Wymiana sprzęgła - części, co wymienić.

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Wymiana sprzęgła - części, co wymienić.

15 sty 2019 10:22

Witam wszystkich.
Kompletuje cześci do wymiany sprzęgła i chciałbym dopytać o detale.
Zamówiłem już komplet sprzęgła tj. Valeo 832160 i zależnie od tego jakie tam będzie łożysko (jak plastikowe) to zamówię oryginał łożyska w ASO,
jednakże mam problem z uszczelniaczami, tj. przy takiej wymianie należy wymienić :
- uszczelniacz wału korbowego ?
- uszczelniacze półosi?
- uszczelniacz wałka sprzęgłowego?
- olej w skrzyni 2l
- łapa sprzęgła - ASO.

Czy mógłby ktoś potwierdzić ew. podać numer cześći ?

Aso raz wycenia pierwsza pozycję na 12 zł brutto raz na 127 zł brutto - więc trochę się pogubiłem.
Czy w/w części trzeba kupować w ASO czy też można zamienniki ?

sprzęgło działa dobrze, choć bierze juz dość nisko, biegi wchodzą bardzo dobrze, nic się nie ślizga - łożysko jednak już strasznie chrobota i boję się że szlag go trafi. Ostatnia wymiana przy 160 tyś (oryginał ASO).

Proszę o wskazówki,

BTW, czy jest możliwym że silnik na biegu jałowym, pomimo trzymania prawidłowych obrotów (800 obr/min) wpada w głośne drgania - przez zużyte łożysko sprzęgła ?

Avatar użytkownika
kryzys
Dyrektor
 
Posty: 688
Dołączył(a): 11 wrz 2016 13:37
Lokalizacja: gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1,6 Pb/LPG 126KM
2008

Re: Wymiana sprzęgła - części, co wymienić.

15 sty 2019 15:22

Ja u siebie ponad rok wstecz wymieniałem tylko sprzęgło kompletne + dokupiłem łape w aso (86pln bodajrze). Wycieków nie miałem przed ani po wymianie. Dzisiaj mi znaleźli na uszczelniaczu prawej półosi wyciek i to będę robił. Co ciekawe, przy wymianie sprzęgła które było sprawne ale łożysko zaczęło świerszczyć, wsadzałem zestaw LUKa z metalowym łożyskiem i co? I Jestem już po wymianie owego łożyska bo się posypało. Teraz mi wsadzili oryginał. Zobaczymy ile pociągnie.
Don't Eat Yellow Snow!

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: Wymiana sprzęgła - części, co wymienić.

15 sty 2019 16:28

Dlatego czekam na ten zestaw Valeo i jak będzie jakieś dziwne to łożysko to kupię w ASO.
Bardziej mi chodzi czy skutki wycieków z uszczelki wałka sprzęgła czy wału napędowego są widoczne w pracy sprzęgła czy też nie zanim się to otworzy.
Wiadomo że mechanik jak już rozbierze to zobaczy ale wówczas zakupi coś w hurtowni założy i nie wiadomo co to jest (choć w sumie kawałek gumy ciężko spier..ić).
Na pewno zakupię Łapę bo moze być zniekształcona.

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: Wymiana sprzęgła - części, co wymienić.

18 sty 2019 11:10

Takie oto łożyko jest w zestawie valeo 832160. Reszta też nie wygląda ciekawie. Rozumiem że to jest to łożysko które się rozpada (plastikowe) ?

Obrazek
Obrazek

Zamówiłem już oryginał, ale proszę o potwierdzenie.

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: Wymiana sprzęgła - części, co wymienić.

19 sty 2019 10:33

Dodam jeszcze że ŻADNA część z tego zestawu nie ma wybitego numeru części - całość wygląda jak no name z nadrukowanymi znakami PHC VALEO. Nie do końca rozumiem dlaczego tak jest.....

Avatar użytkownika
kryzys
Dyrektor
 
Posty: 688
Dołączył(a): 11 wrz 2016 13:37
Lokalizacja: gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1,6 Pb/LPG 126KM
2008

Re: Wymiana sprzęgła - części, co wymienić.

19 sty 2019 12:03

Poszperaj w sieci. Wydaje mi się, że to właśnie to 'plastikowe'. Jak sam szukałem to trafiłem gdzieś na fotę na której leżały plastikowe i metalowe łożysko obok siebie.
Co do wybitych numerów to powiem Ci ,że nie miałem nigdy styku z Valeo, ale na moim zestawie z Luka były powybijane nazwy.
Don't Eat Yellow Snow!

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: Wymiana sprzęgła - części, co wymienić.

22 sty 2019 09:29

Sprzęgło wymienione. Tak wygląda łożysko oryginalne.
Obrazek
Wymieniony został docisk + tarcza z zestawu Valeo oraz łożysko i łapa - oryginalne KIA.
Co dziwne - jest to moja 2 wymiana sprzęgła (czyli zajeździłem 3) i nie jest tak że łożysko jest niesłyszalne - owszem jest słyszalne i było słyszalne zawsze po wymianie.
Nie wiem jak robią to inni producenci samochodów ale wydaje mi się że w większości - łożysko jest NIESŁYSZALNE a w moim samochodzie nawet nowe - jest słyszalne (choć naprawdę trzeba się wsłuchać).
No ale nic to.
Wymieniony został też olej w skrzyni (biegi chodzą teraz dużo płynniej) oraz uszczelniacz wału (podobno się juz pocił). Uszczelniacze półosi podobno w stanie idealnym (od nowości).
Samochód ma na chwilę obecną 331 tyś km.
Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
szymex
Kierownik
 
Posty: 547
Dołączył(a): 21 sty 2013 09:44
Lokalizacja: MAZOVIA
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2009, Optimum

Re: Wymiana sprzęgła - części, co wymienić.

08 mar 2019 09:41

Czy te metalowe łożyska to jakieś ostatnie sztuki magazynowe? Z tego co się zdążyłem zorientować to większość, jeżeli nie wszystkie, zestawów sprzęgła (Valeo, Sachs, LUK itd) oferowane są już z plastikowym łożyskiem łącznie z OEM.

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: Wymiana sprzęgła - części, co wymienić.

14 mar 2019 14:25

Tak dla odświeżenia... Po paru tysiącach km, sprzęgło jest słyszalne i czuć wibracje na pedale sprzęgła - im wyższa prędkość obrotowa - tym częstotliwość drgań wzrasta. Skąd to się bierze ? Podejrzewam że te sprzęgła VALEO są po prostu beznadziejne.... albo fabrycznie uszkodzone łożysko (krzywe). Na biegu jałowym wyraźnie słychać uderzenie przy zasprzęglaniu (bez biegu, po prostu wciskam i puszczam sprzęgło) a po puszczeniu sprzęgła słychać wibracje sprzęgła - oczywiście na starym sprzęgle było 10x głośniej i wibrowało mocniej... Do tego słychać wycie skrzyni w niektórym zakresie obrotów (czy na biegu czy też nie - po prostu wyje). Ogólnie nie jestem zadowolony i przypuszczam że jest to albo wada fabryczna - albo mechanik coś spieprzył... Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5406
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Wymiana sprzęgła - części, co wymienić.

14 mar 2019 15:10

boe6666 napisał(a): jest to albo wada fabryczna - albo mechanik coś spieprzył...


To jedź do mechanika...może coś wykluczysz a gwarancje na części czy robociznę powinieneś mieć.
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: Wymiana sprzęgła - części, co wymienić.

18 mar 2019 10:19

byłem, wg. mechanika wszystko jest ok. Drżenie zrzucił na karb tarczy sprzęgła. Gwarancja na sprzęgło jest jakby trochę nierealna do wyegzekwowania. To chyba jasne jak słońce :)

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5406
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Wymiana sprzęgła - części, co wymienić.

18 mar 2019 13:14

Czyli mechanik pozamiatał , ręce umył a Ty biedny kierowco martw się sam :geek:
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: Wymiana sprzęgła - części, co wymienić.

19 mar 2019 09:25

Tak się zastanawiam, co w takim montażu sprzęgła można spier...ić ?? Przecież nie ma tam miejsca żeby coś założyć nie współosiowo. Jedyną możliwością jest niewyważenie tarczy sprzęgła lub krzywa powierzchnia łożyska oporowego... Sprawdzenie tego po montażu to dość kosztowna i czasochłonna sprawa. U mnie dokładnie widać że łapa sprzęgłą delikatnie drży na biegu jałowym (zaglądając pod maskę).Po dłuższej trasie widać to bardziej, zaraz po odpaleniu - prawie w ogóle. Miałem tak kiedyś przy wymianie w ASO, pedał po prostu szarpał - nawet nie że drżał tylko normalnie skakał - ASO stwierdziło wadę i wymieniło ponownie komplet (jak się później okazało z raportów KIA - wymieniono jedynie łożysko) i problem ustąpił - stąd moje podejrzenia że łożysko które kupiłem w ASO w przy tej wymianie po prostu było wadliwe i tyle. Musiałbym to teraz wymontować i zamontować inne (dodatkowy koszt) i przyjść z tym łożyskiem do ASO i w najlepszym razie otrzymam zwrot za samo łożysko (które będę mógł położyć na półce) o ile w ogóle uznają gwarancję.

Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 26 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl