POZIOM OLEJU

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

mapet_wroc
Kierownik zmiany
 
Posty: 126
Dołączył(a): 09 mar 2014 22:53
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
14, M

Re: POZIOM OLEJU

11 wrz 2016 21:35

panpromek napisał(a):Dla silnika 1.6 CRDi w C2, norma fabryczna przewiduje 5,3 L oleju (dla nowego nie zalewanego silnika!). Mnie zdziwiło 5.5 L oleju na fakturze. Po sprawdzeniu, na zimnym silniku, wyszło 5 mm ponad kreskę max... Odciągnąłem pół litra i jest poprawnie. Jak to mawiają anglojęzyczni "trust no one!"



Jeśli odessałeś idealnie do max na zimnym TO na rozgrzanym a następnie wyłączonym po 5 minutach masz idealnie 1/2 na bagnecie miedzy min a max.

Proponuje uzupełnić z 250 lub 300 ml i wtedy będziesz miał moim zdaniem miodzio tj. 3/4 bagnetu, ale teraz też OK.

Które to ASO ma takich specjalistów wysokiej klasy?

AUTOR WĄTKU
panpromek
 

Re: POZIOM OLEJU

12 wrz 2016 11:57

Na zimnym silniku jest na równo z górnym znacznikiem. Na rozgrzanym, wedle procedury opisanej w instrukcji obsługi, wychodzi nieco ponad połowę. Powiedzmy 3/5 zakresu.

ASO w Łowiczu - MGT. Za kilka dni będę robił przegląd z wymianą oleju. Uczuliłem ich na ewentualność przelania oleju. Jak wyjdzie, zobaczymy.

mapet_wroc
Kierownik zmiany
 
Posty: 126
Dołączył(a): 09 mar 2014 22:53
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
14, M

Re: POZIOM OLEJU

12 wrz 2016 12:38

Niech wleją około 4,5 litra i wtedy kontroluja dolewajac po 100 lub 200 ml. i będzie napewno ok

Ja też jestem upierdliwy ale w końcu robią to za pieniądze więc niech robią to dobrze ;-)

mapet_wroc
Kierownik zmiany
 
Posty: 126
Dołączył(a): 09 mar 2014 22:53
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
14, M

Re: POZIOM OLEJU

05 mar 2017 13:16

witia_2005 napisał(a):Zawsze olej sprawdza się jak jest zimny silnik. Wtedy wiemy ile rzeczywiście jest oleju gdyż on ma szanse ścieknąć do miski olejowej. Poziom między min a max, ja bym dolał aby był 2/3 tej podziałki. Po włączeniu silnika olej został rozprowadzony po układzie i dlatego zaobserwowałeś ubytek. :D


A co Ciebie obchodzi jaki jest stan oleju na zimnym silniku? Powinien interesować Cie stan oleju na pracującym silniku. Zgodnie z zaleceniami instrukcji KIA i np Castrola stan oleju sprawdza się tylko i wylącznie 5 min po zgaszeniu silnika gdy ten osiagnal temperature robocza.

elQtas
Przedszkolak
 
Posty: 22
Dołączył(a): 13 lut 2017 19:20
Lokalizacja: Jukej
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C2 SW, 1.6 ON 128KM
2012, L (3)

Re: POZIOM OLEJU

07 mar 2017 13:37

Przyznam szczerze, że w Anglii to leją olej na bogato. Cholera człowieka bierze. Dlatego też od prawie 10 lat olej zmieniam sam.

Generalnie w każdym samochodzie jaki miałem przy wymianie (łącznie z filtrem) trzeba było zalać ok 87,5% wartości podanej w książce obsługi.

Vectra C Z18XE - do wymiany 4.2l - lejesz 3.7 i masz idealnie 3/4 podziałki.
Cee'd 1.6 CRDi 128 - do wymiany 5.2 - zalałem 4.5 i jest jakies 85%.

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3201
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

Re: POZIOM OLEJU

08 mar 2017 10:46

Bo książka podaje pojemność układu, nowki sztuki silnika
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

elQtas
Przedszkolak
 
Posty: 22
Dołączył(a): 13 lut 2017 19:20
Lokalizacja: Jukej
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C2 SW, 1.6 ON 128KM
2012, L (3)

Re: POZIOM OLEJU

10 mar 2017 09:56

Jest tak jak piszesz Sensorze, tylko nie każdy sobie zdaje sprawę z tego, ile w silnik zostaje oleju po jego "spuszczeniu".

mapet_wroc
Kierownik zmiany
 
Posty: 126
Dołączył(a): 09 mar 2014 22:53
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
14, M

Re: POZIOM OLEJU

11 mar 2017 22:56

elQtas napisał(a):Jest tak jak piszesz Sensorze, tylko nie każdy sobie zdaje sprawę z tego, ile w silnik zostaje oleju po jego "spuszczeniu".



to castrol twierdzi inaczej.



Pojemność układu smarowania 5,3 L. (Napełnienie serwisowe)

Pojemność układu smarowania 5,7 L. (Napełnianie suche)

Poniżej link

http://applications.castrol.com/oilsele ... er=kia-(eu)&model=cee-d-jd-(2012-)&modelType=cee-d-1-6-crdi-dpf-(2012-2015)

prawda jest taka, że aby było maks na ciepłym silniku mierzone 5 min po wyłączeniu wystarczy 5 litrów

AUTOR WĄTKU
mandalan
 

Re: POZIOM OLEJU

31 mar 2017 08:39

a tak przy okazji tematu co powiecie o olejach Valvoline, które dostępne są w punktach sprzedażowych Lucart? Warto je stosować czy może lepiej zostać przy Castrol Edge?
Dzięki :imnewhere:

Avatar użytkownika
MI_STA
Przedszkolak
 
Posty: 19
Dołączył(a): 30 mar 2016 20:23
Lokalizacja: Leżajsk
Grupa: Podkarpacka

Re: POZIOM OLEJU

31 mar 2017 13:39

Witam,
Stosuję od lat Valvoline Max Life 5W/30 czy 10W/30 do różnych aut o większych przebiegach i uważam, że potwierdza się to co nim piszą - minimalne przecieki (pocenia silnika) zanikają, a silniki pracują nieco ciszej, jakby bardziej miękko. Ponadto zauważyłem mniejsze zużycie tych olejów przez silniki. Obecnie w Kijance jeżdżę na innym oleju, ale z tego względu, że nie chciałem od razu po zakupie zmieniać na inny niż był zalany, choć przy następnej wymianie nie wiem czy nie przejdę na Valvoline, może będzie nieco ciszej silnik pracował, pozdr.... :wavingyellow:

mapet_wroc
Kierownik zmiany
 
Posty: 126
Dołączył(a): 09 mar 2014 22:53
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
14, M

Re: POZIOM OLEJU

01 kwi 2017 14:56

mandalan napisał(a):a tak przy okazji tematu co powiecie o olejach Valvoline, które dostępne są w punktach sprzedażowych Lucart? Warto je stosować czy może lepiej zostać przy Castrol Edge?
Dzięki :imnewhere:


Jeżdze na valvoline i sobie chwale. Ja może jestem nadgorliwy ale wymieniam co 10 tys.

Valvoline 5w30 synpower xtreme xl III c3 w CRDI.

W poprzednim C1 też używałem tego oleju oraz w focusie mk3 1.6 tdci.

Ja kupuje w hurtowni.

AUTOR WĄTKU
Masweet
 

Re: POZIOM OLEJU

18 maja 2017 11:07

Witam
Posiadam Kie ceed 1,6 crdi 115KM 2008 rok od niedawna.
Nie dawno po raz pierwszy wymieniłem tzn mój mechanik wymienił olej Motul 5W40 X-cess wraz z kompletem filtrów. Zakupiłem tego oleju 6 L bo według instrukcji powinno być zalane 5,6 L. Po zalaniu silnika 5l oleju na bagnecie mam dużo ponad max. Na zimnym silniku ( sugeruje się tym iż na bagnecie mam wyznaczone min-max dziurkami- chyba tak jak każdy z was).
Według tego co przeczytałem na forum sugerując się waszym opiniami powinienem jeszcze raz sprawdzić olej po doczekaniu 5 min na rozgrzanym silniku wyłączonym i powinno być około max, na zimnym troszkę mniej tak.
Czyli teraz mam za dużo i powinienem odciągnąć pod maxa na zimnym?

Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: POZIOM OLEJU

18 maja 2017 16:20

Jeśli,,,,,

-w instrukcji jest 5,6
-wlano 5 litrów


są 2 możliwości....
-bardzo szybki spust i zakręcenie korka bez odczekania na ściek
-nie wymienili filtra oleju
-inne...
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

Avatar użytkownika
rafalg31
Dyrektor
 
Posty: 675
Dołączył(a): 24 wrz 2015 20:30
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C3 PRO, 1.6 Pb 204KM
2020, GT+7DCT+TEC+AEB+PRE+PNS

Re: POZIOM OLEJU

18 maja 2017 17:18

Jak miałem Opla do którego wchodziło 4.3 ltr oleju to nigdy nie wlano więcej niż 3.6-3.8. A zawsze filtr był wymieniany i olej był spuszczany przez ok. 20 min. (Przy mnie). Pół litra zawsze gdzieś tam zostanie. No chyba że miske odkręcić i zostawić auto na noc :-).
Więc jeśli wlano 5 ltr i jest ponad max to faktycznie jak mowi butter18 coś przy wymianie pominięto. Może wymiana jak na pitstop w kilka chwil.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
Obrazek

AUTOR WĄTKU
czaru$90
 

Re: POZIOM OLEJU

18 maja 2017 18:42

Mam ten sam silnik i również sam dokonywałem wymiany bo mam swój kanał. Nie uważam wymiany oleju przez odsysanie, czy spuszczanie na szybko 5min i po wymianie. Jadę sobie gdzieś po powrocie stawiam auto na dobre 2-3h jak nic mnie nie goni. Jak mam pomocnika to robię tak że jestem w kanale a ktoś zalewa powoli olej wlewem. Jak widzę że zamiast czarnego zaczyna zlatywać jaśniejszy olej wkręcam korek. Zalewam ok. 4,5l. Pozostałe 0,5l mam na dolewkę którą czasami mi się uda wlać w całości a czasami nawet nie przez 10-12kkm do kolejnej wymiany. Masweet masz po prostu za dużo oleju wlane. Jeśli po kilku odpalenich ciagle masz powyżej max wypadałoby odciągnąć ten nadmiar np. szprycą.

AUTOR WĄTKU
Masweet
 

Re: POZIOM OLEJU

18 maja 2017 20:00

Dziękuję, tak też zrobię odciągnąć go w ten weekend.

sampler
Dopiero co...
 
Posty: 5
Dołączył(a): 07 mar 2018 12:03
Lokalizacja: 96-100
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 Pb/LPG 126KM
2008, S

Re: Poziom oleju

14 mar 2018 21:45

Masweet napisał(a):Witam
Posiadam Kie ceed 1,6 crdi 115KM 2008 rok od niedawna.
Nie dawno po raz pierwszy wymieniłem tzn mój mechanik wymienił olej Motul 5W40 X-cess wraz z kompletem filtrów. Zakupiłem tego oleju 6 L bo według instrukcji powinno być zalane 5,6 L. Po zalaniu silnika 5l oleju na bagnecie mam dużo ponad max. Na zimnym silniku ( sugeruje się tym iż na bagnecie mam wyznaczone min-max dziurkami- chyba tak jak każdy z was).
Według tego co przeczytałem na forum sugerując się waszym opiniami powinienem jeszcze raz sprawdzić olej po doczekaniu 5 min na rozgrzanym silniku wyłączonym i powinno być około max, na zimnym troszkę mniej tak.
Czyli teraz mam za dużo i powinienem odciągnąć pod maxa na zimnym?


Masweet - jak Ci chodzi fura na tym oleju ? Pytam gdyż biorę pod uwagę dwa oleje Liqui Moly Albo Motul pełen syntetyk 5w30 (moja benzyna). Wiem, że obecnie zalany jest Total Quartz Ineo 5w30. Obecne moje auto i 3 poprzednie był zalane Motulem i nie miałem z nimi żadnych problemów. Osobiście nie uznaję Mobila i Castrola za duże badziewie i podrób jest na rynku.

piecia104
Dopiero co...
 
Posty: 1
Dołączył(a): 28 lis 2018 20:34
Lokalizacja: Kętrzyn
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C1 HB, 1.6 Pb KM
0

Re: POZIOM OLEJU

28 lis 2018 21:04

Od niedawna posiadan Ceeda 2007 1.6 benzyna, jest po remoncie silnika z powodu znikającego oleju.
teraz jest OK, jednak mechanik zauważył, że czujnik ciśnnienia oleju nie jest podłączony, nawet nie mógł znaleść wiązki elektrycznej.
Pytanko czy tak ma być, a jeżeli nie to gdzie idzie wiązka.

Marcin_B
Dopiero co...
 
Posty: 9
Dołączył(a): 23 kwi 2018 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C2 SW, 1.6 ON 110KM
2014, M

Re: POZIOM OLEJU

10 gru 2018 16:56

Trochę nie w temacie - ale mam pytanie, może ktoś pomoże..... Czy orientujecie się, w którym miejscu zainstalowany jest czujnik temperatury oleju w silniku 1,6 CRDi 110 KM?? Czy jest on umiejscowiony w misce olejowej czy w jakim innym miejscu ??

7tomas
Przedszkolak
 
Posty: 13
Dołączył(a): 22 paź 2018 17:06
Lokalizacja: Iwkowa
Grupa: Małopolska

Re: POZIOM OLEJU

30 sty 2019 19:29

Hej,

W końcu zapytam Was o radę bo już nie wiem co robić, bo tyle różnych opinii wyczytałem.

Kupiłem Kia Ceed II 2014 Kia Ceed 1.6 CRDi 110KM.
Zaraz po kupnie wymieniłem olej, przejechałem z jednego garażu do drugiego obok gdzie kanał. Następnie znalazłem śrubę do spuszczania oleju, spuściłem i wymieniłem filtr.
Wyczytałem, że wchodzi 5.3l oleju, więc kupiłem 6l oleju (wiem teraz, że za dużo).

Wlałem ok 4.85l, wtedy siię wydawało, że jest prawie pod max. Potem sprawdzam rano i za dużo, sprawdzałem tak czasami i tak z 0.5cm za dużo, po zgaszeniu silnika i poczekaniu z 10minut mam 3/4 w granicy ok, pomiędzy kropkami.

Czy 4.85l to było za dużo co wlałem? Ostatnio trochę wyssałem, dziś znowu coś wyssałem tego oleju. Chyba, że to wina DPF? Pisze, że samochód ma przejechane ok 80 tys. km.
Ja jeżdżę po wsi, czasem do miasta, dystanse niezbyt długie, teren górzysty, tak odpalę i 20km, a czasem krótsze lub dłuższe wyjazdy. Uspokoiłem się, że to chyba nie DPF, tylko wlałem po prostu za dużo oleju i że ogólnie olej się jednak w Kia Ceed sprawdza po zgaszeniu silnika tak ok. 15m, tak? A że rano jak jest trochę za dużo to jest to ok. Po ok. 30m od odpalenia i zgaszenia samochodu jest ok, mieści się spokojnie w kropkach. Czy to ok 4.85l co wlałem to było za dużo? Trzymać sie tego, że jak do 30m po zgaszeniu jest pomiędzy kropkami to jest ok? Rano też znów sprawdzę, ale pewnie już będzie trochę poza max.

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl