Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

Jaki olej silnikowy stosujecie w swoich cee'dach?

LOTOS ECONOMIC 5W/30
76
16%
CASTROL Magnatec 5W/30; SLX 0W/30PF; EDGE
229
48%
MOBIL 1 ESP Formula 5W30 ; 5W/50
54
11%
ORLEN Platinum Maxenergy 5W/30
9
2%
VALVOLINE Synpower MST 5W/30
32
7%
AGIP synthetic PC 0W/40
1
0%
ARAL supertronic 0W/40
1
0%
ELF Solaris LSX 5W30; Excellium 5W/40
25
5%
MIDLAND Synova 5W/40
5
1%
MOTUL 8100 Eco-nergy 5W/30
48
10%
 
Liczba głosów : 480
Avatar użytkownika
kissiel021
Asystent Kierownika
 
Posty: 212
Dołączył(a): 26 lip 2010 20:54
Grupa: Dolny Śląsk

Re: Specyfikacja oleju

29 maja 2015 02:52

W Polsce można dostać bez problemu (ponodź )prawdziwe PAO Millers (rozlewany w UK) i AMsoil. Innych z łatwo dostępnych nie znam. Co do Castrolla, to taki sam olej jak wszystkie inne HC- Shelle, Fuchsy, Lotosy, Neste, Statoile itd, itd. Wymieniany regularnie ( to nie znaczy że 30 tys./ w mojej opinie10-15 tys. km w zależności od warunków eksploatacji) tak samo będzie się sprawował, jak konkurencja. Dlatego nie rozumiem, dlaczego ludzie wytykają ten olej jako zły, syf i źródło wszystkich problemów. Miliony ludzi korzysta z tego oleju na całym świecie i jest okey.

Poza tym Nissany GTR zalewane są fabrycznie Castrolem, Ferrari Shellem (wywnioskowałem to z filmów dokumentalnych Megafabryki :lol: ) inne marki jeszcze innymi... Zobaczcie że producenci wcale nie korzystają z jakichś to super wynalazków typu właśnie Millers, Amsoil, Penzoil, jakies Petro Canady i inne popularne w USA, nie u nas...
Takie zwykłe HC jak najbardziej daje rade, a różnice z tych super olejów to może zauważy 3ci albo 4rty właściciel, gdy auto będzie miało ogromny przebieg.
CEE'D SW 1,6 CRDI 115km, OPTIMUM, 2009 FL

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

29 maja 2015 08:22

kissiel021 napisał(a):Zobaczcie że producenci wcale nie korzystają z jakichś to super wynalazków



"kasa, misiu, kasa..." B)

Tom-as
Przedszkolak
 
Posty: 29
Dołączył(a): 25 kwi 2015 20:06
Lokalizacja: Sosnowiec, Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2009, Comfort+

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

01 cze 2015 21:12

A ja po przeglądnięciu kilku forów i po pozytywnych odczuciach w moim poprzednim samochodzie, zalałem 2-mce temu GM DEXOS2 5w30 i w porównaniu do poprzedniego oleju(niestety nie mam pewności jakiego) jest sporo ciszej, ubytku po dwóch miesiącach też jeszcze nie zauważyłem. Ważnym elementem przy wyborze na pewno była cena i wymagania, które spełnia.
Było nie było leją go nawet do dosyć wysokich modeli konkurencyjnej marki samochodów, a u nas na forum o nim jakoś nikt nie wspomina(lub po prostu nie znalazłem :) ).

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

02 cze 2015 08:45

Tom-as napisał(a):GM DEXOS2 5w30

Tom-as napisał(a):u nas na forum o nim jakoś nikt nie wspomina


Bo nie ma o czym pisać. Ścierwol to ścierwol. ;)
GM to BP Petroleum czyli Castrol.
Jedynym kryterium wyboru tego oleju jaki jestem w stanie zrozumieć to $$.

Tylko pojawia się pytanie: czy 10 pln/miesiąc to dużo?

Avatar użytkownika
Matikes
Asystent Kierownika
 
Posty: 266
Dołączył(a): 14 lis 2014 15:29
Lokalizacja: Zory
Grupa: GOP- Górny Śląsk

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

02 cze 2015 10:14

To i jak się dołączę do tego tematu zbliża mi się za niedługo przegląda i liczę na wasza pomoc konkretnie jaki olej benzynka 1,6 Szczur75 doradź coś Pozdrawiam
Deawo Matiz
Mazda 6
Kia Pro Ceed 1,6 DOHC 126 km Optimum Plus 2009r
Obrazek

AUTOR WĄTKU
maciek213
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

03 cze 2015 12:23

Podłączam się do pytania Matikesa.
Czy zalać Mobil 1, czy dołożyc te 40 zł i kupić Castrol Edge? Czy istotnie da się odczuć różnice, czy dla przeciętnego uzytkownika nie bedzie to mialo znaczenia?
Jakie są wasze odczucia?

Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

03 cze 2015 13:05

Ani jedno ani drugie. Chyba że nie zalezy Ci na bardzo dobrym oleju, a chcesz go poprostu wymienic. Kolega red i coś po czesci butter18 wymienili porządne oleje, na pewno nie HC THC itp.
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

03 cze 2015 15:08

butter18 napisał(a):na pewno nie THC .


Na pewno? ;)

Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

03 cze 2015 15:38

sorka ;) SHC :D
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

AUTOR WĄTKU
maciek213
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

08 cze 2015 19:43

Mam pytanie odnośnie Castrol Edge 5w30
spełnia normy Acea C3, powiedzcie mi czy to wyższe normy niż acea a3 ?
Poprzedni właściciel zalal lotos 5w40 ( moj mechanik powiedział , że mi tego nie zaleje wiecej :D )
I chce przejsc na wspomniany Castrol Edge 5w30 ale jak to wyglada, bo specyfikacja nie zgadza sie z instrukcja(w instrukcji API klasa jakosci SL lub wyzsza, ACEA A3 lub wyzsza) Chyba, że castrol edge nie nadaje sie do silnika benzynowego 1.6 ?

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

08 cze 2015 22:56

Za wiki:

Klasyfikacja ta wyróżnia normy olejów dla silników benzynowych oznaczane literą „A”, silników Diesla w samochodach osobowych oznaczane literą „B”, silników dieslowskich w samochodach osobowych wyposażonych w DPF (i silnikach benzynowych wymagających olejów o niskiej lub średniej zawartości popiołów siarczanowych – lowSAPS i midSAPS) oznaczane literą „C” i silników Diesla w samochodach ciężarowych oznaczane literą „E”. Po literze oznaczającej rodzaj silnika umieszczana jest cyfra oznaczająca określoną grupę silników, w jakich dany olej może być stosowany[1]. Lista obecnie obowiązujących norm (obecnie wymogi norm A i B są identyczne, więc oleje oznaczane są obydwoma literami; cyfra 2 dla olei A i B oraz niektóre cyfry dla olei E nie są obecnie stosowane – cyfra 3 oznacza automatycznie cyfrę 2, podobne zależności są wśród olejów do ciężarówek):
A1/B1 – energooszczędne oleje o przedłużonej trwałości do silników o „ciasnym spasowaniu” (nowe samochody japońskie i amerykańskie);
A3/B3 – oleje do silników o „luźnym spasowaniu” (samochody europejskie oraz starsze samochody japońskie i amerykańskie) poza silnikami wysokoprężnymi z bezpośrednim wtryskiem paliwa;
A3/B4 – oleje do silników o „luźnym spasowaniu” wraz z silnikami wysokoprężnymi z bezpośrednim wtryskiem paliwa;
A5/B5 – energooszczędne oleje o przedłużonej trwałości do wysokowydajnych silników o „ciasnym spasowaniu”;
C1 – oleje do silników wymagających lowSAPS i niższego indeksu lepkości wysokotemperaturowej (HTHS);
C2 – oleje do silników wymagających midSAPS i niższego indeksu lepkości wysokotemperaturowej (HTHS);
C3 – oleje do silników wymagających midSAPS i wyższego indeksu lepkości wysokotemperaturowej (HTHS);
C4 – oleje do silników wymagających lowSAPS i wyższego indeksu lepkości wysokotemperaturowej (HTHS);
E4, E6, E7 i E9 – klasyfikacja uzależniona jest przede wszystkim od spełnianych przez pojazd norm emisji spalin oraz interwałów wymiany oleju.

Zaletą norm ACEA są bardzo rozbudowane i restryktywne kryteria przydziału olejów do poszczególnych grup (ściślejsze i dokładniejsze niż w klasyfikacjach API i ILSAC), a wadą bardzo skomplikowane reguły kompatybilności. W uproszczeniu:
olej A3/B4 może zastąpić A3/B3;
wymogi norm A1/B1 i A5/B5 są identyczne poza jednym parametrem (HTHS, który dla A1/B1 ma szerszy zakres niż dla A5/B5), więc większość olei spełnia obie normy (tylko nieliczne niskolepkościowe oleje A1/B1 nie spełniają normy A5/B5);
wśród olejów z grupy C olej lowSAPS może zastąpić olej midSAPS o tej samej grupie HTHS.

Problemom z kompatybilnością mogą zaradzać producenci podając na opakowaniach listę wszystkich grup ACEA, gdzie dany olej może być stosowany, ale nie zawsze to czynią w pełni, co może poważnie utrudniać dobór oleju.


A skoro to taki ogarnięty mechanik, że mu ufasz to dlaczego poddajesz jego tezy w wątpliwość?
Pomijam fakt, że poleca Ci ścierwola, ale sporo warsztatów czerpie z tego zyski... ;)

AUTOR WĄTKU
maciek213
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

09 cze 2015 12:32

szczur75 napisał(a):
A skoro to taki ogarnięty mechanik, że mu ufasz to dlaczego poddajesz jego tezy w wątpliwość?
Pomijam fakt, że poleca Ci ścierwola, ale sporo warsztatów czerpie z tego zyski... ;)


Po pierwsze nie napisałem, że mi poleca Castrol Edge, tylko że nie poleca mi lotosa.
Po drugie, to nie warsztat tylko znajomy który pracuje w serwisie Renault i po pracy robi na lewo w swoim warsztacie. Ja sam kupuje części, on mi to montuje, zalewa mój olej itp, także "wiem co jem" :)

Czyli rozumiem, że mam szukac tylko i wyłącznie oleju A3, A4 lub A5 tak ? Biorąc to pod uwage, Castrol Edge nie nadaje sie do mojego silnika.
więc może MAGNATEC? Chociaż też jest C3...
Elf ma a5/b5 i api SL - chyba ten bedzie najlepszy
Doradźcie coś :)

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

09 cze 2015 15:28

Szukaj A3/B4, najlepiej PAO. A5 niekoniecznie.
Chociaż wszystko zależy od Twoich oczekiwań.

AUTOR WĄTKU
maciek213
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

09 cze 2015 16:07

No własnie, czego moge oczekiwac po a3, po a4 i po a5 ?
Co to znaczy PAO?
Nie mam o tym zielonego pojęcia, dlatego tyle pytam, bo chce wybrać najlepszy olej, autko ma 150 tys przebiegu

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

09 cze 2015 16:09

maciek213 napisał(a):bo chce wybrać najlepszy olej


To wybierz A3. A4 nie istnieje. A5 jest do nowszych konstrukcji.

falcon
Kierownik zmiany
 
Posty: 148
Dołączył(a): 07 gru 2011 20:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Kujawska

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

10 cze 2015 10:34

maciek213 napisał(a): ... bo chce wybrać najlepszy olej,...

Do cee'd I z silnikami benzynowymi instrukcja zaleca chyba (przynajmniej tak jest u mnie, rocznik 2011) olej ACEA A3 lub powyżej. Natomiast dla dwójki zalecany jest olej A5. Tak samo jak w obecnych hultajach, choć tutaj instrukcja przewiduje również SAE 0W40 lub 5W40, lecz takich olejów z A5 to raczej nie ma. Z HMP dostałem takie wyjaśnienia "Z punktu widzenia właściwości smarnych bardziej istotna jest klasa lepkościowa, olej klasy 5W/40 jest znacznie lepszym zabezpieczeniem przed potencjalnym zerwaniem filmu olejowego w przypadku wysokich obciążeń lub nadmiernych obrotów silnika."

AUTOR WĄTKU
maciek213
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

10 cze 2015 13:08

ok dzieki, poszukam jakiegoś a3

Avatar użytkownika
Matikes
Asystent Kierownika
 
Posty: 266
Dołączył(a): 14 lis 2014 15:29
Lokalizacja: Zory
Grupa: GOP- Górny Śląsk

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

10 cze 2015 16:52

Ja przymierzam się do zakupu LIQUI MOLY TOP TEC 4100 5W-40
Deawo Matiz
Mazda 6
Kia Pro Ceed 1,6 DOHC 126 km Optimum Plus 2009r
Obrazek

AUTOR WĄTKU
maciek213
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

10 cze 2015 18:43

Matikes masz ten sam silnik co ja, a wybierasz olej o specyfikacji C3 ? przeciez to do diesla tak?

Avatar użytkownika
Matikes
Asystent Kierownika
 
Posty: 266
Dołączył(a): 14 lis 2014 15:29
Lokalizacja: Zory
Grupa: GOP- Górny Śląsk

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

10 cze 2015 20:41

A nie ma tam czasem A3
Deawo Matiz
Mazda 6
Kia Pro Ceed 1,6 DOHC 126 km Optimum Plus 2009r
Obrazek

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl