Po ilu km pierwszy przegląd ?

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

Avatar użytkownika
polancky
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 123
Dołączył(a): 17 lip 2007 12:23
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Grupa: Dolny Śląsk

28 sie 2007 17:09

Ogólnie pierwszy raz spotykam się z taką… sytuacją…, że z fabryki wyjeżdża samochód na mineralnym... a później dolewa się syntetycznego. Zapytajcie każdego mechanika... jeżeli samochód jest eksploatowany na oleju syntetycznym to powinno się to kontynuować jak najdłużej... nawet i 200 tys. km. Olej mineralny zaleca się zalewać tylko do aut, które są… mocno wyeksploatowane czy wykonują… ciężką… pracę, np. ciągniki czy coś w tym stylu! Chyba, że producent zastosował zasadę, jeździmy na mineralnym przez 1000 km, a później wskakujemy na syntetyk...

A tu zasady związane z olejem

Zasada 1.

Wybieramy olej zalecany przez producenta silnika.
Po prostu należy odszukać książkę pojazdu albo instrukcję użytkownika i przeczytać jaki jest zalecany olej.
UWAGA! Niektórzy producenci piszą…, że ich olej jest zalecany do określonego samochodu: modelu lub marki.
Przed posłuchaniem takiej rady należy zdobyć więcej informacji na ten temat gdyż generalną… zasadą… jest, że olej do silnika jest zalecany przez producenta silnika a nie przez producenta oleju. Producent oleju jest zobowiązany natomiast wyprodukować olej zgodny z normami i specyfikacjami, które zamieszcza na opakowaniu. Np. olej mineralny klasy SL o lepkości 10W40 musi spełniać odpowiednie normy co do lepkości w określonym przedziale temperatur oraz wykazać odpowiednie parametry w testach na silnikach testowych.


Zasada 2.

Nie zmieniamy oleju z gorszego na lepszy.
Jeśli silnik samochodu jest zalany olejem mineralnym nie powinniśmy w żadnym wypadku zmieniać go na olej półsyntetyczny lub syntetyczny. Natomiast jeśli silnik jest zalany olejem półsyntetycznym możemy go zamienić na olej mineralny. Analogicznie olej syntetyczny możemy zamienić na półsyntetyczny lub mineralny.

Dlaczego nie zamieniać oleju mineralnego na lepszy syntetyczny? Otóż olej mineralny tworzy w silniku grubszą… warstewkę oleju (film olejowy) niż olej syntetyczny. Dodatkowo, oleje mineralne zawierają… dużo mniej dodatków myjących niż oleje syntetyczne. Z tego wynika, że jeżeli zamienimy olej mineralny na syntetyczny prawdopodobnie dojdzie do wymycia istniejących osadów, nagarów w silniku i mogą… pojawić się niezamierzone luzy. Silnik może zacząć pracować nieprawidłowo. Do zwiększenia luzów przyczynia się też cieńsza warstewka oleju, którą… wytworzy olej syntetyczny.



Zasada 3.

Jeśli nadal nie jesteś pewny jaki olej wlać do silnika zapytaj osoby bardziej doświadczonej. Sprzedawca w punkcie wymiany oleju powinien doradzić jaki olej wymienić. Tutaj też należy być ostrożnym i nie dać się naciągnąć. Nie istnieje praktycznie sytuacja, że odpowiednia jest tylko jedna marka oleju. Zawsze można wybrać pomiędzy kilkoma producentami olejów i pomiędzy różnymi cenami

źródło: olejesilnikowe.pl

Może nowy temat dotyczą…cy samego oleju silnikowego :?:
Obrazek
..:: Łojciec założyciel cKP ::..

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3201
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

28 sie 2007 21:12

-raczej wątpię aby był minerał
-kia polska to słabe źródło informacji w jakimkolwiek temacie
`jest napisane po 15 lub 20 tys i cześć, jakby miało być wcześniej to by napisali
-na pewno jak zmienisz po 1500km to nie zaszkodzi

vitaras, na ilu forach ty piszesz chłopie, wyślij mi na meila:D

co tam w dorszach ostatnio ? słabo?

sevi
 

28 sie 2007 21:37

Ja tylko napisałem jak było w rzeczywistości i to co mi powiedzieli w salonie.

vitaras
 

28 sie 2007 21:39

a co tam maila będę smarował. Na 2. Były 3 ale na gazecie zrobiło się głucho. No i czasem FCA. A rybki tak średnio ujdzie. Pokiwało zdrowo.

cell
 

13 wrz 2007 14:20

hej.

pare razy ktos juz wspomnial na forum, ze pierwszy przeglad diesla po 20 tys. tak sie zastanawiam... w salonie i w ASO zgodnie twierdzili, ze po 15. w gwarancji tez jest chyba 15.
???

Avatar użytkownika
Ibanezq
Kierownik zmiany
 
Posty: 157
Dołączył(a): 18 lip 2007 18:49
Lokalizacja: Warszawa/Siedlce

13 wrz 2007 14:37

20 kkm jest. Na 99% :)

vitaras
 

13 wrz 2007 15:09

na 100 % dla 1,6 crdi. nie pamiętam po ilu dla 2,0 crdi. nie chce mi się gnać po książkę. Jest tam harmonogram przeglądów dla obu rodzajów silników. Może ma ktoś jaki skaner i to wrzuci bo to pytanie pada b. często.

Avatar użytkownika
Ibanezq
Kierownik zmiany
 
Posty: 157
Dołączył(a): 18 lip 2007 18:49
Lokalizacja: Warszawa/Siedlce

13 wrz 2007 15:13

To dla 2,0 crdi na pewno też.

Avatar użytkownika
zucio1
Koordynator Regionalny
 
Posty: 1339
Dołączył(a): 29 lip 2007 14:23
Lokalizacja: Olsztyn
Grupa: Warmińsko-Mazurska

Re olej

14 wrz 2007 19:25

Rozmawiałem ze znajomym z Peugeota.
307 1,6 16v ma zalany pólsyntetyk i wymieniają go na syntetyk na pierwszym przeglądzie tj po 30 000km lub po roku.
Obrazek
Kia ceed 1,6GDI M+comfort '13
Kia venga 1,4 '12
Ceed 1,6 C+ '09
Ceed 1,4 C+ '07
Fabia 1,4 16V
Matiz
VW Golf II 1,6
Polonez 1,6 Caro
Fiat 126p
Obrazek

reni
 

17 wrz 2007 21:13

A w przypadku C4 jedzie sie po pierwszym 1000 km na przeglad :D dokrecaja srubki :?

pozdr
reni

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3201
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

18 wrz 2007 09:13

dokręcają śrubki i moduł ABS wymieniają…
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

nigras
 

19 wrz 2007 10:33

vitaras napisał(a):na 100 % dla 1,6 crdi. nie pamiętam po ilu dla 2,0 crdi. nie chce mi się gnać po książkę. Jest tam harmonogram przeglądów dla obu rodzajów silników. Może ma ktoś jaki skaner i to wrzuci bo to pytanie pada b. często.


Wczoraj przy odbiorze auta pytałem o przegląd, gość stwierdził, ze po 15kkm. Ale chyba wynikało to z jego niewiedzy, bo w książce jest wyraźnie napisane, że po 20kkm, a w przypadku ciężkich warunków użytkowania po 10kkm. Coś sobie uśrednił :-) Na wszelki wypadek podzwonię po innych serwisach.

Pozdrawiam
Piotrek

vitaras
 

19 wrz 2007 10:53

Daj sobie siana z telefonami. Jeszcze inne mądrości czasem usłyszysz. Trzymaj się książki i ew. jeśli przekonały Cię opinie innych forumowiczów wymień po 2000 dla spokoju. Bezawaryjności życzę.

nigras
 

19 wrz 2007 11:16

vitaras napisał(a):Daj sobie siana z telefonami. Jeszcze inne mądrości czasem usłyszysz. Trzymaj się książki i ew. jeśli przekonały Cię opinie innych forumowiczów wymień po 2000 dla spokoju. Bezawaryjności życzę.


No na pewno dam sobie spokój co najmniej do 2000 :) , później zobaczę.
Ale swoja droga to jakaś masakra jest, że Ci pracownicy tacy niezorientowani? Nowi jacyś? Może Ci lepiej zorientowani są już w salonach w UK ;)

vitaras
 

19 wrz 2007 11:31

Nie odrobili zadania domowego. Przeczytać,zapamiętać i utrwalać poprzez informowanie nowych klientów. Może nie mają… dostatecznej ilości materiałów? A swoją… drogą… to odwiedzają…c kilka salonów i serwisów zauważyłem, że wszyscy są… bardzo zajęci papierami i nawet w trakcie rozmowy są… myślami daleko. Salon w którym zakupiłem auto oceniam b. dobrze i miło mi czasem tam zajrzeć. Ot choćby niedawno aby obejrzeć SW. Nie będę wspominał już o tym jak wygląda rozmowa, kiedy klient wygląda na "oglądacza" . Zero zainteresowania.

nigras
 

19 wrz 2007 12:05

<span>vitaras</span> napisał(a):Nie będę wspominał już o tym jak wygląda rozmowa, kiedy klient wygląda na "oglądacza" . Zero zainteresowania.

He he, dokładnie wczoraj jeden gość przyszedł i był konkretnie zainteresowany, ale wyglądał na "oglądacza" - mówił, że z takim chłodnym przyjęciem to się jeszcze nie spotkał :-)

Pozdrawiam
Piotrek

arturo_1.6crdi
 

19 wrz 2007 19:44

ja pierwszą wymianę oleju zrobiłem po 2500 km (tak zaproponowali mi w salonie choć nie było to obowiązkowe) a drugą… mam po przejechaniu następnych 20 000 km.

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3201
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

19 wrz 2007 19:53

ogólnie cała KIA POLSKA jakoś słabo zainteresowana i zorientowana o obsłudze klienta to mniej niż ZERO

to jest tez między innymi powód że cały czas chłodno podchodzę do marki
bywam i bywałem w różnych salonach ale KIA przechodzi wszystko bywam w HONDZIE karlik to tam sprzątaczka bardziej pro klientowi nastawiona niż dyr ASO KIA
ogólnie olewka totalna klienta a zrobienie pozorów choć nic nie kosztuje

a prawda jest taka że o marki danej przywiązujesz się przez obsługę obserwuje to u znajomych raczej jak się uczepią… pozytywnie danej marki to zmieniają… nowe auta w danej marce i na tym się robi kasę że klient co kilka lat przychodzi po nowe auto i serwisuje je w kółko a tu mają… póki co w KIA 5 klientów na krzyż i jeszcze nie potrafią… tego uszanować
nie wiem jak teraz ale na początku co 2 sprzedane auto to ceed był w KIA

ciekawe kiedy pierwszy darmowy długopis dostanę od nich albo kartkę na święta od aso w którym kupiłem i od drugiego w którym serwisuje
aż normalnie nie mogę się świąt… dociekać tak mnie ciekawość zżera w tym temacie
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

vitaras
 

19 wrz 2007 19:56

A ja dostałem , dostałem, dostałem długopis!!!!

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3201
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

19 wrz 2007 20:14

dostałem przy zakupie tylko

a to niedrogo niedrogo ja z nadrukiem firmowym to za 1,5 zamawiam chyba a całkiem ładne z gumką nawet - takie bezpieczniejsze zawsze:D
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl