Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

Jaki olej silnikowy stosujecie w swoich cee'dach?

LOTOS ECONOMIC 5W/30
76
16%
CASTROL Magnatec 5W/30; SLX 0W/30PF; EDGE
229
48%
MOBIL 1 ESP Formula 5W30 ; 5W/50
54
11%
ORLEN Platinum Maxenergy 5W/30
9
2%
VALVOLINE Synpower MST 5W/30
32
7%
AGIP synthetic PC 0W/40
1
0%
ARAL supertronic 0W/40
1
0%
ELF Solaris LSX 5W30; Excellium 5W/40
25
5%
MIDLAND Synova 5W/40
5
1%
MOTUL 8100 Eco-nergy 5W/30
48
10%
 
Liczba głosów : 480
brendon16
Przedszkolak
 
Posty: 20
Dołączył(a): 17 cze 2016 08:42
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska

Castrol 5w30

07 wrz 2016 07:54

Witam,
zakładam ten post ponieważ chce ostrzec użytkowników.
Samochód po wlaniu oleju castrol zaczął czasami po postoju ok 8h kopcić krótko na niebiesko, po odpaleniu ok 5-10s, dodatkowo pojawił się wyciek oleju przed intercoolerem ( z turbiny)
po przejechaniu ok 5000km na tym oleju zmieniłem na Shell 5w40 i problem zniknął.

Pozdrawiam

Edit Śr wrz 07, 2016 07:57
Zastanawiam się różnież nad tym czy mechanik wlał mi dobry olej do skrzyni biegów, po wymianie sprzęgła.
Ponieważ pojawił się problem z biegami, mianowicie podczas jazdy ciężko wchodzą biegi 1 i 2.
Na pewno wlał 2 litry a powinno być 1,9. mechanik stwierdził że to żaden problem.
Sparowałem linki i nie pomogło. Dodam że na postoju i wyłączonym silniku biegi dobrze wchodzą.

Jakieś sugestie??

Pozdrawiam
Kia Ceed 1.6 crdi, 90km, 2009 r

Avatar użytkownika
vonski
Weteran
 
Posty: 2336
Dołączył(a): 09 gru 2014 09:11
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, GT 1.6T Pb 230KM
2015

Re: Castrol 5w30

07 wrz 2016 10:49

Pytanie czy kupiłeś Castrol czy jedną z miliona jego podróbek. Oleje, zwłaszcza te lepsze, są nagminnie podrabiane i sprzedawane. Jak ktoś bierze na allegro w opcji najtańszy, to 90% łyknął podróbkę.
Obrazek

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6862
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Castrol 5w30

07 wrz 2016 10:50

Gdzie kupiłeś tego Castrola?

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

07 wrz 2016 16:54

brendon16 napisał(a):po wlaniu oleju castrol


Na pewno po wlaniu oleju Castrol? Skąd wiesz, że nie zaszły dwie inne okoliczności - 1. kupiłeś podróbkę 2. Dałeś Castrola, ale masz w silniku jakiś inny "preparat", a Twój Castrol jest w zupełnie innym silniku .... :iiam:
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

brendon16
Przedszkolak
 
Posty: 20
Dołączył(a): 17 cze 2016 08:42
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

08 wrz 2016 05:48

Castrol kupiony w sklepie motoryzacyjny, pewności nie mam czy oryginał. Mechanik to dobry znajomy wiec myślę że wlał to co dostał ;)
Dziwi mnie to ze jest bardzo dużo użytkowników którzy korzystają z tego oleju a nikt nie narzeka, byś może to podróbka ale jak to odróżnić od orginału
Kia Ceed 1.6 crdi, 90km, 2009 r

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

08 wrz 2016 17:57

Czasami na butelce są ślady po zalepionych otworach, którymi wypompowano oryginalną zawartość, a wlano coś. Ale najczęściej przestępcy robią lewe butelki lub je pozyskują, i wtedy praktycznie nie masz szans bez wiedzy specjalistycznej, by odróżnić podróbkę od oryginału.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

mapet_wroc
Kierownik zmiany
 
Posty: 126
Dołączył(a): 09 mar 2014 22:53
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
14, M

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

13 wrz 2016 01:31

Panowie, a co uważacie o oleju o parametrach 5w30 spełniającego normę c1 np. do crdi z dpf?

Oleje c1 mają najmniejeszą zawartość popiołów, więc teoretycznie powinny lepiej chronić dpf niż wymagane instrukcją oleje 5w30 z norma c2 lub c3.

Są droższe ale to już inna historia

Jak ze smarowaniem łańcucha?

Ktoś coś?

mapet_wroc
Kierownik zmiany
 
Posty: 126
Dołączył(a): 09 mar 2014 22:53
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
14, M

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

13 wrz 2016 06:07

Znalazłem odpowiedz na nurtujące mnie pytanie.

Oleje te mogą być energooszczędne (ACEA C1 i C2) oraz mogą mieć różny poziom popiołowości.

Olej niskopopiołowy ACEA C1 będzie wydłużał żywotność filtrów cząstek stałych, dzięki temu że ilość dodatków popiołowych w oleju, takich jak siarka, fosfor, popiół siarczanowy (low SAPS – Sulphated Ash Phosphorus Sulphur) będzie nie większa niż 0,79 proc. Oleje średniopopiołowy ACEA C2 też będzie dbał o filtr cząstek stałych, ale tam ilosc dodatków SAPS jest trochę większa bo do 1,19 proc.

Oleje energooszczędne mają HTHS mniejszy niż 3,5 cP, a dokładnie ≥ 2,9 (C1 i C2). Dzięki temu umożliwiają zmniejszenie oporów wewnętrznych pracy silnika i tym samym zmniejszają ilość spalanego paliwa, ilość emisji spalin oraz zwiększają moc silnika. Oleje tego typu powinny być stosowane wyłącznie w silnikach do tego dostosowanych, gdyż zazwyczaj wymagane są ciaśniejsze pasowania części. Oleje konwencjonalne to te, które HTHS mają na poziomie większym niż 3,5 cP (c3).

Jako, że producent w instrukcji zaleca c2 lub c3, norma c1 moim zdaniem też będzie odpowiednia ponieważ od c2 różni się jedynie ilością dodatków popiołowych, których w c1 jest mniej.

C1 jest zatem olejem energooszczędnym i będzie wydłużał żywotność filtra DPF i można go stosować bez obaw do ceed II Crdi z DPF ;-)

Temat wziął się z tego, że mam kolegę posiadającego hyundaia i30 z silnikiem CRDI z DPF. On swoj pojazd serwisuje u jednego z dealerów (który sprzedaje i serwisuje Hyunadaia i Mazde).

Olej wymieniają mu na:
MAZDA ORIGINAL OIL ULTRA DPF 5W30, producent Total

Jako, że zachwala postanowiłem się temu przyjrzeć ;-)

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1362
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

14 wrz 2016 20:32

Przepraszam bardzo ale jaką wartość wnosi Twoja dysertacja w tym temacie dla zwykłego użytkownika?
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

mapet_wroc
Kierownik zmiany
 
Posty: 126
Dołączył(a): 09 mar 2014 22:53
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
14, M

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

15 wrz 2016 10:10

Moja pisemna praca naukowa ;-) dobre ;-)

Wynika z niej, że jest też możliwość stosowania olejów c1 które to w teorii powinny wpłynąć pozytywnie na eksploatacje filtra DPF i wydłużyć jego żywotność. Jeśli ktoś śmiga więcej w mieście to może z tego skorzystać, ale nie musi. Mój brat pracuje w największym polskim koncernie olejowym i napisałem to po rozmowie z nim. Nikt przecież nikogo nie zmusza do zmiany czy coś. Poprostu jest to wzmianka o klasie oleju C1 i tyle.

Producent oleju Mazda ultra dpf 5w30 (Total) zapewnia, że dzięki jego produktowi przedłuża się żywotność filtra DPF do 50% a to już może kogoś zainteresować.

stone_face
Brygadzista
 
Posty: 104
Dołączył(a): 29 kwi 2016 22:33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

18 wrz 2016 23:29

mapet_wroc napisał(a):Moja pisemna praca naukowa ;-) dobre ;-)

Wynika z niej, że jest też możliwość stosowania olejów c1 które to w teorii powinny wpłynąć pozytywnie na eksploatacje filtra DPF i wydłużyć jego żywotność. Jeśli ktoś śmiga więcej w mieście to może z tego skorzystać, ale nie musi. Mój brat pracuje w największym polskim koncernie olejowym i napisałem to po rozmowie z nim. Nikt przecież nikogo nie zmusza do zmiany czy coś. Poprostu jest to wzmianka o klasie oleju C1 i tyle.

Producent oleju Mazda ultra dpf 5w30 (Total) zapewnia, że dzięki jego produktowi przedłuża się żywotność filtra DPF do 50% a to już może kogoś zainteresować.


Warto zajrzeć do materiałów źródłowych np. http://www.acea.be/publications/article/acea-oil-sequences-2012 Przy każdej kategori (C1, C2, C3) znajduje się informacja: w przypadku wątpliwości sprawdzić w instrukcji obsługi.
Jeśli producent samochodu zaleca stosować C2 lub C3, to zapewne z czegoś to wynika. Jeśli C1 i C2 miałyby te same właściwości to po co wyróżniać dwie kategorie? Zawartość popiołów jest tylko jednym z parametrów oleju, dla samego silnika nie najważniejszym. Istotna jest również m.in. lepkość HTHS.
Na podstawie jednostkowych przypadków i odpowiedzi typu "ja wlałem taki olej i samochód jeździ", nie można ocenić czy stosowanie oleju C1 będzie korzystne dla silnika, czy nie. Do tego trzeba by przebadać zapewne co najmniej kilka silników, po przepracowaniu kilkuset godzin. Parametry oleju muszą być takie jak w instrukcji obsługi i nie ma sensu poprawiać fabryki.

mapet_wroc
Kierownik zmiany
 
Posty: 126
Dołączył(a): 09 mar 2014 22:53
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
14, M

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

19 wrz 2016 21:36

"lepkość HTHS" akurat jest ta sama w c1 i c2. Napisałem bo kolega ma akurat dwie sztuki hyundai i30 (2011 i 2013) crdi z dpf i tam od ponad 100 tysi leja ten olej Mazdy w każdym z nich. Serwisy ASO Hyundai. Auta jeżdza 90% miasto i z dpf problemów nie mieli.


Ja sam osobiście korzystam z oleju Valvoline Synpower XL-III 5W-30 on ma C3.

AUTOR WĄTKU
mimosky
 

Problem z zalecanymi parametrami oleju

25 wrz 2016 22:47

Cześć!

Niedługo czeka mnie wymiana oleju, chciałbym podjechać do ASO z własnym :) Mam kilka wątpliwości związanych z zalecanymi przez producenta parametrami (znalezionymi w instrukcji).

Model Cee'd 1.4 MPI - zalecają olej klasy SL lub SM i dodatkowo A5 lub więcej według ACEA. Z tego, co zauważyłem, na rynku bardzo trudno jest znaleźć olej spełniający jednocześnie wszystkie te parametry. Oleje SL zazwyczaj spełniają normę A3, natomiast oleje klasy A5 często idą w parze z wyższą klasą SN.

Muszę przyznać, że trochę zgłupiałem, kiedy wgryzłem się w te meandry olejowe, a niestety mam małe doświadczenie i wiedzę w tych tematach. Czy ktoś pomoże?;)

AUTOR WĄTKU
Łukasz-ceed
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

26 wrz 2016 05:20

Witam ,
pozwolę dołączyć się do tematu. Mam następujący problem - otóż przy ostatniej wizycie w warsztacie (wymiana klocków i tarczobebnów hamulcowych z tyłu) wymienili mi olej i filtry - oczywiście nalepka , że kia zaleca Lotosa odczytali poprawnie jednak nie dopilnowałem jakiego lotosa mają wlać ;(. Skończyło się na mini awanturze bo silnik zalali LOTOSEM 5W30 jednak mój cedzak ma dpf'a (najlepiej aby olej był w klasie C3 lub niższej), Flachowcy z warsztatu zalali Lotosem 5W30 A5/B5. Pytanie moje takie - czy należy wszcząć alarm i wymieniać po raz kolejny na poprawny olej czy można z rok przejeździć na nim bez obaw większych , że coś się stanie (zatka się dpf?).

BARDZO DZIĘKUJE WSZYSTKIM , KTÓRZY ZAJMĄ STANOWISKO W SPRAWIE.

TomaszM
Brygadzista
 
Posty: 102
Dołączył(a): 18 lip 2015 15:08
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1FL SW, 1.6 ON 115KM
, Optimum+

Re: Problem z zalecanymi parametrami oleju

26 wrz 2016 07:14

mimosky napisał(a):Cześć!

Niedługo czeka mnie wymiana oleju, chciałbym podjechać do ASO z własnym :) Mam kilka wątpliwości związanych z zalecanymi przez producenta parametrami (znalezionymi w instrukcji).

Model Cee'd 1.4 MPI - zalecają olej klasy SL lub SM i dodatkowo A5 lub więcej według ACEA. Z tego, co zauważyłem, na rynku bardzo trudno jest znaleźć olej spełniający jednocześnie wszystkie te parametry. Oleje SL zazwyczaj spełniają normę A3, natomiast oleje klasy A5 często idą w parze z wyższą klasą SN.

Muszę przyznać, że trochę zgłupiałem, kiedy wgryzłem się w te meandry olejowe, a niestety mam małe doświadczenie i wiedzę w tych tematach. Czy ktoś pomoże?;)

Klasa SN w pełni zastępuje dawniejszą SM
Obrazek

mapet_wroc
Kierownik zmiany
 
Posty: 126
Dołączył(a): 09 mar 2014 22:53
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
14, M

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

26 wrz 2016 12:59

Łukasz-ceed napisał(a):Witam ,
pozwolę dołączyć się do tematu. Mam następujący problem - otóż przy ostatniej wizycie w warsztacie (wymiana klocków i tarczobebnów hamulcowych z tyłu) wymienili mi olej i filtry - oczywiście nalepka , że kia zaleca Lotosa odczytali poprawnie jednak nie dopilnowałem jakiego lotosa mają wlać ;(. Skończyło się na mini awanturze bo silnik zalali LOTOSEM 5W30 jednak mój cedzak ma dpf'a (najlepiej aby olej był w klasie C3 lub niższej), Flachowcy z warsztatu zalali Lotosem 5W30 A5/B5. Pytanie moje takie - czy należy wszcząć alarm i wymieniać po raz kolejny na poprawny olej czy można z rok przejeździć na nim bez obaw większych , że coś się stanie (zatka się dpf?).

BARDZO DZIĘKUJE WSZYSTKIM , KTÓRZY ZAJMĄ STANOWISKO W SPRAWIE.



Ja bym wymienił i nie ryzykował zatkania filtra dpf. Jego chemiczne czyszczenie to kwota 650-800 pln w ASO. Auto musisz zostawić na 2 dni. Dobry olej i filtr to kwota ok 200 pln więc Ja bym się nie zastanawiał.

Avatar użytkownika
Renegade
Weteran
 
Posty: 3744
Dołączył(a): 23 lis 2009 01:41
Lokalizacja: SLU
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

26 wrz 2016 13:56

Łukasz-ceed napisał(a):Witam ,
pozwolę dołączyć się do tematu. Mam następujący problem - otóż przy ostatniej wizycie w warsztacie (wymiana klocków i tarczobebnów hamulcowych z tyłu) wymienili mi olej i filtry - oczywiście nalepka , że kia zaleca Lotosa odczytali poprawnie jednak nie dopilnowałem jakiego lotosa mają wlać ;(. Skończyło się na mini awanturze bo silnik zalali LOTOSEM 5W30 jednak mój cedzak ma dpf'a (najlepiej aby olej był w klasie C3 lub niższej), Flachowcy z warsztatu zalali Lotosem 5W30 A5/B5. Pytanie moje takie - czy należy wszcząć alarm i wymieniać po raz kolejny na poprawny olej czy można z rok przejeździć na nim bez obaw większych , że coś się stanie (zatka się dpf?).

BARDZO DZIĘKUJE WSZYSTKIM , KTÓRZY ZAJMĄ STANOWISKO W SPRAWIE.


Który konkretnie z tych Ci zalali ???:
http://lotosoil.pl/pl/home/produkty/samochody-osobowe
Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
SOUL 1.6 DOHC 124 KM '12
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM '09
CEE'D HB 1.4 DOHC 109 KM '08
SHUMA 1.5 DOHC '97

AUTOR WĄTKU
Łukasz-ceed
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

27 wrz 2016 12:08

Renegade napisał(a):
Łukasz-ceed napisał(a):Witam ,
pozwolę dołączyć się do tematu. Mam następujący problem - otóż przy ostatniej wizycie w warsztacie (wymiana klocków i tarczobebnów hamulcowych z tyłu) wymienili mi olej i filtry - oczywiście nalepka , że kia zaleca Lotosa odczytali poprawnie jednak nie dopilnowałem jakiego lotosa mają wlać ;(. Skończyło się na mini awanturze bo silnik zalali LOTOSEM 5W30 jednak mój cedzak ma dpf'a (najlepiej aby olej był w klasie C3 lub niższej), Flachowcy z warsztatu zalali Lotosem 5W30 A5/B5. Pytanie moje takie - czy należy wszcząć alarm i wymieniać po raz kolejny na poprawny olej czy można z rok przejeździć na nim bez obaw większych , że coś się stanie (zatka się dpf?).

BARDZO DZIĘKUJE WSZYSTKIM , KTÓRZY ZAJMĄ STANOWISKO W SPRAWIE.


Który konkretnie z tych Ci zalali ???:
http://lotosoil.pl/pl/home/produkty/samochody-osobowe





zalali mi dokladnie tym ... specyfikiem ;(

http://lotosoil.pl/pl/home/produkty/sam ... show,12276
:cry:

Avatar użytkownika
Renegade
Weteran
 
Posty: 3744
Dołączył(a): 23 lis 2009 01:41
Lokalizacja: SLU
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

27 wrz 2016 12:44

No to odpowiedź na twoje pytanie masz w linku. którym podałeś, a konkretnie:

Uwaga: gdy wymagane jest stosowanie oleju o obniżonej zawartości SAPS (samochody z filtrami cząstek stałych – DPF), rekomendowane jest zastosowanie innego, właściwego oleju z rodziny LOTOS).


Czyli, osobiście zrobiłbym wymianę oleju na właściwy.

Skoro preferujesz Lotosy to ten będzie OK:
http://lotosoil.pl/pl/home/produkty/sam ... show,11964
Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
SOUL 1.6 DOHC 124 KM '12
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM '09
CEE'D HB 1.4 DOHC 109 KM '08
SHUMA 1.5 DOHC '97

AUTOR WĄTKU
Łukasz-ceed
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

28 wrz 2016 05:57

Dzięki za pomocną radę :spoko: - będę musiał się chyba pochylić nad tematem i wymienić olej po raz kolejny - a przy okazji pytanko dla posiadaczy dieselków - czy to normalne, że nowy olej (po wymianie) po 4 dniach (ok . 300 - 400 km) zrobił się prawie czarny a na pewno ciemny?

Pozdrawiam i życzę miłego dnia wszystkim czytającym.

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 74 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl