam silnik może się w jakiś sposób uszkodzić na tyle że powoduje poszarpywanie?

Ostatni podejrzany to katalizator ale nie znam zakończenia historii.
Dziękuję i czekam na ewentualne podpowiedzi.

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Szarpanie podczas jazdy

11 maja 2020 06:31

mkoza0713 napisał(a):Witam wszystkich.
Moja kia 1,6 crdi 90km 2009 bez dpf.
Po pierwsze: czy ktoś jednoznacznie zdiagnozował usterkę?

U mnie poszarpywanie wystepuje dokładnie do 2k obrotów i tez nie zawsze. Pol roku temu wlalem płukanke do wtrysków liquid Molly diesel spulug, bezpośrednio do filtra paliwa, wyczyscilem egr i pomogło do teraz. Od kilku dni znów powtórka.

Doczytałem się w postach o czyszczenie filtra w zbiorniku paliwa i tak jak ktoś wspomniał nie był ruszany od nowości (teraz ma 130k, auto mam od 80k - 3lata). Pytanie: czy to coś da?

Ktoś pisał również gdzieś o czyszczeniu przepustnicy. Sprawdzę, zrobię zdjęcia i wstawię jak to wygląda, też tam nie zaglądałem.

Kolejny potencjalby sprawca zamieszania to zawór egr. U mnie był brudny ale raczej nie blokował ruchów samego zaworu. Pytanie, czy sam silnik może się w jakiś sposób uszkodzić na tyle że powoduje poszarpywanie?

Ostatni podejrzany to katalizator ale nie znam zakończenia historii.
Dziękuję i czekam na ewentualne podpowiedzi.



Pompę paliwa (ciśnienie i zawór) są wstanie sprawdzić z komputera - mój filtr w benzynie przy 150 prawie był czysty :)
Katalizator tez możesz sam sprawdzić ja tak zrobiłem jak mi ASO zaleciło wymianę - kamerą z sondą i jazda xd
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: Szarpanie podczas jazdy

11 maja 2020 12:24

Czyszczenie filtra w baku nie pomaga.
Chyba, że znowu się zabrudził wraz ze wzrostem temperatury otoczenia.
Lekkie poszarpywanie mam tylko czasami. I obstawiam, że to coś związane z którymś czujnikiem.
Może uzależnione od stopnia zapchania dpf'a? Bo jest jakaś zależność wg mnie.
Muszę jeszcze zaobserwować bo niedawno poszarpywal i po kilku km miałem dopalanie. A ono jest ostatnio co ok. 150-190 km.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: Szarpanie podczas jazdy

20 maja 2020 10:08

Kawu napisał(a):Muszę jeszcze zaobserwować bo niedawno poszarpywal i po kilku km miałem dopalanie. A ono jest ostatnio co ok. 150-190 km.

W niedzielę i poniedziałek -pojawilo sie- i miałem lekkie poszarpywanie. Jechałem tylko do sklepu i silnik się nie zagrzał... Więc wypalania nie było.
Wczoraj nie jeździłem.
Dzisiaj odpaliłem i brak szarpania. Po kilku km jazdy (ok.240 km od ostatniego wypalania) zaczęło się wypalanie DPF.
Czyli u mnie się to potwierdzilo drugi raz z rzędu, że to poszarpywanie jest niedługo przed wypalaniem DPF.
Ciekawe jak będzie dalej.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

Corrado86
Dopiero co...
 
Posty: 7
Dołączył(a): 18 lis 2018 15:13
Lokalizacja: Wyszków
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C2FL SW, 1.6 ON 150KM
2014, S

Re: Szarpanie podczas jazdy

15 cze 2020 14:07

Dołączam się do tematu. Z problemem walczę od ponad pół roku i nikt nie umie tego zdiagnozować. 1500-2000 obrotów przy delikatnym dodawaniu gazu szarpie. Włączę klimę to szarpie trochę mniej. DPF już wyczyszczony, wtryski i turbo ok. Zrobiłem nową mapę na 150 KM i nic nie pomogło. Koleś od mapy podpowiada, że może to mieć związek z EGR, a raczej z elektroniką od EGR. Teraz jak zrobiło się cieplej to ciągle DPF się wypala. Wcześniej co 150 km jazdy po mieście teraz co 60 albo jak ostatnio co 20... Już mnie ch... strzela. :evil:

Corrado86
Dopiero co...
 
Posty: 7
Dołączył(a): 18 lis 2018 15:13
Lokalizacja: Wyszków
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C2FL SW, 1.6 ON 150KM
2014, S

Re: Szarpanie podczas jazdy

19 cze 2020 07:25

Widzę, że las rąk do pomocy... no nic to może ja opiszę co udało mi się ustalić. Po sugestii kolesia od mapy pojechałem do drugiego majstra i zaślepiliśmy na próbę zawór EGR. O dziwo szarpanie ustało, więc sprawcą jest zawór EGR lub jakaś elektronika z nim związana np. czujniki. Teraz pytanie, czy szukać problemu w EGR i go naprawiać, bo jak wspomniałem zaczyna mi zaśmiecać DPF i ciągle włącza się jego dopalanie, czy wziąć i to wszystko wywalić w cholerę. :palka:

lary504
Brygadzista
 
Posty: 120
Dołączył(a): 19 sie 2012 13:34
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: Szarpanie podczas jazdy

19 cze 2020 08:40

Ja miałem wymieniany egr na nowy i nie pomogło. Więc może jego sterowanie. Jakbyś się uporał daj znać. Albo trzeba go zaślepić tylko czy sterownik nie wywali po czasie błędu.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Ceed SW '12 1.6 CRDI L Sirius Silver

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Szarpanie podczas jazdy

19 cze 2020 08:54

Corrado86 napisał(a):Widzę, że las rąk do pomocy... no nic to może ja opiszę co udało mi się ustalić. Po sugestii kolesia od mapy pojechałem do drugiego majstra i zaślepiliśmy na próbę zawór EGR. O dziwo szarpanie ustało, więc sprawcą jest zawór EGR lub jakaś elektronika z nim związana np. czujniki. Teraz pytanie, czy szukać problemu w EGR i go naprawiać, bo jak wspomniałem zaczyna mi zaśmiecać DPF i ciągle włącza się jego dopalanie, czy wziąć i to wszystko wywalić w cholerę. :palka:
Czy przez ten czas byłeś chociaż raz w ASO?
Nie każde jest takie samo, a może coś by podpowiedzieli

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

lary504
Brygadzista
 
Posty: 120
Dołączył(a): 19 sie 2012 13:34
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: Szarpanie podczas jazdy

19 cze 2020 08:57

Byłem 5 lub 6 razy w ASO. Rozłożyli ręce.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Ceed SW '12 1.6 CRDI L Sirius Silver

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Szarpanie podczas jazdy

19 cze 2020 09:18

Jakiś trop? - sprawdzałeś w jakim stopniu DPF jest zapchany??

Bo może tutaj być problem, a nie w EGR - z poziomu komputera może da się sprawdzić ile gramów zalega w DPF i sprawdzić wartości jakie określą producent.
To jest chyba pierwsza rzecz jaką ASO powinno zrobić

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

Piejar
Kierownik
 
Posty: 403
Dołączył(a): 13 maja 2020 06:50
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 2,0 ON 140KM
2008, COMFORT

Re: Szarpanie podczas jazdy

20 cze 2020 17:34

Zauważyłem też poszarpywanie w moim 2.0 CRDI. Co ciekawe, kiedy jeździłem tym autem że sprzedającym, nic takiego nie było :-) ale nadawał coś ze wymieniał ostatnio filtr paliwa, czyścił EGR, wymieniał czujnik położenia wału - wtedy nic mi to nie mówiło a teraz dociera do mnie że gościu też szukał. Poszukałem o ja no i coś znalazłem, mimo że D4EA ma beznadziejny zestaw PID pod OBD (takie z ELMem). Po obserwacji różnych parametrów znalazłem coś takiego na ciśnieniu za turbo:
https://drive.google.com/file/d/1qbsudxJ-D1C7PdBYjMX2LEtAlTgGWt8K/view?usp=drivesdk
I podczas łagodnego przyspieszania
https://drive.google.com/file/d/1qgJ7tRjswFwDNq7Gu8lfLR5WRKYwsoXz/view?usp=drivesdk
Hopki widoczne na przebiegu są dokladnie odczuwalne jako szarpnięcia.
Na pewno posprawdzam układ podciśnieniowy, i zawór sterujący VGT. Faktem jest że błąd pozycji EGR też mi lata od -100 do 100% ale wyglądało to bez ładu i skladu. Muszę złapać jeszcze obydwa te sygnały na jednym wykresie

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot], Wojwie i 30 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl