[C1 i C1FL] Ubytek płynu chłodniczego

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

ceedek
Klubowicz
 
Posty: 67
Dołączył(a): 21 gru 2017 10:43
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Trójmiasto
Model cee'd:
C1 HB, 1.4 Pb 109KM
2008, Comfort+

Re: Ubytek płynu chłodniczego

01 maja 2021 10:34

Test zrobiony zgodnie z instrukcją, płyn nie zmienił koloru... Chyba pozostaje mi poszukać innego mechanika, który solidniej się temu przyjrzy. Chociaż czytając ten temat widzę, że sprawa nie jest łatwa.

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Ubytek płynu chłodniczego

02 maja 2021 14:39

ceedek napisał(a):Test zrobiony zgodnie z instrukcją, płyn nie zmienił koloru... Chyba pozostaje mi poszukać innego mechanika, który solidniej się temu przyjrzy. Chociaż czytając ten temat widzę, że sprawa nie jest łatwa.


A sprawdzałeś chłodnicę?
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

ceedek
Klubowicz
 
Posty: 67
Dołączył(a): 21 gru 2017 10:43
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Trójmiasto
Model cee'd:
C1 HB, 1.4 Pb 109KM
2008, Comfort+

Re: Ubytek płynu chłodniczego

03 maja 2021 10:08

Pitrek napisał(a):
ceedek napisał(a):Test zrobiony zgodnie z instrukcją, płyn nie zmienił koloru... Chyba pozostaje mi poszukać innego mechanika, który solidniej się temu przyjrzy. Chociaż czytając ten temat widzę, że sprawa nie jest łatwa.


A sprawdzałeś chłodnicę?

Myślę, że mechanik sprawdzał :) Ja nie wiem w jaki sposób mógłbym to zrobić.

Okazuję się, że test UPG nie wyszedł u mnie poprawnie, bo płyn w testerze nie bąbelkował. Sprzedawca mówi, że w takiej sytuacji raczej jest nieszczelność w układzie chłodzenia i żeby dla pewności sprawdzić odpowietrznik na zbiorniczku - mamy w kijankach coś takiego? Albo inny odpowietrznik?

Avatar użytkownika
gzyms
Dyrektor
 
Posty: 978
Dołączył(a): 11 sty 2018 10:13
Lokalizacja: NO
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C2FL SW, 1.6 Pb 135KM
2017, M SmartPlus

Re: Ubytek płynu chłodniczego

03 maja 2021 11:57

A układ sam się nie odpowietrza? Taki prymitywny sposób jak ta dziurka nie załatwia sprawy? Obrazek
"Piwo tylko z kija, auto tylko z Kia ..." Henryk Sawka
Co do baru nie mam problemu z wyborem, ale do ASO w mojej okolicy coraz częściej obawiam się jechać ....

aviator
Dyrektor
 
Posty: 723
Dołączył(a): 28 paź 2019 20:05
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C2 HB, 1,6 Pb 135KM
2015, M

Re: Ubytek płynu chłodniczego

03 maja 2021 16:05

ceedek napisał(a):Myślę, że mechanik sprawdzał :) Ja nie wiem w jaki sposób mógłbym to zrobić.


Zdemontować, wsadzić do wanny z wodą, napompować z kompresora, obserwować.
... wcześniej Kia Cee'd II JD 2012 1.6 crdi 128KM.

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Ubytek płynu chłodniczego

03 maja 2021 19:28

w C1 na zbiorniczku od płynu jest wężyk xD, nie wiem czemu w C2 jest sama dziura ;o albo nie powinno być tak.
Niech ktoś wejdzie do auta i gazuje troszkę i zobaczysz, może dopiero pod obciążeniem zaczyna lecieć, kapać ...nie wiem
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

ceedek
Klubowicz
 
Posty: 67
Dołączył(a): 21 gru 2017 10:43
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Trójmiasto
Model cee'd:
C1 HB, 1.4 Pb 109KM
2008, Comfort+

Re: Ubytek płynu chłodniczego

05 maja 2021 09:24

Faktycznie wężyk - zupełnie o nim zapomniałem. Ale mimo że wężyk zatkałem na czas testu to płyn nadal nie bąbelkuje...

EDYCJA:
Zrobiłem jeszcze dwa testy ale podłączyłem tester do korka od chłodnicy tym razem. Płyn bąbelkował i nie zmienił koloru, czyli to chyba nie uszczelka...

imarom
Przedszkolak
 
Posty: 18
Dołączył(a): 21 wrz 2022 13:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Grupa: Trójmiasto
Model cee'd:
C1 HB, 1.6 Pb 125KM
2009, Comfort+

Re: Ubytek płynu chłodniczego

21 wrz 2022 13:35

Cześć,
to mój pierwszy post na forum więc proszę mnie nie zjedzcie :)
Ja też nie wiedziałem gdzie mi płyn ucieka. Dolałem go dosyć sporo (1,5l/100km) i w pewnym momencie znalazłem cały ten płyn, który mi przez tydzień uciekał.
Mianowicie znalazłem go kiedy mi silnik stanął dęba (zgasł z 3krpm). Jak się potem okazało to przeskoczył rozrząd o dwa oczka. W trakcie ściągania i zmiany rozrządu (sprawdziłem ciśnienie - zawory całe), to postanowiłem sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów automatycznej.
Jakie było moje zdziwienie gdy na bagnecie widziałem poziom "oleju" 10cm wyżej od MAX w zakresie HOT.
W moim przypadku rozszczelnił się wymiennik ciepła w chłodnicy który był połączony ze skrzynią biegów... Skrzynia stanęła w pewnym momencie i zatrzymała silnik. Stąd te objawy co opisałem na początku.

Mam nadzieję że ten post kogoś uchroni od przykrej niespodzianki.
W tym tygodniu składam samochód do kupy to dam wam znać czy się udało skrzynię uratować :)

Piejar
Kierownik
 
Posty: 407
Dołączył(a): 13 maja 2020 06:50
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 2,0 ON 140KM
2008, COMFORT

Re: Ubytek płynu chłodniczego

21 wrz 2022 17:41

Ten zbiorniczek wyrównawczy który pokazujecie jest nieco nietypowy bo bezciśnieniowy. Układ chłodzenia natomiast jest oczywiście ciśnieniowy i ma zaworek zwrotny (z kuleczką). Tak więc do tego zbiornika niewiele wraca (raczej nic) a jedynie z niego jest troszkę dobierane w razie ubytku. Większość aut (raczej) ma zbiorniczki wyrównawcze ciśnieniowe że szczelnym korkiem. Tak więc do próby trzeba pobrać próbkę płynu z obiegu. Ja bym wziął próbkę na zimnym aucie z korka (tego ciśnieniowego) . Na ruchu nie bardzo bo wychlapie.
Świetna podpowiedź a propos chłodnicy oleju. Pamiętajmy też że jest chłodnica EGR która też może puszczać płyn. Zresztą w nowych BMkach to ona była przyczyną pożarów samochodów.

Poprzednia strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl