[C1FL] 1.6 CRDi 115KM Stukanie przy odpalaniu na zimnym

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
barthas
Dopiero co...
 
Posty: 5
Dołączył(a): 11 lut 2020 15:53
Lokalizacja: Inowrocław
Grupa: Kujawska
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2010, Comfort+

[C1FL] 1.6 CRDi 115KM Stukanie przy odpalaniu na zimnym

19 maja 2021 10:54

Witam,
ostatnio po zmianie opon z zimowych na letnie, które jakby nie było mniej szumią, a co za tym idzie bardziej słychać silnik zauważyłem, że podczas jazdy ze stałą prędkością 60km/h i delikatnym przyspieszaniu tak do 70km/h silnik brzmiał jakby nieco inaczej. Po pracy postanowiłem przed uruchomieniem auta wyłączyć radio, podnieść maskę i wsłuchać się w dźwięk uruchamianego silnika. Przez kilka pierwszych sekund było słychać takie jakby stukanie. W drodze do domu (niecałe 20km) auto pracowało raczej dobrze, nie zaobserwowałem żadnych nietypowych dźwięków. Na drugi dzień rano postanowiłem nagrać uruchamianie zimnego silnika i brzmiało to tak jak na tym filmie - https://www.youtube.com/watch?v=7rIRc4o2BBA. Przez całą resztę dnia uruchamiał się normalnie, nie słyszałem już tego stukania i podczas jazdy też było ok. W momencie nagrywania filmu wlany był olej Castrol Edge 5W30, ale parę dni temu zmieniłem go na Castrol Edge Turbodiesel 5W40. Stukanie na zimnym nadal występuje, ale jakby mniejsze. Trwa tak ze 2-3 sekundy. Dziwny dźwięk podczas jazdy czasami występuje, głównie przy tych 60km/h, a innym razem jest wszystko ok. Próbowałem to nagrać, ale nic na filmie nie było słychać poza ogólnym szumem opon i silnika. Żona również twierdzi, że podczas jazdy nie słyszy, aby silnik momentami brzmiał inaczej. Może ja jestem przewrażliwiony lub mam jakiś wyczulony słuch ;)
Co to może być - napinacz łańcucha lub zawory? A może dla tego auta jest to normalne i nie ma się czym martwić? Zauważyłem to właściwie przez przypadek i nie wiem od jak dawna coś takiego mogło występować. Samochód kupiłem pod koniec 2019 r., a połowę 2020 i pierwsze miesiące 2021 r. przepracowałem zdalnie i samochód stał w garażu, więc do końca się z nim jeszcze nie osłuchałem, tym bardziej, że to mój pierwszy diesel i każdy dźwięk wydaje mi się dziwny w porównaniu do benzyny.

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: 1.6 CRDi 115KM Stukanie przy odpalaniu na zimnym

21 maja 2021 04:42

Ja bym obserwował, ewentualnie ktoś z dieslem się wypowie.
Jak stoi całą noc i odpalisz go zimnego to dla mnie raczej normalny dźwięk, układ też musi się napełnić olejem itp. a raczej nie masz przebiegu 50 tyś i jakiś ząb czasu już dotknął silnik.
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

AUTOR WĄTKU
barthas
Dopiero co...
 
Posty: 5
Dołączył(a): 11 lut 2020 15:53
Lokalizacja: Inowrocław
Grupa: Kujawska
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2010, Comfort+

Re: 1.6 CRDi 115KM Stukanie przy odpalaniu na zimnym

21 maja 2021 09:59

No ma już 166 tys najechane. Po zmianie oleju na 5W40 i pojeżdżeniu na nim kilka dni jest jakby lepiej i tak właśnie się zastanawiam, że to może normalne. Ale może ktoś z CRDi się wypowie czy u niego też tak jest przy odpalaniu?

Biały
Dopiero co...
 
Posty: 6
Dołączył(a): 04 lip 2018 09:41
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 116KM
2007, Opt+

Re: 1.6 CRDi 115KM Stukanie przy odpalaniu na zimnym

19 sie 2021 22:19

Dokładnie to samo miałem u siebie. Zostawiasz auto na biegu bez ręcznego pewnie. Zostaw auto na luzie, z zaciągniętym ręcznym, możliwe że będzie od razu poprawa.
Z tego co się zorientowałem napinacz łańcucha może się cofać w przypadku zostawiania auta na biegu bez ręcznego, zanim ponownie się napnie po odpaleniu to może
chwilę pogrzechotać zaworami po starcie. taka sytuacja była u mnie i pomogło to co wyżej napisałem. Daj znać jak u Ciebie.

AUTOR WĄTKU
barthas
Dopiero co...
 
Posty: 5
Dołączył(a): 11 lut 2020 15:53
Lokalizacja: Inowrocław
Grupa: Kujawska
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2010, Comfort+

Re: 1.6 CRDi 115KM Stukanie przy odpalaniu na zimnym

26 paź 2021 14:00

Zostawiam na biegu i z zaciągniętym ręcznym ;) Chociaż muszę nieco napiąć linkę tego ręcznego, bo słabo już trzyma. Ogólnie to albo sytuacja się poprawiła, albo zwyczajnie przestałem zwracać na to uwagę. Poza tym gdzieś znalazłem podobny wątek/problem i tam ludziska pisali, że to w tych autach normalne i jak się olej podpompuje to całość się uspokaja. No i chyba faktycznie tak jest. Ogólnie jest już spoko, a co do innego dźwięku podczas jazdy to jakiś czas temu zacząłem tankować na innej stacji i silnik lepiej zaczął chodzić. Wcześniej zalewałem na BP, a teraz na Orlenie.

Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 34 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl