Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

Jaki olej silnikowy stosujecie w swoich cee'dach?

LOTOS ECONOMIC 5W/30
76
16%
CASTROL Magnatec 5W/30; SLX 0W/30PF; EDGE
229
48%
MOBIL 1 ESP Formula 5W30 ; 5W/50
54
11%
ORLEN Platinum Maxenergy 5W/30
9
2%
VALVOLINE Synpower MST 5W/30
32
7%
AGIP synthetic PC 0W/40
1
0%
ARAL supertronic 0W/40
1
0%
ELF Solaris LSX 5W30; Excellium 5W/40
25
5%
MIDLAND Synova 5W/40
5
1%
MOTUL 8100 Eco-nergy 5W/30
48
10%
 
Liczba głosów : 480
Avatar użytkownika
George
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 2618
Dołączył(a): 18 lip 2008 12:33
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL HB, 1,6 L Pb 204KM
2018, GT

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

08 paź 2009 12:42

40 zachowuje lepkość w wyższej temp. ... chyba. Czyli nadaje się.
Jest tylko małe ale, czy normy są spełnione z instrukcją ?

Ps. mi tez zalali na pierwszym przeglądzie 5w40. Chyba wiedzą co robią :)
Kontakt: Grupa Wielkopolska
- - - - - - - - - - - - - - -
onegdaj - Cee'd 1,6 CRDI 2008
aktualnie - Cee'd GT black perl 2018
Obrazek

AUTOR WĄTKU
Kubeusz
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

08 paź 2009 13:09

George napisał(a):Ps. mi tez zalali na pierwszym przeglądzie 5w40. Chyba wiedzą co robią :)

No właśnie z podobnego założenia wychodzę...

AUTOR WĄTKU
novee
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

08 paź 2009 13:47

rawemon napisał(a):Jeżeli mówimy, że można stosować wszystko co nie jest zabronione, to dochodzimy do absurdu.


rawemon mnie się wydaje że dochodzimy do normalności, a absurd to jest w drugą stronę.
Instrukcji na pamięć nie znam, ale z tego co pamiętam, to są podane normy jakie ma olej spełniać i to jest wymagane, a lepkość jest zalecana 5w30, ale nie wymagana.
Możemy stosować wszystko co spełnia wymagane normy, a nie tylko to co jest zalecane.

rawemon
Dyrektor
 
Posty: 732
Dołączył(a): 10 paź 2007 21:40
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Mazowiecka

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

08 paź 2009 15:23

Cytat z instrukcji obsługi: "Stosowanie olejów o innych lepkościach niż zalecane, może być przyczyną uszkodzenia silnika". To może być powód nieuznania gwarancji w przypadku awarii silnika. Następne zdanie z instrukcji: " Należy wybrać zalecany olej z tabeli obok".W tej tabeli nie ma 5W40!!! Uważam , że KMP powinna zdyscyplinować ASO KIA do stosowania olejów zgodnie z instrukcją obsługi.

AUTOR WĄTKU
Kubeusz
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

08 paź 2009 15:26

rawemon napisał(a):Cytat z instrukcji obsługi: "Stosowanie olejów o innych lepkościach niż zalecane, może być przyczyną uszkodzenia silnika". To może być powód nieuznania gwarancji w przypadku awarii silnika. Następne zdanie z instrukcji: " Należy wybrać zalecany olej z tabeli obok".W tej tabeli nie ma 5W40!!! Uważam , że KMP powinna zdyscyplinować ASO KIA do stosowania olejów zgodnie z instrukcją obsługi.

Być może...
A masz f-rę ze specyfikacją oleju? Pewnie masz.
To nie masz powodu do zmartwień :)

AUTOR WĄTKU
novee
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

08 paź 2009 19:18

rawemon napisał(a):Cytat z instrukcji obsługi: "Stosowanie olejów o innych lepkościach niż zalecane, może być przyczyną uszkodzenia silnika". To może być powód nieuznania gwarancji w przypadku awarii silnika. Następne zdanie z instrukcji: " Należy wybrać zalecany olej z tabeli obok".W tej tabeli nie ma 5W40!!! Uważam , że KMP powinna zdyscyplinować ASO KIA do stosowania olejów zgodnie z instrukcją obsługi.


Qrde aż instrukcję odnalazłem. Fakt, w tabeli lepkości wg. SAE (str. 5, rozdz. 8 ) nie ma 5w40, za to są oleje 15w40 i 20w50 :!: Tabela lepkości wg SAE przedstawia zakresy temperatur w zależności od lepkości, a nie oleje zalecane. :roll: Jak już chcesz być taki precyzyjny i dosłowny, to " Należy wybrać zalecany olej z tabeli obok", OBOK, czyli z tabeli stronę wcześniej (str.4, rozdz. 8, zatytułowanej: "W pojeździe ZALECA się używać następujące oleje i płyny" ), a nie PONIŻEJ i tam jest m.in. do benzyny zalecany olej Shell Helix Plus i Ultra jak byk 5w40 i nawet ma aprobatę KMC. Do diesla w ogóle są podane tylko normy. Przynajmniej tak jest wg mojej instrukcji z 2007 r. Dalej będziemy bić pianę i uczyć się czytania ze zrozumieniem? drinkss

rawemon
Dyrektor
 
Posty: 732
Dołączył(a): 10 paź 2007 21:40
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Mazowiecka

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

08 paź 2009 19:40

Ja też mam instrukcję z 2007 i u mnie nie ma żadnego shella 5W40 na stronach 8/4, 8/5. Na dole strony 8/5 piszą, że zalecają 5W20, 5W30 , a gdy nie ma oleju o tej klasie lepkościowej należy wybrać olej, wykorzystując tabelę lepkości olejów.W tej tabeli nie ma 5W40.

AUTOR WĄTKU
novee
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

08 paź 2009 20:15

rawemon wezmę jutro i Ci zeskanuję te strony z instrukcji i mazakiem pozaznaczam :twisted:
Na stronie 8/5 jest napisane " Należy wybrać zalecany olej z tabeli obok" rozumiesz co znaczy OBOK??? Czy tam jest gdzieś napisane PONIŻEJ lub synonim takiego słowa? Natomiast OBOK czyli na stronie 8/4 jest tabela nad którą jest zdanie "W pojeździe ZALECA się używać następujące oleje i płyny", w której w kolumnie Klasa są wymienione wymagane normy dla olei dla benzyn i diesla + przykładowe, wzmiankowane wcześniej oleje z aprobatą KMC dla benzyny (m.in. 5w40). Tabela lepkości wg SAE pokazuje przykładowy zakres używalności olei w różnych temperaturach zależnie od lepkości, ale nie jest to tabela przestawiająca ZALECANE oleje, bo te są w tabeli stronę wcześniej, 8/4.

rawemon
Dyrektor
 
Posty: 732
Dołączył(a): 10 paź 2007 21:40
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Mazowiecka

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

09 paź 2009 12:43

Czekam na skan, Novee. A ty rozumiesz to co napisałem??? Czy nie chcesz zrozumieć, tego co jest w instrukcji na temat lepkości zalecanych olejów?

AUTOR WĄTKU
novee
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

09 paź 2009 19:44

Poświęciłem się, skanów nie mam, ale fotki z telefonu, wszystko widać:
Obrazek

Obrazek

Widzisz jak jest zatytułowana 1 tabela i jakie tam są oleje z aprobatą Kia Motors Corporation (KMC)?? Jest Shell 5w40?? :!: Jest tam też olej 0w40 i też go w tabeli zakresów temperatur nie ma.

Widzisz na 2 stronie jak trzeba wybierać olej? Kierując się zakresami temperatur. Co przedstawia tabela na 2 stronie? Dziwnym przypadkiem zakresy temperatur, a nie konkretnie zalecane oleje.

No i wreszcie poniżej, oleje 5w20 i 5w30 się zaleca dla zapewnienia niższego zużycia paliwa, tylko dlatego, a nie wyłącznie takie oleje. Czyli kosztem niższej ochrony w wysokich temperaturach (lub przy jeździe w korkach, ostrzejszej, z dużymi prędkościami) zaoszcżędzisz jakieś 0,1-0,2 litra na 100 km przy codziennym turlaniu. Nie wyrywaj połowy zdania z kontekstu i nie dorabiaj sobie do tego własnej teorii.

Ja wiem że ciężko przeczytać 2 strony ze zrozumieniem i logiczne wnioski wyciągnąć, więc tłumaczę:

Krok 1. Podstawą jest tabela na stronie 8/4, tab. 1 - tam są normy jakie olej ma spełniać i oleje zweryfikowane przez KMC.

Krok 2. Jeśli masz 15 różnych olei do wyboru spełniających wymagane do Twojego silnika normy, to możesz dokonać wyboru dwojako:

a. wybierasz oszczędność paliwa zamiast lepszej ochrony silnika i bierzesz rzadki olej 5w20, 5w30;

b. wolisz ochronę silnika kosztem minimalnie większego spalania i wybierasz olej biorąc pod uwagę zakres temperatur wg SAE z tabeli 2, str. 8/5.

Każdy wybór 2-a i 2-b jest odpowiedni, pod warunkiem że najpierw został spełniony Krok 1 czyli wybór nadrzędny.

Oczywiście różnice w ochronie silnika i spalaniu są minimalne, uwidocznią sie po 100 kkm lub lepiej, chyba że auto jest z turbiną, wtedy różnicę można zobaczyć 2-3 razy szybciej. Empirycznie dowiedzione przez znajome ASO Renault, gdzie w Lagunach II jak zaczęli lać 5w40 zamiast 5w30 to turbiny w dieslach zaczęły padać wg nich jakieś 20-30 % rzadziej, a jak zaczęli zmieniać olej 2x częściej niż w instrukcji, to problemy z turbinami praktycznie zniknęły.

AUTOR WĄTKU
Franky
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

09 paź 2009 20:23

W instrukcji z 2007 roku jaką ja mam w tabeli ze strony 8|4 nie ma żadnej informacji o oleju 5w-40 (w tabeli ze str 8|5 również)

Napisane jest: (dot. diesla) klasy API CH-4 lub wyższej, ACEA B4 wrac z CPF oraz ACEA C3

API-CH4 oznacza: API CH-: Jest stosunkowo rzadko używanym olejem najnowszej generacji od roku 2001. (obowiązująca)
i wyższa:
API CI-4
Dotychczas najwyższa klasa jakości olejów wprowadzona w 2002. Oleje tej klasy używane są dla najnowocześniejszych, wysokoprężnych 4-suwowych wysokoobrotowych silników Diesla przede wszystkim aby podnieść poziom redukcji emisji szkodliwych substancji. Przewidziana dla samochodów wyposażonych w nowoczesne systemy oczyszczania spalin. (obowiązująca)

natomiast
ACEA B4 : Dla silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa.
i wyższa: ACEA B5 : Najwyższa jakość gwarantująca maksymalną oszczędność paliwa.

ACEA C3: ACEA C3: Stabilny, utrzymujący właściwości olej odpowiedni dla katalizatorów w pojazdach z DPF i TWC w silnikach samochodów osobowych o wysokich charakterystykach pracy, oraz silnikach wysokoprężnych lekkich samochodów ciężarowych, a także w silnikach benzynowych. Oleje te przedłużają żywotność DPF i TWC.
Ostrzeżenie: oleje te mogą być nieodpowiednie dla niektórych typów silników. W razie wątpliwości należy sprawdzić instrukcję, lub poradnik właściciela.

No i bądź mądry ... generalnie masło maślane ...

Gulf zaleca 5w-30

http://ew5.earlweb.com/recommendations.php?site=38&sector=9&category=6&subset=185&vehicle=4974

a alterantywą są oleje:
Alternative recommendations: 0W-30; 10W-30

nc

AUTOR WĄTKU
novee
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

09 paź 2009 20:50

Franky napisał(a):W instrukcji z 2007 roku jaką ja mam w tabeli ze strony 8|4 nie ma żadnej informacji o oleju 5w-40 (w tabeli ze str 8|5 również)
Nie wiem, może są rózne instrukcje z 2007r, co nie zmienia faktu, że wybór lepkości należy do użytkownika, biorąc pod uwagę spełnienie norm z tabeli ze strony 8/4 (bezwględnie) i do tego biorąc pod uwagę zakres temperatur w których będzie użytkowane auto posiłkując się tabelą z zakresami temperatur wg SAE ze str 8/5.

Franky napisał(a):Napisane jest: (dot. diesla) klasy API CH-4 lub wyższej, ACEA B4 wrac z CPF oraz ACEA C3

Dla diesla możesz wybrać olej z normami B4 lub CH-4 (lub wyżej CI-4) lub olej B4, CH-4 lub olej B4, CI-4. Generalnie oleje "osobówkowe" do diesla mają tylko klasę B4, oleje spełniajace normy CI i CH to oleje ciężarówkowe.
Jeśli auto ma CPF (DPF), to obowiązkowo olej musi mieć normę C3 + jak powyżej. Koniec wykładu :)

Praktycznie w każdej marce klasa oleju jest wymagana (czyli musi być dokładnie taka lub wyższa jeśli producent dopuszcza) A3/B3, CH-4 itd., lepkość jest zalecana (czyli jak np. w naszych Kia dla energooszczędnych 5w20, 5w30, dla pozostałych do wyboru). Wyjątkami są np. niemiecki potwory jak V10 TDI bo tam jest jakiś superhipercudowny ling-life wymagany.

AUTOR WĄTKU
Franky
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

09 paź 2009 21:08

Instrukcje pewnie i są różne, niemniej jednak nie ma zapisu o oleju 5w-40 zarówno w tabeli 8|4 jak i 8|5

natomiast LOTOS zaleca:

Zalecane oleje do Ceed'a: Silniki benzynowe: LOTOS SYNTHETIC KIA FORMULA 5W30 LOTOS SYNTHETIC KIA FORMULA 5W/40. Natomiast do samochodów wyposażonych w silniki wysokoprężne zalecamy olej LOTOS SYNTHETIC TURBODIESEL CRDI KIA FORMULA 5W/40.
:? :? :?

AUTOR WĄTKU
novee
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

09 paź 2009 21:26

Franky napisał(a):Instrukcje pewnie i są różne, niemniej jednak nie ma zapisu o oleju 5w-40 zarówno w tabeli 8|4 jak i 8|5


W mojej jakoś jest i 5w40 i 0w40. Ale możesz lać i 20w50 jak będziesz w Egipcie czy na Tajwanie jeździł. 5w20 i 5w30 są zalecane ze względu na mniejsze spalanie i tylko z tego względu. Nie są to lepkości "jedyne sprawiedliwe" do naszych aut.

rawemon
Dyrektor
 
Posty: 732
Dołączył(a): 10 paź 2007 21:40
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Mazowiecka

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

10 paź 2009 09:10

Wczoraj otrzymałem mailem odpowiedź z KMP:
"zalecane oleje do KIA cee'd: silniki benzynowe: Lotos Synthtetic KIA Formula 5W30, Lotos Synthtetic KIA Formula 5W/40. Natomiast do samochodów wyposażonych w silniki wysokoprężne zalecamy olej Lotos Synthtetic Turbodiesel CRDI KIA Formula 5W/40."
A więc sprawa załatwiona.Wolałem dmuchać na zimno i mieć 100% pewności.

AUTOR WĄTKU
Zeli
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

21 lis 2009 11:22

Tutaj macie wyciąg z instrukcji nowego Cee'da FL, dotyczący środków smarujących.

http://i50.tinypic.com/28l82uq.jpg

http://i47.tinypic.com/2r7o9lf.jpg

http://i47.tinypic.com/o1a13.jpg

Zalecany olej dla Europy jak widać w tabeli Shell Helix

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5406
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

21 lis 2009 13:20

Zeli napisał(a):Obrazek

"LOADING..." :!: :mrgreen: clapping - mają poczucie humoru
sorki za OT
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

AUTOR WĄTKU
novee
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

22 lis 2009 12:36

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: dobry ten loading... może jak się szybko kartki przerzuca, to się optycznie taki Łyndows robi :mrgreen:

AUTOR WĄTKU
and
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

21 sty 2010 19:21

a ja w tej ksiedze mam napisane ACEA A5

AUTOR WĄTKU
Air
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

06 mar 2010 00:25

A co myślicie o oleju Shell Helix Ultra Extra 5w30?

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Wojewoda82 i 37 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl