Zalecane prędkości dla automatycznej skrzyni biegów

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
klosj24
 

Zalecane prędkości dla automatycznej skrzyni biegów

02 sty 2009 01:33

Witam
Jako nowy właściciel studiuję sobie instrukcję użytkownika i
Na stronie 4/15 (po prawej na szaro) jest napisane aby w wypadku automatycznej skrzyni biegów nie przekraczać zalecanych prędkości dla trybów D1 D2 i D3
Ale nigdzie nie mogę doszukać się tych prędkości :? .
Czy może je znacie?

AUTOR WĄTKU
teon
 

02 sty 2009 09:47

Nie musi oznaczać to czysto pojętej prędkości. Chodzi o prędkość obrotową. A więc trzeba uważać aby przy wybieraniu lub jeździe na jednym z programów "3-2-1" nie przekroczyć czerwonego pola na obrotomierzu.
Dam przykład: Jedziesz na "D" z prędkością autostradową 130 km/h i postanawiasz przełączyć z trybu "D" na program "2". W tym momencie zostaje przekroczona zalecana prędkość obrotowa na programie "2".

AUTOR WĄTKU
klosj24
 

02 sty 2009 22:22

No tak. Ale skąd mam wiedzieć czy po przełączeniu z D3 na D2 przekroczę daną prędkość obrotową i odwrotnie z D2 na D3. Myślałem, że jest jakaś tabelka.

AUTOR WĄTKU
teon
 

02 sty 2009 23:23

Wystarczy że będziesz kierował się zdrowym rozsądkiem to nic nie powinno się stać. A jeżeli chcesz sprawdzić to gdy przy okazji sytuacja w trasie zmusi cię do wyhamowania do "0" albo w jego okolice to zacznij przyśpieszać począwszy od 1 i wszystko będzie jasne (tylko staraj się zmieniać bieg/przesuwać dźwignie w momencie gdy nie masz wciśniętego pedału gazu). Na oko mogę Ci podać 1~50, 2~85, 3~120.

AUTOR WĄTKU
klosj24
 

03 sty 2009 00:07

<span>teon</span> napisał(a):Na oko mogę Ci podać 1~50, 2~85, 3~120.

To znaczy, że na D1 mogę maksymalnie jechać 50km/h z maksymalnie wciśniętym pedałem gazu?

AUTOR WĄTKU
teon
 

03 sty 2009 00:20

Nie wiem czy rozumiesz o co chodzi z tymi biegami. Na 1 masz dostępny tylko jedne bieg czyli wciskasz gaz i auto po osiągnięciu np 6200 obr nie zmienia na następny. Na 2 masz dostępne dwa biegi czyli wciskasz gaz do dechy i auto przyśpiesza na 1 biegu do 6200 obrotów na minute następnie zmienia bieg na dwójkę i ciągnie do 6200 i musisz odpuścić gaz bo skrzynia nie zmieni na trójkę. W pozycji 3 masz 3 biegi czyli wciskasz gaz i masz jedynka do końca, dwójka do końca i zmiana na trójkę do końca i musisz odpuścić bo skrzynia nie zmieni na "czwórkę". W pozycji D masz pełen zakres prędkości jakie daje silnik do wykorzystania czyli możesz przyśpieszać od 0-do max km/h.

AUTOR WĄTKU
teon
 

03 sty 2009 00:23

klosj24 napisał(a):
<span>teon</span> napisał(a):Na oko mogę Ci podać 1~50, 2~85, 3~120.

To znaczy, że na D1 mogę maksymalnie jechać 50km/h z maksymalnie wciśniętym pedałem gazu?


Nie to znaczy że musisz odpuścić gaz gdy na 1 biegu dotrzesz do czerwonego pola na obrotomierzu ponieważ skrzynia w pozycji D1 nie zmieni na wyższy (ma dostępny tyko pierwszy bieg).

AUTOR WĄTKU
klosj24
 

03 sty 2009 00:30

<span>teon</span> napisał(a):W pozycji D masz pełen zakres prędkości jakie daje silnik do wykorzystania czyli możesz przyśpieszać od 0-do max km/h.

Ja mam tylko D1 D2 i D3 nie mam pozycji samo "D"

AUTOR WĄTKU
mziutek
 

03 sty 2009 00:38

teon napisał(a):to zacznij przyśpieszać począwszy od 1 i wszystko będzie jasne (tylko staraj się zmieniać bieg/przesuwać dźwignie w momencie gdy nie masz wciśniętego pedału gazu). Na oko mogę Ci podać 1~50, 2~85, 3~120.


Nie bardzo rozumiem....
Po jakie licho, jeśli nie jedzie się po śniegu albo nie holuje przyczepy, zmieniać biegi ręcznie ?
Żeby szybciej wykończyć skrzynię ?

W Ameryce włącza się R by wyjechać z parkingu a potem D i cały dzień się jedzie bez dotykania do lewarka - od tego jest automat.
Jeśli skrzynia ma opcje można wybrać Economical lub Sport.
Na parkingu ręczny hamulec i D.
Nie kombinować z wyrzucaniem na N w czasie jazdy.
Delikatnie naciskasz gaz - biegi bedą się zmieniać przy 2000obr, wciśniesz gaz do dechy - obroty będą dochodzić prawie do odcięcia.

AUTOR WĄTKU
teon
 

03 sty 2009 00:40

Masz P R N D 3 2 1. Takie przełożenia są w automacie jaki ma ceed. Za słabo się przyglądałeś. Mógłbyś nie mieć 3 2 1 ale tryb D jest w każdym automacie. P - park, R - revers, N - neutral, D - drive no i ,3 2 1 czyli trzy, dwa, jeden bieg dostępny.

AUTOR WĄTKU
klosj24
 

03 sty 2009 00:48

<span>teon</span> napisał(a):Mógłbyś nie mieć 3 2 1 ale tryb D jest w każdym automacie

No to kurde już drugi tydzień jeżdżę na trójce ?????????
Muszę to jutro oblukać!
Ale nawet facet w sklepie powiedział mi, że oni wszyscy jeździli na D3.

AUTOR WĄTKU
teon
 

03 sty 2009 00:50

Ten post nie ma na celu pokazać że ktoś chce jeździć na innym biegu niż D. Po prostu kolega ma nie zbyt duże pojęcie o użytkowaniu auta z automatem. I aby opanować dobrze zasady jazdy na biegu 321 zaproponowałem aby w praktyce podczas przyśpieszania sprawdził do ilu może jechać na danym biegu. W trybie D też się to da zrobić ale jako niedoświadczony użytkownik mógłby nie być w 100% pewien który bieg skrzynia mu wbiła. Biegi 3-2-1 przydają się w trakcie jazdy z przyczepą oraz po górach pozawalają na hamowanie silnikiem dzięki czemu można oszczędzać hamulce co w przypadku zjazdu z wysokich gór po serpentynach potrafi uchronić się przed zagotowaniem się płynu hamulcowego a nawet zapaleniem się koła z powodu ogromnych ilości ciepła wydobywających się z rozgrzanych do czerwoności tarcz. Lepiej aby kolega poczytał sobie o tym na spokojnie niż dowiedział się po fakcie więc staram się odpowiedzieć na jego pytania bo uważam że dobrze robi że się o to pyta.

Avatar użytkownika
CEEDEEROM
Żandarmeria
 
Posty: 1113
Dołączył(a): 18 mar 2008 19:53
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C3 HB, 1,4 Pb 140KM
2020, BL3, 7DCT

03 sty 2009 00:55

<span>klosj24</span> napisał(a):Ja mam tylko D1 D2 i D3 nie mam pozycji samo "D"


No to już chyba jakaś prowokacja... :wink:
Tam gdzie po prawej jest cyferka 3 tam po lewej jest literka D.
A więc jest tylko jedna pozycja D.
Na tej samej "wysokości" jest D (dżojstik w lewo) i 3 (dżojstik w prawo).
To wyjaśnienie na wszelki wypadek.
Robert M / Ceed III BL3, 1,4 GDI, oczywiście automat 7DCT, Cosmo Blue, mój od 11 maja 2020

AUTOR WĄTKU
klosj24
 

03 sty 2009 00:56

Spoko. To mój pierwszy automat. I przejechałem już ... 170 km .. bez wypadku. :D (lewa noga już siedzi spokojnie ale prawa ręka łatwo nie odpuszcza - po dwudzistu paru latach nie chce iść na pomostówkę :)
A więc jakiekolwiek (mówię poważnie) uwagi są dla mnie cenne.
Tym bardziej, że na własnym przykładzie mogę powiedzieć już teraz:
z automatów sie nie wysiada!
Tak więc sory za lamerstwo w tej kwestii ale prawda jest taka, że jestem zieloniutki (niestety w mojej rodzinie i wśród znajomych to też jest pierwszy automat :lol: )

AUTOR WĄTKU
klosj24
 

03 sty 2009 01:01

<span>CEEDEEROM</span> napisał(a):Tam gdzie po prawej jest cyferka 3 tam po lewej jest literka D.
A więc jest tylko jedna pozycja D.
Na tej samej "wysokości" jest D (dżojstik w lewo) i 3 (dżojstik w prawo).

E to chyba jednak nie jeździłem na 3 bo tak ręką dociskałem na lewo a więc chyba łapało to D
Ale teraz wiem gdzie są pozostałe biegi :mrgreen:

Avatar użytkownika
CEEDEEROM
Żandarmeria
 
Posty: 1113
Dołączył(a): 18 mar 2008 19:53
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C3 HB, 1,4 Pb 140KM
2020, BL3, 7DCT

03 sty 2009 01:04

No to po tym pozytywnym akcencie, myślę, że możemy wszyscy spokojnie iść spać.
Dobranoc. :D zzz
Robert M / Ceed III BL3, 1,4 GDI, oczywiście automat 7DCT, Cosmo Blue, mój od 11 maja 2020

AUTOR WĄTKU
klosj24
 

03 sty 2009 01:05

Dobranoc i serdeczne dzięki.
Do napisania

AUTOR WĄTKU
teon
 

03 sty 2009 01:17

klosj24 napisał(a):
<span>teon</span> napisał(a):Mógłbyś nie mieć 3 2 1 ale tryb D jest w każdym automacie

No to kurde już drugi tydzień jeżdżę na trójce ?????????
Muszę to jutro oblukać!
Ale nawet facet w sklepie powiedział mi, że oni wszyscy jeździli na D3.


Być może jeździsz na D. Nie ma oznaczonego na skrzyni trybu D3 jest tylko tryb 3. Oznaczenie trybów 3-2-1 jest po prawej stronie lewarka a trybów P R N D po lewej. Aby przejść z trybu D na 3 wystarczy odchylić lekko lewarek w prawo. Jeżeli masz dobry bieg wrzucony na wyświetlaczu powinna być widoczna litera D. Tak jak kolega wcześniej wspominał pamiętaj aby nie kusiło cię zmieniać np gdy stoisz na światłach lewarka w pozycje N masz mieć auto w trybie D i trzymać nogę na hamulcu. Nie zmieniaj również z trybu D na N w trakcie jazdy. Ważną rzeczą jest też aby przy zmianie biegu z trybu D do R lub P albo na odwrót poczekać aż auto się całkowicie zatrzyma. Kolejną ważną rzeczą jest to abyś operował hamulcem oraz gazem tylko jedną nogą, ponieważ nie możesz doprowadzić do sytuacji w której dodajesz gaz a jedną nogę trzymasz dalej na hamulcu. Jak już kiedyś wspominałem uczulaj też na taką sytuację osoby które pierwszy raz będą prowadzić auto z automatem. Jeżeli nie będą kontrolować lewej nogi mogą odruchowo wcisnąć nią hamulec ponieważ z przyzwyczajenia będą chciały wysprzęglić auto
co spowoduje że samochód stanie dęba i tylko pozostanie Ci liczyć na refleks osoby która jedzie za tobą (w "Motorze" kiedyś opisywali taki wypadek).

AUTOR WĄTKU
KZ
 

03 sty 2009 09:27

mziutek napisał(a):W Ameryce włącza się R by wyjechać z parkingu a potem D i cały dzień się jedzie bez dotykania do lewarka - od tego jest automat.


Taka jeszcze dygresja - coraz więcej skrzyń spotykanych tam ma opcję manualną - coś w rodzaju skrzyni sekwencyjnej, przerzuca się biegi przesuwając lewarek w tył i przód (sam później wraca)...
Niestety sama redukuje więc d*** blada...

AUTOR WĄTKU
surtoip
 

03 sty 2009 14:52

A ja polecam czasem spojrzec przed siebie na zegary, gdzie masz zawsze pokazane jaki bieg masz wybrany na lewarku!

Następna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 22 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl