[C1FL] Śmierdzące sprzęgło po dłuższym wciśnięciu pedału

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
borecki
Dopiero co...
 
Posty: 7
Dołączył(a): 23 mar 2018 21:32
Lokalizacja: Krosno
Grupa: Podkarpacka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2010

[C1FL] Śmierdzące sprzęgło po dłuższym wciśnięciu pedału

23 lut 2019 17:31

Cześć wszystkim!

Zgodnie z info na profilu jeżdżę Ceed'em I FL CRDI 1.6 115KM. Kilkanaście dni temu miałem nieprzyjemność poczuć zapach przypalonego sprzęgła. Na 1500 przejechanych kilometrów smród wystąpił 4-5 razy i zauważyłem że wtedy, kiedy trzymam długo wciśnięte sprzęgło, na przykład stojąc na światłach z wrzuconym 1. biegiem. Poza tym biegi wchodzą płynnie, nie czuję różnicy żeby trzeba było mocniej wciskać lewarek przy zmianie biegu ani nie dochodzą żadne niepokojące odgłosy.

Domyślam się, że problem tkwi w mechaniźmie sprzęgła i muszę udać się do mechanika - ciekawi mnie jednak czy ktoś spotkał się z podobnym problemem, bo przeszukiwałem Google i nie natrafiłem na taki przypadek z Ceedzie.

W służbowym samochodzie miałem sytuację, że kiedy zbyt długo stałem z wciśniętym pedałem sprzęgła, to po puszczeniu auto prawie nie jechało bo sprzęgło "nie oddawało". Może w moim Ceedzie jest na odwrót, że pomimo wciśniętego pedału sprzęgła na maxa tarcza "popuszcza" i sprzęgło się upala?

Z góry dziękuje za zainteresowanie wątkiem i rady :)

Dzięki, Rafał

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Śmierdzące sprzęgło po dłuższym wciśnięciu pedału

23 lut 2019 21:18

borecki napisał(a):zauważyłem że wtedy, kiedy trzymam długo wciśnięte sprzęgło


No to masz odpowiedź - ja wiem, że uczą tego podobno nawet ośrodki nauki jazdy, ale dla mnie stanie np. na światłach przez kilkadziesiąt (czy nawet kilkaset) sekund z wciśniętym sprzęgłem to ..... :th_Tong-006: :lightning: Zasada dbania o kondycję sprzęgła - wciskamy wtedy, kiedy chcemy wrzucić/zmienić bieg i jechać, natomiast sprzęgło, jedynka i tak dwie minuty czekając na zielone to proszenie sie o kłopoty, a przynajmniej o wydatki.
Sprzęgło masz do wymiany - zapewne poleciał docisk i kiedy wciskasz pedał, nie następuje całkowite odsunięcie tarcz i trą o siebie, zapewne są nieźle spalone.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6859
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Śmierdzące sprzęgło po dłuższym wciśnięciu pedału

26 lut 2019 22:51

pioter napisał(a):Sprzęgło masz do wymiany - zapewne poleciał docisk i kiedy wciskasz pedał, nie następuje całkowite odsunięcie tarcz i trą o siebie, zapewne są nieźle spalone.

Dokładnie tak, docisk już nie wyrabia, natomiast z resztą się nie zgodzę, chociażby z tego względu: https://motoryzacja.interia.pl/news-pat ... Id,2252067, sam miałem ze 3 PODOBNE sytuacje właśnie na światłach. Choć fakt, że 2 minuty na sprzęgle to przesada, ja jak tyle mam stać to gaszę silnik :D
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
borecki
Dopiero co...
 
Posty: 7
Dołączył(a): 23 mar 2018 21:32
Lokalizacja: Krosno
Grupa: Podkarpacka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2010

Re: Śmierdzące sprzęgło po dłuższym wciśnięciu pedału

28 lut 2019 07:56

W sumie to smrodek czasem było czuć nawet po 5-10 sekundach, oczekując na wjazd na rondo i podjeżdżając co parę sekund o długość samochodu. Pytanie, czy docisk nie wyrabia dopiero jak osiągnie jakiś przedział temperatur, bo sprawdzając wciskałem sprzęgło z wrzuconym biegiem i trzymałem kilka razy przez kilkanaście sekund - na zimnym, na gorącym - nie śmierdziało. Parę razy mi się zdarzyło, że docisk jakby popuszczał i śmierdziało, a sprzęgła na pewno wtedy nie spaliłem jadąc np. na półsprzęgle.

Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl