[C2] Para wodna z wydechu 1,6 GDI Cee'd II na ciepłym

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
Quiet
Przedszkolak
 
Posty: 10
Dołączył(a): 03 lip 2022 22:23
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Świętokrzyska
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 Pb 135KM
2013, L

[C2] Para wodna z wydechu 1,6 GDI Cee'd II na ciepłym

06 gru 2022 10:20

Witam.
Zauważyłem że na zimnym silniku jak i na ciepłym leci biała para wodna z z wydechu (nie jest to biały dym czy lekko niebieski) i wydaje mi się że jest jej sporo. Nawet po trasie 60-70 km zjawisko nadal występuje. Wiadomo jest zima i może różnica temperatur, ale dla mnie dziwne. Po przygazowaniu jest jej więcej (podczas jazdy w lusterkach jej nie widać ale na postoju już tak). Co do tej pory sprawdziłem:
- płynu chłodniczego chyba nie ubywa (jak jest niska temperatura to w zbiorniczku jest go mniej, po rozgrzaniu więcej)
- płyn chłodniczy jest czysty i przejrzysty
- węże chłodnicy po trasie nie są twarde
- pod korkiem oleju i wlewu chłodnicy nie ma żadnego nalotu, są czyściutkie, bagnet też czysty
- test CO2 założony na zbiorniczek wyrównawczy nie zmienia koloru (płyn nie bulgotał podczas badania)
- czuję że olej pachnie trochę benzyną i przez 3000 km dodałem 600 ml bo było minimum (olej millers Eco performance 5w30 A5/B5)
- silnik odpala ładnie na zimnym i ciepłym
- nie widać wycieków
- po przygazowaniu na jałowym słyszę przez ułamek sekundy świst jakby z okolic filtra powietrza
- spalanie nieznacznie wzrosło ale to pewnie przez okres zimowy
- paliwo tankowane na dobrej stacji
- silnik się nie dławi, nie zmienia obrotów i do 5-6 tys kręci tak jak kręcił więc moc podczas jazdy niezmienna

Co to może być? Skąd ta woda w wydechu? Widać dosłownie jak kapie po dłuższej chwili i zostaje ciemna plama pod wydechem. Para nie śmierdzi, jest bezwonna, tylko zaraz po odpaleniu czuć w nich benzynę. Woda z wydechu nie ma słodkiego smaku (tak sprawdzałem palcem i na język ;-) ). Czy to normalne przy 1,6 GDI? W lecie chyba tego nie było bo bym zauważył. Macie jakieś pomysły? Czy to może UPG czy sobie wkręcam :scratch_one-s_head: . Temperaturę silnik łapie normalnie, nie przegrzewa się nawet po ostrzejszej jeździe, na desce zero komunikatów jedynie ta para w dużych ilościach mnie martwi

aviator
Dyrektor
 
Posty: 717
Dołączył(a): 28 paź 2019 20:05
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C2 HB, 1,6 Pb 135KM
2015, M

Re: Para wodna z wydechu 1,6 GDI Cee'd II na ciepłym

06 gru 2022 18:02

Piszesz, że musisz uzupełniać olej i spaliny mają niebieskawy kolor. Wygląda, że silnik spala nieco oleju. U mnie też jest dymek, ale oleju nie ubywa.
... wcześniej Kia Cee'd II JD 2012 1.6 crdi 128KM.

AUTOR WĄTKU
Quiet
Przedszkolak
 
Posty: 10
Dołączył(a): 03 lip 2022 22:23
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Świętokrzyska
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 Pb 135KM
2013, L

Re: Para wodna z wydechu 1,6 GDI Cee'd II na ciepłym

06 gru 2022 18:29

Właśnie nie są niebieskawe tylko białe, to na 100% jest para wodna a nie dym. Im cieplejszy silnik tym jest go więcej. Nie są to gęste kłęby jak zasłona dymna ale jest tego sporo przy gazowaniu

Piejar
Kierownik
 
Posty: 403
Dołączył(a): 13 maja 2020 06:50
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 2,0 ON 140KM
2008, COMFORT

Re: Para wodna z wydechu 1,6 GDI Cee'd II na ciepłym

06 gru 2022 19:33

Para "wodna" to normalny objaw. Cytat z poniższego linka: W katalizatorze utleniającym związki te są rozbijane i łączone ponownie w kolejne związki chemiczne. Węglowodory (HC) i tlenek węgla (CO) są rozbijane i łączone ponownie w wodę (H2O) oraz dwutlenek węgla (CO2).
Przecież to norma że z auta szczególnie ruszającego woda dosłownie wylewa się z tłumika.

https://autoexpert.pl/artykuly/spalanie ... spalinowym

Avatar użytkownika
gzyms
Dyrektor
 
Posty: 973
Dołączył(a): 11 sty 2018 10:13
Lokalizacja: NO
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C2FL SW, 1.6 Pb 135KM
2017, M SmartPlus

Re: Para wodna z wydechu 1,6 GDI Cee'd II na ciepłym

06 gru 2022 23:04

U mnie jest podobnie, a efekt zauważyłem we wrześniu z 2 latavtemu w ładnym słońcu gdy było w miarę ciepło. Trochę mnie martwiło ale dałem spokój. Teraz gdy jest zimno para się pojawia nawet po przejechaniu wielu km. Oleju nie dolewam, ubytek jest minimalny, a ewentualne braki są uzupelniane benzyną bo sporo jeżdżę po mieście, dlatego też częściej wymieniam olej. Płyny chyba nie uciekają, aczkolwiek wydaje mi się, że czasami czuję płyn chłodniczy w kabinie (ewentualnie sprzęgło ;). A z 2 lata temu po przeglądzie okazało się, że brakuje płynu, zrobili dolewkę po mojej interwencji i od tamtej pory aso nie ufam.
Z innej strony ciekawe jak długo wytrzyma wydech jeśli tak dużo jest tam wody bo już od jakiegoś czasu wydaje mi się, że jest głośniej i popierduje ;)
"Piwo tylko z kija, auto tylko z Kia ..." Henryk Sawka
Co do baru nie mam problemu z wyborem, ale do ASO w mojej okolicy coraz częściej obawiam się jechać ....

aviator
Dyrektor
 
Posty: 717
Dołączył(a): 28 paź 2019 20:05
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C2 HB, 1,6 Pb 135KM
2015, M

Re: Para wodna z wydechu 1,6 GDI Cee'd II na ciepłym

07 gru 2022 01:36

U mnie wydech wygląda tak sobie. W starszym dieslu to był w dużym lepszym stanie.
... wcześniej Kia Cee'd II JD 2012 1.6 crdi 128KM.

Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl