Stukające zawory

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
slavo1972
 

Re: Stukające zawory

28 cze 2011 20:56

W jednym temacie mamy 3 niezwiązane ze sobą objawy usterek:
artur_niz napisał(a):Spokojna ustabilizowana jazda (bez przyspieszania lub zwalniania) na 3, 4 lub 5 biegu w zakresie obrotów 2100-2200. Tylko w tej sytuacji. Szczególnie wyraźnie słuchać je przy dodatkowym obciążeniu silnika jakim jest włączona klimatyzacja.

Potocznie jest to nazywane stukaniem lub dzwonieniem zaworów ,a tak naprawdę jest to ,jak zapewne większość kolegów wie, spalanie stukowe (detonacyjne).Czujnik spalania detonacyjnego powinnien takie zjawisko wykryć i powinno nastapić opóżnienie zapłonu aż do ustania objawu.Świetnie sobie z tym radził chociażby juz tu przywoływany jako przykład Lanos.W Kii jest najprawdopodobniej niedopracowana mapa zapłonów w sterowniku silnika.Pytanie czy firma o tym wie i olewa sprawę ,czy nie jest to usterka powszechna.Dla jasności ja także mam takie objawy w swoim 1.4.
mireda71 napisał(a):W mojej kijance(1.4 109KM) zawory stukają po uruchomieniu silnika,kiedyś przestawały po kilkunastu sekundach,a teraz muszę przejechać 4-5 km i rozgrzać silnik ponad 70 stopni C!

Piotr13 napisał(a):U mnie to samo (1.4 109KM przebieg 30 tys.) - zaraz po uruchomieniu silnika (zimnego) spod maski wydobywa się charakterystyczny klekot, który mija po dwóch lub trzech minutach

Ten objaw u mnie też występuje ale tylko przy niskich temperaturach (poniżej 5 st.)Teraz klekotu po porannym rozruchu nie ma.Znając takie same objawy w innych markach samochodów stawiam tutaj na problemy z wariatorem(regulatorem) faz rozrządu.Jak zrobi się chłodno i będę mial mniej roboty to przycisnę serwis w tej sprawie.
Imaz napisał(a):Ja z moją kia carnival 2.9 diesel z rocznika 2003, mam podobny problem przy włączaniu silnika i rozpędzaniu się, auto wydaje metaliczne dźwięki


Tutaj niech się wypowie specjalista od diesla ale przyczyn takich odgłosów może być wiele i mogą być bardzo odległe od problemów z zaworami

AUTOR WĄTKU
Imaz
 

Re: Stukające zawory

29 cze 2011 14:48

ehhhh.... na razie do mechanika nie ma więc poczekam tu na jakieś pomocne rozwiązania ..

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Stukające zawory

29 cze 2011 14:52

Odnosząc się do samego klekotu po odpaleniu. Pierwszorzędne znaczenie ma w tym czasie olej. Po pierwsze zależy to od jego jakości, ale też od tego ile już ma przejechane. Zimny start rozprowadza dopiero olej. I tylko od jakości oleju zależny jak szybko będzie rozprowadzony. Da się odczuć dużą różnicę tego zjawiska na różnych olejach. Przykładowo ostatnio mocno na zimnych startach koncentruje się FUCHS olejami z dodatkiem XTL. Stąd też im zimniej tym objaw winien być bardziej widoczny i nawet trochę dłuższy.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
Roman5
 

Re: Stukające zawory

29 cze 2011 15:49

To jest tak jak kazal bym nosic po 2 worki 30 kg i jesc chleb z margaryna.A drugiemu dal 1 worek i normalnie go odzywial.Jak ktos nie wie o co chodzi to mu moge wyjasnic inaczej.Po pierwsze nie kupowac oleju od kogos kto nie ma certyfikatu .Najlepsze sa aukcje internetowe .Jeszcze lepsze gieldy i supermarkety.A te wszystkie napisane bajki na opakowaniach ktorych jest olej w srodku i kupione na akcjach to nic innego jak najgorszy olej rozlany gdzies w stodole.Niech mi nikt nie pisze ze ach i och .Tylko zapyta sie sprzedawcy o autoryzacje.Mialem warsztat 10 lat w kraju i takich przypadkow mialem na kopy.Bo tanszy ob panskiego i taki sam .Jak mu otworzylem moj orginal a jego i wlalem w szklo to :szok .Moze i ktos sie z tym nie zgodzi ale jak robie przy tej marce przeszlo 3 lata to zaden klient nie skarzyl sie na glosnosc hydrauliki zaworowej.Jaki olej sprzedawalem w swoim warsatacie nie napisze bo w tym dziwnym kraju nie wolno robic reklamy.Napisze tylko ze to zolty symbol (muszla).Tutaj leje taki sam.Zaoszczedzisz dzis 30 zeta a pozniej dopiszesz 2 zera .

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Stukające zawory

29 cze 2011 18:12

Niektórzy mogą kupować olej w ASO i takie rzeczy mieć. Nie ma się co bulwersować - widocznie auto nie do końca go lubi. Ja bym zmienił olej. Za cenę ASO i tak spokojnie kupisz olej z wyższej półki.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
Roman5
 

Re: Stukające zawory

29 cze 2011 19:21

Olej nie musisz kupowac w ASO.Oni maja narzut i to nie maly.Wazne jest abys nie kupowal u Zenka zenka bo ma dobra cene .Wiez mi nie jedno widzialem co potrafi byc w bance.Raz narobilem w hurtowni naprawde halasu ze mnie wala w rogi,a bralem beczkami nie bankami.Powiedzialem ze zerwie z nimi umowe.Skonczylo sie na tym ze zrobiono tam kontrole i wyszlo skad mial lewy olej.Zamiast syntetyku byl polsyntetyk i to w orginalnych bankach 4 l. Kupil okazyjnie jak sie pozniej okazalo.A wszystko przez klienta ze mnie wysmial z moja cena.Kazdy szanujacy sie warsztat lub sklep ma certyfikat.

AUTOR WĄTKU
slavo1972
 

Re: Stukające zawory

29 cze 2011 21:02

W moim przypadku stuka na zalewanym w ASO oleju Lotos Quazar.A przynajmniej taki widniał na fakturze.

AUTOR WĄTKU
Roman5
 

Re: Stukające zawory

29 cze 2011 21:28

Olej tej firmy to uzywalem do oliwiarki :ha .Napisze ci szczeze.Dlaczego?Mialem kiedys podpisana umowe z firma z Niemiec na remonty kapitalne silnikow.No i niestety po roznych ogledzinach w samochodach moich poczatkowych klientow od razu wiedzialem w co wybrac aby nie miec problemow.Smutna prawda ale prawda.W kraju zejdzie wszystko z polki co tanie,a to nie zawsze dobre.ASO tez z czegos musi zyc .Tu 10 zet tam 15 zet i pomalu idzie zysk .A tyle motor wytrzymie a po gwarancji :mrgreen: bedzie kasa. A to do Ruszoka.Przywiez olej jak bedziesz w rajchu i porownaj go z naszym tym samym.Zycze szczescia :ha

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Stukające zawory

29 cze 2011 22:58

Ja tam kupuję Liqui Moly z DE także luz :)
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
Roman5
 

Re: Stukające zawory

30 cze 2011 11:41

Osobiscie nie kupil bym tego.Wolal bym Shell lub Castrol.Tu to porownasz a tamto nie.Chyba ze masz dostep .

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Stukające zawory

30 cze 2011 16:54

Tak czy inaczej na stukające zawory po starcie proponowałbym zmianę producenta oleju. QUAZAR to dobra seria olejów, ale są lepsze. Szczególnie, że niektórzy producenci skupiają się również na tym by olej był rozprowadzany jak najszybciej po starcie. Takie jest moje zdanie :)
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
Roman5
 

Re: Stukające zawory

30 cze 2011 17:53

Ruszok nie reguluje sie.Tam sa hydrauliczne popychacze.Przeciez pisze wyraznie http://de.wikipedia.org/wiki/Hyundai_KIA_Gamma Sie reduzieren im Vergleich zu den hydraulischen Tassenstößeln (Redukowany przez popychacz hydrauliczny)

AUTOR WĄTKU
Roman5
 

Re: Stukające zawory

30 cze 2011 17:56

ruszok napisał(a):Tak czy inaczej na stukające zawory po starcie proponowałbym zmianę producenta oleju. QUAZAR to dobra seria olejów, ale są lepsze. Szczególnie, że niektórzy producenci skupiają się również na tym by olej był rozprowadzany jak najszybciej po starcie. Takie jest moje zdanie :)

:good Dobrze to napisales .Po prostu badziewie.Bo tanio musi byc :lol:

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Stukające zawory

30 cze 2011 18:29

Co prawda ja chyba nic nie pisał o regulacji :D Ale jak się wczytać w wątek: viewtopic.php?f=44&t=4105&p=105363&hilit=regulacja+zawor%C3%B3w#p105363 to jest tam napisane, że regulacja jest. I to za pomocą szklanek. Są tam też odnośniki to niemieckich stronek gdzie było to wyjaśnione.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
Roman5
 

Re: Stukające zawory

30 cze 2011 21:18

Zgodze sie za pomoca szklanek.To sa szklanki z hydrauliczna regulacja luzu.

AUTOR WĄTKU
slavo1972
 

Re: Stukające zawory

01 lip 2011 05:34

U mnie stukało zimą i na Mobilu i na Castrolu Edge (oba z pewnego źródła).A Quazara pozwoliłem im zalać na ostatnim przeglądzie żeby im udowodnić,że to nie winna oleju co starali się sugerować.Jak zrobi się zimno to pojadę do nich znowu i tym razem nie odpuszczę.Ja nadal twierdzę,że problemem jest regulator faz rozrządu a nie same zawory.

AUTOR WĄTKU
liroyek
 

Re: Stukające zawory

07 lis 2011 09:21

ponowie a jakie paliwo lejecie, ja mam autko z przebegiem 9500 km i od nowosci jak zalalem zwyklego disla to na zimnym - rano byl taki wlasnie efekt, od tamtej pory leje wzbogacane - np verwa ON i problem zniknal :) a dzis rano bylo -2

AUTOR WĄTKU
toomas
 

Re: Stukające zawory

07 lis 2011 13:55

Roman5 napisał(a):Zgodze sie za pomoca szklanek.To sa szklanki z hydrauliczna regulacja luzu.


Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Zobacz tu: http://www.lpgforum.de/erste-erfahrungen-mit-autogas/7285-kia-ceed-ventile-einstellen-8.html

Nie wygląda to na szklanki z hydrauliczną regulacją.

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3202
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

Re: Stukające zawory

09 lis 2011 15:11

Roman5 a do benzyn co tam w norwegi lejecie???? 5w30 czy 5w40?

helix exstra czy ultra ekstra?

ale lepkosci jestem ciekaw najbardziej
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

AUTOR WĄTKU
serart
 

Re: Stukające zawory

23 lis 2011 21:33

Byłem jakiś czas temu w serwisie z tym dzwonieniem. Najpierw stwierdzili iż nic nie słyszą. Poinformowali że wszystko w porządku komputer nic nie wykazał. na moje delikatne nalegania osoba przyjmująca zgłoszenia od klientów poleciła jak to określiła "naszemu najlepszemu mechanikowi" przejechać się ze mną abym mógł zademonstrować kiedy w jakich sytuacjach dochodzi do uszu ten dziwny dźwięk. Ja tylko na to czekałem i pokazałem jak pięknie dzwoni w zakresie około 2 tyś obrotów na 3 biegu przy delikatnym przyspieszaniu, a także w innych sytuacjach. Mechanik jak tylko zasiadłem za kierownicę i wyjechałem z serwisu od razu przyznał iż dochodzą do niego metaliczne odgłosy z okolic silnika. Stwierdził jednoznacznie że jest to spowodowane słabą jakością zatankowanego paliwa ale nie są to według niego na pewno zawory, ponieważ komputer pod który podłączyli moje auto nie wykazał żadnych odchyleń od normy w silniku żadnych nieszczelności itp. Podobno jest to cecha charakterystyczna dla paliwa o niskiej jakości i do silników 1,4. Podpowiedział abym tankował paliwo w firmowych stacjach :-) jakbym tego nie robił od samego początku. stwierdził, że silnik tak reaguje ale po mocniejszym wciśnięci pedału gazu te odgłosy zanikaja ponieważ silnik sam sobie dobiera odpowiednią mieszankę tak aby jego praca nie była przez to paliwo w żaden sposoób zakłócona. Zapewnił z dużą dozą pewności że na pewno nie są to zawory. jednak dopytywany nie potrafił jednoznacznie wyjaśnić jaka część silnika jaki podzespół w nim powoduje ten hałas. Stwierdził jakby coś sie stało z silnikiem to "przecież pan zgłaszał ten fakt, a my stwierdziliśmy że wszystko jest w porządku więc to nie będzie pana wina jak cos się zepsuje tylko nasza". to mnie rozbawiło.
Faktem jest że tego typu hałas nigdy nie dochodzi jeśli mam zatankowaną benzynę pb98 no ale nie koniecznie do końca jego eksploatacji chciałbym tankować 98 bo w końcu powinien równie dobrze sprawować sie na 95. Chwilowo sobie odpuściłem ale nie wykluczam, iz do tego tematu powrócę, może spróbuję w innym serwisie. Jeśli macie jakieś pomysły co z tym zrobić podrzućcie choć jeden.
Chcę jedynie nadmienić, iż moje problemy dotyczą hultaja i30 ale że to podobne czy wręcz takie same silniki uznałem że mogę właczyć się do tej dyskusji. Mam zamiar ponownie nawiedzić ASO gdyż problem nie ustępuje.

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 131 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl